BV Anca, peta, Emushi, mya85! iul-aug 2010 (173)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nela_didea spune:

Noapte buna, vise placute....

37 + cu o de
AMR 13 zile pana la intalnirea cu voinicelul Alexandru


Mergem inainte cu Doamne Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Rodyk multumesc
Nela da pune-le deoparte deocamdata si felicitari pentru noua sapt

acum fug la nanita, sper sa reusesc sa dorm.nbuna si somnic usor



Bianca 38 + Andra Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Voi nu sunteti ingrijorate de picioarele umflate? Eu,da,putin.Am tot citit aiurea(vezi ce bine e sa nu citesti?offf) si picioarele si mainile umflate,mai ales in ultima perioada,asociate cu usoara crestere a tensiunii,cu migrene sunt simptome ale preeclampsiei...

Oricum,abia astept sa nasc,doar asa mi-or trece toate (temerile,mai ales)...

Cand l-am nascut pe Mark,am vazut in sala de travaliu(imediat dupa ce nascusem,am fost lasata 2 ore acolo,pt monitorizare) o mamicuta slaba,tanara si frumoasa(era de la tara,presupun ca nu stia mai nimic despre nastere in general,nu comunica cu nimeni,doar statea pe un pat si gemea).Ei bine,in cursul celor 2 ore,a facut fata eclampsie,a intrat in convulsii,imediat s-a intervenit cu tub de oxigen,au bagat-o urgent in cezariana.A fost la un pas de moarte si nu pot uita experienta aceea.Deci nici total dezinformat nu e bine,ca mori tanar si plin de viata,la urma urmei,intr-o secunda de slabiciune.



cu Anne 38+ ,iar Sarah(2007) si Mark(2008) abia asteapta sa fie bebe gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

mycya, vad ca nu ai nascut . lasa ca este vreme...

julia, daca esti mai informat nu inseamna ca poti preveni sau schimba anumite chestii, unele sunt peste puterea noastra de decizie... numai la noi in odisee cate fete doreau sa nasca natural si s-a ajuns la cezariana cu toata informarea... sau btz saraca, cum ar fi vrut ea sa fie altfel, chiar ref la preeclampsie... fatuca aia probabil/sigur nici n-a auzit de preeclampsie... si daca ar fi auzit tot n-ar fi facut nimic... la tara nasterea e privita mai altfel, mult mai simplu si mai natural decat tindem noi uneori sa deformam realitatea... uite de ex cand vin fetele de la eco si cu rezultate de analize ce valuri se fac sa se interpreteze! cateodata sunt depasite limitele, dar dr zice ca e ok in sarcina, si tu te dai cu capul de pereti ca pe net ai citit altceva, ca pot fi probleme etc etc... uneori e mai bine sa nu stii, sa ai incredere in medici si gata, cum e aici unde faci doar 3 eco in toata sarcina si vreo 2 analize plus testul de glucoza (bine, ultimele analize nici nu apuci sa la mai faci daca nasti prin sapt 38-39) . desi la cum vad eu ca stau lucrurile cu dr din Ro de la stat, parca iti vine sa nasti acasa...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

puiutz, mi-am amintit ce vroiam sa zic cand m-am bagat in pat. Si pe mine m-a durut de m-am miorlait cand mi-a luat proba pt lohicultura (dr a luat direct din col) si am o nastere naturala la activ.

nela, asta e capitolul creat de michelle (cred), ala deschis de mine l-a inchis un moderator. Da, e un "pic" de diferenta intre Beatrice si Paul

Mycya, sa scot agitatele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

m-am uitat si eu acum la pozele copilasilor, niste dulcei

Carmen ce piele frumoasa are Leti! si ce imi place poza cu voi trei din spital

Ramo Doamne, cum o tin pe Sabinuta
tati a facut poza asta??

Sofia (Ana) e frumusica foc! si ce rochita fancy are

uite-i si pe cei doi pitici, Paul si Beatrice

Cris, Beatrice a mai pus carnita pe ea, nu? asa pare in poza, chiar si langa uriasul Paul

Iulia (Arissa) ce infasatica este ea, frumusetea

Raul (Paula) in poza 4, cand doarme zici ca e foarte mandru sa fie acasa, sa doarma in patutul lui e un scump!!

Nectarie e un dulce cu ochisorii lui mari albastri, si cu surioara lui frumoasa

Vlad (Crispro) ce frumusel este !! Si cum il imbracati mai mult in maro, parca e un ursulet foarte frumoase hainutele, de unde le-ati luat?

Bogdan (Sorina) ce te mai strambi tu frumosule la baita

la dolofanul de Matei (Oana) asteptam poze sa vedem daca a crescut mai mare decat prosopul

Natali parca e un mic ingeras! imi place pernuta aia de la baby confort!

Tina mai asteptam poze cu Raducu...ce faci mami?

Si frumusica Rebeca care asa chinuita e ea de mucisori

Aida e o dulceata de fetita!! dar ce faceti oameni buni, o masurati fata de papusi si telefoane?

uite-l si pe grasunelul de Filip ce mult isi ridica capul! eu cred ca vrea sa il impresioneze pe fratiorul lui Eric, ca sa imparta jucariile cu el

uite-i si pe norocosii de Tudor si Corina,ce stau in mijlocul naturii!!

si de la tanti mai asteptam pozici cu Matei

si frumusica si cochetica de Iza

de fiu'miu nu zic nimic


mami de brotacel Andrei Ioan

09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

fetelor aveti niste copii superbi


si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu!

va invit la chiftelute!!! stiu ca e cam devreme, dar noaptea asta nu prea am avut somn si cum inca nu a inceput marea caldura, m-am apucat de facut chiftelute de dimineata tare...

Isa a papat aproape o ora, dar cum ma cam dureau mainile de tinut 2 zile in brate (zic eu ca e o mogaldeata mititica, totusi 4 kile si aproape jumate se simt sa nu le lasi jos mai deloc) am pus-o in pat langa mine sa pape, in speranta ca mai trag si eu un pui de somn... daŽ de unde, m-am tot uitat la ea pana m-am trezit de tot . nu mai scanceste, parca i-a trecut ca prin minune - stai sa se trezeasca de tot sa vedem cum se manifesta, noaptea nu renunta la somnicul ei (toata-i taica-so)

carmen, am vazut-o pe Leti cea roz!

mycya, sa nu dormi prea mult, hai la apel si apoi poti ma mergi iar la culcare

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Buna dimineata!
Rody nu stiu cand mai ai timp de gatit ca eu nu am nici o sansa

Noi am fost saptamana asta la pediatru sa vedem cum stam si Ducu a crescut in doua saptamani 2 cm de la 52 la 54 cm si a luat si in greutate s-a nasccut cu 3550 gr a scazut la 3340gr cand am iesit din spital iar joi la fix 2 saptamani avea 3900 gr sunt multumita
si pe noi ne supara rau coliciiiiiiiiiiiiii

mama implinita de Ducu ( copia fidela a mamei )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Mai am o intrebare legata de sangerarea de dupa nastere cam cat timp a ti sangerat, la mine a curs vreo saptamana apoi s=a oprit, ieri am vazut ca sangeram din nou ma intreb daca o fi bine/ normal trebuia sa-l sun pe dr. dar m-am gandit ca incepe w-e ul si nu ma vrut sa-l deranjez

mama implinita de Ducu ( copia fidela a mamei )

Mergi la inceput