Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiralu

Julyjuly, parca tu aveai eco sapatamana asta, cum a fost?


Draga mamiralu,

Da, am avut eco morfofetala vineri, 6 august, la Filantropia. Medicul care a efectuat-o se numeste Florin Popescu, un medic tanar, care nu a comunicat deloc cu mine. Nu a fost deloc vorbaret. Era cred si plictisit ca, deh, era vineri, plus ca a fost o zi extrem de calduroasa. Aparatele s-au oprit de vreo 2 ori cat am stat sa astept sa intru la eco, au avut probleme cu curentul electric. Ecografia a durat 30-45 minute. In sala respectiva erau 2 ecografe si 2 medici. Al doilea medic era vestita dr. Alina Veduta. Dr. Popescu a rugat-o pe dr. Veduta sa se uite si ea la inimioara, ca el nu vedea nu stiu ce. In final, dupa ce m-a examinat si ea vreo 10 minute, mi s-a dat raportul scris in care toate organele erau in parametri normali. Sper sa fie de bine, desi nu a fost o experienta extraordinara, m-am programat pentru ecografia din trimestrul III tot acolo, dar ma va consulta dr. Veduta, care intr-adevar este un doctor ce iti explica cat de cat cum stau lucrurile, vorbeste cu tine si la obiect, si face si conversatie de suport moral, pe cand altii, in special barbatii, tac malc. Mi se pare super aiurea sa ti se faca ecografie si dr. sa nu scoata nici un cuvant. Ah, era sa uit: dr. Popescu m-a intrebat daca am facut DT, am zis ca NU, dar am facut TT. El a tot insistat, ca de ce nu am facut DT: am ratat momentul sau dr. meu ginecolog nu mi l-a recomandat. Situatia mea era ca intr-adevar am ratat momentul. Prima consultatie la ginecolog am facut-o la 12 saptamani si dr. meu mi-a spus ca fac direct TT. De ce e atat de important DT ? TT mi-a iesit ok. Am vazut si eu franturi din emisiunea TV unde o mama cu baietele cu SD a povestit despre sarcina ei si faptul ca toate analizele si ecografile i-au iesit ok. Eu am 36 de ani. Sper sa ma ajute bunul D-zeu sa nu am probleme.

Va doresc o saptamana usoara si succes la ecografii celor ce fac saptamana aceasta ! m buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)[/b][/i][/font=Script MT Bold][/size=3]
si 25+ cu


july mami de Alex (12.11.2004) 22 sapt. + Tudor Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Hello, dragele mele!
Felicitari burticilor care au schimbat semnatura! Un pupic racoros pentru toate!
Aseara mi-a fost rau din nou, am vomat ce mancasem... acum mi-e teama sa mananc ceva. Nu stiu daca e indigestie sau altceva, nu vreau sa ma gandesc la nimic rau. Astept sa-mi sun doctorul, oricum il sunam pentru problema Gabriellei.
Aseara am dormit si eu bine, in sfarsit. Daca nu aveam musafiri matinali, mai dormeam putin. Asta e, recuperez la noapte.
Fetelor, ce bine e cu AC care face fata temperaturilor ridicate, am asa racoare in apartament, afara sunt 30 de grade si aici 22. De vis!
Beau o cafea si revin. Va pup!

Ana
27s, viitoare mami de, David Ciprian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

azi incepem saptamana 26 ...de baut: cappucino, cafele reci si calde..sucuri naturale si tone de prajituri ..
stabiliti va rog locul pt intalnire si puneti pe 1 pagina
vasari cred ca tu ai facut capitol nou..multumim



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Uitasem...
Vasari, multumim pentru noul capitol!
Mai aveam de adaugat ceva si pentru Marizta... am mai sugerat si sugerez in continuare, apeleaza la indelunga rabdare. Stiu ca e greu, dar cu suferinta si lacrimi, e si mai greu. Pot doar sa imi imaginez cum e sa stai acolo, sa fiti toti, cand tu ai nevoie doar de liniste si intelegere. Of, de-ar putea fi totul cum ne dorim noi... O imbratisare si-un pupic, sper sa poti trece peste acest episod.

Ana
27s, viitoare mami de, David Ciprian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

unde ma duc la screening de 28 de saptamni????helppppppp



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Neata fetelor!

Ati scris ceva in weekend, acum am reusit sa va termin de citit. Noi am fost plecati la Breaza de vineri, si nu am intrat pe net. Am stat si am zacut

Bebe e bine si miscacios. Cat am citit capitolul trecut a facut balet in burta. Sau fotbal, ca e baietel

In legatura cu problema Gabriellei, sa imi dau si eu cu parerea La eco din Viena, pe foile care mi le-a dat la final, era un capitol Down Markers. Si erau enumerati vreo 6-7 markeri (nu tin minte acum decat femurul, capul si nasul - ii pot scrie insa pe seara pe toti, cand ajung acasa, la foi), in dreptul fiecaruia scria "absent". Si apoi concluzia era ceva de genul "pe baza masuratorilor eco nu se recomanda amniocenteza". Deci eu trag concluzia ca traseul normal de analize este morfo, si apoi dc se vede ceva amnio, care e invaziva si cu risc de avort.

Vad ca vorbiti si de shopping: ca si noutate, eu i-am cumparat si Moses Basket - l-am gasit la reducere 40% la Mothercare, si era exact cel care imi placea cel mai mult din catalog Si aseara am trecut din nou pe la Debenhams, si m-am lipit de o salopetica si un hanorac, din cele reduse si la oferta 1+1 gratis

Vreau saptamana asta sa merg din nou la IKEA, de acolo vreau sa iau un dulap pentru camera lui. Si sa aleg nuanta de turcoaz pentru peretele pe care va fi patutul.

In ceea ce priveste terasa din Herastrau, as putea face o propunere: sunt 2 terase mari, Tratoria il Calcio si Quatro Stagioni. Nu sunt pe malul lacului, e drept, insa sunt mari, si am avea loc, ca ne trebuie o masa mare. Ce ziceti?

s27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marizta spune:

multumesc fetelor pt suport si intelegere.....o sa treaca stiu, tb sa fiu calma si rabdatoare pt bebelusa mea


22 +
Doamne ai grija si de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MSymo spune:

Andreea, am facut analiza la Medsana Primaverii in sapt 14, dar scuza-ma ..... fetele astea care raspund la telefon sunt f proaste, daca nu stiu ceva macar sa dea un om competent la telefon. Si saptamana trecuta am sunat la Euroclinic din Muncii si am intrebat daca face : dozare anticorpi anti Rh (D)......habar nu avea ce-i aia, imi zicea ca da, face determinare Rh. Apoi am tot insistat si a ramas ca verifica si ma suna, dar au trecut 3 ore si nu m-au sunat. Eu stiam ca la Floreasca se face, drept pt care m-am dus si am facut-o pe fata aia varza.

VMadelain, daca ai dezvoltat anticorpi peste un anumit prag, se face un vaccin in sapt 28 si apoi unul la 72 ore de la nastere (evident ca dezvolti anticorpi daca bebe are Rh pozitiv). Vaccinul acesta - Rhogam, nu se gaseste sau ff greu. Eu la ambele sarcini pierdute anul trecut am facut acest vaccin pt care m-am zbatut f tare sa-l procur. Farmacia Academia, este una mai dotata, are patron prin Min Sanatatii, se afla pe Campineanu, unde-i B1Tv. Dar...acum o luna cand am fost la Euroclinic Floreasca, am intrebat la farmacia de la parter si au zis ca Rhogam nu se mai gaseste si ei au adus un inlocuitor, la acelasi pret = 7 mil, il aveau pe stoc.

Fetele care au bebei deja, se poate rupe apa si sa nu-ti dai seama, adica sa te scremi pt treaba 2 si sa se intample???? Sunt nebuna, ieri m-a chinuit rau constipatia, pe o parte impingeam si pe alta strangeam ca ma gandeam numai la cerclaj. Dupa ce se rupe apa incepe travaliul, sau poti sa nu stii ca s-a intamplat?

Va doresc o saptamana minunata!

Symo 28+ Diana Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

symo daca se rupe apa o sa stii sigur..ori curge multa deodata ..ori doar se perforeaza membranele si curge cate putin din cand in cand dar tot te uda si iti dai seama..nu cred ca e cazul..stai linistita



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Cu placere !
Doura, si eu tot pt 28 de saptamani eram interesata... :)
Joy, multumesc de recomandare... dar nu vad pe lista ca are specializare si de eco obstetricala. Tu ai facut eco in sarcina la ea?
Miruna, adevarat, sunt dr si dr. Eu la Sanador am gasit numai doctori buni, dar dupa ce am studiat bine listele. Dar cand am mers pe fuga cu Maria am nimerit numai pediatrii care recomanda antibiotic, iar eu ocolesc asta cat pot. Dar sunt si pediatrii buni: Ulmeanu, Nitescu, dar pt asta iti trebuie timp, nu pe fuga.
La Sanador mi-a placut mult aparatura si atentia cu care mi s-au facut ecografiile la prima sarcina, comparativ cu alte clinici particulare, dar am uitat doctorii, am retinut doar un nume, Herghelegiu, ca mi-am facut programarea de cand am aflat ca sunt insarcinata sa obtin un loc la el. A meritat, e deosebit de minutios si mi-a notat pe fisa f multe detalii.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si bb2 22+

Mergi la inceput