Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***234***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare fete dragi

De cand n-am mai intrat pe-aici parca mi-a iesit din mana sa scriu si nu prea mai sunt la zi cu subiectele

Mi-am promis insa ca o sa fiu mai harnica

Eu sunt cam stresata si obosita pe motiv de soacra ce nu se mai lasa dusa acasa Noi am fost plecati si dumneaei s-a autoinvitat sa vina cu noi peste tot, asa ca am stat bot in bot o saptamana si deja simt ca turbez Trebuia sa plece astazi, dar i-a venit ei geniala idee sa mai stea inca o zi. Insa pe mine deja ma sufoca prezenta ei. Cam 3 zile ma impac cu ea, apoi turbez Dar mai rabd si cand nu mai pot imi aprind cate o tigara

Sa nu va suparati pe mine ca vin cu probleme asa de "grave", dar mi=am zis si eu oful

Tare dor mi-a fost de voi

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Olishca, imi pare rau ca asa grea de cap e soacra ta incat sa nu vada ca incurca. Macar poate te ajuta un pic cu Deavid, sa iti mai faci tu treburile. fata sa nu mai fie suparici!

Fetelor, ma gandeam... oare mai este vreun ghiocel (din cei din ROMANIA) care merge la cresa? Hmmm...




Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Aaa, si inca ceva... Unde e Aris? Mai stim ceva de ea??? Ma gandeam aseara la ea si mi-a venit in minte copilul ala frumos. Ultima oara cand l-am vazut era in decapotabila. Acum, probabil e cu avionul pe undeva!

Hai ca poate dau un PM, sa vad ce face scorpioanca!

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uali spune:

Gia, eu as vrea s-o dau pe Meda la cresa dar inca nu ne-am hotarat la care....particulare nu prea sunt (in zona care ne-ar conveni noua), iar de stat sunt vreo 3...nu le-am vizitat inca din lipsa de timp dar sper ca in urmatoarele 2-3 saptamani sa le vad.
As vrea sa apelez la cresa din mai multe motive...nu avem bunici sau rude care sa ne ajute la nevoie, fata e tare sociabila dar nu are cu cine sa interactioneze in jurul blocului, caci parcul e departe si bona care sta cu ea cat timp suntem noi la serviciu nu are cum s-o duca ( si nu vreau sa se trambaleze prin tramvaie sau autobuz..)
Pentru socializare si deprinderea unor obiceiuri (olitza, mancat singur, culcat la comun etc.) este foarte buna cresa (eu asa consider)...chiar daca va lua toate bolile pana isi face imunitatea beton, tot cred ca e mai bine pt un copil, fie el si asa mic, sa se deprinda cu colectivitatea.
Vom pastra bona (de care oricum nu sunt prea multumita...) pentru sitatiile cand nu va putea merge la cresa -boala, febra...
Nu prea stiu insa ce sa "cer" de la cresa...inafara de lucrurile elementare (curatenie, mese corecte, spatiu pt joaca suficient..)nu prea stiu ce se mai "poarta" in materie de educatie timpurie...
Sper sa gasesc varianta cea mai buna in curand...

Olishka...hai ca nu mai e mult pana pleaca socrella...bina ca poti sa bagi o pipa...ca eu cand sunt cu ea nu pot sa fac asta...ca nu stie ca fumez...

Pup fetele si...multumesc pt PM-uri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Salutare din nou!

Votam si noi pentru week-end-ul 1-3 oct.

Ina, noi avem acest model de buggy. Calin e multumit de el, are pe parti doua fermoare care trase, permit rabatarea usoara si poate sa si doarma acolo, e destul de usor - 6kg, are si cos, nu foarte incapator, dar daca mergem in piata si fac ceva cumpararaturi le asez pe maner, per total eu sunt multumita de el.

Am vizionat filmuletele cu Ingineru' si Adelake, haiosi si simpatici tare amandoi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uali spune:

...vazut poze...doamneee...numai dive si divi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Monnvas, drum bun si linistit si vacanta frumoasa!

In legatura cu bunicul cercopitec, n-ar functiona daca i-ai spune ca ai fost interpelata de o persoana care s-a legitimat ca fiind angajata la Protectia copilului si care verifica o sesizare facuta de oarescine cu privire la o fetita lovita de bunicul ei? Spui ca tu n-ai stiut despre cine vorbea dar persoana a spus ca va reveni din cand in cand, poate prinde "flagrantul". Poate o mai slabeste cu bataia macar o perioada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui uali

Gia, eu as vrea s-o dau pe Meda la cresa dar inca nu ne-am hotarat la care....particulare nu prea sunt (in zona care ne-ar conveni noua), iar de stat sunt vreo 3...nu le-am vizitat inca din lipsa de timp dar sper ca in urmatoarele 2-3 saptamani sa le vad.
As vrea sa apelez la cresa din mai multe motive...nu avem bunici sau rude care sa ne ajute la nevoie, fata e tare sociabila dar nu are cu cine sa interactioneze in jurul blocului, caci parcul e departe si bona care sta cu ea cat timp suntem noi la serviciu nu are cum s-o duca ( si nu vreau sa se trambaleze prin tramvaie sau autobuz..)
Pentru socializare si deprinderea unor obiceiuri (olitza, mancat singur, culcat la comun etc.) este foarte buna cresa (eu asa consider)...chiar daca va lua toate bolile pana isi face imunitatea beton, tot cred ca e mai bine pt un copil, fie el si asa mic, sa se deprinda cu colectivitatea.
Vom pastra bona (de care oricum nu sunt prea multumita...) pentru sitatiile cand nu va putea merge la cresa -boala, febra...
Nu prea stiu insa ce sa "cer" de la cresa...inafara de lucrurile elementare (curatenie, mese corecte, spatiu pt joaca suficient..)nu prea stiu ce se mai "poarta" in materie de educatie timpurie...
Sper sa gasesc varianta cea mai buna in curand...

Olishka...hai ca nu mai e mult pana pleaca socrella...bina ca poti sa bagi o pipa...ca eu cand sunt cu ea nu pot sa fac asta...ca nu stie ca fumez...

Pup fetele si...multumesc pt PM-uri



Medeea
Uali, eu am vrut o cresa care sa:

1. aiba grupe de cresa nu 0 - 2 ANI, pentru ca diferenta de varsta e mare acum si de la o luna la alta, asa ca am gasit cateva care au cresa 1 - 2 si 2 - 3 ani.
2. aiba organizata masa cu scaune cu spatar, masute mici, ca pentru copii, ca am vazut o gramada de improvizatii la crese de "renume"
3. aiba si gustare (inainte de pranz si dupa mic dejun ca pe Bris atunci o apuca foamea)
4. nu fie patuturi la mare distanta unul de altul ca ma tem sa nu (mai) cada din pat. eventual sa aiba saltelute pe jos, sau ceva de genul
5. AIBA CURTE MARE, amenajata de joaca!!! si foarte important, sa nu aiba toate grupele aceeasi ora de iesit in curte dar...
6. ... sa aiba activitati comune cu grupele mai mari (pe viitor mai mici) deoarece ei deprind unii de la altii si le foloseste sa "imite" la varsta asta. deasmenea, mai mari, e ok sa interactioneze cu copii mai mici - devin mai blajini, te poate ajuta in cazul in care mai bagi de-un surior
7. sa fie o cresa care sa aiba si grupe de gradi si, F IMPORTANT (zic eu!), sa iti placa oferta educationala propusa pt copiii mai mari. e mai usor sa ramana in aceeasi cladire, cu aceeasi oameni, etc.
8. in nota de mai sus, incearca sa verifici daca cladirea este proprietate privata sau inchiriata. la cele inchiriate e mai posibila schimbarea locatiei, astfel incat, din nou, poti confuza copilul... asta e valabil mai mult pt copiii mai mari, decat pt ai nostri.
9. banuiesc ca nu mai trebuie sa zic despre EDUCATOARE si numarul de copiii din grupa! unde merge Bris sunt 6 copiii in grupa mica de cresa, cu 1 educatoare si 1 ingrijitoare! educatoarele sunt tinere, ingrijitoarele in jur de 35 - 40! ceea ce eu am preferat! astea tinere au mai multa dibacie in a se face ascultate, intelese si mai ales, au un pic mai multa rabdare (la fel, ZIC EU!)
10. sa fie un program de invatare al toaletei - adica, sa ii invete sa se spele pe maini, pe dinti, sa faca la olita!
11. sa se vorbeasca intr-o limba straina inca de la grupa cea mai mica. e ok, mai ales daca parintele continua acasa munca educatoarei. PARANTEZA! eu am inceput cu Bris sa vorbim in engleza. de curand ce-i drept! evident, ma retin sa fac asta in parc sau in locuri publice deoarece... oamenii se uita ca si cum ai vrea sa pari altcineva decat esti! ceea ce, evident e o prostie si eu ma alatur turmei de prosti, prin retinerea mea! practic, vreau ca Bris sa inteleaga una alta, sa discearna cu timpul ca e alta limba si mai ales, sa reuseasca (in jur de 3 - 4 ani!) sa lege propozitii. oare eu daca m-as uita ciudat la copiii ungurilor, care vb in parc ba romana, ba maghiara, cum ar fi?!
12. sa aiba activitati de invatare!!! e foarte important!!! sunt crese unde ii tine intr-o sala si se uita la ei cum se joaca! bine, evident (!!!) nu ii poate invata tabla inmultirii si teoria relativitatii dar, chiar si cum sa faca un LEGO eu gasesc invatare.
13. sa NU aiba preturi nesimtite!!! adica, sa iti ia ochii cu gresia lor made in Italy si asternuturile din bumbac egiptean si sa ceara 3200 lei/luna (CUM AM PATIT EU!!!). in mod normal, o cresa relativ scumpa nu trebuie sa depaseasca 800 lei la programul scurt! (Repet, asta e una relativ scumpa!).
14. organizeze evenimente! nu cele de 1 iunie si sfarsit de an ci de-astea: excursii, iesiri, chestii interesante pentru copiii. deasemenea, intereseaza-te: au autobuzele lor sau cum procedeaza?
15. evident, sa fie relativ aproape de casa, astfel incat sa nu ocolesti tot orasul. acum, asta nu este cel mai important criteriu dar... pentru parintii care lucreaza, e und etaliu de luat in calcul!

cam atat (imi amintesc acum!)


Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

ce fac fetele? eu fac mancarica pentru mutz, ca el are deja aproape 2 ore de cand doarme; ma termina programul asta de culcat la 11-11.30; monica, sincer te inteleg perfect, aseara am facut criza de nervi ca eu nu mai fac alt copil ca efectiv nu ma descurc cu treaba in casa; si ma simt ca dracu!!!!!! e dezordine, azi am varsat in mijlocul sufrageriei niste firimituri si n-am apucat nici macar sa bag aspiratorul ca doarme iepurele; seara nu mai sunt buna de nimic, ce facut mancare si alte alea.... ziua stau dupa mutzu nonstop, macar vad ca de la zi la zi incepe sa mearga mai bine si sa fie mai independent... dar tot trebuie sa fiu langa el ca altfel urla; stiu ca e o etapa... si trece asta vine alta.... dar cred ca renunt la BB2 pana face el 4 anisori (am eu asa o chestie cu 4 ani... habar nu am de ce mi se pare atunci varsta potrivita pentru alt copil);
am tras si o cearta zdravana cu maica-mea pe motiv de .... alaptat; mutzu meu e foarte rau la caldura, nu o suporta, nu se adapteaza si asta e!!! asa ca nici nu manaca bine daca e cald; dar nuuuuuuu, explicatia ca nu mananca "ca porcu" probabil, ca de ciugulit el mai ciuguleste, este ca-i dau eu titi si de aia stric copilu'! ce a apucat-o habar nu am, ca ea stie clar ca nu se baga nimeni peste mine si nu accept "sfaturi" d'astea binevoitoare; evident ca dupa 10 minute ea ma suna ca o floricica si eu eram rupta in bucati de dracii ce-i aveam pe mine;
eu nu stiu cum iesiti voi la 10 afara, ca al meu daca da de caldura urla si vrea in casa, nu sta la discutii deloooooooc; si aseara am iesit pe la 7 cand era inca cald... pai ce ne-am inteles cu el??? n-a vrut pe jos, n-a vrut sa alerge, s-a carait tot, ne-am intors in 40 de minute in casa ca tragea de noi sa-l duceam la bloc si ne arata usa de la intrare; daca e racoare nu-l iei de afara pentru nimic in lume; si in plus a stat numai in brate, cand la mine cand la tac'su deci ne-a rupt in bucati; varianta ar fi sa mai stau pe la campina.... dar chiar nu ma tin nervii in momentul asta sa ascult "pledoarii" despre mancarea copilului si alte alea... asa ca stau la mine acasa si fac tot ce pot;
aseara abia l-am culcat pe mutzu si am ramas socata de cum s-a potolit; adica era in urlete maxime la 11 si ceva ca nu voia sa stea la somn, nici vorba de titi (nu o mai accepta seara, in schimb ziua o vrea nonstop..), si a a prins cristi lumina pe hol; atat i-a trebuit ca da-i si lupta sa ajunga acolo; si eu am tipat la cristi (ca eram rupta de oboseala si nervi) sa stinga lumina.... si a tacut mutzu instant, s--a uitat la mine si a pus caputul pe pat langa mine; a stat asa cateva secunde, cu mine socata de efectul ridicarii de voce dupa care a incercat iar sa se ridice; si atunci am zis foarte tare "gata!" .... si direct s-a potolit, s-a incolacit pe mana mea, si s-a asezat cu funduletul in us , caputul intors spre mine si mana mea sub el... sin in 20 de secunde a adormit; cand la-m mautat in pat s-a trezit si a inceput sa planga; l-am luat de manuta, am zis iarasi tare GATA! si asta a fost; m-a tinut de mana si a adormit

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Inna,noi avem unul de la primii pasi, l-am luat din carr4, are 5 pozitii de aia l-am si luat ca sa poata Theo sa doarma in ele, majoritatea aveau doar doua si nu se lasau foarte mult pe spate,asta se lasa aproape pana jos, in vacanta Theo a dormit in el si ne-a fost foarte util. Cauta unul care sa se lase cat mai mult pe spate si sa nu fie foarte greu.Am inceput sa-mi pierd nervii, azi Theo se invartea in cerc pana ametea si dupa aceea cadea, dupa ce s-a potolit dedea din cap asa de tare incat nu mai vedea pe unde merge si poc jos, are deja doua vanatai mari pe frunte, nu stiu cum sa-l mai potolesc, nu vrea sa mai stea sa ne jucam, arunca cu cuburile,cu jucariile, ma loveste cu ele.Olga, pune-o la treaba, chiar azi imi zicea o prietena ca soacra nu vine deloc pe la ei, dar s-a oferit sa mearga la mare cu ei , chipurile sa-i ajute

Mergi la inceput