Licurici de ianuarie-februarie 2009 (114)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Eu nu mai stiu ce sa ma mai fac in parc cu alex. Toate mamicile alimenteaza guritele copiilor non-stop, iar eu sunt impotriva rontaitului intre mese. Alex nu-mi cere inca, ca e mic, si deci, nu vad de ce i-as da, dar cand vede pe ceilalti copii ca manaca se duce la ei si plescaie din buze. Tot parcul la noi mananca pufuleti, pe care eu nu-i suport ca sunt teribil de sarati, iar pt rinichii lor in formare, nu e o.k. deloc. Nu stiu ce sa ma mai fac. Alex e innebunit, efectiv, dupa copii si trebuie sa-l las sa se joace cu ei. Bine asta e o alta poveste. Ca el vrea sa se joace cu ei si unii copii nu vor sa se joace cu el. Intr-o zi a vazut un copil in parc de 4 ani si ceva (era de dimineata si noi eram primii) si a inceput sa se tina dupa el, sa-l caute, ca acela se ascundea prin topogan, sa rada, sa-l mangaie, sa-l imite la jocuri si ala la un moment dat s-a plictisit de alex si a inceput sa strige: nu mai veni dupa mine, pleaca de aici, nu ma mai urmari si a vrut sa-l impinga (bine, eu nu l-am lasat) dupa 5 minute, ca asta nu mai tacea, alex s-a uitat lung la el, m-a luat de mana si s-a indepartat de el si nu a mai vrut sa se joace cu nimeni in ziua aia, desi o fetita de vreo 6 ani vroia sa se joace cu el (lui ii plac mai mult baietii). A fost f afectat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Ingrid, noi luam la noi permanent fructe - cate un mar, cate o banana - pt cazul in care nu se mai poate altfel vazandu-i pe ceilalti k mananca non-stop (da, si aici aceeasi prbl, sunt ingrozita; copiii insa nu au nici o vina). Insa asta la plimbarea de dupa-aminaza, dimineata nici eu nu-i dau nimic intre mese. Mai e varianta "plecat in tromba" cand se lasa cu urlete k de ce nu-i dau si ei.

In afara de pufuleti mai vin si aia mari cu seminte; s-a si suparat o cucoana k de ce n-am lasat-o sa-i dea seminte Elizei, desi o vede k e mica si i-am zis k se poate ineca.

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Ingrid, nici eu nu sunt de acord cu pufuletii, si nici cu dulciurile. i-am spus mamei (am insistat sa nu accepte de la mamici pufuleti, biscuiti... seminte). Ai mei ies in parc cu apa si uneori un fruct( foarte rar).
Si Stefan vrea sa se joace cu copii mai mari, unii sunt sociabili si se joaca cu el, altii reactioneaza ca cel amintit de tine. In general noi ne jucam cu el in parc( sotul meu se ia la intrecere cu el pe alee- Stefan e tare incantat cand castiga.. sau joaca fotbal... )
Nu inteleg cum poti creste un copil impulsiv, sunt multe mamici care nu acorda atentie acestor aspecte. Noi ii explicam ca nu e frumos sa tipe, sa impinga sa muste si il urmarim sa nu faca asa ceva.
Stefan stie ca daca ii spun ca il pedepsesc, o fac.
Pedeapsa lui consta in punerea in patut 3 min- nu supoarta, dar asta e...
De la 2 ani o sa-l asez pe un scaunel...
Pana acum a functionat...


hai ca m-am intins cat o zi de post... se vede ca nu avem sefii la birou..


Poze ..

Stefanel cel mititel este un nazdravanel...
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Si noi avem apa in permanenta la noi si doi biscuiti de bebelusi pe care ii dau doar in caz de extrema urgenta, dar n-are importanta, el vrea de la altii.Ieri a vazut o fetita de 1 an si 3 luni ca bea apa dintr-o canita cu cioc identica cu a lui. Nu a vrut canita lui, ci pe cea a fetitei, si fetita nu a mai vrut-o pe a ei, ci pe a lui alex. Si noi parintii ne tineam sa nu incurcam canitele . Pana la urma fetita a reusit sa-i bage lui alex canita ei in gurita. Eu nu il pedepsesc, decat ca daca face prea mult scandal, il iau pur si simplu din parc si plec cu el la plimbare. Ca aseara, de exp. Cum am ajuns in parc n-a vrut nimic, nu i-a convenit nimic. Era ora 6 si era f cald. N-a vrut cu mingea, n-a vrut la leagane/topogane/balansoare sau alte jucarii, n-a vrut la copii, n-a vrut nimic si urla intr-una. I-am zis: "daca nu-ti place in parc mergem acasa" si n-am intors acasa (eu fac cu el exact ce ii zic, nu vreau sa-l mint/pacalesc in nici un fel). Am luat ceva banuti si ne-am dus apoi la Billa, ca era racoare. Am gasit si un carucior/masinuta. A fost super incantat. Apoi ne-am dus in parc si ne-am jucat cu copiii foarte frumos. Are si el divese momente. Am observat ca daca ii este cald este mai nervos (ca multi altii de altfel).Am trecut si de faza cu plesnitul copiilor. De cate ori incerca sa-i pocneasca (nu cred ca el realiza ca ii pocneste, parea ca-si arunca cumva mana) eu ii luam mana si ii mangaiam cu ea pe ceilalti copii si ziceam mai-mai. Apoi ii spuneam ca daca ii loveste, ii doare si ei se supara, si nu se mai joaca cu el. A functionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Buna fetele,

Bee, stiu de Calista....am avut de ales intre asta si Cornelia si am ales Cornelia tocmai pe principiul ca mergem cu fetele si este mai multa distractie pentru copii acolo...sper sa fie super, dar eu mai am de asteptat pana pe 9 sept!!!
In Belgia mergem pe 24 august pana pe 29 august. Poate ne vedem acolo .
De abia astept sa-mi zici cum a fost in Turcia.

Bebelusi, si eu ma bucur sa va "revad". Dar nu mi-ai raspuns la intrebare....CE bebe ai tu in burtica? Ce dotari are?? Ne tii in suspans?!?

Carmen, si mie mi-a fost dor de voi!! Dar efectiv nu am avut cand sa ma intru...Legat de pedeapsa, sa stii ca ei nu prea inteleg asta acum, sunt prea mici...la mine pedeapsa a functionat dupa 2 ani.
Iaurt Danone nu le dau....le dau Napolact (Iaurt Numa' Bun) sau daca gasesc din ala bio.
Asta cu muscatul si impinsul altor copii este o faza...prin care trec majoritatea copiilor. Sigur ca e bine sa-i spui ca nu e frumos insa nu te agita prea tare pt ca oricum o sa o faca pana mai incolo.

Miere, cu spalatul pe dinti este o intreaga aventura la varsta asta. Pai pe Ana am reusit sa o spal in adevaratul sens al cuvantului dupa 3 ani! pana atunci ne jucam cu periuta in gura, radeam, inghiteam pasta si apa de clatit...

Crisspy, imi pare rau sa aud ca ati trecut prin asta.... Cred ca au fost cele mai oribile 4 zile din viata ta. Ai gasit pana la urma un Dr bun pe care sa-l ai de acum incolo? Daca nu iti dau eu o super DR! Nu a existat boala care sa nu fie rezolvata rapid si bine de ea la Sabina si Ana.
Pupici lui Razvy!!!


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
"http://lb4f.lilypie.com/qhF1p3.png" Asa creste Anutza noastra
"http://lb1f.lilypie.com/lHCCp3.png" Asa creste Sabinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Am vazut ca vorbiti de rontaieli intre mese, de chestii nu prea sanatoase....si sunt de acord cu asta insa ce mai fac eu cu Sabina care este din cale afara de pofticioasa!!! Pai chiar daca a mancat acum 5 min si ma vede cu ceva de mancare in mana incepe sa strige "Da-i, Da-i, Da-i!!!!" si ma trage de fusta, de bluza, plange...tipa....pai si eu ce sa fac???Ma doare sufletul sa nu-i dau deloc....si evident ca eu mai mananc si lucruri nesanatoase pt un bebel. Am ajuns sa ma ascund prin casa cand mai rontai cateceva.... VOI cum procedati??
In fatza Anei pot sa mananc orice!! Nici nu ma baga in seama


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
"http://lb4f.lilypie.com/qhF1p3.png" Asa creste Anutza noastra
"http://lb1f.lilypie.com/lHCCp3.png" Asa creste Sabinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

alina 1976 bine ai revenit
eu pot manca orice
ca fiimea nu se baga in seama
are o sila fata de mancare de nu se poate
ahahahhaha
as vrea eu sa manance
da nimic

cat despre spalatul pe dinti
tot din cauza de sila inca nu am inceput deloc procedeul
ca cred ca si-ar voma si matele
la ce fel de sila isi face
amanam pt mai tarziu

nici mie nu-mi mai mananca antonia mai deloc
ca e calduraaaaaaaaaaaaaaaaa
mareeeeeeee
da ii dau multa apa
si lapte
si asta e

irinac ce mai face andrei?
mai are febra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Vladut e tare bolnavior, de azi-noapte vomita intr-una, am fost cu el la medic de dimineata si mi-a dat probiotice, saruri de rehidratare si regim, in plus metoclopramid picaturi, doar in caz de maxima necesitate. Problema e ca el vrea doar apa sau san, isi umfla burta si apoi le vomita, nimic altceva nu pot sa-i dau. Pe la 12:30 i-am dat 5 picaturi de metoclopramid dupa o noua tura de varsaturi, desi sper sa fie singura doza folosita. De la picaturi nu a mai vomitat si a reusit sa doarma. Sfatuiti-ma si pe mine ce sa fac cu el, cum sa procedez ca nu ne-am mai confruntat cu asa ceva?


de baietel nazdravan (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Anna problema e ca lui ii este sete/ foame si bea mult o data. Incearca sa-i dai cu lingurita pana se linisteste stomacelul. Cate putin si cat mai des. Asa n-o sa vomite si poti sa-i dai si sarurile. Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Alina, eu as fi vrut sa merg sa vad covorul de flori de la BXL care se face la fiecare doi ani de Sf. Maria, insa finutii mei vor fi in concediu, asa ca am contramandat. Cel mai probabil, vom merge in septembrie la inceput.

O cunostinta de-a sotului a mers la Cornelia Diamond si a spus ca e paradisul vacantelor. Cica cel mai tare ar fi H. Rixos Premium Belek insa mi s-a parut exagerat de scump si este pt cupluri cu copii. Parerile sunt impartite iar gusturile nu se discuta, asa ca vom vedea noi la fata locului.

Nici eu nu dau papa intre mese, cu exceptia feliutelor de fructe, la o ora sau doua dupa masa. Ale e f pofticioasa la ce este interzis si cerseste pana plange si eu ii dau de pofta, doar pe buzite: ciocolata kinder, pufuleti lotto clasic, napolitane etc, ce ne vede pe noi mancand. De regula, mananc pe ascuns chestii din astea ca sa evit cersitul.

In parc nu iau mancare pt ca e neigienic din punctul meu de vedere. Copilul pune mainile in nisip si pe toate jucariile din parc si apoi baga in gura. Plus ca e si cald. Oricat as spala-o pe maini cu lichid de curatare fara clatire pt bebei, tot nu e suficient.

Danonino nu cumpar, cumpar iaurt bio simplu sau, cand gasesc, din cel pt copii.

Cami, fetele noastre sa se ia de mana, ar manca numai lapte.

Anna, sanatate baiatului. Fa-i mucilagiu de orez sau da-i mancarea in apa de orez. E f sanatos si indicat in cazuri din astea.





Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput