Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Joy! Sa fii sanatoasa si fericita si tot ce iti doresti, sa ti se implineasca!!!

Olga 23+ cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

neata fete

joy la multi ani cu sanatate si tot ce-ti doresti
miruna felicitari pentru semnatura

Acum despre noi....am fost ieri la morfologie si slava Domnului bebelina mea este bine sanatoasa si totul este ok...doar ca am o nemultumire....e mai mica decat ar trebui are doar 415g si am vazut "statistici" ca ar trebui sa aibe cam 450g la varsta asta a sarcinii...este mai micuta cu 4 zile decat ar trebui...sper sa recupereze....este adevarat ca nici eu nu sunt o mancacioasa, poate ca si anemia mea sa contribuie la chestia asta ...ma straduiesc si eu cum pot iau elevit, mananc fructe, legume ,lactate...e adevarat ca mananc cam putinel mai ales pe caldurile astea cand nu am pofta de mancare...sper sa-si revina cu greutatea

Doamne ai grija si de noi 22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:


LA MULTI ANI JOY!!!
Sa fii fericita, sanatoasa si iubita si sa te bucuri de familie!

Doura, multumim pentru capitol!

Sunset, ce ai facut la eco???

Azi dam si noi de baut, pentru noua semnatura !!! Multa apa plata... la ce se anunta afara nu cred ca exista altceva mai indicat.



MIRUNA cu Emanuel Alexandru si Iustin Adrian 23 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

La Multi Ani !

sa fii sanatoasa si fericita !!!!!!!!!!!!!!!




Gabriela
19+

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:


Sunset, . Stai linistita. Greutatea este stabilita in functie de masuratori, nu este greutatea efectiva a copilului. La 38 de saptamani Emanuel avea ecografic 3.100 kg si s-a nascut dupa 7 zile la 4 kg, diferenta este enorma, iti dai seama cata precizie exista in aceste masuratori. Atata timp cat mananci santos poti sta linistita.

MIRUNA cu Emanuel Alexandru si Iustin Adrian 23 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Miruna, . Nici mie nu imi place landoul, nu i-am luat Sofiei si probabil ca nu voi lua nici acum, pentru ca inseamna sa cumpar alt carucior Pe de alta parte ma gandesc ca fiind iarna, iar fi mai confortabil lui bebe aparat in landou. Nu stiu, ma gandesc...

Sunset, e posibil sa fi ovulat mai tarziu si bebe sa aiba dimensiunile corecte conform varstei lui fiziologice, nu stiu cum sa zic. In plus, astea sunt statistici, important este ca de acum inainte sa nu se mareasca diferenta aceea de 4 zile, daca ramane constanta este absolut in regula. Nu inseamna ca daca te indopi tu, va creste si ea musai. Cum sunt IR-urile? Ti le-a masurat? IR-uri mari pot insemna retard de crestere, dar poti interveni si asupra lor. Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi, serios!

Nu mai stiu ce vroiam sa mai zic...Oricum, o zi frumoasa va doresc tuturor! A mea nu e foarte senina, lui bebe de care va povesteam ieri ca are hepatita congenitala prin infectie cu CMV i s-a confirmat nevoia de transplant, o sa plece in prima instanta la Munchen sa fie consultat acolo si pe urma sa demareze procedurile pentru formularul E112 aici. Daca stiti ceva despre asta, daca ii puteti ajuta cu un sfat, daca stiti clinici din afara care fac transplant de ficat la copii sub 1 an si sub 10 kg, totul e binevenit

Olga 23+ cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

olgutza de IR-uri nu mi-a zis nimic dar la 18 sapt cand am facut eu eco pt brida aia dr atunci mi-a zis ca sunt putin marite oara sa ma duc la dr meu si sa-i zic de IR-uri? astea isi pot reveni singure la normal sau ce le face sa o ia razna?

Eu eram disperata cu colul sa fie ok ca la cate fete au avut probleme aici din cauza lui m-am speriat...mi-a zis ca este de 4.6 cm si ca e ff bine...

Doamne ai grija si de noi 22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Sunset, de abia de acum inainte devin relevante valorile alea. De la varsta asta a sarcinii indicii astia ar trebui sa scada din ce in ce. Practic, masoara rezistenta arterelor uterine care hranesc placenta si al arterei ombilicale. Un flux bun pe arterele astea inseamna o "hranire" buna a placentei si implicit si a lui bebe. In cele mai multe cazuri sunt marite in tulburari de coagulare a sangelui ( trombofiliile alea urate ) sau la tensiune mare a mamei.

Ce am gasit eu ca valori normale sunt

valori normale IR artere uterine:
sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

valori normale artera ombilicala:
sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)


La cine ai facut morfo fara sa iti masoare si IR-urile? Eu m-as duce la ginecologul meu cu ecografia morfologica sa o vaza si sa imi spuna ce trebuie sa fac. Repet, eu una nu m-as ingrijora! Colul este excelent!

Olga 23+ cu Alexandru si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Olgutzica, al meu e nascut in noiembrie si am folosit landoul de cateva ori, asa ca nu cred ca merita. Era asa greoi si enervant in cat preferam sa il plimb in scoica . Mai erau niste "cosuri" cu care scoteau copii din spital, o sa ma informez si iti spun ce am gasit.

MIRUNA cu Emanuel Alexandru si Iustin Adrian 24 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinaalex spune:

Neatza fetelor
La multi ani Joy! Sa fii sanatoasa, iubita si sa ti se implineasca toate dorintele!
Spre dimineata l-am visat pe bebe. A fost asa dragutz. In visul meu era un grasan si ii faceam baitza...pe urma l-am bagat in prosoape si radea la mine. M-am trezit asa de .
Sunset, eu zic ca nu e cazul sa te panichezi cu greutatea bebe-ului. Grilele astea de greutate sunt pur orientative si fiecare copil se dezvolta in propriul ritm. in plus masuratorile de la ecografie au si ele o marja de eroare. Doctorul a spus ceva?
Alexa, nu am mai scris, dar te-am votat in fiecare zi.
O zi frumoasa va doresc tuturor si facem cinste cu un fresh de portocale pentru inca o saptamana trecuta cu bine!

17+

Mergi la inceput