Bobocei de sept-oct 2008 (304)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri


Babytza, mi se pare tare faina ideea asta cu taberele la pensiuni.Adica mi se pare ca seamana mai cu 'acasa' si nu dau senzatia aia de 'oficial'.
scuze ca nu m-am semnat.M-a luat valul



Si mie mi se pare misto ideea. Invatatoarea ei a facut multe tabere in felul asta. Gaseste o locatie , se duce sa o vada si apoi aranjeaza pentru copii. Super le-au iesit toate pana acum.
Cu tel , stai linistita, doar ca Tina mi-a dat delete la toata agenda si inca mai sunt numere pe care nu le am din cauza asta

Gata, fug sa fac snitele ca vin barbatii de la strand infometati

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Giulianna, off, multa sanatate Leutzului

Babytza tare faina ideea de tabara la pensiune

de Crina Alexandra Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Hello!
Ne-am intors de la dr. N-avem infectii sau altceva; doar ca au mai luat un virus peste ala care era deja pe trecute. Bafta mea!

Babytza, imi pare tare rau ca treceti prin asa ceva.Ma rog sa va intareasca Dumnezeu!

Niko, e greu cu gradi dar trece. Are dreptate educatoarea: ideea e sa nu te lasi. Sa ai atitudinea potrivita: nici sa nu te simta ca plangi de mila ei si nici sa aiba impresia ca nu va putea sa se ridice la inaltimea asteptarilor tale. Pur si simplu asa se face; acolo merg toti copiii ziua si se distreaza si invata lucruri noi.

Cu disciplina:Astea e de-alea grele, nene!
Din ce-am citit si am experimentat am tras urmatoaele concluzii:

E mult mai bine sa previi decat sa tratezi. Adica decat sa spuna nu la ceva , mai bine nu-i dau ocazia. Nu o intreb daca mananca, ci o anunt ca peste 5 minute mancam tocanita (la Alice pateam la inceput o chestie: o intrebam ce vrea sa manance si ea cerea ceva ce nu prea era in meniu si se lasa cu trante). Si peste 5 min o iau si mergem sa ne spalam pe maini. Daca e absorbita de ceva, nu-i spun "nu te mai joci ca e timpul de masa"; o expun mai siret "ne mai jucam un pic mai tarziu, dupa masa". Si in general evit sa folosesc pe "nu"; Ii spun "mami face papica acum si apoi se joaca cu tine" in loc de "n-am timp acum ca fac mancare"; sau "tita se umple cu lapte ca sa aiba Anna destul diseara" in loc de "nu pot sa-ti dau san acum".
Daca face ceva ce nu trebuie, in loc de "nu e voie" prefer sa o distrag cu altceva. Asearacotrobaia intr-un sertar cu fitinguri , baterii, surubelnite, lanterne. Va dati seama, o lume intreaga pt ea. Si fusese blocat de un sistem de blocare pt bebe, deci era nou nout. Era clar ca daca o indepartez ma bag singura intr-o lupta pe care o pierd. Asa ca i-am adus din bucatarie un morcov si o unealta de curatat legume si i-am spus "hai, ajuta-ma sa fac mancare; curata tu morcovul asta ca sa mearga mai repede".
Sau are o placere sadica sa "mestece" in WC cu peria de toaleta. Daca ii spun ca n-are voie se lasa cu tavalit pe jos. In schimb, ii dau un lighenut cu apa si prosopul cu care streg de regula praful si ii spun "wc-ul e plin de microbi;mai bine spala tu prosopelul asta si lasa ca spala mami wc-ul".Un fel de redirectionare.
Din ce am citit eu, ei cam asa invata. Explorand. Si in mintea lor, ei nu fac prostii-ei exploreaza. Prin urmare, cand noi ne suparam pe ei ca au topait pe canapea, ei nu inteleg de ce nu au voie sa se joace. Nu baga in seama amanunte cum ar fi ca erau incaltati, ca abia au mancat si ar putea sa vomite, etc.
Sau daca ma loveste, ciupeste, zgarie ii iau manuta si ma mangai cu ea si ii spun "imi place mult cand ma mangai". Asta pt ca am observat ca la ea ciupitul e un fel de iubire. Daca m-as supara si i-as spune "nu", ea ar intelege ca nu vreau sa ma iubeasca.
Cred ca trebuie sa ne facem mici si sa gandim cu capusorul lor.
Daca mergem de ex la cumparaturi: normal ca se agata de toate chestiile din raft. E mult mai bine (desi la inceput ia ceva timp) daca ii spun cand ia ceva din raft "asta e cam dulce si noi nu cumparam asa ceva; hai mai bine sa cautam iaurtul ala cu vaca pe care il mancam noi dimineata; du-te tu si ia iaurt si eu caut branza". Sau "n-ai vazut cereale de-alea colorate de care mananca Alice?Cauta-le si tu ca eu m-am tot uitat dar nu le vad". Si ea le cauta si pana se cacaie ea eu imi pun ce-mi trebuie in carucior si ne mutam la alt raion. E cam dubios ca se uita lumea ca la urs ca ma chinui sa vorbesc atata cu un copil asa mic; unii chiar imi spun "da' chiar credeti ca pricepe?". Mie mi se pare ca pricepe; si chiar daca nu, cred ca vede ca macar nu suntem in opozitie si ma lasa s-o ghidez.
Daca face ceva ce-i pune viata in pericol, o indepartez pur si simplu si gata. Urla dar raman rece si ii spun calm ca ne putem rani rau acolo si nu am incotro. De fapt e una dintre putinele reguli pe care nu le negociem. Ca obiectiv celelalte reguli ar fi (aplicabile la Alice mai mult ca ea e prea mica): sa astepte sa-i vina randul ca mami n-are 7 maini, sa accepte un refuz (cand s-a facut mai mare si lui Aice am inceput sa-i spun "nu" cand am fost sigura ca-l intelege), sa ceara frumos ce vrea-nu cu miorlaieli, sa nu raneasca pe altii (ori fizic , ori sa vorbeasca urat/sa jigneasca), cand e vorba de siguranta eu stiu cel mai bine si eu decid.Cu alte chestii gen "azi vreau sandale" sau "nu mananc" pot sa traiesc. Nici mie nu mi-ar placea sa-mi anuleze maica-mea personalitatea.
O chestie pe care o fac la Alice si functioneaza socant de bine (cand am citit despre metoda asta, n-am crezut ca o sa mearga): avem un loc in casa unde "discutam". Si cand face cate o traznaie, o invit sa discutam. Si mergem la locul ala (la noi asta e camera ei ca e liniste) si o intreb "ce-ai facut?"-"m-am jucat la dozatorul de apa si am spart un pahar"-"de ce te jucai acolo?"- "mi s-a parut distractiv"-"crezi ca a fost ok sa te joci la dozator? ce crezi tu ca ar fi trebuit sa faci daca iti era sete?"-"sa-mi iau apa, sa beau si sa nu ma joc cu paharul si sa dau apa pe jos"- "si acum cum facem noi sa reparam"-"promit sa nu ma mai joc la apa si te ajut sa faci curat"-"ok, eu strang cioburile si tu aduni apa cu mopul". Sau ceva de genul asta. Ca sa inteleaga ce-a facut, sa fiu sigura ca a inteles ca nu faptul ca bea apa m-a suparat ci faptul ca s-a batzait cu un pahar prea plin si l-a scapat, desi stie ca n-are voie sa se joace acolo.In plus, parca ma mai calmez si eu cat "discutam" ca altfel imi vine s-o strang de gat.
Cam asta ar fi in linii mari concluziile la care am ajuns eu. Ne impacam bine cu metodele astea. Evident ca mai bagam cate un rateu si eu si ele. Se mai intampla sa ma scoata din minti seara la culcare si in ciuda celor expuse mai sus, sa iasa romanul din mine si sa spun "care nu doarme in 5 min iese afara cu catelul". Dar asta e, nimeni nu-i perfect.Mai ales eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Si ca spuneati de gradi: nu cred ca banii fac totul, desi influenteaza mult situatia. Si cred ca e greu in tara asta sa gasesti profesionisti. Ca in orice domeniu dealtfel. No offense dar asta e tara in care mecanicul iti strica masina, dr te omoara, vanzatoarea te face de-ti vine sa nu mai cumperi nimic, profesorii iti anuleaza personalitatea. De ce ar fi altfel la gradinita? Evident ca sunt si cazuri altfel. Dar putine din pacate. La o astfel de gradinita merg fetele mele si cred ca-si merita fiecare leut. E particulara dar chiar se pune suflet. Nu intru in amanunte dar am petrecut mult timp acolo ca mergeam cu Anna in fiecare dupa amiaza si stateam acolo 2 ore; daca era ceva putred mi-as fi dat seama. Da, la o gradi de genul asta chiar mi-as duce copilul; ceea ce si fac, desi am bona acasa. Cred ca nici eu n-as putea sa-i ofer educatia de acolo. Serios.
Insa intr-o cresa/gradinita mediocra, unde lumea vine sa-si faca treaba de mantuiala si sa astepte plata la final in nici un caz. Poate un copil mai mare daca n-as avea alternativa. Dar ca metoda de socializare pt un copil mai mic, no way. Mai bine o bona buna si parcul.
Si cand vorbesc de conditii nu ma refer la de care covoare au sau daca e frumoasa mobila. Astea ajunge sa fie curate pt mine; nu conteaza. Ma intereseaza calitatea educatiei (am vazut gradi particulara de fitze unde li se dadea drumul la tv si educatoarele trancaneau pe hol cu usa deschisa), hrana, ce fac cu copiii problema (cei care musca, bat, etc).

Cat despre boli: oricum le ia. Oricat de tarziu isi face intrarea in colectivitate, tot acelasi nr de viroze serveste; ce-i drept un om mai mare suporta altfel. Insa daca e copilul sanatos , le trece pana la urma.
Si apropo de imunizare, astia la grupa mijlocie fac aritmetica, multimi, etc. Daca un copil sta pe acasa bolnav si pierde ii vine greu tot lui sa recupereze. Asa macar se imunizeaza de mic si nu mai lipseste cand e esential sa fie acolo. Alice a fost la grupa mica anul asta si vad ca stie cateva litere, i-am vazut lucrarile si fac multimi, numara, fac adunari simple, etc.La anul o sa aiba si mai multe cred. Sper sa o lase mai moale cu mucii ca o sa fie naspa altfel.

Cam multe teorii pe capul meru azi. Scuzati ca nu se intampla des. Fug la nani. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

babytza, sanatate multa mamei tale. imi pare nespus de rau ca treceti prin asa ceva. Ma rog la Doamne Doamne sa fie bine pentru voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Claudinna, daca dorinta este pur si simplu "de neindeplinit" ii spun clar si definitiv ca nu se poate. A priceput ca atunci cand ii spun serios ca nu are voie e clar si nu mai face. Incearca sa planga putin dar daca vede ca nu merge ...se opreste si se ia cu altceva. Altceva ce ii pun eu la dispozitie ca sa-l ajut sa treaca peste moment.

In general cam la Lala fac si eu...mai mult instinctual asa...

Intotdeauna ii dau alternativa cand ii refuz ceva,iar cand ii refuz ceva incerc sa fie mereu un lucru serios si constant. Daca acum nu are voie ceva nu are nici maine, nici poimaine etc...Incerc sa nu il zapacesc.

Mami de roscatzel Matei 24.08.2008 si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Babytza, am citit acum de necazul vostru. Ma rog sa va dea Dumnezeu multa putere, si tie si mamei tale. Te imbratisez cu mult drag, si nu uita, sunteti 2 luptatoare!



Victoria, mami de Anna Sofia, 24+ cu inimioara



"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

lala, super ai expus! super metoda aceea cu discutia!!, punem un "de retinut!"
Alexa, am inteles!!
asa vad si eu lucrurile!

am gasit un articol interesant: http://psihologiacopilului.wordpress.com/2010/07/12/beneficiile-sistemului-de-reguli-pentru-copii/#comments

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

babytza iti doresc sa se infaptuiasca o minune pentru mama ta.
andreutac eu zic sa o mai tii acasa. E suficient cat socializeaza in parc.
Parerea mea, dupa un an de gradinita a lui Alexei este ca puteam sa il mai tin linistita inca unul acasa. Nu ne-a adus nimic in plus, e drept ca nici absolut nimic in minus. A fost un loc unde sa piarda timpul in zilele in care eu lucram. A nu se intelege ca nu sunt multumita de gradinita, sunt pentru ca se poarta frumos cu el, nu il forteaza, nu il pedepsesc, il respecta ca om, individ si personalitate. Stiam oarecum ca nu va fi mare lucru mersul asta la gradi si iata ca mi s-a confirmat. E adevarat ca nici nu imi doream sa vina vreun Einstein de acolo.
Claudia ai mei sunt bilingvi, vorbesc cu ei germana de cand s-au nascut. Alexei imi raspunde preponderent in romana sau combinat. Eu am fost convinsa ca de fapt nu stie sa pronunte pentru ca de inteles stiu clar ca intelege dar m-a surprins cand a inceput sa imi vorbeasca in germana cand m-a auzit pe mine vorbind la telefon. Eu nu il pun sa vorbeasca, nici nu ma fac ca nu inteleg doar ca eu ii vorbesc germana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Neatza, mama ce ati mai scris doar ca sa imi faceti mie in sac ca nu apuc sa citesc...

Era cat pe ce sa zic ca am avut o prima zi de munca buna, pacat ca mi-a facut-o sefu al mare care mi-a zis ceva de genul ca el nu cunoaste pe nimeni in product supply care sa fi stat asa mult acasa, desigur, nu cunoaste pe nimeni care sa aiba doi copilasi atata de mititei, ca trebuie sa-mi fie tare tare greu... (pana aici ati zice ca ma intelege) asa ca s-a gandit el sa-mi ofere jobul asta mai usor asa, cu care sunt cat de cat familiarizata, ca am mai facut asa ceva (asa e, dar credeti-ma ca nu e usor de fel... si e un super job in toate sensurile) si ca ma intelege totusi daca nu ma descurc nici asa, si sa vin la el sa ii spun, ca imi gaseste ceva si mai simplu, face tot posibilul.

Dupa ce am ajuns sa iau copiii de la gradi am aflat ca Radu e bolnav, dar nu putem beneficia azi de back-up plan ca socrul azi nene nu poate si chiar nu poate, ca merge la diabet, asa ca i-am dus pe amandoi la gradinita si acum stau cu inima cat un purice. R tuseste de se sparge si are febra... Dorelu tuseste sec fara alte simptome si oricum facea asta de vreo 3 zile.

Am sunat homeopatul, mi-a zis sa il sun pe la 2 cand e la cabinet si se poate uita in fisa... sa vezi rahatu' naibii de la 2 la 4 sunt intr-un training.
O sa-l sun la 4, ce sa fac. O zi lunga tare am azi, si vine dupa o noapte nedormita, ca am stat sa pazesc pe Radu sa ii dau antitermicele... si cand adormeam si eu tusea unul din ei si ma trezea.
Deci nu ca ma plang, da chiar ne merge super bine!

Va pup.
Am vazut ceva cu mama babytzei, sper sa fie bine, ma rog pentru voi!

Nikole, bafta la cresa... mai mult nu am apucat sa vad...

Mergi la inceput