Cat e darul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Iasmin, suma de 220 include toate cheltuielile? daca e doar mancarea... (nu trebuie sa fac nunta si nici sa merg la vre-una...si tare ma bucur)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

eu as zice intre 800-1000.
Cam asa e prin Bucuresti, iar prin Alexandria o sa para ca e mult, dar sunteti rude:-)



www.razvanphotography.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

voi aveti si cheltuiala cu drumul, flori, etc deci o sa investiti in nunta ceva banuti:-)

nunta este mare? poti sa intrebi in timpul chefului pe cei de la masa voastra cam cat este darul in Alexandria...daca cei de la masa dau 600 voi ca si rude mai plusati ceva

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Un subiect intotdeauna de actualitate si intotdeauna controversat ...

Parerea mea personala: atunci cand faci nunta, o faci pentru tine si te intinzi atat cat te tin buzunarele. Nu cred ca e corect fata de invitati sa incluzi in pretul tacamului de la restaurant ce aranjamente florale sau pentru scaune mai fistichii ai vrut tu sa alegi, sau costumatia mirilor sau DJ-ul sau fotograful etc. etc. etc. Pana la urma o nunta se poate face si cu un buget mai mic, nu te pune nimeni sa alegi ce-i mai scump doar in ideea ca vei recupera banii de la invitati !!!

Deci, eu cand merg la o nunta ma gandesc sa-mi acopar tacamul (consumatia) si sa mai adaug ceva pentru miri, in limitele pe care mi le pot permite. Daca nu imi pot permite, nu ma duc (scuze exista intotdeauna) si ma duc doar cu un cadou simbolic.

Concret, ce as face eu: as suna la restaurantul respectiv si as afla cam cat ar costa un tacam pentru nunta. Unii nu vor sa-ti spuna, dar cumva cred ca poti sa afli ... In Bucuresti meniurile variaza foarte mult in functie de restaurant si sunt convinsa ca in provincie preturile sunt mai mici. La ultima nunta la care am fost meniul a fost in jur de 400 lei, asa ca am dat 500 (de persoana). Sigur ca daca meniul e mai ieftin, ajustezi suma corespunzator.

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Rufus, finii mei au tacamul de 220 ron/ persoana. Asa ca.... o pereche consuma cam de 440 ron. Cat sa le dai sa zici ca si raman cu ceva?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Asta fara tort si bautura, presupun. In Bucuresti tacimul e minimum 200 de lei daca te intelegi cu ei sa aduci tu bautura si tortul.
Rufus, daca iti sint dragi, atunci dati si voi 1000 de lei, daca e doar o obligatie, atunci minim 600 de lei sau trimiteti un cadou :)

edit: daca aveti nevoie de fotografi pentru nunta, dati un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Natasa, fara bautura, evident, dar tortul este inclus in pret. Oricum nu e Bucuresti...

Apropos, stie cineva, verighetele intra in datoria nasilor? Este prima data cand aud asta si chiar habar nu am de o asemenea traditie.
(oricum o sa intreb si la subiectul "Nasici", dar va foarte multumesc daca imi raspundeti si aici)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Natasa, fara bautura, evident, dar tortul este inclus in pret. Oricum nu e Bucuresti...

Apropos, stie cineva, verighetele intra in datoria nasilor? Este prima data cand aud asta si chiar habar nu am de o asemenea traditie.
(oricum o sa intreb si la subiectul "Nasici", dar va foarte multumesc daca imi raspundeti si aici)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Asta cu verighetele n-am mai auzit-o :) Eu o stiu pe aia cu doua rinduri de nasi, unii batrini si cu bani si altii tineri si prieteni :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu cred ca 800 ron de cuplu e corect sa las la o nunta. Daca n-am de unde nu ma duc si gata. Anunt din timp ca nu voi fi prezenta (ca sa nu comande meniu in plus) stau acasa si le trimit un plic cu niste bani (cam jumatate din cat as da daca m-as duce la petrecere) si gata.
In caz ca sunt rude sau prieteni apropiati le-as da intre 200 de euro si 1000 ron (depinde cat imi permit si cat de dragi imi sunt mirii).
Eu imi fac nunta anul viitor intr-un oras de pe langa Alexandria si credeti-ma, cheltuielile sunt cam la fel de mari ca in capitala. Aceeasi petrecere in Bucuresti ar fi poate cu vreo 1500 ron mai ieftina. Meniul va fi intre 150 si 200 ron fara bauturi (apa, suc, vin, tarie, sampanie), fara tort, fara cafea, fara fructe. Muzica e foarte foarte scumpa oriunde (intre 1000 si 2000 de euro minim).
Nu vreau sa imi cumpar vila cu banii ramasi de la nunta. Atata doar ca nu vreau sa raman cu datorii si cred ca nimeni nu vrea asta. Visul e sa raman cu bani de luna de miere (o saptamana de vacanta).



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
... Muzica e foarte foarte scumpa oriunde (intre 1000 si 2000 de euro minim).


Eu nu mai sunt la curent cu preturile, dar mi se pare cam mult ... Presupun ca la banii astia vrei formatie ... Ca un DJ sunt convinsa ca te costa mai putin. Dar, daca asta iti doresti tu si iti poti permite, de ce nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

cat se da la un botez in calitate de nasi la turnu magurele?
aveti idee?
multumesc!

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput