Cat se da cadou la botez?

Cat se da cadou la botez? | Autor: osolita

Link direct la acest mesaj

In curand o sa fiu nasa de botez si nu stiu cat ar trebui sa dau cadou. Pt. bebelus am cumparat rochita de botez+palariuta+pantofi plus alte haine de marimi diferite, ma gandeam sa-i cumpar si care sa-i ramana amintire gen tacamuri de argint cu numele inscriptionat sau cercei dar nu stiu cat ar trebui sa fac cadou la botez. Mie sincer sume de genul 300-400 euro mi se par exagerate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

cat vrei si cat poti, nu exista o regula:-)
eu am fost nasa anul trecut, am cumparat hainute, cele necesare la biserica, am platit ceva preotului, i-am facut un tablou si o lingurita de argint personalizata finutului si parintilor, care nu au facut tam-tam mare(o masa mica doar in familie) le-am dat 100 de euro. Daca a fost bine/mult sau putin nu-mi pasa! daca m-au chemat de nasa si eu am acceptat, cu tot dragul, cred ca au stiut cat si ce imi permit, plus ca botezul ar trebui sa fie altceva decat bani:-)

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ca sa nu mai deschid un alt subiect, va intreb si eu:

trebuie sa merg la un botez in familie (nu voi boteza bebica dar suntem rude apropiate), petrecerea nu se va tine la un restaurant de fite dar...nu am nici cea mai vaga idee despre cat se da la un botez? Inca nu stiu care este pretul meniului...

Ultima oara cand am botezat a fost acum vreo 8 ani, deci...s-au schimbat multe de atunci

cum a zis si Deus mai sus, fiecare cat vrea si cat poate evident, dar macar cateva "sugestii" sa-mi fac o idee



O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Aceiasi intrebare am si eu precum Anda08 doar ca eu stiu cat este meniul(400 de lei) de persoana si fac boteul in acelasi luna in care este si ziua piticei mele , am o intrebare daca nu ma duk cati bani sa le dau asa de bun simt(eu ma gandeam 100-200 de lei)ce parere aveti voi?

P.S Varul sotului meu ca despre el este vb se asteapta sa ii dam cam 2000 de lei la botez plus un carut si un balansoar ptr copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

chiar daca nu va duceti cred ca 200 de lei este ok , depinde insa de familie .

iar darul de nas de botez noi am dat 1000 ron si i-am cumparat diverse costumase - baietel si multe jucarii . am cumparat si jucarii pentru celalat baietel mai mare - nu este botezat de noi , am platit la biserica - vreo 100 ron , am cumparat lumanarea de botez si diverse cadouri pentru casa ( o lenjerie , un set de cesti si ustensile de bucatarie ) deoarece erau mai saracuti si am preferat sa le dam bani mai multi sa se decurce si dupa aceea . asa am ales noi , botezul s-a tinut la tara la cort unde oamenii au venit si au dat cate 100 ron / pers .

acum daca se tine la restaurant de fite cred ca 1000 ron / familie este un dar normal . de obicei am vazut ca se prefera in euro . 200 euro , daca este ruda 300 , nasii 500 .

distractie frumoasa si sa va traiasca . fiecare da cat crede si nu va faceti probleme pentru suma .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Gabriela problema este ca el vrea 2000 de lei la masa, carut si balansoar la masa(in conditiile in care al meu sot i-a mai dat 800 de euro imprumut pana sa nasca sotia lui).
Acum eu consider ca 100 de lei dp atatia bani care i-a imprumutat al meu sot sunt buni in conditiile in care nu ma prezit acei bani imprumutati nu ii mai vad decii...Voi ce parere aveti?

off-toppic :mi se pare nesimtire sa spui cuiva de la obraz cat vrei la botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

ai dreptate . este nesimtire . asadar fa ceea ce iti dicteaza inima . eu i-as fi spus : daca ne inapoiezi cei 800 de euro , vom avea bani sa ne cumparam niste haine speciale pentru botezul copilului tau si ne va ramane si de balansoar si de carut si de tot ceea ce tu astepti de la noi . ce spui ? cand sa vin sa ii iau ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

eu i-am spus sotului meu ca acum mi-am luat adio de la acei bani si ca de acum incolo verisorul lui sa ceara orice ca nu ma mai intereseaza deoarece si eu am copil(verisorul lui cand i-am spus ca si eu am nevoie de banii care i-au fost imprumutati de al meu sot ca am si eu copil care are si el la randului lui nevoie el mi-a replicat citez" cacaioasa ta nu are nevoie de atatea lucruri de care are nevoie fiu-meu, deoarece ea a crescut")sa speram ca se va invata minte si eu m-am invatat minte ca mai intai sa ii serbez ziua piticei mele si apoi sa vad cum mai decurge situatia intre noi si daca merita.

P.S In seara asta a vb sotul meu cu el si a spus ca el lucrurile aleea le vrea si nu are nevoie de 200 de lei de la niste saraci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

MAi fetelor, pe ce lume se traieste in romania? 500€ sa dea nasii. Giiz, mi se pare nebunie curata.


Vicky, Printzesone and BB (23+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Mcoca noi nu suntem nasii copilului sa dam 500 de euro dar mai bine lipsa decat sa imi stabilizez bugetul total

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Aceiasi intrebare am si eu precum Anda08 doar ca eu stiu cat este meniul(400 de lei) de persoana si fac boteul in acelasi luna in care este si ziua piticei mele , am o intrebare daca nu ma duk cati bani sa le dau asa de bun simt(eu ma gandeam 100-200 de lei)ce parere aveti voi?

P.S Varul sotului meu ca despre el este vb se asteapta sa ii dam cam 2000 de lei la botez plus un carut si un balansoar ptr copil

http://alinahandmade.blogspot.com/


stie ca va permiteti...sau arunca cu pretentiile doar doar o primi macar cei 2000lei...eu n uas da atat nici daca as fi nasa...ca nu sunt din categoria care sa-si permita si nici mesenii nu vor rade de mine daca dau mai putin...pana la urma depinde de posibilitati dar si de mediu

Mergi la inceput