Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (121)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufuleti2010

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui dulcineea_cj

si eu zic ca Bobita e frumi ca mami

mami de 2 ochi albastri




MULTUMESC!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


Mie mi se pare ca seamana cu mami dar are ochii lui tati.



DA! DA!DA! sa fiti fericiti si tot asa de frumosi

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g



am facut biscuiti pt asta mic, in caz ca intereseaza pe cineva...am amestecat o cana de faina (am avut alba, dar cred ca integrala e mai bine), o cana si o lingura cu varf ca sa fiu mai exacta, jumate de pachet de unt si un galbenus de ou. amestecat pana se face o coca numa buna. pusa apoi vreo 10 minute la frigi. apoi intinsa o foaie cam de juma de cm grosime. dat forma dupa gura unui pahar. tava tapetata cu unt/ulei cu pesmet in lipsa de hartie de copt....10 minute la foc mediu.......si gata! n-au nici un gust, dar sunt f fragezi si o sa-i amestec in fructe si iaurt.

mama unui pui...Stefan


mersi nu stiam de asta...zici ca iasa fragezi? sau macar mancabili,nu?

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

nikole - te dadusem disparuta.
vezi ca avea deschis oniza un subiect pe tema asta la alaptare. poate citesti si gasesti acolo si alte solutii, eu nu am intrat in detaliu doar am vazut subiectul ieri cand ne-a directionat miremia acolo.
sper sa se rezolve repede problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

vroiam sa va spun ca atunci cand cautati un iaurt,in special cel cu fructe,sa nu contina guma de guar,e toxica pt organismul uman(bineinteles ca in cantitati mari-dar zic ca e bine sa ne ferim), am vazut ca sunt iaurturi pt copii care contin acest ingredient.....stiu ca danone si yoplait(tnuva) contin,eu am lucrat la una din aceste companii(ce e drept nu la departamentul de productie),dar stiu ca scandalurile aparute erau din cauza acestui ingredient.... in UK am gasit iaurt de la muller(special pt diversificare-scrie pe ambalaj) care nu contin e-uri si nici guma de guar(cel putin pe eticheta nu scrie)

Si citind o carte despre alimentatie am gasit ceva interesant,eu nu am fost niciodata atenta la ce contine un produs pana la aparitia bbelui(nu traduc pt ca nu as vrea sa ofer o traducere neconforma cu denumirile specifice,oricum se deduce)
Cum sa citim etichetele de pe produsele alimentare:
MULT(GR.) ...................PUTIN(GR.)

Total fat 20 ..................3
din care Saturated fat 5 ...................1
Sugar 10.................. 2
Salt 1.25..............0.25
din care Sodium 0.5............... 0.1


Sodium:

Varsta Cantitatea max pe zi
< 12 luni 1gr
1-3 ani 2gr
4-6 ani 3gr
7-10 ani 5gr

Va rog inca o data sa ma scuzati ca nu am scris denumirile in romana,dar nu stiu daca pe ambalaje apare grasimi saturate sau sare potasica(cum cred eu ca se traduce sodium)



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

seara buna

nu am apucat sa intru...zi plina

BEA

XELA, MIREAMIA, io ziceam ca sunt interesata de BLW, adik eram tentata sa incep cu ea, nu piureu, am si inceput cu bucatzi tzinute de mine, ca ema nu era interesata sa le ia. am citit diverse, pare ca e in functie de copil: daca e interesat, duce mancarea la gura pentru a manca (nu ca pe...orice jucarie), o molfaie destul cat sa nu fie riscant, atunci e ok.. oricum trebe chestii ff moi, gen avocado, fierte bine. deci e messy ray. noi facem ceva de mijloc, adica piureul e la mami si o bucata de ce e in piureu la ema (mai mult la fructe). cica e bine si sa stie de consistentza fructului/legumei intregi...
si ii dau o bucata de molfait din ce se poate da cand suntem noi la masa (si nu e masa ei, adica seara si dimineatza, cand ea nu papa solide, dar molfaie ceva: paine, leguma/fruct.

NIKOLE, BAFTA cu sanul; daca e candida nu ar trebui sa se ia si la celalalt san prin guritza lu bebe?

mamicile melancolice

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

weeeeeeeyyyy [:o]
Fete serioase sunteti voi???
Numa o pagina de cand am plecat afara???

Alexutzzza unde esti?
Zilele trecute mi-a zis sor'mea ca la ea in odisee nu a mai scris nimeni de 3 saptamani
Fetelor, reveniti-va, eu am de gand sa va iau cu mine in concediu

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

sunt si eu pe aici.,...mai am putin din film si ma apuc de nominalizat...ca sa mai fie scris cate ceva

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

vroiam sa va spun ca atunci cand cautati un iaurt,in special cel cu fructe,sa nu contina guma de guar,e toxica pt organismul uman(bineinteles ca in cantitati mari-dar zic ca e bine sa ne ferim), am vazut ca sunt iaurturi pt copii care contin acest ingredient.....stiu ca danone si yoplait(tnuva) contin,eu am lucrat la una din aceste companii(ce e drept nu la departamentul de productie),dar stiu ca scandalurile aparute erau din cauza acestui ingredient.... in UK am gasit iaurt de la muller(special pt diversificare-scrie pe ambalaj) care nu contin e-uri si nici guma de guar(cel putin pe eticheta nu scrie)

Si citind o carte despre alimentatie am gasit ceva interesant,eu nu am fost niciodata atenta la ce contine un produs pana la aparitia bbelui(nu traduc pt ca nu as vrea sa ofer o traducere neconforma cu denumirile specifice,oricum se deduce)
Cum sa citim etichetele de pe produsele alimentare:
MULT(GR.) ...................PUTIN(GR.)

Total fat 20 ..................3
din care Saturated fat 5 ...................1
Sugar 10.................. 2
Salt 1.25..............0.25
din care Sodium 0.5............... 0.1


Sodium:

Varsta Cantitatea max pe zi
< 12 luni 1gr
1-3 ani 2gr
4-6 ani 3gr
7-10 ani 5gr

Va rog inca o data sa ma scuzati ca nu am scris denumirile in romana,dar nu stiu daca pe ambalaje apare grasimi saturate sau sare potasica(cum cred eu ca se traduce sodium)



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !



Sodium cred ca se traduce clorura de sodiu (banala sare de bucatarie). Sarea potasica se foloseste tocmai pt evitarea sodiului.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

lorex Mese la 6 ore...boierieee... Fetele mele si acum la 8 luni mananca la maxim 3 ore .

bea Ce ma bucur pt voi...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

vroiam sa va spun ca atunci cand cautati un iaurt,in special cel cu fructe,sa nu contina guma de guar,e toxica pt organismul uman(bineinteles ca in cantitati mari-dar zic ca e bine sa ne ferim), am vazut ca sunt iaurturi pt copii care contin acest ingredient.....stiu ca danone si yoplait(tnuva) contin,eu am lucrat la una din aceste companii(ce e drept nu la departamentul de productie),dar stiu ca scandalurile aparute erau din cauza acestui ingredient.... in UK am gasit iaurt de la muller(special pt diversificare-scrie pe ambalaj) care nu contin e-uri si nici guma de guar(cel putin pe eticheta nu scrie)

Si citind o carte despre alimentatie am gasit ceva interesant,eu nu am fost niciodata atenta la ce contine un produs pana la aparitia bbelui(nu traduc pt ca nu as vrea sa ofer o traducere neconforma cu denumirile specifice,oricum se deduce)
Cum sa citim etichetele de pe produsele alimentare:
MULT(GR.) ...................PUTIN(GR.)

Total fat 20 ..................3
din care Saturated fat 5 ...................1
Sugar 10.................. 2
Salt 1.25..............0.25
din care Sodium 0.5............... 0.1


Sodium:

Varsta Cantitatea max pe zi
< 12 luni 1gr
1-3 ani 2gr
4-6 ani 3gr
7-10 ani 5gr

Va rog inca o data sa ma scuzati ca nu am scris denumirile in romana,dar nu stiu daca pe ambalaje apare grasimi saturate sau sare potasica(cum cred eu ca se traduce sodium)



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !



Sodium cred ca se traduce clorura de sodiu (banala sare de bucatarie). Sarea potasica se foloseste tocmai pt evitarea sodiului.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Iti multumesc de raspuns,eu nu stiam....am presupus ca e sarea potasica pt ca aici pe etichete scrie salt(sare),din care sodium atata gramaj....



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !

Mergi la inceput