Mamici fericite cu mai multi copilasi (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MARIMAR la multi ani ptr Victor. Sa fie sanatos si sa aib aparte de numai si numai lucruri frumoase si sanatoase in viata.§Asa e.Si eu am observat ca dulciurile il dau peste cap pe Alessio. Am noroc ca lui Ale nu-i prea plac dulciurile. Si ma bucur. Deci si al tau urla si face nazuri...si al meu...sper sa fie doar o perioada.

MIRAK




Mami de Alessio Michele(2 ani si 2 luni) si Mattia Gabriel(9 luni)

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna!
Ce mai faceti?
LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITIILOR, sa aveti parte de tot ce-i mai bun!
Noi am fost plecati la mare, zece zile. Copii au fost tare incantati, au stat non stop in apa, apa era asa de calda incat nu a fost nevoie sa-i scot nici macar 1 min afara. A fost putin greu pe drum, a fost primul lor drum mai lung, cel putin al lui Alexandru, dar una peste alta a fost ok. Ne-am bronzat, ne-am relaxat, a fost tare bine.
Acum ne pregatim pt scoala, Bogdan are multe teme pt vacanta, nu este prea incantat, dar nu am ce-i face. Vlad este tare incantat de inceperea scolii, in chimb Alexandru este suparat ca el va ramane la gradi pana dupamasa, in timp ce scolarii vin acasa la pranz. Ma lupt cu, cumparaturile pt scoala, sunt astupata pt ca toate preturile sunt exagerate la hainele pt copii, daca nu iau calitate nu-i tin mult, ce-i de calitate costa mult, nu mai stiu cum sa le impac pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am venit sa dam raportul... spatamana asta am tras o sperietura...

Mihai a cazut marti de pe scara patului etajat... cel mai probabil l-a impins fratiorul... care era deja sus... S-a auzit f. tare, cand a cazut, nu a lesinat, dar era ametit rau... mergea ca aia betivi... si i se inchideau ochii... am fugit la urgenta, i-au facut o radiografie, osul e ok, el pare ok... adica nu da semne ca e vreo problema in interior... a varsat in ziua respeciva in masina la dus si la intors, dar cred ca din cauza stilului de condus
Apoi in seara dupa cazatura, febra si dimineata varsaturi... alta distractie, iarasi m-am speriat... de data asta am mers la pediatru, sa eliminam alta cauza... si era si racit... cam mare coincidenta... dar m-am mai calmat...
Acum e vioi... primele doua zile era cam retras si prea linistit pentru stilul lui... ne-a cam speriat...

Cam asa ne-am distrat in ultiam perioada...

Acum asteptam sa se racoreasca un pic... si mergem cu Andrei la operatie de hernie inghinala... macar asta nu ne-a luat prin suprindere... si ne obisnuim cu ideea





Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Vai Eliana, ce spaima ati tras.. Bine ca nu-i nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ELIANA imi tare rau ptr patania cu Mihai. Si eu sunt terorizta de scariel astea. Si eu la camera mica am paturi de astea cu scara . Doar ca pana in prezent Alessio stie ca e INTERZIS. Sper sa si mentinem regulile astea. Daunazi si eu am tras o sperietura.Ca venise varul Roby si cums e jucau ei pe ici pe colo ii aud ca-s in camera mica.Ma duc acolo, am inlemnit ca Ale deja era pe patul de sus, Roby era pe ultima treapta a scarii de sus si Daniel care are 1 an se chinuia sa urce a doua treapta.Si asta in jurul a vreo 3 minute! Sa innebunesc nu alta.Iti doresc sanatate ptr micut. E bine daca medicii au decis ca nu-i nimic. Dar hernia lui Andrei a iesit asa pur simplu sau a avut probleme cu hidrocelul?

MIKI sper sa o scoti si tu la capat cu banii. Si pe mine ia cu tremurici cand ma gandesc la perioada scoalei.Sormea a dat pe un ghizdan si un penar 80 de euro! Ptr doar un copil!PFuiiiiii






Mami de Alessio Michele(2 ani si 2 luni) si Mattia Gabriel(10 luni)

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Eliana imi pare tare rau de patania voastra, dar bine ca n-a fost mai rau. Imi inchipui ce spaima ati tras. Asa este cu copii, tre sa fi cu ochii in patru non stop, eu am cam obosit in ultimul timp, as vrea o pauza. Vara asta nu au fost plecati decat Vlad cu Alexandru doar o saptamana, poate saptamana viitoare ii mai trimit, sper eu vre-o 10 zile, cu toate ca ei nu vor sa mearga la bunica, dar le-am explicat ca toti copii merg in vacante la bunici, dar probabil le este mai bine acasa cu noi. Din pacate Bogdan va ramane acasa, pt. ca mai are de scris.
Pe de-o parte de-abea astept sa inceapa scoala, gradi pt. ca sunt tare agitati si galagiosi in ultimul timp, toata ziua ma cert cu ei, nu mai stiu cum sa procedez, cu vorba buna nu prea mai merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Ce mai faceti mamici? Ocupate, ca de obicei?
Noi suntem in "concediu", copii au plecat la bunica de o saptamana, asa ca suntem prea ralaxati, este prea liniste in casa. Bogdan a tras tare cu temele si a plecat si el. Asa ca acum am ajuns la ne plictisim, citim, ne uitam la filme, lucram prin curte, mai facem unele lucruri de care nu am avut timp pana acum. Sunt astupata ca a cam venit toamna, este tare frig, cand ma gandesc ca nu-i o saptamana de cand nu mai puteam de cald, iar acum inghetam de frig.
Ce va mai fac puiutii? Va pregatiti de gradi, scoala? Ati pus ceva la camara pt iarna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Mamici cu mai multi copilasi,(mai mult de 3,dar nu numai)am mare nevoie de sfaturile voastre.
Am descoperit ca,desi ne-am ferit,sunt insarcinata.Mi-a cazut cerul in cap.Eu am deja 3 fetite si mi-e teama ca nu o sa ma descurc,nu o sa am timp pentru toti,ca o sa fiu prea obosita,prea nervoasa,ca nu o sa mai am timp de mine.
Cum e cu mai multi copilasi?Cum va descurcati?Cum v-ati organizat?Cum se impaca?
Sunt intr-o mica depresie.Nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat.Cea mica abia face 3 ani si cand spuneam ca am scapat de scutece s.a.m.d....
Deocamdata,posibilitati materiale ar fi...dar cum te poti descurca cu sugar sau ma rog copil de 1 an si cu scolar mic..cl 1,2?




Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005)si Ana Iasmine(06.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Am venit sa dam raportul... spatamana asta am tras o sperietura...

Mihai a cazut marti de pe scara patului etajat... cel mai probabil l-a impins fratiorul... care era deja sus... S-a auzit f. tare, cand a cazut, nu a lesinat, dar era ametit rau... mergea ca aia betivi... si i se inchideau ochii... am fugit la urgenta, i-au facut o radiografie, osul e ok, el pare ok... adica nu da semne ca e vreo problema in interior... a varsat in ziua respeciva in masina la dus si la intors, dar cred ca din cauza stilului de condus
Apoi in seara dupa cazatura, febra si dimineata varsaturi... alta distractie, iarasi m-am speriat... de data asta am mers la pediatru, sa eliminam alta cauza... si era si racit... cam mare coincidenta... dar m-am mai calmat...
Acum e vioi... primele doua zile era cam retras si prea linistit pentru stilul lui... ne-a cam speriat...

Cam asa ne-am distrat in ultiam perioada...

Acum asteptam sa se racoreasca un pic... si mergem cu Andrei la operatie de hernie inghinala... macar asta nu ne-a luat prin suprindere... si ne obisnuim cu ideea





Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)





Groaznic! Si noi am trecut prin ceva similar.
Ioana si Maria erau cu bona.Bona statea undeva jos langa canapea si cu Maria in brate.Ioana a sarit sin spatele bonei,de pe canapea,si a lovit-o pe maria la cap.Un timp ..cateva secunde a fost inconstienta.

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005)si Ana Iasmine(06.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mihai nu da semene de ingrijorare... inca 2 saptamani si trece luna in care trebuia supraveghiat... Doamne ajuta...

Miercuri am fost cu Andrei la spital sa-l opereze de hernie... ma rog, asa stiam... dar dr. chirurg zice ca a fost chist de cordon... oricum, a scapat... e ok... vioi... topaitor ... desi n-are voie inca...
Am scapat de grija asta... de doua luni il verificam zi de zi... sa nu apara vreo urgenta, sa nu fie complicatii... Si am avut un baiat curajos...n-a plans deloc... doar la trezirea din anestezie cand era cam chiaun... Luni scoatem firele...

In rest... astept sa inceapa gradi... anul asta merg toti trei... sper sa se adapteze si baietii la fel de repede ca Elena... mai ales ca ei merg in gasca
Iar la Elena e ultimul an de gradi... toamna urmatoare incepe scoala Cand a trecut timpul asta


Pico sunt sigura ca te vei descurca... si daca o sa ai si ajutor cu cele mari, o sa treci cu bine si peste perioada de inceput, care e mai dificila... apoi va intrati in ritm... Cea mica mai creste un pic pana se naste bb, o sa te intelegi cu ea cat de cat... Nu merge la gradi? Daca o sa ai cateva ore cand nu esti decat tu si bb acasa, ai sanse sa te odihnesti... iar cand vin de la gradi/scoala ar putea sa te ajute si bona, sa te ocupi putin de cele mari, sa stati de vorba, eventual putine teme...

Mai multe sfaturi poate iti dau mamicile mai organizate... ca eu inca nu am reusit... dar chiar asa, in nebunia noastra, ne-am descurcat... insa doar cu 3...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput