Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Alina, acum nasti cu acelasi dr?
Prietena de care povestesc mi se pare ca e in concediu, dar dupa ce se intoarce vreau sa discut mai mult cu ea. Mai ales sa aflu la ce dr e...
In cazul asta si eu as fi ajuns la cezariana sigur.:S De fapt oricum voia dr sa ma interneze in curand. Am avut noroc.

Alina si Maria - 3 nov 2007 si bb2 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Allexxia, trebuie facut curat si montat mobila. Ah, centrala si usile sunt urgent de instalat/pus, problema e ca usile nu le-am ales si deja trec printr-o perioada cand efectiv nu mai am chef de nimic. Bine ca mai am timp la dispozitie, pana in septembrie ma pot "lungi" cu amenajatul, dar sa nu depasesc luna septembrie.
Sa te simti bine in Alexandria, mi-e cam dor si mie de Oltenia mea...
Te pup si ma bag un pic la somn, azi nu stiu de ce nu am chef nici sa ma mut de pe-o parte pe alta...
Bine ca sunt restul fetelor active.

Ana
25s, viitoare mami de, David Ciprian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

fetelor...moamaaa...cat ati scris

eu am bagat un nani scurt, de la 1 fara ceva pana la 3...si parca mi-am mai revenit, ca eram toate 3 ca bagate in priza
dar nu am adormit asa...nu...intai am bagat un ceai de tei cu miere...

Lidia mama lui de nemernic ...cred ca ai tras o sperietura

ma intreba cineva ...nu mai stiu cine ...de ce nu am fost multumita de eco morfo...pai fiindca nu am vazut fetele copilelor, nu ne-a aratat si noua ca uite...o manuta ,2 manuti ,la una nu a putut analiza bine inimioara,....nu a analizat bine placenta, sau sa vada IR-urile alea de care ziceti voi...
oricum am primit "invitatia " de a reveni pt. reexaminare peste 6 saptamani

felicitari fetelor care au schimbat semnatura,.

21+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=DcB8py9JWF4" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Si mie mi-e un somn de m-as culca pe birou. Norocul meu ca mai am vreun sfert de ora si o tulesc spre casa. Poaste reusesc sa adorm un pic in masina, daca ma leagana asa placut si nu ma baraie nimeni la cap...
Azi am fost mai libera un pic cu treburile, am finalizat doar cehstiile incepute. Si poate de-asta m-a si luat somnul.

Si acasa trebuie sa ma apuc de pregatiri, ca vineri am ceva invitati si n-am timp sa pregatesc totul joi cand vin de la serviciu.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

ana_o la cata treaba o sa ai iti permiti sigur sa iei o pauza, asa ca relaxeaza-te ca mai este timp pana in septembrie

cred ca este ora de somn la burtici
si mie imi este putin somn si cred ca ma bag si eu putin la somnic
asa ca, somnic pufos la cine are gand de

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore1983 spune:

Buna ziua fetelor, hop si eu! Ma necajesc ca nu reusesc sa va urmaresc. Vad ca ati dezbatut subiecte interesante, incerc sa recuperez acasa. Azi nu mai gatesc, simt nevoia sa ma odihnesc.

Ma tot chinui cu niste migrene uraaate. Stie cineva vreun medic neurolog priceput?

va pe toate!

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Alina, SIGUR aia e explicatia, ca toti sunt ocupati in salile de operatie . Ce sa zic?!!? Cezariana e mai comoda medicului, in plus, la noi in Ro femeia vrea sa nasca cu medicul care i-a urmarit nasterea. Ori cat sa vina sa isi asiste toate nasterile, sunt oameni, au familii, au vieti...e un compromis nefericit intretinut si de paciente si de medici, dupa parerea mea. Am o fosta colega de facultate care a nascut in Spania, nu a vazut de doua ori aceeasi fata de medic pe toata perioada sarcinii in maternitatea publica in care a si nascut. Nici la nastere nu a vazut vreun medic, a nascut cu moasa. Si nici epiziotomie nu a avut si nici nu si-a antrenat perineul pentru asta, cu toata lipsa de complicatii din punctul nostru de vedere, pentru ea nasterea a fost o experienta nasoala, i-a fost frica in permanenta si asta pentru ca nu avea incredere in cadrul ala medical care i-a fost alaturi ( deh, mentalitatea e destul de greu de dezbarat ). Inca o data, nu aveam niciun dubiu ca Municipalul e in top, cred ca din nasterile alea naturale, majoritatea sunt ale rezidentilor...

Cercei i-am pus din maternitate, la cererea mea. In Municipal doar asistenta sefa da gauri in urechi, nu s-a pus problema sa ma manipuleze cineva, am intrebat cum si cine face, mi s-a raspuns ca e o conditie obligatorie si anume sa am cercei de aur, ca ii pune pe loc ( cred ca alt material e alergic sau cu potential mai mare de infectare, nu stiu ), si inainte de externare a venit si i-a facut cu niste ace d-alea de cusut chirugicale, a durat cate o secunda de fiecare ureche, nici pas nu a zis fii-mea. Pus comprese cu alcool la urechi, dat jos acasa si gata, nu a patit nimic.

De decalotat, nu il voi decalota pe bebe, consider manevra echivalentul cezarianei sau al dezvirginarii. E brutala, face mult rau, in afara de Romania nu stiu sa se mai practice undeva ( evreii circumcid, deci taie cu totul, nu chinuie copii ). Cand isi va descoperi singur puta, probabil ca o va face singur, eu nu intervin. Nu cunosc barbat de varsta mea sau mai mare decalotat de mama, va jur! Intrebati-va soacrele daca au facut asta, mama una si-a facut cruce, nu a crezut in veci ca e cazul sa se atinga de puta fratelui meu. Igiena e solutia, ca sunt si exceptii ce pot duce la fimoze...ok, dar sunt rare si brutalitatea manevrei si a gestului in sine nu compenseaza beneficiile dupa opinia mea. fetitelor nu le facem spalaturi vaginale, are si organismul mecanismele lui de curatare si de aparare. Whatever, eu nu ma ating de puta lui sa i-o decalotez si nici nu voi permite cuiva sa o faca. Am zis !

Olga 24+ cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

JoAnn,

Eu sunt cea care te intrebam de eco morfo-fetala. Eu trebuie sa merg sa o fac pe 6 august, adica sapt. viitoare, la Filantropia. Tu unde si cu ce medic ai facut-o ?

Multumesc si sanatate multa,

july mami de Alex (12.11.2004) 22 sapt. + Tudor Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

july eu nu am facut eco in Bucuresti, asa ca...sper sa ai mai mult noroc decat mine .

21+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=DcB8py9JWF4" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

JoAnn,


Da, ma stresez putin cu ecografia asta, sper sa ai parte de un tratament mai bun la noua ecografie. De fapt repeti eco morfo-fetala?...Eco asta morfo-fetala pana la ce varsta maxima a sarcinii se poate face ? Eu o fac la 23 de saptamani si 4 zile...nu e cam tarziu?

july

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

july eu nu am facut eco in Bucuresti, asa ca...sper sa ai mai mult noroc decat mine .

21+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=DcB8py9JWF4" target="_blank">
Forever,Michael



july mami de Alex (12.11.2004) 22 sapt. + Tudor Constantin

Mergi la inceput