Hai pufescu,Iulia,Criss!Bv Dragaica,Laurika! (179)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui delia79

BUN VENIT SEBI!!! BUN VENIT FELIX!!! Sa fiti sanatosi si mancaciosi si dormiciosi si sa aduceti numai bucurii parintilor emotionati!


FELICITARI DRAGAICOOO!!! refacere grabnica, te asteptam cat mai curand in povesti

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

RODICA trebuie sa intrebi preotul,pt ca fiecare are fixul lui.Eu aici nu am fost la biserica inainte de botez,pe care l-am facut la 6 luni la ambii copii.eu nu am calcat biserica,nasii au intrebat cand sa venim,au fixat data cu preotul,si mie mi-a citit inainte sa celebreze botezul.mie si altor mamici ,ca a fost botez multiplu.asezate pe scaune,cu copiii in brate,ne-a citit in grup si aia a fost,apoi a celebrat botezul.dar nu toti fac asa,trebuie sa intrebi inainte .

cu pasaportul..of,sunt grele ca fiecare face cum ii vine,de la institutie la alta,de la zona la alta si se mai si schimba de la an la an.
tu sa intrebi de 100 de ori inainte sa pleci la drum,sa nu ai probleme,si cel mai bine intrebi tu direct,ca pui pe altii si eu una sunt patita cu ce inteleg altii daca las din mana .eu sunt mai precauta,decat sa am ghinion.
ce stiu eu :aici nu se mai fac pasapoarte,cel putin nu la Madrid,decat unele consulare,care au valabilitate doar un an.acum,o fi altfel la Sevilla,nu stiu.tu doar sa intrebi direct la sursa.eu stiu aici de la sursa.ca cica se fac defapt in Ro,si pana trimit ei de aici si pana le trimit de acolo pasaportul dureaza mult.
certificatul de nastere,aici in 2007 si in 2008 a durat o luna,iar in Romania dura 3 luni.acum o fi mai repede,daca e ma interesez la ambasada.
in Ro nu mai exista taxa de urgenta ,adica pasaport la 3 zile,ci la..nu mai stiu daca 20 de zile? daca nu o fi pe zone,eu iti spun de zona sud,ieri a venit un prieten care nu si-a mai facut pasaportul in Ro ca nu avea timp(dar tu ai avea timp 3 saptamani,ca parca sa zic ca a zis de 20 de zile,si el nu statea atat.Ce ii facea insa,tot asa unul pe un an..care e kk maca,costa la fel ca ala pe 5.)
el s-a intors cu buletinul .
dar tu nu te mai poti intoarce daca pleci cu copiii cu foaie de drum.
asa ca intereseaza-te sigur inainte cat dureaza,poate difera in zona voastra o fi inca taxa aia de urgenta,ca eu nu mai inteleg nimic din tara aia,fiecare face altfel ..
daca mai aflu ceva iti mai spun.mai bine esti satula de informatii,decat sa ai ghinion !
dupa ce nasc ,o sa iti spun cam cat s-a umblat si pe la mine pe aici...nici nu vreau sa ma gandesc..
sunt satula cu umblete pt trei copii.
ca mi-a fost mai lene sa ma duc sa imi cer cetatenia..acuma stau si umblu sa le fac hartii .




38+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

cui am mai vrut sa mai raspund??
am uitat..


maine-ADICA AZI ca e trecut de 12 noaptea,fac 39 saptamani.
bagajul inca nu l-am facut .am cumparat ultimele cosmeticaraie dar asa le-am lasat,nici hainele copilului nu le-am pus ...daca ma apuca nascarea,sa vezi ce alerg dupa ele prin casa..
dar e si fii-meu mai puturos ca mine,nu ar iesiiiiiiiiiii !
si eu nu as nasteeeeeeeeeeee !


38+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

FELICITARI DRAGAICA!Recuperare rapida si mukt laptic!
BUN VENIT SEBI, FELIX! Sa fiti sanatosi, cuminti si sa va bucurati parintii!


Mami de Radu Gabriel 16.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Buna dimineata si de la noi!!

Dragaica multa sanatate tie si baietilor tai, mult laptic si o recuperare cat mai rapida!!!
Bine ati venit pe lume delfinasi mult asteptati!!!!

Michelle, cosuletele pe fata apar in momentul in care glandele incep sa functioneze bine singure , vor disparea tot singure cam intr-o saptamana, nu te panica si nu ii da cu nimic, asa mi-a zis pediatrul!

Larisa am vazut si eu pozele cu frumusetile tale, sa se faca mari si sa iti fie sanatosi!!

Nela si Letizia refuza sanul la inceput, acum papa la fiecare masa, o ridic sa scoata gazele si daca ii mai este foame dupa ii dau completare, de regula o in jumatate de ora timp in care eu o ajut pracic mulgandu-ma si o ascult cum inghite sa imi dau seama cat de cat cam ce cantitate mananca, e singura metoda sigura daca vrei sa ii dai san, pompa te ajuta dupa ce ai pus copilul, si stiu cum e sa nu vrea si sa planga de foame, daca nu plange cu lacrimi atunci nu e afectat ci doar ii este foame si il va ajuta mult daca te mulgi tu in gurita lui la inceput!!

Noi am gasit remediul absolut pentru colici, total natural, este ceai granule Nutriben Alvit, mi l-a adus cumnata-mea din Spania, cica acolo cam toti copiii il beau, dupa primul biberon de ceai leti a scos toate gazele si de atunci mereu, nu mai spun ca intre mese doarme 3-4 ore si mananca bine, trebuie doar rabdare sa scoata bine gazele in rest se odihneste perfect si fara dureri sa nu mai vorbesc ca o ajuta mult si la KK, acum ies parturile fara chinuri si nu o mai trezesc din somn la fel si scaunul, ii dau 50 mil ceai pe zi dupa ce ii dau san inainte de completare daca mai e nevoie! Sunt bucuroasa ca nu o mai doare nimic pentru ca in ultimul timp ajunsesem ca la animal planet cu ea agatata de mine in permanenta si eram atat de nervoasa ca nu ii pot alina durerea!!!

Despre laptele Milupa este foarte bun pe aici ca nu constipa, Leti cand era doar pe LP la inceput pana sa-mi vina mie laptele avea pana la 8 scaune pe zi!
La Multi Ani / Lunite , delfinasilor nostri sarbatoriti in absenta mea si multe felicitari mamicilor nou inscrise!!

Nu mai stiu ce am vrut sa mai spun ca am citit cam mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

larisa si mamicile care stiu, la 40 de zile mai trebuia sa chem preotul sau sa merg eu la biserica? ptr ca mie mi-a spus ca ne-a facut intrarea in biserica la amandoua cand am fost la 8 zile. si la fel a insistat ca mamele sa participe la botezul copilului, nu ca n-as fi vrut eu, Doamne-fereste!, dar n-a mai zis ca trebuie sa-mi mai citeasca si altceva...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)



eu nu stiu exact ce v-a citit atunci. In mod normal la 40 de zile se citeste la biserica apoi mama poate intra in biserica si tot atunci se imbisericeste pruncul. Adica este inchinat la icoane. Cel putin pe aici asa se face. Eu o sa fac molifta in ziua botezului.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Felicitari Dragaica!
Bine a-ti venit pe lume Sebastian si Felix!

fi'miu a dormit noaptea trecuta de la ora 23 la 5:20.... pe de o parte ma bucur pe de alta parte e greu cu sanii ca erau tari ca piatra cand s-a trezit. A mancat doar un san si a picat la datorie...celalalt l-am muls ca nu se putea.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Felicitari, Dragaica! Sa creasca mari si sanatosi ratoii tai!

Larisa, asa si al meu, de la 23 la 5, abia am asteptat trezirea ca si al meu san (cel care urma la supt) era ca piatra.

Aseara am facut urat de la colici, de m-a apucat plansul. Se linisteste la san, dar stiu ca nu e bine sa pape des (la o ora sau mai putin), ca atunci mai rau ii face la stomac.

Eladea (cred ca tu ma poti ajuta), cum se da Colief si Infacol impreuna? La aceeasi masa dau si una, si alta? Am vazut ca se pot lua impreuna, dar nu stiu cum, sa nu ajung sa ii dau o doza prea mare... Sau care stiti sa ma ajutati, ca nu mai stiu ce sa fac. Mananc cu mare grija, dar se pare ca nu are legatura cu alimentatia mea...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

BUN VENIT PE LUME DELFINASILOR SEBI SI FELIX DE DRAGAICA!

mama implinita de Ducu ( copia fidela a mamei )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Felicitari Dragaica, refacere rapida si mult laptic

Elena ce bine a luat in greutate, cred ca este campion pe aici cat a luat intr-o luna

Mergi la inceput