Atentie : pedofilii urmaresc albumele foto !!! -2-

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Floaredemac, sigur ca fiecare parinte e liber sa faca ce considera cu pozele copilului, in conditiile in care isi asuma si consecintele (care pot fi de la admiratie sincera la bucuria vreunui nenorocit de pedofil).
Insa argumentul intimitatii este vesel, si ma intreb, cand il dezbraci, nu-i tot incalcarea intimitatii? (Nu mai spun cand dai buzna in camera lui fara permisiune!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

...pai nu-i dezbracam chiar zilnic in vazul a mii de oameni, cum se intampla in cazul pozelor ...
Edit: asa si eu ma dezbrac fara jena prin casa cu sotul, dar daca mi-ar posta pozele chiar din pura mandrie pe FHM....ar cam iesi scantei.

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

...pai nu-i dezbracam chiar zilnic in vazul a mii de oameni, cum se intampla in cazul pozelor ...
Edit: asa si eu ma dezbrac fara jena prin casa cu sotul, dar daca mi-ar posta pozele chiar din pura mandrie pe FHM....ar cam iesi scantei.

22 +


Te dezbraci singura, nu-ti invadeaza nimeni intimitatea - iar daca o face altcineva, presupun ca-ti dai acordul .

Mie mi s-a parut "interesant" argumentul pastrarii intimitatii unui bebelus incapabil sa-si dea acordul la postat poze.
M-as fi putut gandi la orice - in primul rand la protejarea acestuia - dar nu la intimitate nerespectata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

E un punct de vedere inedit si intr-adevar si eu am fost surprinsa
Dar tind sa o inteleg, cred.

Ganditi-va la cat de jenant era pt toata lumea cand o mama scotea brusc albumul cu poze "sa ti-l arat pe baiatul meu cand era mic!" iar respectivul "baietel" era rosu ca racul si de vreo 25 de ani....si tu incercai sa ramai sobra si admirativa rasfoind poze cu el in cucul gol la 2 ani.

Se poate spune, in exemplul de mai sus, ca mama a incalcat dreptul la intimitate al fiului sau adult? Da.

Prin urmare, postarea lui Floaredemac e un fel de prevenire a acestei probleme, cred. Un fel de "in caz ca te vei simti jenat, am sa-ti las tie decizia de a publica sau nu pozele pentru cand vei fi in masura sa o iei"

Evident asta ar duce de rapa o industrie intreaga...eu n-am auzit pana acum prea des un adult sa intrebe pe internet "vreti sa vedeti poze cu mine de cand eram gol pe plaja si aveam 1 an?"

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Ina, ma bucur ca ai inteles exact ideea mea, chiar ai explicat-o si ai argumentat-o mai bine decat as fi putut eu sa o fac.

In prezent ii violez intimitatea copilului meu fiindca nu este capabil inca sa aiba singur grija de el. Mai tarziu o sa bat la usa si il voi lasa sa se spele singur, dar cand va avea discernamant. Deja daca el nu doreste sa mergem intr-un anumit loc sau sa facem ceva anume sau nu vrea o anumita bluza, eu nu insist. Fiindca incepe sa isi exprime personalitatea, dorintele proprii, desi nu are nici 3 ani. Bineinteles, daca vrea sa se arunce in cap de la geam, nu ii pot satisface dorinta
Expusul pozelor insa nu are de a face cu ingrijirea copilului care este absolut necesara. Nu cred ca imi va reprosa vreodata ca l-am spalat la fundulet, insa este posibil sa il deranjeze mai tarziu ca i-am pus pozele pe net.
De aici si alegerea mea de a nu il expune unor necunoscuti pe net, oricat de mandra as fi de el, sau de dornica de a primi aplauze pentru progenitura mea. Recunosc, tentatia e mare... fiecarei mama ii place sa ii fie laudat copilul. Dar eu nu le critic pe mamicile care aleg sa puna poze pe net, ba chiar am lasat comentarii pozitive la pozele cu micutii lor - insa fiecare alege cum considera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Vad ca sunt mari probleme cu picasa..dar ce parere aveti de webshots? E sigur?

Eu mi-am sters pozele de pe el si nici nu mai am de gand sa mai pun vreo poza pe vreun site din acesta..motivul?!
Pozele de pe webshots le aveam pe privat, deci nimeni nu le-ar fi putut accesa decat daca eu faceam public linkul albumului...dar surpriza...am dat o cautare cu nick-ul cu care eram inregistrata pe webshots si-mi apareau toate albumele si toate pozele..si oricine le putea vedea...ok..am intrat la sectiunea in care iti arata cati vizitatori ai avut la respectivul album si imi aratau 10 vizitatori in aceea sapatamana la un album mai vechi cu fetita mea la 3 luni, album pe care nu-l mai facusem public de multe luni..dar totusi vizitatori aveam. Ok poze nu aveam nud, ptr ca nu sunt permise pe acest site si oricum nu le-as fi pus eu, dar ma deranjeaza ca niste straini imi vizitau pozele iar eu habar nu aveam..stiam ca daca le pun pe privat sunt mai ferite de ochii curiosilor..dar m-am inselat...asa ca am luat decizia sa le sterg definitiv de acolo.

Ati putea incerca si voi sa verificati cat de sigure va sunt pozele pe webshots..doar cu o cautare pe google a nick-ului vostru de pe acel site..si chiar as dori sa-mi spuneti care sunt rezultatele..ca sa stiu daca sunt singura careia i s-a intamplat sau nu. Multumesc mult


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 23+
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Stefaniei
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

am si eu o intrebare, ca citind una-alta cred ca devin paranoica

marti fetita mea de cinci ani a facut poze la gradi: un grup de tineri au facut un Ong, cica vor sa incurajeze copiii sa se "dezinhibe" cu ajutorul artei fotografice...fi-mea a fost 'clopotica'

in alte vremuri mi s-ar fi parut draguta ideea, acum (dupa ce am citit ceva vreme pe aici) am avut un sentiment neplacut ...nu mai vorbesc de ideea cu "dezinhibatul" copiilor, dar mi s-a parut nepotrivit sa lase copiii singuri cu niste straini care sa-i ajute sa se costumeze(tinerii respectivi au amenajat studioul intr-o sala, apoi au invitat grupuri de 4-5 copii la sedinte foto)...pe urma, nu se stie mai nimic despre ce urmeaza sa se intample cu fotografiile, educatoarea ne-a aratat un album superb intr-adevar, ni s-a promis ca vom avea posibilitatea sa obtinem si noi poze cu copiii (contra cost)

totusi, exista vreo sansa ca acest ong sa nu fie ceea ce pare?

pe mine ca parinte nu m-a intrebat nimeni daca vreau ca fetita mea sa participe la actiunea 'dezinhibarea', am fost doar anuntata ulterior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Mi se parea normal sa fie prezenta educatoarea, sa nu lase copii singuri.
Dar de pozele Annei Geddes ce ziceti? Sunt superbe....


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Stai putin, aia va pozeaza copiii gratis si voi obtineti copii (accentul pe o) contra cost?
Cum vine asta?

Data viitoare spune-i ca ti-l dezinhibi tu singura pe gratis acasa.


25 +
Panicoasa undercover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana2010 spune:

Fetelor mi se pare ca sunt chiar bolnavi ,cei care vor sa profite de un copil.Cei care cmpara chiloti de la fete ca sa se excite sa-mi dea si mie de veste ,sa fac si eu niste bani,le dau eu si ca sa fie mai misto ,sa aiba si niste urme de treaba mare pe ei,daca vor tot tacamul


Mergi la inceput