Sezatoarea canadiana (186)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Va pup pe toate, toate!

Daiopri sa-ti fie de bine cu pufoasele! Mult noroc in continuare!

Mimitete chiar ma gindeam zilele trecute ce mai faci, mi-era dor de tine! Hai cu niste poze din locurile frumoase pe care le-ati vizitat!

Dragaica mult a fost, putin a ramas, suntem alaturi de tine, in zilele foarte calduroase, nu stiu de ce, imi fuge gindul la tine...
Hai, mai e un pic si-i tii in brate!

Pucku, vacanta placuta! O luna plecati? Wow, nice!

Miki, tot ma tin sa-ti spun, si eu tot in centru sint, daca te tenteaza o Zara vineri seara... Na ca fac si versuri. Zara e noua mea pasiune, mi-am luat niste pantaloni scurti cu talie inalta, la doua rinduri de nasturi...bestiali! Asa ca daca vrei, vinerea e ziua mea de dezmatz

In rest, in doua saptamini iau si eu vacanta! O luna! Plecam inca nu stim unde, adunam impresii si decidem pe moment. Ce-mi place! Apoi imi vine puiul din Romania! Numai bucurii in august!

Va pup pe toate! Ma duc si eu sa vad poze frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

nasuc, pai si noi vrem mai multe detalii de prin locurile unde a-ti fost..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

mimitete merci de intrebare! Sunt ok cu spatele, cred ca a ajutat si inotul aproape zilnic din ultima luna.
Sa va fie de bine vacanta! Cred ca a fost super! Astept si eu poze cand ai timp.

nasuc am admirat si eu peisajele minunate. Ce frumos trebuie sa fie sa faci baie in apa la 38 de grade si sa admiri asa frumuseti!

Donia acum vazut si eu ce frumos v-ati distrat la Disney si nu numai! Foarte frumos! Ce mari au crescut copii!

simi wow si voi ca si pucku va destrabalati cu o luna de vacanta! Ce frumos!

Dragaica hai ca mai ai un pic si-ti vezi leutii!

ange hai mai vino pe la noi, nu doar pe fuga! zi-ne cum a fost in Romania? ce fac copii?

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Buna seara, apar si eu la sfarsitul zilei...azi a fost ziua mea, ultima ocazie de a ma aniversa cu cifra 3 in fata :)...la anul eu si inca 3 colege implinim 40 de ani, asa ca ne-am propus sa mergem la Las Vegas , sa facem o aniversare de pomina...sa vedem daca ne si tinem de plan.
Am reusit sa ne hotaram la vacanta, am ales Cuba, un resort micut, la Cayo Coco, vreau sa fie multa liniste, soare, apa calda si voe buna...mancare, bauturi, ami putin ma intereseza, vreau pur si simplu sa ma-mbat de caldura, ca destul am stat vara asta in casa. ERenovarile se apropie de mijloc, coboram acum spre scari, sotul a promis ca se apuca de ele dupa ce ne intoarcem din vacanta, mie imi va reveni sarcina sa vopsesc tot parterul.
Sa nu uit : urez La multi ani tuturor sarbatoritilor din ultimele 2 saptamani, Dragaica nastere usoara ( dar totusi ratustele sa mai stea la caldurica macar o saptamana, daca mai rezisti) si scuze daca am uitat sa mentionez alte persoane.
Va pup pe toate si sper sa mi intruaici pana plec in vacanta -DanaP , multumesc mult de tot pt sfaturi, esti extraordinara...si ff frumoasa ( de la sotul citire ) !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello,
Doresc la toata lumea vacanta faina si Dragaica-tin pumnii sa mai stea puiuti macar 1 sapt si o sa fie bine.
OLGA va saluta , and YES am bifat inca un SUOER MEGA CONCERT aseara impreuna cu ea:BON Jovi- a ramas neschimbat de 26 de ani de cand concerteaza,are 48 de ani, super voce,super sexy,super show- a cantat 2h45 min non-stop, exact cum mi-am dorit,f.putine chestii din noul album,deci cantecele tineretii mele(13-15 ani aveam)....uf ce vremuri,dar a fost super.....si f.ieftin comparativ cu altii..UN ADEVARAT ARTIST-totul cu pasiune ,gust, a facut double work 90% din timp ca avea si chitare-ce sa mai,,,m-am reindragostit de el again
A si Katrinelu' va saluta, e bine si va fi si mai ok din 23 iulie cand vine mama ei sa o mai ajute cu Julia.

Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

DANA - in "invartitele" alea poti pune orice, nu e musai sa pui salam. Eu am facut si cu fasiute de pui si mozzarella, cu ciupercute, cu masline (astea sunt mai amarui, dar fie-mea se da in vant dupa ele, ar manca masline oricand inaintea dulciurilor...), samd....

LAURA - LA MUTI ANI, si multa fericire!

Vacanta placuta tuturor!

DELPHIN - ca sa te consolez, fie-mea a' mare era o super mancacioasa cand s-a nascut, manca orice frate, rupea, si asta pana pe la un an, poate un an jumate, cand au inceput mofturile incet incet. Iar acum.... pffff.... nu numai ca mananca putine chestii, dar si ce mananca, serveste in muscaturi mici si rare Bai imi vine de la camp cu boata aproape intacta Ori 'share'-uieste cu copchiii aia de pe acolo, care cica tot au prajiturele si porcarioare (deh, greu de concurat cu conopida mea cruda si cu sandvisul "sanatos").... Ea cica nu "share"-uieste dar ca atata i-a trebuit si btw, nu ii mai pun niste biscuiti cu chocolate chips?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Laurajr, La multi ani!
deci la anu criza de midlife?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Laura, la multi ani! Sa fii fericita si sanatoasa si sa aveti o vacanta frumoasa cu mult soare.

simi, eu m-am gindit la Alice in Ro ca imi era frica ca e in zona cu inundatii.

Jurnal de vacanta

La aeroport constatam ca ne-am uitat GPS-ul acasa , dupa nervii de rigoare ne calmam. Zbor fara peripetii, eu nu dorm deloc ca de obicei, ceilalti sforaie pe linga mine. Schimbam avionul la Paris si la 8:30 am sintem deja la Nisa. Prima constatare a lui David, au palmieri ! sintem in insule!

Ajungem repede la rude care ne asteptau cu micul dejun pe terasa. David se arunca in piscina si nu-l mai scoatem de acolo pina plecam. Nici nu e de mirare la cit de frumos era. Sotu’ se duce sa ia masina de inchiriat de la San Remo ca daca o luam de la Nisa si o lasam la Florenta ne mai costa 800$ in plus pt drop-off in alta tara.

Restul muritorilor dormiteaza pe linga piscina, mai ales eu ca ma pocnise oboseala. Ma trezeste sotul pe la 14:00. Copiii plecasera deja in oras cu rudele. Mergem si achizitionam un GPS ca altfel ne pierdem pe stradute Anne comenteaza ca francezii nu sint foarte amabili ca au lovit-o cu caruturile in Carrefour si n-au zis pardon, of well get used to it. De la fereastra camerei lui Anne se vede marea de un azuriu de invidiat. David e gelos ca de la el din camera nu se vede, uite ce probleme avem noi.

In zilele urmatoare vizitam coasta de Azur intr-un ritm lent si fara presiune turistica. Noi am locuit acolo acum multi ani asa ca nu avem obiective turistice in vizor, copiii vor sa stea numai la piscine. Trafic nebun pt ca trenurile sint in greva, ca de obicei. In Antibes ne plimbam, admiram yachturile, mincam inghetata, ne plimbam in orasul vechi si prin piata. Foarte frumos dar se face tare cald si toata lumea vrea in apa.

St. Paul de Vence si Eze village sint doua orasele medievale de vis, cu stradute inguste de piatra, multe galerii de arta si terase. Una doua mai mincam ceva pe o terasa… Vrem sa mergem la plaja, eu refuz St Tropez si Cannes pt ca e dezastru pe autostrazi si mie nu-mi plac plajele de fite. Mergem in Villefranche, cautam parcare de ni se acreste. Peisajul e superb, iar mincam .

Seara se iese pe terase la restaurant, ne alegem cite un yacht fiecare. Yachturile astea desi uriase par barci fata de cele pe care le vedem in Monaco. Pe drumul spre Monaco se goneste pe autostrada ca la nebuni. Monaco, the usual, parca neschimbat. Gasim loc de parcare in port deci departe de castel asa ca urcam pina la castel pe propriile picioare. Obositi odata ajunsi sus nu mai are nimeni chef de muzeul oceanografic celebru al lui Cousteau. Tant pis, vorba lui David, el vroia gelato. Ne dam cu un trenulet din ala de turisti prin oras care trece pe la toate obiectivele turistice. Nu stiu de ce dar nu mi-a placut asa de mult ca in alti ani si a inceput sa picure. Back la vatra.

Hai sa vizitam si Nisa in cele din urma, Anne crede ca e rost de shopping… Intram in galeriile Laffayette sa-i fac placere, ii cumpar un rimel azuriu si un lac de unghii de o culoare tipatoare. Vedem un restaurant “le Quebec”, bucurie mare dar nu au poutine in meniu, meniul este Mexican !!! Hotelul Negresco e refacut (finally) si arata superb si majestuos pe La promenade des anglais. Multi turisti americani prin centru. Gata cu Franta, a doua zi plecam in Toscana.

Indesam cu greu cele 3 geamantane (medii) in Fiatul Punto inchiriat, copiii se pling ca n-au loc la picioare si ca scaunele sint incommode, oh well, live with it le zic. Drumul de la Nisa la Toscana este de vis, pe marginea Mediteraneei si dintr-un tunel in altul. Se conduce foarte repede… asa ca ajungem la 15 in Toscana. Ne e foame si totul e inchis duminica in Italia. Noi am inchiriat o vila (agriturismo) la 20km de Florenta in mijlocul dealurilor superbe pline de vie si maslini. “Vila” este de fapt o ferma transformata dar are farmecul unei ferme si confortul unei vile. Avem doua camere, living, bucatarie si o baie mare. Drumul pina la ferma are insa o portiune de drum cu pietris foarte abrupt care imi da palpitatii mai ales ca noi nu aveam 4 by 4. Proprietarii sint extreme de primitori, ne-au instalat la terasa sub vie si ne-au adus vin de cum am ajuns. Au cai si fac plimbari cu cai, copiii sint incintati de idee.

Se ofera sa ne prepare ceva de mincare. Mincarea este de vis, simpla dar incredibil de gustoasa. Cel putin 4 feluri de mincare, schimbam vinul la fiecare fel, desertul este un tort de ciocolata din ala care este crema moale in mijoc. Un deliciu dar evident ca mincam mult prea mult.

A doua zi e luni si lunea sint inchise muzeele asa ca mergem in Siena si San Gimignano. Plecam de dimineata dupa micul dejun pe terasa. Ajungem devreme in Siena cind orasul se trezea la viata, eu ma indragostesc iremediabil de orasul asta, mai ales de culori. Ne plimbam, mincam nenumarate gelati, vizitam catedrala din Siena care este singura in care putem face poze in Italia si alte muzee. Copiii se plictisesc de muzee, le promitem gelato din ce in ce mai mare daca mai rezista un pic. Pe la prinz e deja plin de turisti ca nu mai gasesti o scara libera sa maninci si tu linistit un Panini. Piaza di Campo este in pregatiri pt ca peste 2 zile este Il Pallo, cursa de cai celebra in jurul pietei.

Ne urnim in cele din urma si mergem la San Gimignano in ciuda protestelor copiilor care vroiau sa se plimbe cu caii. San Gimignano, celebru pt turnurile sale este plin ochi de turisti, mult prea multi si e deja cald. Ne plimbam pe stradute, bem cafele, iar gelato… David refuza sa mai intre in catedrale ca el nu intelege de ce toata lumea il picteaza pe Isus rastignit si nu gasesc si ei alte ipostaze mai vesele. Lasam educatia pe alta data. La apusul soarelui ne intoarcem si noi acasa.

Urmatoarele doua zile sint dedicate Florentei, oras al renasterii. In prima zi mergem cu trenul ca e tragedie sa gasesti loc de parcare in Florenta. In 15 min sintem in central Florentei, chiar la iesirea din gara este catedrala Santa Maria Novella, foarte frumos. Trecem pe linga il Duomo in fuga caci il vedem a doua zi dar nu ma pot abtine sa nu ma opresc sa admir usile din aur ale lui Ghilberti, incredibil de frumos.

Ne ducem chititi la muzeul Il Uffizzi care este cel mai important muzeu al renasterii. Coada la intrare interminabila, cam 3 ore de asteptat. Noi aveam rezervare, de fapt cumparasem un membership pe familie asa ca ii salutam in mers pe cei de la coada si intram in fata. Tanti de la casa era romanca. Muzeul este impresionant atit ca architectura in sine cit si capodoperele care sint afisate. Aerul conditionat nu face fata caldurii de afara. Copiii foarte interesati de ce vad, surprinzator…le trece dupa primul etaj… Muzeul este localizat in ceea ce au fost birourile familiei Medici, de unde si numele ufizzi = birouri. Anne a avut un proiect anul asta la scoala despre Boticelli si in special tabloul Venus. Este extrem de emotionata odata ajunsa in fata tabloului. Am urnit-o cu greu de acolo. Morti de oboseala si cu retina obosita de atitea frumuseti iesim sa mincam ceva.

Pe urma vizitam Palazzo Vecho, Ponte Vechio, Plaza de la Signoria unde este o copie a lui David – Michelangelo, originalul o sa-l vedem a doua zi. Indiferent in ce parte te uiti este cite ceva frumos de vazut. Ponte Vechio e plin de magazine de bijuterii dar pe mine ma intereseaza produsele din piele.

Florenta este considerate capital produselor din piele, un numar foarte mare de magazine de produse din piele de o calitate cu care eu nu m-am intilnit. Un model mai frumos ca altul. Ii tirim p ebaieti in nenumarate magazine caci eu si Anne ne-am hotarit ca ne cumparam geanta dar nu ne putem hotari la care ca ne plac toate! Mie imi plac si pantofii, hainele de piele… dar timp nu este. Baietii ne lasa o ora la dispozitie sa ne hotarim timp in care ei viziteaza Piaza Santa Croce, catedrala unde este inmormintat Michelangelo.

Piata plina ochi de romani, de o calitate indoielnica…ii spun lui Anne sa vorbeasca in franceza dup ace am batut-o la cap tot timpul ca trebuie sa-si practice romana ca s-o vorbeasca bine. Copilul nu intelege de ce . A doua zi vizitam Galleria del Arte unde este adevaratul David. Oricite reproduceri, albume ai vedea cu statuia lui David, nimic nu te pregateste pt adevarata experienta. Statuia este uriasa si atit de impunatoare. Mie mi-au dat lacrimile caci si David al meu l-a invis pe Goliath al lui. Nu ne mai dezlipim de linga statuie. Capela di Medici este in renovari asa ca nu ma impresioneaza, citeva lucrari ale lui Michelangelo neterminate. Foare austera fata de restul palatelor.

Ne intilnim cu fosta mea colega de banca care a venit de la Roma sa ma vada. Nu ne-am vazut de 20 de ani… e neschimbata. Stam pe terasa si darapinam amintiri, ii povesteste lui Anne de toate prostiile p ecare le faceam in liceu..not good, imi distruge imaginea de copil model si silitor.

Ne apuca seara in Florenta si orasul se schimba complet, mult mai putin turisti (marea majoritate vin numai pt o zi desi iti trebuie o saptamina sa vizitezi Florenta), festival de dans, festival de jazz, orchestra in aer liber, absolute superb. Bonus, nu mai era sufocant de cald. Ne despartim cu greu de prietena mea dupa ce ii promit ca vin la Roma. Ea ii propune lui Anne sa vina numai ea in vacante daca eu nu am timp. Lui Anne ii lucesc ochii la idée.

A doua zi mergem la Cinqueterre, cele 5 villages “agatate” de munti, in care nu se poate circula cu masina, sate pescaresti “inghetate in timp”. Exista un drum intre cele 5 sate pe costisa muntilor, se pare ca e superb, iti cam ia o zi sa-l faci, evident nu pt noi caci noi am obosit mergind din parking pina in port. Exista si un tren care uneste cele 5 orasele asa ca ne propunem sa-l folosim. Ajungem noi la Marbella dupa 2 ore de condus, parcam masina in ultimul spot disponibil. Coborim incet catre port, culorile caselor sint dementiale. Plin ochi de turisti americani veniti cu scoala. Toata lumea se arunca in apa cristalina, erau 36C si te topeai de cald. Noi, evident fara costume de baie…asa ca ne rezumam la fotografii si ati ghicit, gelato

Este toropitor e cald si in ciuda peisajului d evis nmeni nu mai are chef sa Ia trenul sa vada si celelalte sate asa ca ne intoarcem la masina si ne indreptam catre Pisa.

Turnul tot strimb asa cum il stiti , in afara vestitului turn si a catedralei de linga, Pisa este un oras foarte mic si cam prapadit, casele erau ca vai de ele, foarte multi tigani de toate nationalitatile, plin de kitchuri de vinzare… Back la vila/ferma sa ne facem bagajele, zburam catre Romania.

Toscana este de vis, seamana cu Bucovina ca relief. Oamenii sint foarte primitori si zimbareti, mincarea foarte buna si-a lasat urme pe burtile noastre dar este un loc unde eu as reveni cu placere mai ales cind strugurii sint copti…imi lasa gura apa.

Aeroportul din Florenta e foarte mic, neasteptat de mic. Neclar unde trebuie sa lasam masina ca doar scrie Rental cars nu si compania. Ni se spune s-o lasam in parcare…nu o controleaza nimeni de zgirieturi, benzina, nici gind, de fapt nu controleaza nimeni ca am lasat masina !! ni se iau doar cheile, semnam si dusi sintem.

Capitolul Bucuresti in episodul urmator. Stay tuned.

Cred ca mi-am facut portia de scris pe DC pt tot cincinalul urmator.

Am trimis si ceva poze care le aveam pe BB ca alea de pe aparatul de fotografiat o sa dureze luni pina le downloadam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

sunt vrajita, Mihaela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Faina povestea...moi je suis tuned pt. la suite:)


Mergi la inceput