Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor va multumesc din suflet pentru sustinere.......am o stare de euforie cred ca de la andrenalina. N-am stare, tot am impresia ca mai trebuie ceva la bagaj , ca nu-i destul de curat, ca nu-i aia, ca nu-i ailalta

Am fost la spital, ne-au explicat riscurile unei operatii, cum va decurge totul, alte intrebari despre sanatate, despre starea mea psihologica acum ....m-a bufnit rasu.
Apoi am vorbit cu anestezistul, o sa fie epidurala, am cerut sa nu mi se lege mainile, sa am acces la bebei imediat, au zis ca dupa 1 ora daca suntem bine toti 3 incepem alaptarea impreuna cu un consilier in alaptare (asta pentru ca sunt 2).
Mi-au facut tot felu de controale la plamani, inima, glanda tiroida, m-au sucit pe toate partile, colu e lung si inchis, cred ca ajungeam la 40 SA fara probleme....a greutate finala 90kg, am luat 35 kg in total......Dumnezeu cu mila.
Mi-au zis sa nu mananc nimic dupa 12 noaptea, doar apa sa beau, mi-au dat 2 pastile de Zantac, una diseara si una maine dimineata inainte cu 2 ore de operatie.
Cam atat......nu stiu daca am sa mai intru in seara asta, as vrea sa ma calmez ....ceea ce nu cred ca o sa se intample dar eu incerc.
Am sa rog pe cineva sa va dea de stire, acasa o sa revenim abia samabata.
Pana atunci va imbratisez cu drag, aveti grija de burtici si bebici

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 38+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

Maine imi tin ratoii in brate, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:




Dragaica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

si eu hop cu gemenasii mei de 14 saptamani..la eco de 13 saptamani s-a vazut doar unul ca ar fi baiat iar cel de jos nu a vrut sa ne arate..dar nu conteaza...
felicitari la toate manicile de gemeni
Dragaica...bafta si curaj cu nasterea minunilor...ai ajuns la final

abia astpt sa facem schimb de experienta...mai ales de la cele care au devenit deja mamici cu acte in regula...accept orice sfat...



fluturas 13 + + ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_s spune:

WOW dragaica iti tinem pumnii sa nasti usor si sa fie puisorii sanatosi.
Eu de abia am facut azi 35 de saptamani si ma tot simt amenintata de ei ca vor sa iasa afara, de aceea nu cred ca ajung la nr tau de saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dragaica, sper ca totul e ok cu voi. Astept vesti.


de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Buna la toate fetele,

Citesc cu mare interes povestirile voastre, care imi dau raspunsuri la majoritatea intrebarilor, pentru o viitoare mamica de gemeni

Totusi, am 1 intrebare care ma macina de ceva vreme si la care inca nu am reusit sa gasesc un raspuns concret...este legat de Sindrom DOWN....

Am efectuat diverse analize si teste, atat in sarcina cat si in inainte de a ramane gravida. Printre analizele uzuale recomandate, am efectuat si unele analize genetice pt. depistarea trombofiliei, toate aceastea avand rezultat negativ.
Pe langa echografii si morfologii unde dr a fost extrem de atent in analizarea aspectelor pt. depistarea Sindromului D (valorile au iesit in paramentrii normali fara suspiciuni de Sindr.Down), am discutat cu dr despre amiocenteza.
Mi s-a explicat de la inceputul sarcinii ca nu se efectueaza triplu test si dublu test in sarcini gemelare, din cauza valorilor gresite.
legat de amiocenteza mi s-a explicat care sunt riscurile in efectuarea ac proceduri si ca nu este cazul la mine, pt la echografii nu s-a observat nimic.
Am incredere in dr meu, dar totusi exista aceea mica temere, mentionez ca am 30 de ani, sunt la 2 sarcina (1 sarcina s-a oprit din evolutie la 10 sapt.) fara antecedente in familie
Nu stiu cate din voi v-ati gandit la asta si as dorii sa cunosc parerea voastra.
Elanada a fost la dr care imi urmareste sarcina si cunoscand-ul poate imi da 1 sfat.

multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu problema mea

+ 22
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie





Daca totul decurge normal si ecografiile sunt ok nu are rost sa iti faci griji. Si eu am avut o sarcina pierduta la 10 saptamani dupa care am dus sarcina cu fetitzele pana la 37 de saptamani si acum sunt o mamica fericita. Eu am facut triplul test deshi shtiam ca nu este foarte relevant in sarcinile gemelare, dar rezultat ok a dat bine pt moralul meu. Atata timp cat faci eco regulat ar trebui sa alungi nelinistile. Daca vrei poti sa faci eco la 2 medici diferiti ca sa fii mai linishtita...Sarcina ushoara in continuare!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

fetelor raportam si noi 2 putze de 157 si 149 g
suntem in grafic




Sarcina ushoara si bb-i sanatosi!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010

si eu hop cu gemenasii mei de 14 saptamani..la eco de 13 saptamani s-a vazut doar unul ca ar fi baiat iar cel de jos nu a vrut sa ne arate..dar nu conteaza...
felicitari la toate manicile de gemeni
Dragaica...bafta si curaj cu nasterea minunilor...ai ajuns la final

abia astpt sa facem schimb de experienta...mai ales de la cele care au devenit deja mamici cu acte in regula...accept orice sfat...



fluturas 13 + + ?



Si tzie sarcina ushoara si bb-i sanatosi!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

dragaica: Nashtere ushoara! Si mult laptic!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Am gasit info despre Dragaica la Sezatoarea Canadiana si m-am gandit sa impartasesc cu voi bucuria lor:

"baietii sunt sanatosi si frumosi . S-au nascut la ora 12 si ceva (organizarea spitalului de kko), au primit note superbe, au 2750 kg si 47 cm Felix si 3200 kg si 50 cm Sebi (sper ca nu i-am confundat ), pe scurt sunt niste bijuterii . Tanara mamica e bine, se recupereaza si invata impreuna sa alapteze puiutii."

FELICITARI DRAGAICA!

Sa fiti sanatosi si fericiti!



Ioana & PYS

Mergi la inceput