Sicilia

Sicilia | Autor: danutz

Link direct la acest mesaj

Buna,
Planuim o vacanta de aprox. 7 zile in Sicilia, la inceput de octombrie.
As vrea sa lansez invitatia sa discutam despre Sicilia, de exemplu ma intereseaza in primul rand cum e vremea la inceput de octombrie, daca se poate face plaja.
Dar si obiectivele turistice, distante rutiere, trasee, sfaturi, puncte slabe, puncte tari, preturi, etc.
Nu dorim sa mergem prin agentii, oricum oferta lor este extrem de redusa si nu se potriveste cu ceea ce ne dorim noi.
Am vazut ca BlueAir-ul are zbor direct Buc-Catania, eventual o sa incep sa caut un hotel/pensiune in zona (50-100 km de Catania).
Cred ca o sa mergem pe varianta avion+inchiriat masina acolo.
Deci va astept cu opinii.

multumesc,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

danutz poate te pot ajuta eu cu cateva info.

vremea s a schimbat exagerat de mult in ultimii ani. soacra mea locuieste in sicilia (la 100 km de palermo) iar noi mergem in fiecare an (exceptie acest an). anul trecut am fost de pasti si am prins o vreme de kko si ploioasa, asta in conditiile in care inainte era destul de cald si se putea face si plaja. deci in octombrie cam la fel a ajuns vremea :(

am inchiriat masina acum 2 ani, 25 de euro /zi pt un renault twingo, cam mult pt aceasta masina :(

noi am zburat cu avionul tm-palermo cu escala. am fost cu alitalia si cu windjet. nu am avut probleme.

altceva nu stiu ce sa mai scriu.



mamica fericita de 2+ si 10 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

eu am fost in februarie anul acesta in sicilia. merita sa va duceti sa vizitati vulcanul etna, vizitati centru istoric al cataniei este foarte frumos.
am mai vizitat taormina, o statiune la malul marii, foarte frumoasa si foarte linistita. cat despre inchirierea auto, nu prea stiu nimic, deoarece noi am umblat cu mijloacele lor de transport: tren, autocar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Citeste si aici,
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=81428
desi este vechi subiectul mai gasesti si informatii interesante

7 zile nu sunt multe dar nici foarte putine dar depinde foarte mult de ce vreti voi sa faceti


Am fost cu masina deci din acest motiv iti recomand sa inchiriezi masina ca sa nu te bazezi pe mijloacele lor de transport. Acum este alegerea ta deci pune in balanta cit cheltuiesti pe tren sau autobuz plus timpul pierdut caci esti legata de orarul lor si cit vei cheltui cu masina dar vei avea libertate de miscare, poti dormi in fiecare seara in alt oras, adica acolo unde ajungi, fara grija trenului.

Ce poti sa vizitezi ? incearca sa faci un tur cit mai complet al insulei, e indicat sa urmaresti autostrada caci strazile normale sunt inguste , aglomerate ... :

Catania - centrul orasului,Fontana Dell'elefante : un obelisc care are ca baza un elefant, simbolul orasului, Duomo.. atentie ins ala locurile de parcare, strazile suint inguste, locuri de poarcare putine, sa nu alegi hotel sau b&b in oras dac a esti cu masina daca nu esti sigura ca hotelul are si parcare sau garaj .

Etna ... urci cu masina sau incearca sa faci rost de o excursie organizata

iti poti gasi o cazare chiar pe drumul spre Etna ( cauta in localitatea Nicolosi de exemplu , este foarte frumos si se maninca bine :-) )

Giardini Naxos si Taormina iar seara cazare linga Messina sau in Messina .. poti chiar si mai la nord in Milazzo, cu vedere catre insulele Eolie

Cefalu'
- Catedrala

Palermo ... catredrala, palazzo dei Normanni , piata veche Vucciria

si imprejurimile :
Erice cu templu dedicat lui Venere Ericina
San Vito lo Capo- plaja
Scoppello la riserva dello zingaro ( aici insa pierzi o zi intreaga caci se intra fara masia si deci mergi pe jos prin acest parc minunat, cobori la mare

Trapani orasul este destul de nou si deci daca nu ai mult timp la dispozitie poti sa il ocolesti, eventual intri pina in port si gata :-) in imprejurimile lui :
Mozia o insula pe care ii recomand sa nu o ocoloesti ajungi acolo cu o barcuta si te plimbi pe ea in liniste . este un parc natural dar si zona arheologica ...
Segesta o imensa zona arheologica

Marsala punctul cel mai vestic si nu numai ...
Selinunte - zona arheologica

Sciacca - este o statiune termala pe malul marii ( pe o coasta mai inalta ...

Agrigento
la valle dei templi tot zona arheologica

Ragusa - in centru sunt doua centre /orase Ragusa si Ibla, ibla este orasul baroc, medieval .. nu ca Ragusa nu ar fi si el dar Ibla este mai frumos ... Oricum in ambele sunt strazi in panta, inguste si intortocheate ...

Portopalo di Capopassero ... punctul cel mai sudic .. plaje ... si cimpuri cu rosii


Piazza Armerina
absolu minunata vila romana, unde poti vedea mozaicurile

Siracusa - orasul lui Arhimede
insula Ortigia, Duomo si fintaina Arethusa ( cresc plante de papirus, pruimul izvor de apa dulce folosit de localnici ), Neapolis parcul arheologic cu teatrul antic unde se mai tin si azi spectacole, Urechia lui Dionis , latomia paradisului ...






daca mai vrei sa afli ceva intreaba-ma



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

danutza, noi am ajuns pe la SELINUNTE, SCIACCA, AGRIGENTO,


mamica fericita de 2+ si 10 +

Mergi la inceput