Floricele de Liliac - mai iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui R.Cata

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy
Eu folosesc ricinus communis, sunt granule , iau 2-3 granule ( la 4 granule imi plezneau deja sani ) de 3-4 ori in 24 de ore. Daca te hotarasti sa iti iei, cauta din cele fabricate de Boiron ca sunt mai bune.


Imi poti spune si mie de care iei..ca vad ca sunt mai multe tipuri...30CH, 5CH, 7CH...si ce ins asta?
Mercic

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010


5 ch ... habar nu am ce inseamna.
Am vazut doar diferenta intre firmele producatoare, cele de la Boiron sunt mai maricele si dupa parerea mea mult mai bune decat cele pe care le aveam inainte ( nu am retinut producatorul ), ca luasem 4 granule cate luam eu in mod obisnuit si cine se mulgea noaptea la ora 4 ???
Recunosc , mai beau si ceai pentru stimularea lactatiei de la Fares. La un litru pun 3 pliculete . In prima luna beam cam 2 litri de ceai in 24 de ore, acum beau 1 litru ca m-am plictisit de atat ceai .
R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui flory_blanca

V-am mai rugat de inca doua ori pe cele care aveti parola de la mail sa mi-o trimiteti si mie deoarece mai intram din cand in cand pe mail. Sau nu mai au acces la mail decat cateva persoane nu toata lumea sa stiu macar daca e asa?

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010


Eu am intrat pe mail cu vechea parola, chiar acum. Vad ca nu a schimbat-o nimeni.


R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

Neata

Ne pregatim si noi de iesit.
Artu ce frumos ai scris despre casuta voastra, te invidiez pentru amintirile frumoase...parca am citit o pagina nepublicata inca din La Medeleni sau alta carte frumoasa
Veronicach imi pare tare rau de ce citesc despre coi. Da Domnul sa se retraga ganglionul...Cu augmentinul, nu-ti mai face procese de constiinta, soramea i-a dat baietelului ei din prima zi de viata, pentru ca avusese streptococ B si a nascut natural sper sa fiti ok cat mai repede!
Madamar sper sa fi cedat deja durerile de cap. Eu am folosit crema gheara dracului de la KRAUTER pentru ca nu-mi puteam misca piciorul dupa nastere - 3 sapt m-am chinuit- si a trecut imediat. Sper sa fii ok.
Sorana concediu dupa concediu!! super! Felicitari pentru baietel mare! SI ai soramii au fost asa mari, 4 kg la nastere, 8 kg la 3 luni, nu pot sa nu-mi amintesc de SIs de cate ori citesc despre tine si mai il cheama si MAtei pe unul dintre baietii ei! Distractie frumoasa in Bulgaria!v-am pupat, iesim afara, am multe de rezoilvat - platit rate, facut piata, luat ceai de lactatie...ah, Ramona 80 tu ziceai de laptic ca nu prea mai e...bei ceaiuri de lactatie?? eu sunt sigura ca astea ma ajuta sa alaptez exclusiv...ce descrii tu acolo pateam eu la Mirci. Eu acum beau cam 3l de ceai de lacatatie pe zi si 1 l lapte...



Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si Ilinca, 19 aprilie 2010



A mai trecut durerea insa cred ca a trecut si de la fierbinteala ce ma luase... si toate astea la 26 grade in camera:)! o sa incerc sa amestec cele 2 geluri: gheara si puterea - poate nu mai arde asa dar continuu terapia. e sigur de la AC durerea mea.

Pediatra noastra spunea ca laptele nu face lapte, si k nu e recomandat mai mult de 250 ml/zi.

Pentru lapte ea recomanda borsul de putina, ca un complex de b-uri (2 cani pe zi) si ceai de fenicul 2 cani pe zi. Mie mi s=a cam urit de ceai de fenicul, asa ca am luat niste ceaiuri instant de la Milupa si Humana. Primul contine vitamine si minerale si stimuleaza lactatia. Al doilea, cel de la Humana are mult fenicul si fenugreek (nu stiu daca ati citit despre planta asta, ca fiind un f. bun stimulent pt lactatie). Cum mi s-a cam urit de fenicul, personal prefer ceaiul de la Milupa ca si gust - are gustul ceaiului de fructe de padure de la Nestea - si chiar are particule de zmeura. Cel de la Humana este mai puternic mirositor si cum spuneam, imi spunea o prietena din Maroc despre ceaiurile de lactatie ca te fac sa transpiri mai mult si ca transpiratia sa capete un miros ciudat, altfel - si nu in sensul bun. Poate eu sunt influentata de cele vorbite cu fata, spuneti-mi, pe voi nu va exaspereaza acum mirosul propriu? Eu am dezvoltat o fobie!

Iar legatura cu ragadele care nu se mai vindeca, dupa spusele pediatrei, ar putea fi faptul ca spal prea des sinii si distrug flora saprofita: spune ea ca trebuie sa ne spalam sinii o data pe zi... dar cu riscul de a avea santuri in sini - nu pot sta nespalata!!!

Multumesc pentru ca te gindesti la mine!

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona80

Neatza!

Mary sper sa-si fi facut efectul gelul, si sa nu te mai doara capul.

Sorana sa va fie de bine concediul si sa va bucurati de urmatorul. Uau, doar voi doi.

Vero ma rog pentru baietelul tau sa treaca cu bine peste icercarea asta fara alte interventii. Iar tie iti doresc multa putere si rabdare sa treci cu bine peste asta Dar din ce cauza s-a format ganglionul?

Laura beau ceai de lactatie, dar numai 4 cani pe zi, ca asa scrie pe prospect. Tu ce marca ai? Il prepari conform prospectului sau pui mai multa apa? Eu iau de la fares. Daca spui ca e in regula atunci voi mari si eu cantitatea.

Mamica fericita a lui Bogdan Andrei din 16 iunie 2010 si a lui Victor Stefan din 04 iunie 2008


Ramona, cum spuneam si mai sus - am mai scapat de durere dar nu definitiv - efect a avut, numai ca am dat tot capul gel si stii bine senzatia. Nu mai spun ca imi ardeau si miinile - ca doar cu ajutorul lor aplicasem. Mai aplic si diseara.

Legat de ceaiuri: valabil si pentru tine ceea ce ii spuneam Laurei, ca alternative si cu rezultat - pls citeste acolo:)! eu beau si 2 si 4 - si nici un ceai pe zi... functie de cum simt ca reactioneaza sinii, de cum suge "domnisorul":).

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

multumesc din suflet

de ce s-a format?
am 2 explicatii de la 3 medici
1.cel mai probabil un nenorocit de streptococ/stafilococ a gasit o ulceratie microscopica si a intrat acolo
ganglionul exista in mod natural insa la Matei s-a imflamat(asta sunt explicatiile medicului rezident cu care si ultima dr a fost de acord)
2 .Mateiut avea sani mai umflati insa nu erau rosii, se poate sa aiba legatura cu criza genitala

si eu ma gandesc tot la o bacterie mai ales ca el fiind grasut are pliurile bogate la subbrat...asa ca nu uitati sa dezinfectati zona mamici
intotdeauna am calcat hainele pe interior, schimbat copilul cel putin o data pe zi...dar asta este...

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010


Vero, sa dea Domnul ca Matei sa o tina tot asa cu starea de buna dispozitie si sa scape de necazul cu bubutza!
Si eu tind sa cred ca e un nenorocit de stafilococ... contaminarea se putea face si in spital...
Sa dea Domnul sa auzim de bine!

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

buna fetele
vero multa sanatate la puiutul tau
fetelor eu nu mai stiu ce sa mai faccopilul meu dupa baitza nu doarmeeeee, adoarme pe la 04.-05 dim
radeee, vb, sa ne jucam dar de dormit pauza...
am incercat sa o tin treaza peste zi k sa doarma noaptea, dar nici asta nu a fost o solutie
inca avem si muci(o tona), fetele de la farmacie mi au zis ca inca se curata de lichidul amniotic(dar cat lichid a inghitit???o tona?)
cred k voi fii la nunta si eu si mama niste cadavre mergatoare...
nu dormim noaptea dar macar dormim ziua
trag mari sperante ca se va regla somnicul dupa botez, pun si kestia asta pe primul plan ca poate "cere botezul" cum se mai spune pe la noi
in rest suntem ff bine, papam, kkcim f bine, apropo nu mai tin minte cine intreba de bonisan k ajuta la kk, vin si spun ca si Colieful ajuta la kk.
avem 5500kg, la aproape 2 luni. eu zic ca este bine nu?
va pupic si o zi frm


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!



Si eu spun ca e bine cu 5500 g Ale, e fetita doar!

SUgestie: faceti baita ziua! Poate o energizeaza prea tare si de asta nu vine somnicul.
Mira a dat un pont cu ceai de tei si picaturi de ulei de lavanda. Noi facem baita doar cu tei si somnicul e bun.
Nici la noi nu doarme in toate noptile de la 11 pina dimineata la 6, se mai trezeste pe la 3 sau 4 - dar merge. Are cit de cit somn de noapte. Incearca si asa, ce sa spun. POate functioneaza!

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina2005

Salutare, mamici de floricele de liliac! Eu sunt o mamica de delfinasa, nascuta pe 30 iunie. Am vazut ca discutati despre limbuta alba a bebelusilor, si fetita mea o are alba dupa ce suge, la fel si buzele i se albesc, dar in maxim jumatate de ora redevin rozalii, normale. Credeti ca e cazul sa ii dau si eu cu glicerina boraxata?

Va multumesc anticipat si va urez multa sanatate voua si bebelasilor, sa creasca mari si voinici!



Alina, mamica de Aida Alexandra (30.06.2010)



Nu ALina - in cazul vostru este inca evident ca e "ciuperca de lapte" - spuneau fetele ca fac igiena bucala la bebei, cu tifon inmuiat in ceai de musetel sau galbenele. Vezi si tu, daca suporta sa ii bagi deshtu' -n git: incearca! Noi suntem tare sensibilosi!:)

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar
transpiratia sa capete un miros ciudat, altfel - si nu in sensul bun. Poate eu sunt influentata de cele vorbite cu fata, spuneti-mi, pe voi nu va exaspereaza acum mirosul propriu? Eu am dezvoltat o fobie!
Iar legatura cu ragadele care nu se mai vindeca, dupa spusele pediatrei, ar putea fi faptul ca spal prea des sinii si distrug flora saprofita: spune ea ca trebuie sa ne spalam sinii o data pe zi... dar cu riscul de a avea santuri in sini - nu pot sta nespalata!!!

Si eu am avut o perioada destul de lunga in care nu ma mai suportam cum miroseam. Ma spalam de cateva ori pe zi si ma dadeam cu pudra de la asta mica. Acum vad ca s-a reglat secretia...si nu mai miroase asa. Plus ca am reinceput sa ma dau cu stick.
Iar despre spalatul sanilor...de ceva timp nu ma mai spal pe ei inainte de alaptat. Si nu ni s-a intamplat nimic

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

ceaiul de tei il pun in apa in care ii fac baitza?


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Ioana : mersi pemtru PM.
Si eu imi aduc aminte si chiar visez blocul in care am locuit pana la 12 ani , imie este asa de drag . Amintiri placute din copilarie . si am locuit 12 ani nu 40 ca si parintii tai. Sper ca au unde sa se mute .

Gabriela : Sofia are momente in care pur si simplu este indragostita de suzeta si momente cand nu o suporta si ii provoaca greata. Asa ca nu o fortez, o primeste doar cand o vrea. Acum cred ca sunt la faza aducerii manutelor la gurita ca si pitica isi tot baga pumnuletul in gura. In timpul zilei i le scot si ii spun ca nu are voie dar noaptea e alta poveste. O aud inainte de trezire, cand e semiconstienta cum si le baga in gurita de zor dar ii dau pace ca asa mai doarme cel putin o jumatate de ora. Daca ma duc sa i le scot o trezesc si nici nu prea e flamanda dar automat vrea papa si suge de cateva ori si adoarme. In concluzie , am ales sa nu ii tulbur somnul.

Apropo de somn, dupa o saptamana de dormit de la 10 la 5-6 , am revenit azi noapte la vechiul program de trezire si papa la 2 si 6 dimineata . Bine ca sunt eu odihnita dupa o saptamana de somn .

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )



CUm spuneam si mai sus, puii nostri nascuti pe 10 au comportamente.. poate numai intimplator, similare:)). SI Mateo a revenit la 2 mese noaptea: 3 sau 4 dim si apoi 6 - dar sa nu va spun ca dormim apoi amindoi pina la 9 si ink un set, pina la 12

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo , 19.05.2010, ora 12.19

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput