imi imaginez ca e greu sa fii jurnalist

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

din pacate si cei cu experienta.. cu studii in domeniu fac greseli.. voila marea greseala agerpres etc etc
scuze... lupta asta e in toate domeniile.. nu numai in jurnalism.. nu cred ca nu exista domeniu in care sa nu vorbim de incompetenta..

insa in jurnalism totul se face pe fata... exista situatii incredibile... sute si mii

diana a murit degeaba.. a murit in dorinta de a-si pastra intimitatea... nimeni nu a intles ... totul continua in acelasi ritm de atunci.. .sau la o scara din ce in ce mai mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaneb spune:

Buna,
Exista acest tip de presa pentru ca aduce publicitate, ceea ce se “traduce” in venituri mai mari pentru patronii de presa si salarii pentru angajati. Aceasta publicitate merge catre astfel de mass-media pentru ca au public. Faptul ca va ingretoseaza, inseamna ca le-ati citit/vizionat/ascultat. Patronul de presa, in cazul in care nu e vreun fel de mecena, va dori sa castige bani, prin urmare, va angaja oamenii care vor face produsul vandabil. Se vor gasi intotodeauna musterii. Pentru ca, in presa, exact la fel ca in orice bransa, sunt destui “oameni de inalta tinuta”, fara vreo legatura cu numarul si calitatea scolilor absolvite. Am auzit cred, cu totii, de exemplu, de “aleasa” atmosfera din lumea academica.
Asadar, inainte de a ridica piatra, ce-ar fi sa renuntam sa mai cosumam astfel de presa?
In momentul acela, jurnalistul cel ingrozitor scapa si el cu viata. Neavand pentru cine sa mai scrie, nu va fi judecat si apoi omorat, prin apriga tortura, in piata publica.
Ce ziceti, incercam?
De fapt, am intrat aici sa spun ca eu cred ca e mai bine cu o astfel de presa, decat fara libertatea cuvantului. Macar asa, eu, cel putin, pot spera ca vom depasi punctul de maxima ipocrizie (care nu e prezenta doar in acest domeniu) si ca atat presa, cat si publicul ei se vor maturiza impreuna. Mi se pare ca, pe langa tarele noastre, ca natie, 40 de ani de comunism au facut atat de mult rau...Au trecut 20 de ani si nu mi se pare deloc ca ne revenim. Nu stiu daca eu voi prinde, aici, alte vremuri.
Megbeng, pentru o atitudine corecta, din punctul meu de vedere.
Candy, de acord cu aproape tot ce-ai scris. Cu amendamentul ca n-as plange o secunda de mila jurnalistului pe monden. Un articol bine scris, indiferent despre cine, convinge orice (de fapt, aproape orice) sef. Fiecare om are o poveste...
Ardeiash, este si parera mea: vlad mixich merita citit, atat pentru temele alese, cat si pentru unghiurile de abordare. Si nu doar in acest articol...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

citesc doar cateva ziare romanesti (printre care agentia nationala de presa ) ca sa ma informez... si nu ma uit la tv .. asta ca sa dau o replica pertinenta la ironia ta.. si ce ma revolta .. daca ai bine citit ce am spus: sunt minciunile si dezimformarea... printre altele ...

inducerea in eroare a celui ce citeste... goana de a capta cat mai multi cititori fara sa tinem cont de adevar...

ne-am obisnuit sa spunem voila: va dam ceea ce vreti... deja e ca o mata moarta aruncata in curtea vecinului ... adevarul este cu totul altul .... cel putin din punctul meu de vedere

im idoresc sa citesc adevaruri.. realitati.. nu dezmintiri si scuze ... imi doresc jurnalisti umani.. in primul rand .. cer sa se respecte pe ei insisi.. si prin asta ma respecta pe mine, pe tine.... etc





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

sa nu uit..

imi doresc sa vad la tv sau sa citesc in ziare ceea ce au facut pentru mine, pt societate toti artistii/scriitorii/inventatorii si toate personalitatile i nviata inainte de moartea lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaneb spune:

Ardeiash, chestia cu pisica moarta e relativa. Si presa e un produs de piata, prin urmare, la randul ei, trebuie sa produca pentru a se sustine. Mai exista, inca, si in domeniul asta, produse quality, dar sunt in agonie. Presa asta tabloida, mincinoasa intr-un procent inadmisibil de mare pentru ceea ce inseamna acuratetea informatiei, exista si in tari foarte civilizate, etalon pentru multi dintre noi. In Anglia, de exemplu, News of the World sau The Sun o fi avand tiraje importante, dar si The Guardian sau The Times au putut supravietui zeci de ani, deloc umilitor. La noi, nici un ziar de acest tip nu s-a putut mentine. Daca o sa-mi spui de Romania Libera, cam singurul ziar care a rezistat mai mult timp, pastrand o anumita tinuta, o sa-ti spun ca si acela e aruncat de la un
patron la altul si imi pare ca a facut-o mai mult tarandu-se.
De-asta cred ca problema mu e doar intr-o ograda.Iar mentalitatea n-o schimba presa, eventual poate contribui intr-un fel, la asta.
Uite, eu urmaresc piata media pentru ca ma intereseaza si are legatura cu domeniul meu de activitate. O fac destul de detasat. Cu toate astea, momentele de pauza imi fac atat de bine...
Oricum, presa perfecta nu exista nicaieri in lume. Sau n-am aflat eu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu nu sunt foarte de acord cu remarca ´´jurnalistul scrie ce vrea cititorul sa citeasca´´.
As spune mai degraba ca nisa aceia de cititori care savureaza barfa cu o placere diabolica, este ochita si exploatata la maxim de jurnalist.
Deci cititorul amator de barfa a trecut, din cauza jurnalistului, de la barfa la coltul strazii la barfa din ziar, barfa care s-a amplificat,s-a intins ca o boala infectioasa. Acelasi mecanism ca la cei dependenti de substante chimice, nu-i mai poti multumi cu putin, trebuie sa le dai mai mult si mai mult.

Am ajuns sa citim cu lux de amanunte cum s-a sinucis o femeie. In presa romaneasca. Ajungem sa citim interviuri care au intrebari atat de indiscrete, atat de nesimtite incat te lasa cu gura cascata! Mai mult, mai mult...pana unde, totusi?

Ca o concluzie, da , exista public amator de scandaluri, insa NU publicul are stiloul in mana. Si problema e ca daca nu pui frana, ajungi ca jurnalist sa fii nevoit ca intr-o zi, pentru a vinde, sa scrii mai rau si mai ne-omenesc decat cel mai crut vocabular din suburbie.Pentru ca publicul la care facem referire, nu-ti va acepta doar degetul, vrea toata mana.

Asta este, cred eu, si explicatia referitoare la ne-profesionistii din bransa. Pai ce jurnalist cu simt de raspundere se arunca in mocirla asta creata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Scuze ca intervin, dar e doar un alt loc in care se intalneste cererea cu oferta, intr-un mod grotesc.
Am vazut ieri la antena transmisia in direct a inmormantarii Madalinei Manole. M-a socat pur si simplu cum putea cameramanul sa stea fix pe mama ei, saraca femeie era pur si simplu distrusa, au si luat-o la un moment dat pe brate de acolo, dar pana in momentul in care au scos-o niste barbati pe brate cu politia in jurul lor, au fost minute in sir cand statea camera pe ea, daca nu era ea, era sotul.

Si mi-am amintit ce se intampla la tara cand moare cineva mai cunoscut in sat: tot satul se duce la mort (peste o anume varsta), au sau nu treaba, toate babele din sat se duc "sa vada mortul" si apoi comenteaza din plin viata raposatului, de ce a murit, etc. etc.

Acum, pur si simplu tehnologia a marit accesibilitatea evenimentelor (fie ele pozitive sau nu), toata lumea aproape se simte obligata sa fie "la curent". Eu ieri am fost in delegatie la Ploiesti, cand am venit acasa doamna care ma ajuta cu rufele ma intreaba avid "Ati vazut-o?" QED



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaneb spune:

andries, pentru observatia ca e un alt loc in care cererea si oferta se intalnesc intr-un mod grotesc.
Cat mi-as dori sa nu mai existe tentatia fast food-ului pentru piticul meu, a jucariilor cu ben 10 sau pokemon, de ex. El nu are habar de desenele astea, stie ca exista, dar nu le-a vazut...Dar merge la gradi, se intalneste cu multi copii...Ma straduiesc teribil sa-l fac sa inteleaga ca e bine sa le ocolim...In 90 la suta din cazuri reusim, dar are doar 4 ani si un pic. E greu sa priceapa de ce el, nu si altii, da.
Scuze pentru off topic, dar era un alt caz de intalnire nefericita a cererii si ofertei. Depinde de noi sa rupem cercul vicios.
De fapt, asta era si ideea postarilor mele de-aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabiha spune:

M-am uitat si eu ieri la inmormantarea Madalinei pe Realitatea, reporterii stateau gramada peste rudele indoliate si mai si vorbeau tare intre ei iar vocea preotului deabia se mai distingea.
Cat despre presa, ba ca SMS-ul a fost trimis sotului, ba ca Madalina si l-a trimis ei, ba ca nu la trimis ci doar l-a salvat si nu a mai apucat sa-l trimita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaneb

andries, pentru observatia ca e un alt loc in care cererea si oferta se intalnesc intr-un mod grotesc.
Cat mi-as dori sa nu mai existe tentatia fast food-ului pentru piticul meu, a jucariilor cu ben 10 sau pokemon, de ex. El nu are habar de desenele astea, stie ca exista, dar nu le-a vazut...Dar merge la gradi, se intalneste cu multi copii...Ma straduiesc teribil sa-l fac sa inteleaga ca e bine sa le ocolim...In 90 la suta din cazuri reusim, dar are doar 4 ani si un pic. E greu sa priceapa de ce el, nu si altii, da.
Scuze pentru of topic, dar era un alt caz de intalnire nefericita a cererei si ofertei. Depinde de noi sa rupem cercul vicios.
De fapt, asta era si ideea postarilor mele de-aici...



subscriu
Aseara,la mine in casa ,m-am exilat in dormitor si m-am uitat la desene deoarece persoanele care erau in vizita voiau sa vada la stiri imagini despre inmormatare.Efectiv am evitat sa vad,sa citesc,sa aud comentariile tuturor .Nu am nici un drept sa o judec,m-a exasperat cum au scot televiziunile la rampa toti neavenitii sa-si dea cu parerea.Si-au facut publicitate pe spatele evenimentului...........bleahhh.Pentru mine,e simplu:o voce pe care am placut-o nu va mai canta niciodata un cantec nou.......iar uman,vai de saracul copil care nu isi va cunoate cu adevarat Mama!Restul e tacere!

Mergi la inceput