Albinute & bondari de mar-apr '07 (146)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Salutare!


Imi pare rau pentru piticii accidentati dar ma bucur ca sunt mai bine.

Sunt de-a dreptul socata de tragedia de la Maternitatea Giulesti. Nu am cuvinte...ingrozitor.
Ddana si noi luam in calcul emigrarea de multi ani, insa din pacate nu ne-a iesit. Sper sa fiti mai norocosi voi!

Eu cica sunt in concediu. Adica sunt in concediu, pe care mi-l petrec acasa cu Vlad, ca bani de deplasari nu avem...Asta e.

Eu am niste probleme cu rinichii (mult nisip) si ma confrunt si cu nevoia de a urina f des. Ma innebuneste deja starea asta. Cred ca se suprapune si ceva problema genitala si uite asa e gata starea perfecta. Cred ca mai am putin si o iau razna...Sotul are ceva probleme cu ficatul (steatoza hepatica). Per ansamblu, toate bune si frumoase.

Vlad e bine, nazdravan si neascultator. E in perioada in care nu asculta mai nimic. Nu exista diferenta intre a vorbi la pereti sau a vorbi cu el.

Va pupam pe toti!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Cat despre gradi, la noi incepe in 13 septembrie. Mai avem o sedinta cu parintii in 9 sept pentru a stabili ce si cat si cum cotizam, plus ca Vlad e la program step-by-step si trebuie sa mai platim noi ajutorul de educatoare (are doua educatoare platite de stat si un ajutor educatoare platit de parinti). Tot la acea sedinta vom stabili cadoul ce se va cumpara piticilor si care il vor primi in prima lor zi de gradinita.

Sunt cam stresata de inceperea gradinitei din perspectiva imbolnavirilor dese. Sper sa nu fie exagerat de rau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna!

ma inscriu doar la discutia cu gradi ca sunt crizata de timp:
- la noi incepe pe 6, dar cel mai sigur va merge de pe 13.
- pregatirea materiala (haine, rechizite) o fac din mers. noi avand deja vechime la gradi, avem dulap separat cu hainele de gradi pe care doar le revizuiesc.
pt gradi:
- pantaloni - cel mai sigur de training sau cat mai comozi, nu prea ii dau blugi - 3-4 perechi
- tricouri/maieuri/chiloti/sosete - 5 bucati din fiecare + cate 1 bucata in permanenta in dulapul de schimb la gradi
- hanorac - 2 bucati
- tricouri cu maneca lunga - 5 bucati
- pantofi de interior - sandale, tenesi, eventual papuci crocs - 2 perechi
- pijamale - 2 perechi
- rechizite - cand ne spune necesarul de la gradi

Pregatirea prin imunizare
- am studiat, am citit, am intrebat, m-am interesat si sunt mai mult ca sigura ca anul acesta voi incepe cu Gelul cu Aloe de la Forever. astept pareri!

revin cand se mai decomprima timpul!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Hello,

eu m-am intors din delegatie, si mi-am luat si rezultatul de la RMN. Vestea buna: nu e tumoare vestea proasta - articulatia dintre prima coasta si stern mi-e praf de ce - habar nu am; in ce masura - mi s-a recomandat sa fac si un o tomografie computerizata... deci alti bani, alta distractie merg azi la ortoped sa vad daca imi da trimitere, si ce tratament o fi sa iau... (si pentru carcotasi: nu, clar nu e de la alergat, s-a intamplat ceva inainte sa incep sa alerg )

In rest, Alex e la fel... cu casa am inaintat pana la genunchiul broastei, mama lor de cadastristi, ca incet se mai misca

Despre gradi: a noastra isi muta sediul, iar cel nou nu prea imi convine ca pozitie o sa vedem ce facem... daca il dam la o gradi de stat din comuna, stau si eu cu urechea ciulita (sau ochii larg deschisi) la ce liste faceti voi pe-aici...



Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna seara....sunt suparata,am facut azi radiografie la dinte lui razvi si e radacina fracturata si trebuie scos...sunt asa trista! zice doc ca poate sa stea asa fara dinte ca celalalt o sa iasa fara probleme..voi ce stiti?


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Mady, bine ca o sa mai aiba un rand de dinti noi nouti! asta e, o sa se obisnuiasca si fara dintisor.

Diana, ma bucur tare mult ca nu e tumoare. Dar de ce ziceai ca tot creste? ce creste de fapt? ma pui pe ganduri, ca sotul meu se tot vaita de un junghi langa coloana, a facut radiografie si eco si nu a iesit nik dar tot il doare. Si de la ce? de la topaiala baietilor pe spinarea lui...

Of, lasati-ma cu listele, parca nu vreau sa treaca vacanta..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata!

mady o sa-i creasca. e coleg de suferinta cu nora a pisicii, ca si ea are 2 dinti lipsa, parca.

sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza....mi-a raspuns un somatolog pe un forum ca ar trebui pus un mentinator de spatiu, dar doc de aici mi-a zis ca nu ii trebuie nimic...Pisicaaaaaaaa tu ce stiti?ce ati facut?



Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Diana ma bucur ca din doua rele, e cea mai mica... era de rpeferat deloc... dar bine ca nu-i tumoare.

Mady nu stiu ce sa-ti zic... n-ai cum sa te interesezi de un stomatolog bun, poate si in alt oras? Deobicei se grabesc sa scoata dintii, pt. ca sunt de lapte si cresc altii... dar stiu ca nu mereu e cea mai buna solutie... adica doar daca nu se poate altfel... Daca scoti dintele, cel definitiv poate avea de suferit, in sensul ca pe acolo pot intra diverse si il pot afecta si in faza in care este acum, in gingie... Nu mereu, dar se poate intampla...

Despre gradi... noi incepem pe 13 sept.
Nu ne-am pus pe cumparaturi... la grupa Elenei de ex. cumpara educatoare caietele respective, plus caiete obisnuite... Se strangeau bani si mergea educatoarea cu un parinte...
Iar la capitolul haine... e atat de cald... in primul an, pentru toaman-iarna, ii luasem schimburi de gradi si pijamale ca pt. acasa... mai groase un pic, cu maneca lunga etc. Au fost inutile O luna maxim e mai racoare, pana dau drumul la caldura... pe urma trebe pataloni scurti, fuste, tricouri sau rochite de vara... la fel si pijamalele... e ingrozitor de cald... si n-au cum sa controleze asta... nu au centrala lor...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Neatza....mi-a raspuns un somatolog pe un forum ca ar trebui pus un mentinator de spatiu, dar doc de aici mi-a zis ca nu ii trebuie nimic...Pisicaaaaaaaa tu ce stiti?ce ati facut?



Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi



stam asa pana ies dintii adulti, pe la 5-6 ani. adica lasam corpul sa si urmeaza firesc drumul cresterii.
din fericire nu s au smuls cu mugurii de crestere. deci vor da dintii noi cu siguranta.
la 5 ani, facem o radiografie dentara, sa vedem daca nu cumva e inchis canalul prin care creste fiecare dinte, ca sa nu aiba probleme cand strapunge gingia(daca da, ii face o mica incizie la fiecare dintisor).
daca i a pierdut de la un an, e obiesnuita deja sa muste si mestece fara cei doi incisivi. numai ea stie, saraca, cum reuseste.
in orice caz, de mai bine de doi ani d ela incident, incisivii de sus n au crescut anormal, peste spatiul de jos creat, gingia nu s a strans, gaura aia e tot acolo, asa ca nu te speria prea tare. noi am suferit enorm, dar am acceptat situatia si nu ne mai stresam, mai ales ca a fost urmarita si e ok.
nu mai plange....

Mergi la inceput