Trombofilia o cauza a infertilitatii - 28 -

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica

Ruxi iti multumesc tare mult. Am vorbit cu fetele de la unguri si au zis ca tot marti imi vor aduce ele Femibion1. Daca se intampla ceva pana marti, te anunt in timp util si ne vedem la Maternofetala.
Da, la manastire mi-ar fi placut enorm sa vin.

mamutz merci mult, dar medicamentele astea nu sunt pe lista celor admise de Guvern, asa ca nu au autorizatie de vanzare in tara, deci nu le aduce nicio farmacie...cel putin asa mi-au spus cei de la Dona. ma bucur ca peste circa 3 saptamani ai liber la bebe, despre sfaturi...sa prestati cu spor?

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA


Esti f haioasa
Ma refeream la aspenter


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

aristica, eu mi-am luat Medyn Forte de aici. Am vazut ca au si Femibion. Coletul a ajuns intr-o saptamana, iar transportul m-a costat aprox 13 euro
Dana, mami de Sofia Andreea (17/10/2007) si 23+


MTHFR C677T heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neagudaniela spune:

Buna,sint si eu cu trombofilie va citesc de mult timp,am mai cerut sfaturi fetelor in special lui Miki,am mutatia heterozigota a MTHFR C677T SI mutatia heterozigota A1298C,pina ieri nu am stiut de mutatii,am ramas insarcinata natural am 6 sapt,anul trecut am avut o sarcina moarta la8sapt,de astazi am inceput pe clexane 0,4 ,magne b6 1/zi,vit c 1/zi,duphaston 2/zi,arefam 2/zi.omega3cu acid folic 1/zi.nu stiu la aceste mutatii este corect tratamentul?ce ma sfatuiti?peste o sapamina trebuie sa merg sami fac hemoleucograma si sa merg cu ea la hematolog,voi care sunteti cu mutatiile ca ale mele ati mai facut ceva in plus?Aici la mine nu mai cunosc pe nimeni care are trombofilie si mie tare greu ca nu am cu cine schimba nici o parere,multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Buna seara fetelor!
Acum am venit de la Fundeni, pt ca am fost dupa rezultate si intre timp nu am mai ajuns acasa . Nu m-am intalnit cu aristica , eu la 7.45 deja plecasem de acolo.
Intreba cineva de analize pt anticorpi, nu se fac la Fundeni, am intrebat eu, si de aceea tot azi am mers si la Instit de Hematologie ( numai aici se fac), unde se plateste, si dureaza 4 zile pt rezultat.Eu am incompatibilitate de grupe cu sotul meu, stiu ca a intrebat cineva, ce inseamna ( parca avea 0 cu A2).Nici eu nu stiam de asta pana acum, ci doar de Rh dar se pare ca aexista si asa ceva. Cel mai bine intreaba med tau ginecolog si te va lamuri.
Referitor la rezultatele mele, de la Fundeni, se pare ca nu au fost prea grozave, m-a trecut pe Clexane de 0,4 , deja am facut prima injectie si maine merg iar sa invat sa-mi fac singura.
Cam asta ar fi, acum ramane sa vad de unde le procur, si daca sunt compensate si in ce proportie.
Si inca ceva, am intrebat daca avem voie la mare, si a zis ca doar sa o vad, deloc la soare si nici macar in apa!!


Mutatia Factor Laiden heterozigot, 12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Dragutelor, am pus link-ul cum m-am priceput si eu, nu dati cu pietre Sper sa fie util tuturor, si eu ma apuc de studiu inainte sa vin in Bucuresti!



FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Dangabriela, nu fi necajita, macar acum stai linistita ca faci tot ce e omeneste posibil pentru ca bebe sa fie bine! Apropo, de unde ai avut prima injectie, ti-au dat-o de la spital? Eu imi aduc aminte cand am nascut, ca nu exista clexane in spital ci doar heparina normala, care ustura... am apelat la "pilele" de rigoare si mi-am procurat cateva injectii, dar habar n-aveam cat costa, fiindca le-am primit "cadou". Acum, dupa ce am aflat de trombofilie, am inteles ca am avut noroc la nastere - politica spitalului respectiv (de stat)este ca dupa cezariana sa stai o saptamana internata, timp in care ti se administreaza anticoagulante si antibiotice, cine stie ce putea sa fie daca ma trimiteau dupa 2-3 zile acasa!...


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Clexanul l-am cumparat de la Farmacia din spit Fundeni. Mi-a dat asistenta Viorica un bilet, si m-au trimis acolo. Mi-am luat doar 3 injectii si m-au costat toate vreo 43 Ron.Urmeaza ca maine cu reteta de la med de fam sa-mi procur restul pt o luna.





Mutatia Factor Laiden heterozigot, 12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna dimineata,
azi merg sa imi fac un ekg pentru ca nu prea m-am simtit eu in apele mele de ceva timp si ieri mi-am luat inima in dinti si mi-am facut programare...sper sa nu iasa nimic in neregula , dar orice ar fi , prefer sa stiu , decat sa imi fac ganduri negre fara finalitate...
Astept cu nerabdare clipa in care o sa trebuiasca sa iau si eu clexane...
Dar pana atunci fac 1001 analize si teste numai sa fiu sigura ca data viitoare nu o sa mai fie nici un fel de probleme.
Fetelor dr U cand a spus ca nu e voie la mare s-a referit numai la gravidutze , nu?
Sper ca da
O buna cu soare...revin dupa ekg cu vestile...

Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buna dimineata

astazi am sa sun si eu la Fundeni sa merg maine dimineata.
vreau sa va intreb ceva:stiti daca se face la Fundeni APCR-Rezistenta in proteina C activata???scumpa nu este dar poate dureaza mai putin aici...ca la Synevo dureaza 2 saptamani rezultatul si parca nu mai am rabdare sa astept inca 2 saptamani.

va doresc o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Danagabriela, ai incredere ca totul o sa fie OK.Odata ce ai inceput tratamentul, lucrurile trebuie sa mearga inspre bine.
Anna, iti tinem pumnii la ekg; probabil ca s-au adunat prea multe si organismul tau a reactionat, dar o sa-si revina, ai sa vezi. Doar are o misiune, nu?
Samira, bafta! Te asteptam cu vesti bune!
Aristica, Felix, pe unde sunteti?

R.
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! 8+

Mergi la inceput