Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (110)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annaiss

Citat:
citat din mesajul lui miremia

LML Yannis! Sa o bucuri pe mami in fiecare zi, sa cresti mare si frumos!

LML ALexandra!

Am editat sa mai spun ca sper sa va distrati frumos la botez (Yannis si alexutza) si sa primiti multe multe cadouri.


A mai ramas vreun puf nebotezat?

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg



buna seara tuturor

cred ca noi am ramas singurii nebotezati
o sa fie pe 4 septembrie, speram sa mai poata "tata popa" sa ne ridice ca suntem bine facuta
Arya are la 5 luni si jumatate 8 kg
din pacate ne luptam de o saptamana cu caldura. a facut bubite pe la toate incheieturile, desi in casa pastram temperatura la 25-26 de grade. in rest, este o mancacioasa, pot sa zic ca nu am avut pana acum nici o problema cu diversificarea. la pranz piure de legume si seara la 18 piure de fructe. dupa 6 luni o sa incercam si carne

Irina + Arya Miruna







Arya si pe mamica ei.
Bine ati revenit!

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

BF, ai PM.

_
Povestea unei .
Cresc


Multumesc tie si luciei.


de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Nici Dani nu bea apa, vreo 20-30 ml pe zi, nu mai mult. Si asta in zilele calduroase.
Cand ii dau, ia doua- trei guri si apoi da biberonul afara. Poate daca ii dau cu lingurita sa vrea mai mult.



de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

VREAU SI EU PAROLA NOUA!! PLEASEEE!!!
Am mai scris o data, nu am primit nimic. Scuze de caps.

Noi am fost ieri la cumparaturi - asta dupa ce am iesit eu din coafor, proaspat vopsita si coafata - am luat tarc de joaca, jucarele, ratuste de baie, cuburi cu litere si cifre, niste chestii de la ficher price care zic cuvinte, luminite, etc. A fost haios sa incercam jucarelele in magazin!!!

Am citit din urma despre numarul de kk pe zi, am vazut ca s-a ajuns si la o concluzie, Dani face de 2-3 ori pe zi, dar inca nu mananca decat o singura masa de fructe pe zi, in rest LP, dimineata si seara LM.
Noutati: Dani pe langa faptul ca merge de-a busilea si nu mai vrea sa se opreasca, acum se ridica in picioare, pe patut, pe noi, pe mobila, pe canapea, pe orice prinde. Sambata, in timp ce eram noi la cumparaturi, s-a aruncat din patut, noroc ca l-a prins soacra de un picior in cadere, la cativa cm de la sol. Noroc ca era in camera. Cand ne-am intors acasa, primul lucru am coborat salteaua la nivelul inferior al patutului.
I-am facut poze cum se ridica el in picioare...e un scump.

Noi ii dam de obicei fructe coapte cu 1-2 lgt de suc de morcov. Azi i-am dat si crud. Am vrut sa ii dau mango, dar era cam crud, am cumparat avocado si voi incerca maine sa vedem ce si cum. Ma rog, va incerca soacra. Faza e ca nu prea stiu cum se prepara acest avocado, eu am facut o singura data guacamole, nu a placut la nimeni, doar mie si de atunci am uitat cum se prepara. Voi coaceti avocado? Sau crud e ok?

Cam atat.

Repet intrebarea mea de vineri: stie careva un ORL-ist pediatru bun?

Multumesc si noapte usoara la toti flutureii!!!

de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm


avocado se da crud in combinatii cu piersica (fiarta), piept de pui (vezi decenuela)... sau singur - nu se fierbe, coace.

mersi pentru contributia la sondaj, il voi updata cand se vor strange inca 5 raspunsuri.

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

BF, ti-am scris un mesaj lung pe care mi l-a "sters" fiu-meu, tastand pe ceva aiurea... nu-l mai pot reproduce (plus ca se foieste de numai pot sta la calc)... ideea e ca se mixeaza cu blenderul.

am pus poze noi la album cu plimbarea noastra cu tati (premiera) la leagane!

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Buna seara mamici si pufuleti. Ma iertati, da? Am avut un week-end de al meu sot s-a simtit bine imediat ce am iesit din cab dr. Pe mine m-a bagat in boala cu suspiciuni de meningita, ca-l durea ingrozitor capul, plus greata, plus dureri retrooculare, plus febra! Daca un medic i-a zis ca nu-i nimic, i-a trecut instant! Acum exagerez, ca a luat medicamente si poate asta a fost cursul firesc al bolii...in sfarsit, nu conteaza...Imp e ca se simte bine. Atat de bine, ca ne-am certat tot week-end-ul. Apropo d ecresterea copiilor si d emasuri radicale ce trebuie luate, d egenul celei de care ne-a vorbit dulcineea. Pt ca am dormit teribil de prost si de putin miercuri noaptea, pt ca Luc s-a trezit joi noaptea de 5 ori, pt ca tata-so m-a facut vineri noaptea sa ma trezesc de cateva ori...evident ca sambata n-am fost buna de nimic. De aici s-a tras concluzia ca "trebuie lasat sa planga, ca tu-l rasfeti!" JALE!!! M-am urcat pe pereti! Auziti, ca asa il lasam si pe André!!! Nu-si mai aminteste? Ca mai mult de 10 minute n-am rezistat niciodata? Si daca atunci am fost prosta si l-am lasat si 10 minute ce am rezolvat? Ca pana la 3 ani jumate s-a trezit noaptea! dci...EU NU MAI VRAU SA LAS COPIII SA PLANGA LA CULCARE!
Evidenta ca daca a stat sa se gandeasca a ajuns si el la concluzia ca numai faptul ca nu ne pot spune cum se simt sau ca inca nu au acelasi concept de "frica" pe care il avem noi, nu inseamna ca le este bine!
Pe linia asta, cu somnul, mi-am aruncat ochii intr-o carte "No cry sleep-solutions" (o pot trimite daca o vreti) si pana acum am concluzionat ca:
- foarte multi bebelusi se trezesc noaptea cand ajung in faza de somn superficial
- problema nu e ca se trezesc, ca si noi o facem, problema e ca nu mai stiu sa readoarma
- multi (inclusiv al meu si probabil jiji - Decenuela stiu ca-ti place dependenta lui jiji de tine, dar poate invatam copiii sa readoarmna singurei) stiu sa adoarma cu tzitzi, deci cand se trezesc cer tzitzi! Luc e tare simpatic ca nu plange. Chiuie si rade de mama focului. Il iau, il duc in alta camera sa nu-l trezesc pe frate-so, il mufez si, in majoritatea cazurilor, adoarme in maxim 5 minute, dupa care il depun in pat
- acum, tipa recomanda invatarea copilului cu alte metode de adormire si varierea ( imi suna rau cuvantul asta) lor, urmand ca bebele sa observe ca se poate adormi si altfel
Aici am ajuns cu cititul, ca am fost prea ocupata cu certatul si discutiile contradictorii ca sa citesc mai mult.
Ca sa concluzionez am avut un week-end nasol, v-am citit printre picaturi si n-am apucat sa raspund nimicuta.

Acum am si o pb, poate imi dati sugestii, ca eu nu mai am imaginatie. V-am mai zis ca Lucas nu accepta biberonul. Intre timp, presata oarecum de inceperea serviciului, am mai incercat asa:
- 2 feluri de LP
- biberoane Nuk, Chicco, Tommee Tippee, no name
- tetine de silicon sau de cauciuc
- LM in diverse biberoane
- cana cu cioc moale
- cana cu cioc tare
- pahar
- tati care sa-i dea papi in toate ustensilele de mai sus

Nimic nu functie la Lucutza al meu! El vrea tzitzi ca sa adoarma, ca in rest papa foarte bine papa solida. Credeti ca peste vreo luna (pe la 6 luni si un pic), o sa fie mult pt el 3 mese de solide si dim si seara tzitzi? Eu alta solutie nu vad, astept sa vad ce zice si medicul, dar...

Multumesc ca mi-ati citit plangerea, umarul virtual m-a ajutat. Ma duc sa fac un dus pana la somnul superficial din care se poate trezi fii-meo, ca abia l-am adormit leganat in brate si cantandu-i

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Cand am apasat pe "Trimite" s-a auzit scancind di patut. Am fugit si l-am readormit cu suzeta! Pai asa nu rezolv nimic...in loc sa ma trezesc sa-i bag tzitzi in gura, ma voi trezi sa-i bag suzeta in gura

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Oani nu cred ca e mult sa aiba 3 mese solide pe zi. Sebica asa are uneori... masa de fructe, cea de legume si LP+cereale(uneori o fac de trece prin tetine de lapte, alteori i-o fac terci cat sa pape cu lingurita in functie de cat papa in rest)

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 4 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Oani cu un pai mai poti incerca....

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 4 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

aaa, si cristies, am ramas cu o restanta de clarificat ... nici eu n-as intrerupe copilul din defecare fireasca si normala, fluenta vreau sa zic... ca nu sunt mama denaturata (ca musai sa-i fac antrenamentul)... dar expulzia desi inceputa stagnade minute bune... si am simtit nevoia sa-l ajut, "sa-i suflu cu paiu in fund"... am zis ca eram disperata...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput