PCOS (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am 27. Ma marit la 28 si jumatate. Copil o sa fac cel mai devreme la 29 si cateva luni. Si mereu am vrut sa am copil inainte de a implini 30.

Mama a avut probleme grave de fertilitate, exces de foliculina, trompe infundate, multe sarcini pierdute in primele luni...
Cu toate astea nu a acut PCOS. Si nici bunica mea din partea mamei (ea a avut doar un nodul mare pe tiroida). Bunica din partea tatalui a avut 7 copii, deci nu cred ca avea PCOS. Cred ca am dezvoltat boala datorita alimentatiei aiurite de pana acum.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

emilia, bine ca nu se transmite... asta, dupa cate ti-am zis, am citit pe internet! dar probabil au fost doar coincidente...
in legatura cu varsta ta... esti tanara!!!! foarte tanara!!! cunosc persoane care la varsta asta nici nu se gandesc la asta! deci... sa nu te mai consideri "mare", ca esti intr-o perioada f frumoasa! vor veni si copiii, ai sa vezi!
noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaCamelia

Buna fetelor! Sunt noua aici si nu prea ma descurc pe forum si nici in topicuri, dar sper ca am nimerit bine. Eu am un baietel de 1 an si aproape 1 luna si sunt insarcinata in 5 saptamani. Si eu am ovare polichistice, hipertensiune si diabet II. Si acum ajung la intrebarea ce ma framanta: am vazut ca multe dintre voi urmati tratament cu Siofor (metformin) pentru ovare polichistice si am inteles ca unele ati si ramas insarcinate, si in discutii mai vechi, am citit ca vi s-a spus sa continuati o perioada cu Sioforul in timpul sarcinii. Nu vi s-a spus ca poate da malformatii? Eu avand diabet, urmez tratament cu Siofor si pana am aflat ca sunt insarcinata am luat pastilele, de fapt m-am oprit cand am avut o oarecare banuiala. Ieri la control la diabetolog mi s-a spus ca trebuie sa iau o hotarare in a pastra sarcina sau nu, deoarece Sioforul luat in primele saptamani de sarcina poate da malformatii. Sau nu. E cu semnul intrebarii. Voi in ce situatii sunteti/ati fost? Ce sfaturi ati primit de la medicii vostri? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc mult.


Asa cum ti-a aratat si emilia.m exista studii care arata tocmai contrariul: sioforul (medforminul) scade riscul pierderii sarcinii in primul trimestru.
In Romania exista cativa dr. ca nu recomanda intreruperea in sarcina a metforminului daca mama a urmat si inainte de a ramane insarcinata acest tratament. Altii scad metforminl treptat (pt ca metforminul este un medicament care se incepe cu doze mici crescand pe parcurs doza si se stopeaza in acelasi fel, nu brusc). Si da, exista o serie importanta de medici care nu accepta sub nici o forma metforminul in sarcina. Insa, recuunosc ca e pentru prima oara in viata cand aud ca cineva recomanda intreruperea sarcinii.
Sa sti ca exista femei care desi au facut varicela in primul trimestru (si aceasta da, chiar poate avea urmari dezastruoase asupra fatului) nu au avortat, ci au facut o serie de teste sa vada daca copilul a fost sau nu afectat si abia apoi au luat decizia.

Cu siguranta spusele unui medic sunt ca un ghimpe in suflet, greu de scos si in nici un caz de niste fete de pe forum, chiar daca noi suntem sigure pe ce spunem caci am citit ceva studii legate de PCOS si metformin la viata noastra.
Sfatul meu daca as fi in locul tau. As merge pe 3 directii:
1. Forumuri:
As identifica persoanele care au povestit despre experienta lor cu metforminul in sarcina (avem si noi pe topic) si le-as scrie pe privat, caci poate nu au mai intrat de mult sau nu mai intra pe topicul in care au povestit experienta. Le-as ruga sa ma ajute cu cat mai multe informatii: cat timp au luat tratamentul in sarcina, ce medic le-a monitorizat sarcina etc. ... ce intrebari te framanata pe tine.
2. Studii medicale ref la tratamentul cu metformin in sarcina.
Exista inclusiv pe internet, pe site-uri medicale, o multime de studii referitoare la tratamentul cu metformin in sarcina femeilor cu PCOS si/sau diabet.
M-as documenta, le-as citi, le-as tipari pentru a le avea la mine si discuta in cadrul intrevederii cu medicul curant.
3. As cere o a doua, a treia, a "n"-a opinie medicala. As merge la mai multi medici cu care sa discut problema mentionata de tine si in general cum vad ei monitorizarea, tratamentul, posibilele probleme care pot aparea in sarcina datorita diabetului.

Abia apoi, avand opiniile mai multor medici as lua o hotarare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaCamelia

Buna fetelor! Sunt noua aici si nu prea ma descurc pe forum si nici in topicuri, dar sper ca am nimerit bine. Eu am un baietel de 1 an si aproape 1 luna si sunt insarcinata in 5 saptamani. Si eu am ovare polichistice, hipertensiune si diabet II. Si acum ajung la intrebarea ce ma framanta: am vazut ca multe dintre voi urmati tratament cu Siofor (metformin) pentru ovare polichistice si am inteles ca unele ati si ramas insarcinate, si in discutii mai vechi, am citit ca vi s-a spus sa continuati o perioada cu Sioforul in timpul sarcinii. Nu vi s-a spus ca poate da malformatii? Eu avand diabet, urmez tratament cu Siofor si pana am aflat ca sunt insarcinata am luat pastilele, de fapt m-am oprit cand am avut o oarecare banuiala. Ieri la control la diabetolog mi s-a spus ca trebuie sa iau o hotarare in a pastra sarcina sau nu, deoarece Sioforul luat in primele saptamani de sarcina poate da malformatii. Sau nu. E cu semnul intrebarii. Voi in ce situatii sunteti/ati fost? Ce sfaturi ati primit de la medicii vostri? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc mult.


Buna Oana,

Imi permit sa iti raspund si eu pentru ca si eu am obtinut sarcina prin tratament cu metformin si am continuat sa il iau (scazand doza treptat) pana la 6-7 saptamani. Am urmat aceasta schema sub supravegherea doamnei doctor endocrinolog si am intrebat si eu la momentul respctiv daca medicamentul presupune vre-un risc ptr bebe. Mi s-a raspuns ca initial acest medicament fiind folost doar in diabet a existat o reticenta a medicilor de a-l da in sarcina deoarece era considerat un risc inutil. Ulterior s-a observat eficienta acestui medicament in tratarea infertilitatii cauzata de PCOS dar se recomanda intreruperea brusca din acelasi motiv - teama de a creea malformatii, dar in aceasta situatie s-a observat ca peste 60% din sarcinile obtinute astfel se pierdeau in primele saptamani. Asa ca s-a recomandat intreruperea treptata, existand studii in acest sens. In nici unul din aceste studii nu s-a remarcat cresterea sarcinilor cu malformatii fetale si deci se recomanda aceasta schema in continuare atat in SUA cat si in Europa fara sa existe probleme in acest sens.

Imi permit sa fac o supozitie si sa afirm ca poate medicul care ti-a facut acea recomandare nu cunostea utilitatea medicamentului pentru tratarea fertilitatii si deci nici studiile aferente efectelor care apar sau nu in sarcina. Deci in acest caz a facut o afirmatie fara a fi informat prea mult in acest sens.

De cand am ramas insarcinata am fost pe la multi doctori ginecologi (care cunosc mai bine ce medicamente sunt interzise in sarcina) si toti au vazut in carnet ca am luat sioforul. NICI UNUL nu a facut nici o afirmatie legata de medicament, in afara de "Felicitari, bine ca a functionat in cazul dvs". Ma indoiesc ca daca exista vre-un risc nu ar fi spus.

Avand in vedere toate cele spuse mai sus te las pe tine sa tragi concluziile, dar sa tii cont ca suntem atatea fete care au luat in sarcina medicamentul si nu am avut probleme in acest sens. Ar fi pacat sa iei o astfel de decizie dupa afirmatiile unui medic care nu prea are legatura cu acest domeniu.

Cori 34+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCamelia spune:

Fetelor va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Mi-ati fost de mare ajutor. Drept sa va spun si eu m-am gandit sa mai merg si la alti dr, sa aud si alte opinii. Stiu ce inseamna sarcina+diabet+tensiune, ca doar am trecut recent peste asta dar sunt decisa sa fac tot ce se poate pentru a pastra si aceasta sarcina.
Raspuns pt Emilia.M: am ovare polichistice dar pana la sarcina trecuta nu mai ramasesem insarcinata de vreo 10 ani. Probabil ca tratamentul cu Siofor m-a ajutat fara sa stiu, eu luandu-l ca tratament pt diabet.
Dr. ginecolog este alaturi de mine, cum a fost si prima data, cand m-a monitorizat atent si mi-a facut o serie intreaga de analize pt a fi siguri ca sarcina decurge normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui CataLinaTeo

emilia, bine ca nu se transmite... asta, dupa cate ti-am zis, am citit pe internet! dar probabil au fost doar coincidente...
in legatura cu varsta ta... esti tanara!!!! foarte tanara!!! cunosc persoane care la varsta asta nici nu se gandesc la asta! deci... sa nu te mai consideri "mare", ca esti intr-o perioada f frumoasa! vor veni si copiii, ai sa vezi!
noapte buna!


Din pacate boala aceasta se transmite in general genetic, dar nu a fost asa in cazul meu, adica eu nu am "mostenit-o" de la parinti.
Deocamdata Metforminul n-a prea functionat in cazul meu (in sensul ca il iau de aprox o luna si menstruatia intarzie) dar sper ca persistand cu tratamentul voi ajunge pe calea cea buna. Trebuia sa imi vina sambata si nici n-a venit nici nu sunt semne...
Sau.. poate sunt .. cine stie...
Nu-mi fac sperante oricum... am inceput tratamentul de prea putin timp.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Emilia subscriu si eu ceea ce au scris fetele. Iar cu metformin trebuie sa ai rabdare. Eu de un an iau metformin, cu mici peripetii (la inceput nu am suportat Sioforul si saptamana de saptamana , luna de luna testam fel si fel de preparate cu metfomrin, pana am ajuns la Glucophage pe care il suport) si nici acuma nu am cm regulat. Abia abia incepe sa vina de vreo doau trei luni in jur la 30 -35 de zile.
Ma repet, rabdare, rabdare pt ca este o lupta grea si de lunga durata , cum mi-a zis si mie Giudinde.

Giudinde

pe toate

in asteptarea unui ingeras


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Faza e ca azi dimineata in masina am simtit niste mici crampe la ovarul drept (sau in zona aia in orice caz). Si acum mi-e foarte greata (supravietuiesc de azi dimineata cu apa cu lamaie).

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Oana ne bucuram pentru decizia luata, iti uram si noi multa sanatate si o sarcina usoara si te asteptam sa ne mai povestesti cum decurge.

Fetelor, nu va asteptati sa aveti CM ceas dupa Siofor. La putine functioneaza asa de bine insa de ajutat ajuta si chiar daca nu ovulati luna de luna, nu asta e cel mai important, ci e important ca atunci cand ovulati sa fiti pe faza. Mie nu mi-a venit decat in doua - trei luni din sase fara duphaston si uitati ca a fost suficient.

Emilia, tinem pumnii sa fie cu ochisori luna asta.

Cori 34+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

emilia, sper sa aduci vesti buneee!!

Mergi la inceput