Licurici de ianuarie-februarie 2009 (115)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

eu CMV la flavi l-am facut, dar scria parca doar negativ.la andru m-am relaxat si nu l-am facut.

cand am facut si toxoplazma la flavi, doc de fam m-am intrebat ca de ce l-am facut?/dupa 4 ani la andru , m-a sfatuit ea sa il fac, spunandu-mi lucruri pe care le stiam deja. la noi informatiile ajung mai greu.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Cu intarziere, pupam nasuc julit de Vladut de Bebelusi & cucuiul din cazatura din tarc a lui Robert de Porumbita!

patricia, am inteles bine? "nas rupt" era doar asa, o figura de stil, right?

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Anuc stai linistita si nu iti mai face ganduri negre, riscul de a transmite CMV de la mama la fat este f f mic, dar din pacate exista. Este periculoasa in primul rand o infectie primara, dar exista riscuri si pt infectiile recurente.

IgM arata ca ai avut o infectie recenta (curenta), este temporar, dispare dupa cateva saptamani si locul lui este luat de IgG.
IgG arata ca ai avut o infectie in trecut, deci ai imunitate in present.

Astea se fac pt toate soiurile de analzie, nu numai pt CMV.

Imi pare tare rau pt Siluan, sper sa se poata face ceva.

Anul trecut a fost aici cazul unui baietel roman care a avut nevoie de transplant de ficat si pt care am vorbit la spitalul de la noi din oras. Doctorii de aici ne-au spus ca pt un bebelus exista sanse mai mari sa primeasca un transplant de la un alt copil (mort). Transplantul de la living donors (mama sau altcineva compatibil) are sanse de reusit mai mici. Sper sa se gaseasca solutia optima in cazul lui Siluan.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

doamne fetele
hai ca m-ati speriat
rspira pe gura
cred ca e laringita
offffffffffff
deci voi baga repede niste aerosoli
multam multtttttttttt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

doamne fetele
hai ca m-ati speriat
rspira pe gura
cred ca e laringita
offffffffffff
deci voi baga repede niste aerosoli
multam multtttttttttt


Cami, lasa aerosolii, fugutza la doftor! daca e laringita e nasol. De la Capraru citire. Dar poate nu e...

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

da Crisspy, acum le-am facut ptr bebe3...ca asa le-a solicitat dra. Nu ma mai gandesc la asta, ca atrag raul, vorba lu' barbatimiu :) Merg pe mana dnei dr ca am incredere in ea si cu Dzeu inainte!

Cami, sanatate , sa treceti cu bine peste laringita sau ce-o fi!
Pyc, vacanta placuta, sa va intoarceti cu bine!



Mami de Ioana, Filip si 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

cami, si eu zic sa mergi la dr. nu cred ca e ok sa faci aerosoli cu dexa sau adrenalina dupa ureche. medicul trebuie sa iti spuna cantitatiile. ele difera in fct de kg copilului si gravitatea bolii. david de ex, a facut 2ml ser+ 1 fiola adrenalina, apoi 2ml ser+ 0.7 ml dexa. crisspy zicea de 1.5 ser cu 0.5 dexa. vezi ce diferente? mai bine du-te la medic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

cami stai calma ca daca e doar putina laringita... merge si fara antibiotic. noi am avut de 2 ori si am scapat doar cu eurespal si sumetrolin (adica biseptol) si fara aerosoli sau altceva.

dar mergi la doctor

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Cami cel mai bine mergi la dr, sa o vada.
Anuc nici eu nu am facut o parte din analize, acum la bb2.
Cum te simti?
Patricia nu ai mai intrat, esti bine?
Cadia tu ce faci?

Fetele eu voiam sa merg cat mai mult la servici, dar nu prea cred... asta seara iar am plecat tarziu, am stat sa "demonstrez" ca facusem corect un raport, m-am enervat ca am fost facuta mincinoasa...
Miercuri am vrut sa merg la dr, dar nu am ajuns ca a trebuirt sa stau pana la ora 21 la birou, nu mi se pare normal.. este cald mi se umfla picioarele si sunt tare ametita... cum pot sa le amintesc ca sunt insarcinata si nu mai pot face atatea ca inainte de sarcina, suntem cativa oameni dar pretentiile sunt cat pt 10-20.

Poze ..

Stefanel cel mititel este un nazdravanel...
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Carmen sa purtati sanatosi scoica.


Am urmarit discutiile interesante despre atitudini fata de pici

vis a vis de baitza...cu Teo faceam mai des impreuna..pana pe la 2 ani si un pic
cu Andu nu mai e loc... nici apa in cada nu mai sta cand se balacesc impreuna...

in ceea ce priveste goliciunea, nu ne ferim
dar nici nu stam ostentativ goi in fata lor

de ex, daca se intampla sa ne intersectam in timp ce ma schimb, asta este... ma comport normal in continuare

lui Andu, desi alaptat pana la un an, i se pare ciudat sfarcul de la tzitz, uneori imi da tricoul la o parte si face gestul de a ma sterge, sa dea la o parte sfarcul... cred ca i se pare in plus...
ma amuza si i le arat si pe ale lui, e nelamurit

am grija pe cat pot desigur (ca nu-mi iese mereu / mai ales Andu descinde in goana uneori peste mine, cred ca peste vreo juma de an pun zavor) de intimitatea de la locul in care si regele merge singur

fetelor, va multumesc tuturor!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154680
Patricia big de la mine!

Alinuk



www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput