Dovlecei in sarbatoare *178* La multi ani TECHILA!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana
Si asa ma gandesc cu groaza ca daca renunt la carne o sa imi fie o foame permanenta. Adica acum mananc carne de nevoie, ca sa tina de foame! Nu stiu ce ma fac numai cu legume. Cred ca suplimentez cu prajituri!


Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI



Daca te-ai hotarat sa renunti la carne, nu trebuie neaparat sa o faci dintr-o data si sa ai senzatia ca iti lipseste ceva. Poti sa-ti propui sa mananci o data pe saptamana, dupa aia o data la 10 zile si tot asa. Organismul are nevoie sa se obisnuiasca. Mai tarziu iti va veni atat de usor incat nici nu vei mai simti nevoia. Uite, eu am vreo 6-7 ani de cand nu mai mananc carne si vara asta am incercat sa gust ca facuse soacra mea ceva fain, dar pur si simplu nu am putut. Dupa doua gurite mici de tot am aruncat pe furis la cos.

Ideea e sa inlocuiesti cu proteine de calitate: ciuperci, leguminoase variate (soia, linte, naut, fasole, mazare) combinate cu cereale.

Acuma cu prajiturile e alta poveste... Ca si eu pacatuiesc adesea si dupa aia ma caiesc rau de tot. Asa ca nu comentez la capitolul asta. Imi doresc sa se inventeze un dispozitiv care sa-mi dea peste mana cand ma intind la platoul cu dulciuri.

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Bia, mersi mult pentru sfaturi! Acuma, sincer, nu stiu daca o sa pot sa renunt definitiv la carne, parca imi este si frica de o asemenea decizie. O iau incetul cu incetul. Mai intai sa vad daca nu lesin de foame numai cu legume.
Maine imi fac mancarica de linte. Dupa reteta data de Dana, dar nu o fac cu naut ca nu am gasit acuma seara, ci cu linte. De-abia astept sa vad ce iese!
Ralukule, hai mai ca sunt sincera, nu am numai nani in cap! Dar nici tu nu mananci doar morcvi cruzi, zi drept!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Buna dimineata, poftiti la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Neata fetelor!

Sper ca sunteti bine astazi!
Eu mi-am revenit aproape complet, Radu e si el pe drumul cel bun, adica nu-i mai sterg mucii de pe barbie, ii rashchetez usurel de la mustata, Andra e si ea bine...
Ne-au toropit caldurile si ma enerveaza de nu mai pot ca suntem oarecum consemnati la domiciliu in plina vara dar n-am cum sa-i scot la plimbare/in parc cat timp sunt peste 30 de grade afara si nu adie niciun fir de vant. Adica fix pana la ora 9-9:30 dimineata si seara dupa ora 20:30. Imi vine sa o iau pe campii ca nu mai stiu ce sa inventez pentru ei.
Hai va si sa aveti o zi minunata!

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Neata liliacule sa fie sanatos Radu. Din pacate am racit si eu (nu stiu cum am reusit pe aceste calduri), mucii sunt valuri abia vorbesc si gatul in pioneze. Bine ca fimiu e k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamaria1979

Neata liliacule sa fie sanatos Radu. Din pacate am racit si eu (nu stiu cum am reusit pe aceste calduri), mucii sunt valuri abia vorbesc si gatul in pioneze. Bine ca fimiu e k.


Sar'mana de cafea. Iau 2 gurite ca-s un pic varza dar imi revin incetul cu incetul.
Hai, draga, fii serioasa, acum racesc oamenii sanatosi, nu stii?? Eu cel putin asa m-am consolat Dar sa-l vezi pe sotul meu ca-i terminat. Pentru el e blestem sa vina vara ca este racit non-stop (pe fond alergic) iar pentru mine e si mai nasol sa-l vad ca boleste dar din pacate nu prea am ce-i face. Macar la noi...trece.
Hai te pupacesc de la distanta ca-s imunizata si-ti trimit un paracetamol, un ceai fierbinte si-o vitamina C

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

buna dimineata! beau si eu o cafea, ca tare bine imi prinde!
in primul si in primul rand vreau sa le multumesc tuturor celor care ne-au urat de ziua noastra, imi pare rau ca nu am fost aici cu voi, dar de acum sunt iar acasa, cateva zile , nu va inchipuiti ca prindem purici acasa; am de prestat toate cele : mormane de rufe de spalat, curatenie in casa/aerist/mancare si mie mi-e un somn de nu ma vad
Liliaco te pup si tare ma bucur ca esti mai bine!

ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Neata!!
Stiu, stiu, v-a fost dor de mine, am vazut ca ati tot intrebat daca sunt bine, sanatoasa

De fapt, de vineri nu am mai dormit! Va dati seama cum sunt nu? Rares cred ca se lupta cu dintele nr 4, de fapt se lupta de vreo saptamana si tot nu vrea sa iasa. Cat e treaz vrea dus de manutza peste tot, is franta... cand doarme (cand???) se foieste de pe o parte pe alta, suge la 15 minute, se ridica in fund si plange.
O veste buna ar fi, ca parca si-a mai dat drumul un pic la mancare, are 3 zile de cand mananca 200 g de fructe, tot cam asa legume, plus seara cereale cam tot pe acolo. Iaurt nu vrea deloc, branza nici atat. A gustat si el un pic de paine, dar nu se da in vant.
Nus tiu ce sa mai fac cu somnul asta al lui. I-am bagat seara cereale, pe care le mananca tocmai in ideea ca poate nu se mai satura cu laptele, dar tot nu doarme nici macar 1 ora dupa aia. De supt, suge 2-3 guri si gata. Daca la toti dintii face asa eu ajung la nebuni. Suntem la nr 4 (neiesit inca) si la toti a durat de la 1 saptamana la 3 de nesomn.

Caldura mare si la noi, dimineata e mai ok si iesim si noi, dar nici atunci nu imi tihneste ca nu sta neam in carutz, vrea pe jos, se impiedica, tine-l de mana, tine carutul, etc.

E greu.

--------------------------------------------
Rares-Costin : 4 oct 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Buna dimineata, fetelor? Sau e seara? Nu mai stiu ca sunt varza. A tinut-o fiul meu cel mic tot intr-o maraiala noaptea trecuta. Ce mi-e cel mai ciuda e ca o data la vreo 7-10 nopti are cate una buna de tot in care se trezeste prima data sa pape tzitzi pe la 5 dimineata. Asta ca sa-mi faca in ciuda si sa-mi arate ca se poate, dar nu vrea el.

Ier a plouat la noi cea mai tare ploaie pe care am vazut-o vreodata live. Cu gheata si cu parauri curgand prin toate partile de pe munte direct prin curte si cu strazi umplute de apa si mal. Am crezut ca o sa se transforme Vatra Dornei intr-un fel de Venetie, dar au trecut repede apele si acum a ramas doar malul. Dezolant.

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput
Mergi la inceput