Madalina Manole (membra DC) a murit

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Depresia e o boala foarte parsiva, cei ce nu o inteleg... poate sunt fericiti ca n-au intalnit-o.

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Eu nu prea stiu cum e cu tratamentele pt FIV, exista probabilitatea ca ea fiind peste 40 de ani sa fi facut un tratament si mai puternic pt a prinde "ultimul tren", tratament care ar fi putut-o afecta si altfel? Pina si pe anticonceptionale si alte metode contraceptive hormonale sunt specificate in primele rinduri eventuale stari depresive.Pt ca sotul ei ar fi declarat ca primele ei caderi au fost in sarcina. Cam ciudat asta.Va imaginati ca poate atunci pe DC chiar cauta sub o forma sau alta un grup de suport nu numai ca viitoare mama ci pur si simplu ca o femeie cu probleme, depresii si caderi. Chiar in apele ei nu era, ba vorbea blind ba scria cu majuscule.Pe urma textiera ar fi zis ca Madalina Manole lua si medicamente de slabit care stim, pot duce la stari depresive si alte tulburari grave.Inafara de fondul sensibil si depresia de dupa nastere prin care trec multe femei cit oare a mai fost si datorat si altor factori externi?Plus ca inteleg ca fostul sot o inselase la greu si ma gindesc si eu ca o casnicie de genul asta timp de 15 ani de zile lasa urme tare adinci. O femeie inselata isi pierde in timp pretuirea de sine, se gaseste a fi nu indeajuns de buna. Si daca problemele astea nu sunt rezolvate de un psiholog nu au cum sa dispara uite asa. Poate isi imagina ca un copil o poate salva, dar unui copil ii oferi, ii dai, el nu vine pe lume ca sa vindece asa boli grave, cum zicea si Natasa..mai bine o alta boala grava decit o boala psihica.Zic si eu..ca pina la urma a fost si ea o femeie ca si noi toate. Acum stiu ca fumurile specifice forumului gasesc a fi nedemn si cam low asa sa vorbesti de MM, adica stii, ah MM, zine si alte vedete din astea nu pentru gusturi rafinate. Nici nu-si pateaza numele aparind la asa subiecte care nu se cad ca sa nu se strice firma.E o poveste de viata a unui om..Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Depresia e o boala foarte parsiva, cei ce nu o inteleg... poate sunt fericiti ca n-au intalnit-o.

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca!

Andries

sunt asa de fericiti ca plutesc intr-o rautate crasa...avocatii acuzarii se numesc...
aveam un prieten bun o vorba...a cui e nush..dar se aplica...
deci, sunt patru categorii de persoane pe lumea asta:
1.cei care stiu ca stiu;
2.cei care stiu ca nu stiu;
3.cei care nu stiu ca stiu;
4.cei care nu stiu ca nu stiu..
prima categorie e pe cale de disparitie, a doua sunt cei rezeravti, cumpatati, care stau in patratica lor...a treia categorie...persoane care au lipsusuri si lapsusuri..si patra categorie care...in vremurile noastre s-a marit considerabil...si vine,vine,vine....CALCA TOTUL IN PICIOARE!!!!!!!!!!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Destul de teatral dupa parerea mea. Si fara sa dea o mana de ajutor celor din jur sa isi revina cat mai repede dupa disparitia ei: ziua aleasa zi aniversara, l-a lasat pe sot fara explicatie, nu si-a luat ramas bun de la copil sau de la mama, a lasat un mesaj incheiat dragalas "va pupic pe toti", etc.. Ca si cum pleca la shoping.

Am plans astazi dar nu pentru ea cea care a luat decizia ci pentru ea daca ar putea vedea ce a facut. Si pentru sot care va purta toata viata povara ca nu a vazut si nu a facut nimic, pentru copilul pe care nimeni nu il va mai putea convinge la mama lui l-a iubit, pentru copilul care nu va spune niciodata cu mandrie ca e fiul "Madalinei Manole", pentru mama care se va ruga mereu sa ii fie iertat fiicei pacatul cel mare de a-si lua viata si pentru ea, artista care va ramane in muzica romaneasca ca fiind cea care s-a sinucis. Si pentru melodiile acelea frumoase pe care eu una nu le mai pot asculta fara sa simt ca devin patetica.

As mai avea multe lucruri de spus pentru care am plans si pentru care im pare rau dar nu mai pot. Probabil nu sunt in asentimentul vostru, nu am spus lucruri nici destepte si nici dragute. Dar asta simt acum: furie pentru decizie si furie ca nu i-a lasat pe cei "dragi" cu o farama de intelegere asupra acesteia. Putea minti, putea inscena un accident, putea pleca cu masina si cadea undeva, putea orice. Dar ... "va pupic pe toti" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si apropos de muzica ei, ca tot a fost invinuita ca nu si-a schimbat stilul si ca e prafuita. Si aici pe linga muzica de-o vara si fete tinere si aratoase ce cinta muzica pt tineri, pe linga alte genuri muzicale exista bine merci si muzica usoara cu slagare cu tot. Si e cumparata si asta si artistii de gen umplu sali de spectacol, nu stadioane imense ca Madona acum, dar exista un public si pentru ei. Muzica usoara nu produce nici aici aceeasi bani ca cea comerciala, dar e loc in voie si pt ea. Sunt de ex discoteci unde se asculta astfel de muzica de-a lor, se danseaza, publicul e poate mai asa la a doua tinerete dar serios ca se distreaza mai bine ca cei tineri care cu muzica de moment stau doar cu un drink in mina si bitiie usor din cap. Ce petreceri am vazut eu aici la turisti de virste asa mai peste un 45, bere multa, slagare nemtesti, domnii invita doamnele la dans.Radiourile sunt cam la fel diferentiate pe gusturi si target gen virsta. Cei cu slagare nu-s de auzit la radiouri din astea unde auzi numai muzica moderna dar au si ei locul lor.Problema in Romania cred ca e ca numai tinerii cumpara muzica, cei de alta generatie care ar merge la spectacole cu ea ori cei ai generatiei ei, cei care ar asculta muzica usoara si slagare, cei care ar cumpara CD-uri, nu o mai fac de mult. Nu au bani de cd-uri, nu au bani de spectacole, nu au bani de mers la mare unde ei mai apar, nu mai au tragere de inima pt asa bucurii si recreeri ori sunt luxuri prea mari. Stau numai la tv si ce li se da, asculta si vad si gata.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Zic asta pt ca poate ca depresia a facut-o sa vada totul si mai negativ in plan profesional si cu siguranta o fi luat-o si in personal. Si uite asa dupa moartea ei poate radiourile, lumea vor dori sa-i asculte ultimul CD.Se reinventase, a luptat si ea cu demonii ei dar nu i s-a mai dat nicio sansa.Stiu mama cind a fost data afara, avea cam 45 de ani si peste tot i se zicea ca e prea batrina. Cazuse si ea intr-o depresie atunci.MM batrina sa mai cinte, batrina pentru a avea copil, batrina in comparatie cu nudurile Romaniei, practic ce loc mai e pt o femeie de 43 de ani cu ambitii si cu un stil la care tine? Sigur nu e cazul de sinucideri dar de depresii..oho!Ma uit cite mentalitati sunt inca pe dos, dar care vor fi sper usor usor zdruncinate din loc.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Un parinte sufletesc a spus o data( si eu am fost fericita sa fiu in public si sa imi si intre vorba asta pe o ureche si sa ramana agatata in cap,pe undeva,fara a iesi fuguta pe cealalta) ca omul e slab si pacatul de a judeca pe altul e atat de mare tocmai din cauza faptului ca fiecare din noi,IN CIRCUMSTANTELE (NE)POTRIVITE,am fi pasibili de cele mai oribile fapte sau crime,de care in mod normal si in conditii optime de har si luciditate,sanatate nu ne credem in stare pe noi insine de-a le savarsi.
Frapant e ca suntem neam de drepti credinciosi ortodocsi de sute de ani,si totusi partea asta cu "nu judeca" din Scripturi ne scapa,si inca o comitem in mod grosolan.
In acelasi timp,si americanii au o vorba (de-a carei aplicabilitate si veridicitate s=au convins ba pe pielea lor,ba pe-a altora): "Never say never" ,roata se invarte in ambele directii,taman cand nu te-astepti.

MM e unul din oamenii care au cedat,care nu au simtit destula dragoste si toleranta in cei din jur,pentru a putea merge mai departe."Slova omoara",cine stie cate din cuvintele citite de ea despre ea peste tot,inclusiv pe forumuri de mamici ( despre care se presupune ca sunt pline de dragoste,ca doar au dat nastere unor ingerasi) nu or fi ucis-o in omul interior?!... Daca s-a sinucis,actul final ii apartine,insa de cele anterioare sunt vinovati toti cei care au lovit cu mintea si nu au iubit cu inima.
Dumnezeu sa o ierte si sa aiba mila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

[teal]....madalina_man...si aici a scris:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99710&whichpage=1...iar cativa useri ca oanamada,rory, blackpanterro...si altele..mai bine si-ar lua pamant pe luna..fara vecini(asta ca sa fiu diplomata)



eu ma mir cum DC a lasat se fie scrise 27 astfel de pagini inainte de a inchide subiectul. pacat! dc anul trecut ea a continuat sa citeasca pe aici, pina la pagina 27, prea mult ajutor n-a gasit. dimpotriva.
Dumnezeu s-o ierte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Citat:
citat din mesajul lui indu

Apropo de expresia asta "a durea sufletul", eu chiar cred ca durerea asta este fizica si poate fi de nesuportat.



cineva drag care a trecut printr-o suferinta mare imi povestea lucrul acesta, ca are perioade cand durerea devine fizica, o doare cumplit pieptul si nu mai poate sa respire

Dumnezeu sa o ierte! Dumnezeu sa o ierte! Dumnezeu sa o ierte!




Idem aici.Vreau sa intaresc spusele lui indu de cind i-am citit mesajul.Sunt rac,sensibil dureros de tare!Cind sunt suparata ma doare in piept,simt ca ma sufoc!De 2 zile sunt in starea asta.
Cind sunt stresata ,la fel,simt ca ma stringe ceva in piept,citeodata doare,citeodata doar simt ca nu pot sa respir.Oricum ar fi,e tare suparator.
Insa am noroc ca pot sa ma descarc!Citeodata aparent fara niciun motiv ma loveste o depresie si din senin incep sa pling.Dar pling atit de tare incit imi sperii sotul.Pling cu hohote,pot plinge si o ora continuu..mai mult n-am testat ca m-a linistit al meu.E in stare sa stea si in cap numai sa-mi revin,sa ma linistesc ...si se pricepe pe ce butoane ale sufletului sa apese incit mereu ma aduce la suprafata.Dupa o sedinta de terapia plinsului sunt ca noua.
Ginduri de sinucidere nu posed,Slava Domnului,dar durerea sufleteasca care devine fizica o cunosc cred ca de cind aveam vreo citiva ani(la 10 aveam gastrita pe sistem nervos,consumul interior,prea multa sensibilitate)

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu aici am clacat :Sfasiat de durere, Ion Manole se jelea sprijinit pe sicriul alb: "Fata mea, ce-ai facut? Oameni buni, ajutati-ma! Dati-mi copilul inapoi!". "Ce se intampla cu copilul meu?", plangea acesta. "Nu pot sa cred ca fiica mea s-a otravit. Nu o cred in stare de asa ceva", ne-a spus Ion Manole. Durerea a fost prea mare pentru inima lui suferinda, asa ca i s-a facut rau de cateva ori si a trebuit sa iasa afara sa-si revina. "Trebuie sa fiu tare, sa rezist pentru Petru cel mic", isi facea el curaj, strangand in mana flaconul cu pastile impotriva hipertensiunii. Petru Mircea plangea si el la capataiul sotiei pierdute. Nu s-a dezlipit de langa ea, a tinut-o de mana si a mangaiat-o tot timpul.

Dumnezeule cita durere a cauzat!Eu sunt ca Andra(motanik),cu aceleasi intrebari "cum este posibil sa te comporti ca si cum nimic nu se intimpla,ca si cum esti ok,mergi la cumparaturi pt. ziua ta stiind ca vei fi moarta la ora aia".Cit cinism!Ce boala perfida !Ce face din om!
Mi se rupe sufletul si de ea,de tineretea si frumusetea ei dar si de cei ramasi in urma,de parintii ei batrini si bolnavi!
Dumnezeu sa o ierte si pe noi toti sa ne apere de boala aceasta!Sa ne tina mintile sanatoase!
Sunt terminata !

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput