Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (117)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

maine va pun filmulet savedeti cum "merge bobitza"


roxy, nu se poate pune pe mail, sunt f mari BH


picabateria lapttop
n buna

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

recuperez.............
cap 114

eu nu ii sterilizez la ivan nimic de la 4 luni jumate...........


lorex nu stii sa incepi D sau nu?
cel mai bine iti poate spune Iuria...........daca ea accepta si e ok poti incepe foarte bine..........
mersi de prima pagina!sa traiesti!



happyella mersi.............la fel iti doresc si eu!



myky sper sa va reveniti cat mi repede...sper ca e bine deja......doamne ajuta sa fie sanatos............



tomacafelicitari pentru dinte..vezi ca stie ea pediatra ce vorbbeste.................


rox_y felicitari pentru 7 luni!
la cat mai multe lunite!!!!!!!!


ayanna soryyyde sperietura..........................


alicredo ce ai facut pana la urma?
ti-ai imbatat bebelu'?ai fost bele cu mesajul ala, chiar daca nu am chef de ras, am zambit asa un pic atunci cand l-am vazut............................
aoleuuuuuuuuuuu dar ai scris nu gluma, tu ai avut chef de scris......... doamne ce m-ai facut sa rad......pai eu daca beam 4 beri de 330...................intram in coma alcoolica..
cum ai rezolvat cu sotul??????????
e de sunat la pompieri salvare sociale politite..................doamneeeeeeeeeeeeeeeeeeeee tu femeie ce ma facusi sa rad la ora asta singura pe aici..............





Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Lillo, ce bine ca te citim in timp real!!
Eu am vazut si intrebarea ta din urma despre decalotare, dar nu prea am stiut ce sa zic, si acum mi-e ca mesajul tau s-a pierdut printr-un capitol trecut, eventual adu-l aici...
La noi situatia e cam ca la inceput ... verific si incerc la fiecare baita, dar n-am prea fortat niciodata... asa ca nu e decalotat dar nici stramt.
Pediatra lui la 6 luni: "Mai bebe X, tu te decalotezi?"
El: o privire urata si un comentariu in limba lui (ca o bate, banuiesc eu)
Ea: "Stai mai maria ta, ca eu doar intrebam..."
si a dat bir cu fugitii
Din ce ai povestit tu cred ca e normal si ca trebuie acum sa mai insisti totusi, cu mare grija bineinteles... dar na, ca numai gura-i de mine la subiectul asta Mai vorbeau fetele pe aici mai demult de o crema minune care ar rezolva probleme de genul asta, dar nu mi-am notat-o, poate isi aminteste vreo mamica (sau google) - oricum sper nici sa nu fie nevoie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

recuperez.............
cap 114

alicredo ce ai facut pana la urma?
ti-ai imbatat bebelu'?ai fost bele cu mesajul ala, chiar daca nu am chef de ras, am zambit asa un pic atunci cand l-am vazut............................
aoleuuuuuuuuuuu dar ai scris nu gluma, tu ai avut chef de scris......... doamne ce m-ai facut sa rad......pai eu daca beam 4 beri de 330...................intram in coma alcoolica..
cum ai rezolvat cu sotul??????????
e de sunat la pompieri salvare sociale politite..................doamneeeeeeeeeeeeeeeeeeeee tu femeie ce ma facusi sa rad la ora asta singura pe aici..............





Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...




Dap, ma ia si pe mine rasul cand imi amintesc, foarte tari si alicredo si constiinta ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

cap 115

interebare:


ce cubulete aveti voi?
in ce congeltai piureul?
eu pana acum nu i-am congelat nik, ii fac proastap, dar sunt curioasa de cubulete......cine iecsplica si la fata de la tara??????????:))))



miremia dru bun la munte si sa fie delfi cumintica.da????????????????????????

ioana fota felicitari pentru coltisor!!!!!!!!!!!!!!!!
super!!!!!!!!!!!!
a mai facut febra?
sau doar atunci?

decenuela cum a fost fazanul?ti-a placut ?
si crema de zahar ars???????????????

cris msa folositi carutul cu multa multa sanatate, si ma bucur ca a fost frumu iesirea..................aveti grija de voi............

lillo bine ai venit!sa creasca mare puiutul tau si sa te simti bine aici intre noi..............


pentru SILUAN........doamne greu trebuie sa le fie parintilor..........vaiiiiii nici nu vreau sa am gandesc................sper sa dumnezeu e mare si o sa ii ajute..........offfffffffffffff

plateea imi place ca scrii mai mult............



milady mersi de urare..sa ne ajute dumnezeu sa trecem cu bine si peste acest big pas...........


lorex

aoleuuuuuuuuuuuuuuuuuu am ratat sarbatoritii de 1.......................ooooooofffffffffffffffffffff
ieratreeeeeeeeeeeeeeeee


la multe lunite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!IRINA, IURIA, JIJICU, DANIEL si TUDOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sa cresteti amri si frumosi si sanatosi!!!!!!!!!

mamidepuuti stiu stiu.......mersi oricum..............

ioana daca nu e prea tarziu...........da-i panadol. apoi peste 3 ore verifica, si daca nu scade baga un supozitor...................sper sa nu fie nevoie.................



gata restul maine
ca trre sa imi fac un dus si sa dorm................

pupici de la noi............

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

gmilady, spor la recuperat...................pe mine nickul tau a duce cu gandul la lady D...................

noapte buna!!!!!!!!!!!!!

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Am intrat sa va salutam,revenim



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

ALEXUTZZA,
de multe ori vad ca suntem pe aceeasi lungime de unda!
Si eu ma gandeam ca mamicile care ne-au parasit ar prefera sa nu mai vb de ele...dar nu eram hotarata.Daca si tu te-ai gandit, ins ca asa e!
cand vb devin si paine cu linguritza vorbeai in numele lui yannis, nu? nu? ca nu pot crede ca nu stii ce-iaia, refuz...cred ca nu am fost atenta la postarea ta!

Miremiei i-am spus eu mima? ok...poate doar o data ca am vazut ca asa spun fetele, dar sincer mi-e nu mi-ar placea sa mi se spuna asa. O sa zica ea cand vine din drumetii!

pozele sunt prelucrate de mine pe calculator, le-am decupat, amumblat la culori...din astea..

LUCIA,
si eu fac asta toata ziua, caut oferte pe litoral...nimic nu ma multumeste! daca gasesti ceva bun, baga si la mine un gong!pls

cum ai facut ratza?

DANYELANA,
mi-am luat NIKON D80, second...a fost al unui prieten de-al nostru.Am dat 1500 pe el! nou nu se mai gaeste.f bun e...

AL3CSA,
era vorba de bucati e morcov crud cu care s-ar putea ineca, nu ca nu ar fi bun morcovul..

DULCINEEA,
ce face "enamoradul" tau?

OANI,
PUPICI! asaa,,,fara motiv...ca esti dragutza!

XELA, DECE, MP, pupici si la voi!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


Scuze inseamna ca nu am citit cum trebuie

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Noapte buna si somn usor, Bea!
Imi pare tare rau de perioada grea prin care treceti, trebuie sa se rezolve pana la urma toate... sanatate multa in primul rand, stai sa vezi care e situatia exact (sper cat mai de bine)... apoi si cele materiale, normal... Stiu ca esti puternica, dar in situatii de-astea sper sa nu fiti singuri, sa primiti si un pic de ajutor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gmilady spune:

Eu mai aveam din capitolul trecut o lista lunga (asa ca de plecare ), pt. cap. asta Nic0le

blue_flower, alexutzzza
Eu chiar foloseam apa in care fierb legumele pentru a obtine un piure semi-solid, bebe X il prefera deocamdata mai putin consistent, daca amestecul e prea solid ii ramane in gurita, inghite greu... Am mai pus si apa plata cand mi se evapora (din greseala ) aproape toata apa, si m-am gandit si la LM.
Nu stiam de nitrati... dar parca nu m-as speria asa de rau... nu stiu.
Din articolul de la xela (il mai pun o data http://www.wholesomebabyfood.com/nitratearticle.htm) eu am inteles ca nitratii sunt intr-adevar foarte periculosi pentru copiii sub 3 luni, riscanti pentru cei pana in 6 luni, dar fara mari probleme dupa 6 luni, varsta de la care sistemul digestiv este complet dezvoltat - la fel ca si cel al adultilor, inclusiv nu stiu ce acid care elimina riscul de otravire (vorbind evident de o situatie normala, ca mai exista si cazul contaminarii cu nitrati a apei din zona in care au crescut legumele, dar aia e alta poveste, si adultii ar avea probleme). Acum nu stiu daca vor sa spuna ca dupa 6 luni e ok sau doar ca scapi de ce-i mai rau (otravirea aia cu bebe albastru ), dar raman destule altele.
In articol ei zic ca intr-adevar nitratii pot fi eliminati prin fierbere in apa (si ca mai bine faci piure cu apa plata)... dar nu la fel se intampla cu vitaminele si mineralele (renunti la alea?)? In ambele cazuri, n-o fi vorba chiar despre toate... ma rog...

Deci eu nu stiu, nu-s prea convinsa cum e mai bine... si pana la ce varsta... ca noi tocmai ca mancam supe... sau teoretic nu-s ok?
Mie imi aduce cineva legume si carnita de pui cica bio (din gradina ei, crescute pentru familia ei), nu stiu cat conteaza (iar fructele le luam oricum de unde apucam, ca parca tot alea-s in piata sau in supermarket sau in magazinasul de la colt...)

decenuela - spor cu bagajul, drum bun, si gata cu ghinioanele

danyelena - numele castelanului

lillo, danyelena - de acord cu voi in privinta alimentelor alergene, eu n-as vrea sa risc (mai ales cu cele cu potential alergenic mare, gen kiwi sau capsuna), si pana la urma de ce, ca pentru vitamine sunt destule alte fructe cel putin mai recomandate daca nu complet safe...
Pai la noi bineinteles ca tati de bebe X mai apare cateodata mandru: "i-am luat zmeura, sa vezi ce o sa-i placa"... De parca stie bebe X ca zmeura e mai cu mot ca para, de exemplu (ca doar toate sunt suficient de noi pentru el)... Asa ca... sa vezi ce mi-a placut mie zmeura, bebe X sa mai astepte
Si eu voiam sa zic de kiwi si mi-a scapat iar despre samburi citisem ca pot cauza si fermentatie in burtica... Acum na, normal ca sunt atatia copii care papa fara probleme , probabil majoritatea din fericire, dar decat sa ma trezesc ca-mi pare rau...

ana_g - dap, si certificatul de nastere drum bun si voua!

ioana_fota - legat de storcator, n-am studiat deloc variantele ca m-am trezit neintrebata cu unul (scump moulinex, in fine) . Vreau doar sa zic ca desi e relativ usor de folosit si de curatat, l-am folosit cam 3-4 saptamani la inceputul diversificarii si acum someaza... Ca la inceput faceam intr-adevar suc de morcovi zilnic, dar de cand am introdus pulpita de mar (primele cateva zile de cantitati foarte mici cu razatoarea de sticla) m-am mutat pe blender si asa am ramas...
Sper sa mai scoatem si storcatorul de la naftalina mai incolo, nu neaparat pt bebe cat pentru intreaga familie (familie de-aia care-si ia micul dejun ca-n filme ), dar pentru diversificare acum m-as descurca si fara - incepand cu fructe/legume pasate/blenduite, ceva mai strecurate la inceput...

Si noi ca al3csa si mini-maxi, fructe la 12:00 si legume pe la 16:00, in primul rand din cauza ca prima masa de LM e in jur de 8:30-9:00 (ma rog, sau poate mai devreme nu stiu eu ce sa petrece ca sunt varza), desi bebe se trezeste pe la 7-8, in zilele mai proaste chiar la 6
Nu am vrut sa-i scot lapticul ala de dimineata, asa ca m-am luat dupa regula "a doua" si "a treia" masa... plus alte motive organizatorice, plimbarile lui de cate 3 ore... dar nu-s prea incantata nici eu de situatie, sigur o sa le mai reglam in timp (acum e programul de iesit afara aranjat in functie de mesele astea, dar la toamna se mai schimba), daca s-ar putea regla de la sine ar fi si mai perfect

lorex si alexutzzza - nici eu n-am mai zis nimic (si mie mi-era tare dor de unele postari ), sa nu fac vreo prostie ...

roxy - m-am dus si eu acum pe linkurile de la iepurasi, nu mi-e clar cum e cu expirarea, primul e intr-adevar invalid sau nu mi-a mers mie , dar ultimul de exemplu e ok, tocmai am downloadat www.dump.ro/video/baby-human2a-vorbirea-transfer-ro-11jun-32936e8f9-avi/29312" target="_blank">http://www.dump.ro/video/baby-human2a-vorbirea-transfer-ro-11jun-32936e8f9-avi/29312vorbirea[\url] (dupa faza aia cu asteptat 60 de secunde). Sper sa mearga, si sper sa mai fie si altele ok macar pana se intoarce Alexutzzza

ayanna - sper ca ai avut o zi buna si ca a iesit totul bine, tin pumnii in continuare

Maine ma asteapta si pe mine bagajul, impreuna cu alte treburi... inclusiv culcat o data cu gainile si cu bebe X , deci nu cred ca mai reusesc sa intru. In schimb la hotel vom avea internet deci sper sa mai fluturim ( Plateea) un pic impreuna, iar daca nu, va urez de acum o saptamana frumoasa, plina de bucurii de la copilasii vostri dragi, de dragoste si implinire.
De asemenea, aniversari frumoase pentru fiecare noua lunita implinita, si leoaicelor noastre!!
Somn usor si sa ne auzim curand.
M.

Mergi la inceput