Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 in vacanta(7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Buna si de la Cluj,
Giova multa sanatate lui Edi. Imi spui te rog despre ce vaccin vb.? E ceva homeopat? M-ar interesa in cazul acesta ptr. Tudor.
Toanca, putin mai aveti si urmeaza un weekend de vis. Si noi ne oprim o noapte, la o pensiune undeva in Azuga. E totusi bine ca merg copilasii in excursii, cred ca ii ajuta sa devina mai independenti.
Maraki, bine ca ai gasit actele pana la urma. Si eu sunt tare zapacita, le ratacesc mai mereu.
Eu sunt cam necajita, tot fac infectii urinare. In ultimul timp ma cam doare burta, merg incontinuu la baie, am tot facut tartamente cu antibiotic si parca nimic nu functioneaza.
Cosmi cred ca e la baie, la soare...
Silvia, ma bucur ca ati ajuns cu bine acsa, normal ca nu puteai rata reducerile. A fost rasfatat cred Alain de bunici.
Ana, deci frumosul Alexandre a ramas la bunici. E baiat mare de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Miha, fa si tu bai de aburi cu musetel, poate te ajuta Nu ma pricep si nu imi dau cu parerea despre infectii urinare dar ma gandesc ca nu are ce sa faca rau niste bai cu aburi de musetel. Cred ca trebuie gasita cauza in primul rand, asta ca sa nu se mai repete ca vad ca nu prea scapi atat de repede de infectie.
Giova de ce sa cauti tu vila? Tu esti singura cu doi copii mici, sa se ocupe restul de problema
Toanca ce informatii complete ai despre vile Si eu am pus numele Roxanei dupa o vecina care era foarte frumoasa de mica si era preferata mea. Robert este dupa super mega preferatul meu: Robert de Niro

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Neata.
Maraki, da pai la cat am umblat pe la munte...; am avut o perioada cand mergeam la munte din doua in doua saptamani
Miha, ti-ai facut antibiograma? Poate ca antibioticul pe care il iei e rezistent....; si eu am avut o perioda cand faceam destul de frecvent infectie urinara cu E-coli;
Sanatate multa!
Giova, de Revelion am stat la pensiunea Panicel.
Nu e in Moeciu; e undeva la mijlocul drumului (intre Rasnov si Bran)
Matei a plecat in dimineata asta in excursie; se intorc la ora 17; abia astept sa vad daca o sa-i placa!
Oricum o sa o sun pe educatoare sa-mi dea detalii
El era foarte incantat de faptul de merge la "gogosoaia" (in loc de Mogosoaia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Iuliana-tare sumpatic cu "gogosoaia". Sigur o sa-i placa!
Si Alex le aranjaza in ro. Calculatorul e "culcalator" si in pestere era tare nemultumit ca nu intelegea de ce nu o sa vada si peste ca doar e "peste-ra"...cand ii ziceam "caverna" era de acord ca acolo gasesti ursi (am vazut scheleti) si apoi iar o lua de la capat cu "pestele" cum o dadea pe romaneste.

Giova-La multi ani!pt Edi...Cam tarziu, dar sa stii ca ma-m gandit la voi in ziua cu pricina....Va tin pumnii sa se faca bine repede.

Miha-parca ceai de copada soricelului si galbenele de baut si bai de abur la sezut cu galbenele si musetele...Eu n-am avut pb asta, dar bunica-mea parca asa proceda

Cosmi-sper ca si tu esti mai bine si ca trec belele si teama o data cu ele.

Maraki-bine ca-ti gasisi actele ca numai alergatura asat nu-ti mai tr acum...Io ar tr sa dau o fuga la amba sa vad, daca e gata pasaportul ei romanesc...Am vazut ca intrebai de minevenisem de la capitolul trecut si pov acolo si ce-am mai facut prin ro

mai vin ...ca aparu ceva urgent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


de ieri puiul meu nu a mai facut febra....e si mai vioi si a mancat catev ceva ieri (banana, orez, kubeti, haribo- ultimele 2 nu sunt de laudat, dar marco a avut grija sa-i dea si fratiorului ce papa el).
In schimb e plin de bubitze/pete rosii. de ieri are si pe fatza....dr. zice ca e de la caldura + o reactie alergica la febra. Numai pe picioare nu are. Nu il mananca, caci nu-l vad sa se scarpine.
La dr. mergem numai la ora 16, sper sa venim cu vesti bune.

Iuliana am inteles. hai ca totul va fi bine cu excursia. si eu l-as lasa asa pt. o zi daca s-ar face.
Miha noi am facut vaccinul homeopat pneumococcinum ch200. am facut 7 fiole, acum sa vedem dupa amigdalita asta daca mai avem streptococul. Nu se gaseste la noi, e adus din germania.
nasol cu infectiile astea urinare, eu n-am avut defel. naturist nu te poti trata?
Maraki pai mai bine caut eu, decat sa ma trezesc ca cine stie pe unde dormim. La mers vom fi 4 familii, dar numai pt. o noapte, vom vedea daca ne vor caza. la intoarcere, vrem in Moeciu si vom fii doar noi si nashii nostri cu copiii. vrem vreo 3 nopti sa stam...asta daca nu intervine nimic cu munca lui clau.
Ana multumim de urari, stai linistita. cum e fara fecior acasa? nu va e dor de el?

fug la treaba, profit ca doarme gogoasha.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Ana ce ma bucur ca ai veniiit In tine mi-am pus baza pt sapt viitoare Va fi sommerfest de sambata intr-o sapt si trebuie sa ma pregatesc si eu cu ceva comestibil Este vorba despre salata de fructe, o prajitura de casa sau sandwich-uri micute cat sa se manance odata. Acum trebuie sa cadem de acord mamicile din grupa, care cu ce vine si eu m-am gandit ca imi este mai usor sa pregatesc o prajitura cu fructe ( din aia la cuptor in tava ) pt ca lucrez si ajung acasa pe la 10.30 Festul incepe la 14.30 deci trebuie sa am si eu timp sa strang prin casa, sa fac un dus, mai este si Angelo cu jucat si mancat....restul mamicilor stau acasa asa ca pot ele sa migaleasca la restul Voi cauta reteta care ai pregatit-o pt gradi la Alex, in aia mi-am pus eu baza numai ca trebuie sa fac o cantitate mai mare...si sa imi spui ce fructe sa pun in ea....

Toanca oare Matei are rau de masina? La autocar ma refer...i-ai pus lamaie si pungi in rucsacel? Sa ne spui cum s.a descurcat...am si eu emotii pt maine si este vorba doar de la 8.00-14.00

Giova super tare ca a scapat Edi de febraSincer nu ma asteptam sa scape fara antibiotic, nu prea am eu incredere in naturiste cand este vorba de infectii....

Ieri Angelo nu a vrut sa stea la socrosenie, a intrat pt 2 minute si a spus ca vrea la mama lui Ce sa le fac nene, socroseniu sta cam mult cu gura pe copil...cand il auzi: nicht kaput machen adica nu strica....se juca cu mingia prin casa si lui asta-i era frica sa nu-i sparga geamul( e termopan si nu se sparge asta asa usor de la o mingie subtire de plastic ) Sau gasise Angelo intr-un sertar setul de tacamuri care il tine socrosenia doar pt musafiri Socroseniu iarasi: nicht kaput machen de parca-i inndoia furculitele sau ce ar fi putut sa le faca ??? eu l-am lasat sa le scoata pe toate sa se joace cu ele, chiar daca a spus socroseniu nicht am luat-o cu gura inainte si am zis ca nu are ce sa le faca

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Am vorbit acum cu educatoarea si zicea ca sunt super incantati copii; cica de azi dimineata pana acum nu le-au stat piciorusele....alearga in continuu in padure; faceau graturul si ii chemau la masa cat de curand; vorbind cu edu i-am auzit si vocea lui Matei care tipa la un coleg sa dea mai repede sut
Maraki, nu Matei nu are rau de masina; nu i-am pus nici lamanie nici pungute; i-am pus la el numai un rand de schimburi (daca se uda, transpira etc) si o sticla cu apa; au si cei de la gradi apa dar au zis ca fiecare sa aiba sticluta lui pe care se o umple edu cand se goleste.
Deci, cred ca Matei o sa vina rupt de oboseala si foarte incantat.
Giova, bine ca nu mai face Edi febra; brobonitele sunt sigur de la caldura ca si Matei face.
Ana, tare faza cu pester-ra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Mai da` ce nasol de Cosmi sa fie la mare cu problema aia...nu are voie nici sa stea in soare, baie nu poate sa faca....

Azi dupa gradinita trebuie sa trecem pe la socrosenii sa le uram drum bun, pleaca maine pt o luna in Grecia. Nici nu stiu daca vrea Angelo sa mergem, daca spune nu, pai nici nu coboara din masina Socrosenia in fiecare an ma intreaba ce vreau din Grecia, eu fata finuta am spus mereu doar de alimente pe care oricum le aducea. Ulei de masline direct de la fabrica, branza pt ca unchiul lui Giorgos e cioban carnati de casa.....in rest aducea ea cadou pt nurori porcarele cum ar fi fete de perna, set de pat, fatza de masa...de data asta vreau sa-i zic de o geanta misto, moderna, mare si din piele Sant curioasa ce fatza face cand aude Sa nu mai zic ce incaltaminte frumoasa au grecii Aici sant o gramada de modele dar tot nu se compara cu ce am vazut in Grecia.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

da, da asta am vrut sa zic si eu de faza cu pestera

Super tare ca se simte bine Matei, cred ca il mai trimiteti

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

eu incep sa fiu mai linistita. de dim. Edi a papat pepene galben, acum mancarica de pranz....de duminica numai lapte bea si ceai.

Iuliana super ca se distreaza Matei, nici nu avea cum.
Maraki cine stie ce geanta iti va aduce, daca iti va lua. Tu incearca, nu ai nimic de pierdut.
Ana e mortal Alex cu romaneasca lui. el mai avea o groaza de cuvinte haioase, stiu ca ne-ai zis si cand am fost noi la paris, dar nu mi le mai amintesc.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput