Trombofilia o cauza a infertilitatii - 30

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Denisa, bravo! Lasa ca incerc sa repar cand am un pic de liniste, daca m-oi pricepe! Strumful meu e activ la ora asta si asteptam si niste musafiri de departe...


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

denisa esti exceptionala
floricica pruncul are program de animatie?
maria sa stii ca nu-i o regula ca, daca faci clexane, sa se si prinda embrionii. E adevarat ca e foarte important sa gandesti pozitiv, dar sa stii ca fiv-ul are 2 rezultate posibile: un beta pozitiv, sau un beta negativ! Sa nu te superi ca ti-am zis asta, dar, din experienta mea cu 2 beta negative, iti spun ca e mult mai "bine" daca constientizezi posibilitatea ambelor rezultate.
felixut...la maini am o aja alba mata, cu floricele negre , tocmai ca stiu ca la puctie am sa ma duc fara oja pe maini, apoi, de la et nu ma mai parfumez, ojez, vopsesc sa nu deranjez gemenii (iar am visat ca voi avea gemeni)
...fetelor ce se poate intampla "rau" de la et, daca faci clexane de 0,2? Se mai ia aspenterul daca se face clexanele? adica, se "subtiaza" pre mult sangele?...eu nu gasesc nimic "impotriva" injectarii clexanului...

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Paula, da, asta cred si eu, ca depindem intrutotul de DD iar medicii sunt doar cei care ne ajuta sa ne descurcam.

Ref.la varice, nici prin cap nu mi-a trecut vreodata ca ar fi vreun motiv pt. care sa fac investigatii inainte de sarcina . Si doar si mie incep sa-mi apara, de vreo doi ani, deja

------------------------------------------------------------------------------------------
I'd rather be a forest than a street,
Yes I would, if I only could, I surely would...
I'd rather feel the Earth beneath my feet,
Yes I would, if I could, I surely would...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Aristicule, nu se intampla nimic rau pentru ca esti trombofilica si injectiile de la stimulare au si ele "rolul" de a ingrosa sangele. Io fac si clexane si iau si aspeneter de a doua zi dupa punctie (aspenterul l-am inceput cu 3 luni inainte de FIV, l-am intrerupt cu o zi inaintea punctiei apoi l-am reluat la o zi dupa punctie). De pe listuta pe care i-o arat lui Uschi nu mi-a taiat nimic ba mi-a bagat folowise, cica o sa facem copchii destepti de la dha .

Gemeni zici, ha? Sa dea DD sa fie 2 urlaciosi lipiciosi la tine in burtica!

Pup fetele,

Felix 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Va pup, dragele mele! Multumim pentru capitol nou!

Aristica, Maria eu am ramas insarcinata in luna in care am facut Clexane de 0,2 imediat dupa ovulatie, deci cred ca are un rol mare si in fixare.

Felix m-am uitat acum pe ultimul buletin de analize de la Fundeni, eu am a- Fxa 0,23 ( sub Clexane alternativ, 0,2 cu 0,4). Oare o fi vreo problema?

Sa aveti o zi tare usoara si placuta!

R. 10+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Nu stiu daca Clexane are rol in fixare insa mie dna dr mi-a zis ca voi lua Clexane din ziua a 6-a a ciclului menstrual cand imi voi dori bebe ca in America asa se da, pt a evita oprirea in evolutie mai repede a bebelui si pentru a se forma corect si sanatos placenta. Oricum inainte de sarcina voi cere mai multe pareri.

Ce este folowise? De cand iei?

http://s2.soferderomania.promotor.ro/mamica_de_inger Un vot va rog - Multumesc


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi, daca Uscateasca zice ca e ok, atunci asa este. Si eu am avut 0,29 si 0,34 si mi-a lasat fix acelas tratament.

Paula, folowise este o combinatie de dha din ulei de peste si acid folic. Este special facut pentru gravide, poate fi luat si inainte de sarcina fara probleme.

Felix 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

OK, Felix, ma linistesc atunci!
Tu ai facut doar masuratorile la morfo, sau ai facut apoi si analizele de sange ( bitestul)?

R. 10+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Ruxi, felixut, maria, paula m-ati convins! toate povestile voastre, tratamentele voastre, reusitele si argumentele sunt pro-clexane. Am sa ii spun lui Dr. White ca vreau sa ma injectez si cu minunea asta, ca doar nu-i bai. Oricum am citit recent ca acest medicament nu afecteaza copilul nici dupa formarea placentei, deci poate fi folosit lejer toata sarcina. Am sa-l fac a doua zi de la punctie, caci in prima zi, la fivul trecut, am avut dureri groaznice si parca nu m-as injecta cu nimic.

ruxi cand ai eco?
...scuzati-ma, eu va intreb de sarcina, ca oricum sunt eu optimista, dar e o fata draga mie foc - Monas - care a trecut prin esecul fiv-ului odata cu mine si pentru care am avut multe emotii si am stiut ca va fi bine si azi i-a iesit beta peste 900 si sunt in culmea fericirii de zici ca eu sunt gravida, asa ca probabil delirez mai mult ca de obicei, dar asta nu inseamna ca nu ma bucur pentru voi, ma bucur mult, inzecit mai mult pe zi ce trece alturi de voi

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Ruxi n-am facut bitestul si nici nu-l fac pentru ca mi se pare aiurea faptul ca da rezultate fals pozitive in procent prea mare. Am fost saptamana trecuta sa fac echografia de 11-13 saptamani dar bebe era de 4,27 cm iar masuratorile corecte se fac peste 4,5 cm ai lui, asa ca ne-a chemat din nou marti. Vom masura translucenta nucala si osul nazal dar teste de sange corelate cu echografia asta nu voi face. Nici TT nu voi face pentru ca sunt date statistice in care se introduce varsta mamei, daca ai fumat, si multe alte chestii pe baza carora iti da o probabilitate de a avea sau nu diferite defecte cromozomiale. Parerea mea este ca echo facut de unul sau dou echografisti buni da la fel de multe info ca si un DT sau TT.

Aristicule sa faci ce zice dr., el are multa experienta pe FIV, noi ne dam cu parerea si spunem ce am facut noi. Clexanul e studiat in sarcina, nu il afecteaza pe bebe, si in prospect scrie treaba asta. E un pic mai complicat la nastere dar ne asumam riscul, doar ne dorim din suflet sa ne spuna si noua cineva MAMA.

Pup fetele,

Felix 12+

Mergi la inceput