Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna dimineata , ce huhurezi de noapte sunteti si matinale
balanta_tm,floaredemac, felix76 lamuriti-ma si pe mine cu Omega3, vreti sa nu fac carare batuta la farmacie.

SARA_HS eu sunt una dintre care am "mers umflata" ca eu nu am nicio problema(am facut un set de analize de trobo dar, nu am facut mutatiile si gena pai), sanatoasa tun, anul trecut. Sa-ti spun acum ce am pierdut intr-un an.
- Timp, (varsta, ani trec)
- hormoni , sanatate,
- o sarcina oprita din evolutie la 7 sapt.
- stres, nebunie,
- cca 3000E si mai pot continua cu mai multe dar, fiecare face ce doreste,intradevar e vb. de bani multisori.
Aaaa sa nu uit din 4 analize (mutatiile,gena pai si fac XIII) am trei analize ca sunt mutatanta. Sa nu intelegi ca este un repros ca nu vrei sa le faci, este un sfat prietenesc.

O zi buna


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Anticorpii antispermatici, Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna dimineata !
Denisa , de ce nu iei folowise , am inteles ca asta il recomada dr U ca ar fi cel mai bun in materie de omega 3,nu are gust/miros de peste si e special pt inainte, in timpul si dupa sarcina.
Eu am studiat multe solutii pentru omega 3 si am ramas la asta pentru ca mi se pare cel mai potrivit,desigur, asta e parerea mea,acum sper ca nu te-am bagat in ceata si ca mai faci un drum la farmacie
O zi buna tuturor!

Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

denisa, eu pastile de omega3 nu am luat, insa cam cu trei luni inainte de FIV, am inceput sa mananc de doua ori pe saptamana somon (proaspat, nu congelat ori afumat). Obiceiul asta incerc sa il menin si in sarcina, desi in trimestrul doi vad ca nu ma mai prea atrage pestele.


22+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala
FIV1 reusit, Wunschbaby Viena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata fete mutante!

Aristica, ti-a dat 2 valori? Pen ce oare? Ca la mine pe bolentin e trecuta numai una.

Mrn, suna pe tel fix ca pe mobil greu raspunde. Poate o intrebi daca e luni ca vreau sa-i fac si eu o vizita.

Ruxi, ce frumooooos! Sa dea DD sa creasca mare mare sa bucure pe mami si pe tati!

Lorena, daca faci numai mutatiile nu-i problema daca iei aspenetr. In schimb daca vrei sa faci Proteina S sau C care sunt in profilurile de la Synevo, nu e voie sa iei cu 2 sapt inaninte, citeste pe site-ul lor despre fiecare analiza in parte, sa vezi de ce anume medicamente e influentata...

Ralu, si eu sunt homozigoata numai ca pe A1298C

Balanta, bine spui tu acolo! Si eu m-am analizat si ras-analizat inainte de FIV, ca sa nu ma ia pe nepregatite. Si bine am facut, altfel nu stiam de balarie, nu faceam clexane si poate nu eram cu bebe la purtator...

Sara, si parerea mea este sa le faci, mai ales ca mutatiile astea se pot manifesta numai in sarcina si in rest sa fii in regula. Mie Synevo mi se pare um laborator foarte serios, mai serios decat multe altele. Daca nu ai incredere in ei poti merge la Medlife dar nu stiu exact daca le fac sau nu.

Denisa, eu am luat omega 3 de la plafar, sper sa ma lase forumul sa pun poza lui http://www. shopmania .ro/ magazin~online-vitamine-si-suplimente-nutritionale~produs-omega-3-ulei-de-somon-30-capsule-creier-depresii-atentie-diabet~p-2659297.html Acum iau folowise care e tot omega 3 si are si acid folic. Pe asta il gasesti pe la sensiblu.

Sami, si mie-mi place mult de ele, amandoua sunt niste zuze simpatice si interesate de noi astea care vrem sa facem copchii. Pe mine nu m-a deranjat multitudinea de burtici, am aflat multe de la as. Viorica pe masura ce le scolea pe gravidute. Acu suntem toate in aceeasi barca, trombofilice si gravidoase sau viitoare gravidoase.

Floricicademac, mai ai putin si vine vacantaaaa! Stii melodia aia: "daca pleci, ia-ma si pe mine/ daca pleci, vreau sa vin cu tine" Glumesc

Alla

Felix 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Multumesc tare mult, ptr. raspunsuri si indrumari, acum fug la farmacie sa o bag si eu in ceata pe farmacista cum a facut ea ieri(glumesc).


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Anticorpii antispermatici, Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

buna Balanta_TM- te rog ajuta-ma cu un sfat. am si eu ca si tine MTHFR hetero si vreau sa stiu daca mai are sens sa merg la synevo sa mai fac si factor XIII si PAI. Nu mi le-a recomandat nimeni,insa am citit despre factor XIII ca ar fi responsabil cu formarea placentei si dupa cum vezi eu am pierdut 2 sarcini consecutive in sapt8 exact cand se formeaza placenta. As vrea sa stiu daca un posibil rezultat pozitiv la aceste analize ar influent cu ceva tratamentul din momentul in care raman insarcinata. adica stiu de la uschi ca atunci cand voi avea sarcina pozitiv voi face analizele si in functie de rezultate mergem in continuare cu aspenter pe care il iau si acum sau trecem pe clexane. acest clexane acopera toate mutatiile sau se da ceva in plus pt Factor XIII si PAI?multumes anticipat

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Denisa, scuze pt raspunsul tarziu: eu iau acum omega 3 simplu, de 1000 mg, din ulei de peste. Dar sunt zile cand imi vine inapoi pestele oceanic mama lui... ca imi vine sa vomit non stop.Nu am inteles exact mecanismul,de ce uneori "se intoarce" si alteori nu. Acum il iau, ca daca tot l-am cumparat... de! Dar data viitoare o sa cumpar din seminte de in, asa cum am avut inainte. Daca gasesti si varianta cu acid folic, poate ar fi si mai bine, ca oricum acidul folic ne trebuie. Cam asta ar fi experienta mea.


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Felix, draga, eu te-as lua, dar tu nu stii ca nu ai voie la drum lung cu trombofilie si mai ales cu bebita in burtica??? Fii cuminte!!!Promit ca pun ceva poze cand ne intoarcem, sa iti fac in ciuda
PS Am AMR 4 zile mari si late, de luni sunt oficial in concediu toata luna, dar de plecat numai din 13.


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Felixut burtos si drag, habar n-am ce-i cu cele doua valori de la AMH, d-asta am si scris unitatea de masura, dar aseara i-am dat sms doctorasului grizonat si nu mi-a raspuns, ceea ce, in limbajul nostru medic-fivoasa, inseamna ca-i de bine...oricum ma elucidez in seara asta la consult. Intrebare: tu nu ai greturi?
balanta am vazut o emisiune pe Discovery despre gravidute cu mutatii si cica daca sarcina trece de 32 de saptamani, copilul are sanse foarte mari sa traiasca si sa se dezvolte normal, chiar daca nasterea survine mai devreme. Ai idee despre asta? Ai citit ceva? ...stiu ca intrebarea suna ciudat, dar eu am un feeling in ceea ce ma priveste cu acest fiv, caci tot visez ca voi avea gemeni (bine, eu ma rog si ma multumesc si cu un copil sanatos) si am vazut o alta emisiune in care se spunea ca gemenii se nasc mai devreme cu 4-8 saptamani, in genere. E posibil si s-o iau razna, ca deja am doua esecuri cu fiv-ul si daca mai trec prin altul poate ma vedeti la tv peste vreo 2 luni ca alaptez vreun caine, vreo lighioana

despre Synevo...si noi (eu si sotul) avem o parere buna in ce priveste analizele si da, aceste analize se fac si la MedLife, despre care, deasemenea, am o parere foarte buna.(synevo e mai ieftin)

Parerea mea, proprie si personala de ia o pauzare care de 3 ani tot incearca sa faca un copchil sanatos este ca inaintea unei sarcini ar trebui eliminate cat mai multe necunoscute, chiar daca asta inseamna multi bani cheltuiti, mult timp pierdut (noi am renuntat la concedii, la amenajarea curtii, la mobilarea livingului si a unui dormitor, dar stiu ca merita)

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

floare de mac, varianta capsulelor cu ulei din seminte de in o recomanda si asistenta viorica,www.plafarprodusenaturiste.ro/produse/ceaiuri/ulei-seminte-de-in-cosmo-pharm.htm" target="_blank">http://www.plafarprodusenaturiste.ro/produse/ceaiuri/ulei-seminte-de-in-cosmo-pharm.htm
si o recomanda mai ales ca rezolva si problema constipatiei data de multitudinea de B-uri si bineinteles, de sarcina
pup burticile dragi mie

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput