Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Mamicilor, mie imi e din ce in ce mai greu sa urc scarile...obosesc tare repede cand fac asta; daca e doar sa merg, parca-i mai suportabil, dar urcatul ma omoara.

Resimt din plin faza cu aranjatul cuibului, m-as apuca sa aranjez camera bebelinei...am coborat din pod toate cele necesare pentru primul an (caruturi, patut, scaunele, jucarii etc), acum le spal rand pe rand.

Am schimbat si semnatura, am intrat in saptamana 27. O bere fara alcool pentru toata lumea!

Incerc sa nu ma gandesc prea mult la povestea Balantei, dar parca nici nu mai am acum curaj ...abia astept eco de miercuri, ma duc pregatita cu listuta. Trebuie sa verific si eu ce scria pe ecografiile facute, oare s-o fi uitat cineva cu atentie la toate lucrurile importante?!?

Uuuuffff, la primul copil ignoranta a fost o binecuvantare; nu descoperisem forumul, nu aveam cu cine impartasi experiente si credeam orbeste in ceea ce imi spuneau medicii.

Ana_o cum mai stai cu casuta? Ati ajuns la consens in ceea ce priveste mobila? La noi a functionat arta compromisului: bucataria si camera copilului au fost domeniul meu exclusiv, in dormitorul nostru eu am ales modelul, el culoare; in sufragerie si birou l-am lasat pe el sa se desfasoare insa l-am carat prim magazinele de mobila care aveau mobilier mai pe gustul meu, limitandu-i astfel alegerile ....cu rabdare se rezolva.Imi aduc aminte ca eu eram super-atenta la fiecare detaliu, ma necajeam cumplit daca ceva era un pic altfel decat as fi vrut, acum nici nu mai observ acele aspecte care mi-au scos peri albi.

Andreea, mami de baiat si 26+ cu
asa creste bebelusa
www.perfectnanny.ro/" target="_blank"> ... we care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_P spune:

fetelor imi dati si mie parola de la picassa?

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniusamb spune:

Balanta_tm, suntem alaturi de voi si cu ajutorul lui Dumnezeu veti merge mai departe. Nu pot vorbi. Chiar nu mi vine sa cred ca in Romania medicii nu isi iau in serios munca. Mai mult nici n are rost sa spun.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

multumesc pt cadita!

joann, rausca, nu am fct niciun efort. lucrurile au fost cam asa: m-am dus intr-o zi la o banala echo transvaginala de col, la o drita oareceare de la medlife, ca la adela dinu aveam progr abia peste vreo 10 zile. si imi zice no name ca am colul de 27,8, adica scazuse vreo 7mm de la ultima eco. am sunat ginecoloaga, am stat la pat 10 z, cu caramizi sub pat ca sa imi stea sezutul mai sus decat burta, cu 4 utrogestane si no-spa de 80, plus magneziu. peste 10 z, imi zice adela dinu ca am col de 34-35mm, dar cu orif intern deschis de 8 mm diametru.eu cred ca drita no name nu a vz ca era deschis de atunci, pt ca nu avea cum sa se deschida eu stand numai in pat.
asa ca am fct cerclaj in sapt 21.

cerclajul se poate face pana pe la 23-24 sapt pt ca sarcina coboara si daca iti pune firul de cerclaj, drul poate intepa cu acul, din greaseala, sacul gestational. de aceea, e bine de fct ca mai devreme. drul nu are cum sa vada unde se termina colul tau. nu cred ca cerclajul se face cu ghidaj ecografic.

morala: cat mai putina agitatie, fetelor! mai ales care va stiti cu col sub 40mm!

sigur ca stam la pat in continuare, dar macar am voie sa pap in fund si nu-mi mai e frica sa ma spal pe cap!


Adi +21 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

si eu obosesc repede, indiferent daca merg sau urc scari(asta nu prea fac,ca nu am voie)...

fetelor tre sa-mi fac si eu analizele de trimestrul 2..

23+ si ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ce analize se fac in trim II?

Adi +21 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

se repeta cele uzuale la sange si urina.. eu tre sa fac si toxoplasma pt ca n-am imunitate...

stai linistita in pat..eu am stat 3 sapt dupa cerclaj numai in casa si pat..apoi mi-a dat dr voie sa merg cate 30 min ..max o ora la plimbare

23+ si ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Olgutzica, multumim pentru capitolul nou!

Diana, Sugubina, Lore, Alexa multumesc mult pentru sfaturi si sugestii. O sa incep sa dau telefoane, poate reusesc sa gasesc ceva liber saptamana asta.



20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniusamb spune:

Lidia, ai PM cu parola.

Raportam schimbare de semnatura si dam limonada la toata lumea, fara exceptie..

Doura, am citit eu bine? Folosesti placa de 5 ori pe saptamana? Sau neuronul meu singuratic ma ia la michteaux ?!



26+ mami de Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

pissi78ro cu dureri si colul tau nu stiu daca are rost sa pleci in vacanta si sa te risti..Vezi ce zice si dr tau.

danaint si pt tensiune nu ti-a dat nimic?

Citeam linkurile trimise -siscrie totusi ca e un defect foarte rar..Haideti sa ne imbarbatam si cu credinta sa mergem inainte!

adipapazi la tine colul era deschis la orificiul interior asa ca f buna decizia dr sa iti faca cerclaj.Multa sanatate sa fii tare pt gemenasii tai!eu ma gandesc ca e tare bine ca avem perioada asta de stat la pat. In loc sa ne plangem ca ne plicitisim sa incercam sa ne bucuram de ea:cand vin gemenii nu o sa mai putem sa ne odihnim!!!

sugubina +21 cu Puficele

Mergi la inceput