Madalina Manole (membra DC) a murit

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

xio, daca numai asta ai avut de spus ......

un om se sinucide, si tu tii sa ne comunici ce treaba au medicii de la urgente.
un gand pentru decedata nu ai avut, dar mna.
asta e realitatea.

imi cer scuze de off topic.

alina


Mda , poate n-ai observat dar nu sunt adepta exprimarii gandurilor pe forum .
Tin sa comunic asta pt. ca ai spus o prostie si printre altele tin mult la stoparea informatiilor false si a parerilor eronate.


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Mie mi se pare ca XIO a avut un punct de vedere pertinent. Daca era ceva in neregula, trebuia sa observe sotul. Oricum sotul nu mi s-a parut deloc indurerat, socat, poate doar deranjat de ziaristi.
Eu tot nu cred ca a fost vorba de sinucidere. Prea usor s-a ajuns la verdictul acesta.
Pacat de ea, de tineretea ei, de copilasul pe care il lasa in urma. Dumnezeu s-o odihneasca in pace.

Ingandurata as fi si eu daca as afla de ex. ca sotul ma insala. Nu as mai fi eu, dar nu m-as gandi la suicid...
Si referitor la sticla aia gasita langa ea, nu stiu daca a fost din sticla (sa se poata sparge in cadere) sau plastic. Oricum efectul nu e instantaneu, nu ar fi avut de ce sa cada si sa se loveasca...
Si un om care se pregateste sa-si serbeze ziua de nastere, se sinucide? Si tocmai in hol? Si lasa doar un mesaj pe telefon? Cine are chef sa butoneze cand se pregateste sa moara, si cine isi ia adio doar de la sot, cand ratiunea ei de a trai era micutul?
Prea multe intrebari, prea usor acceptata ideea sinuciderii.


Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Poze cu noi
blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu nu am inteles ceva: sotul era cu ea in casa , dar ea a ales sa ii trimita un SMS?


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Pai la un SMS nu se poate face expertiza grafologica...

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Poze cu noi
blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

sotul spune ca nu a fost azi noapte acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Mai devreme spunea ca a fost. Si ca s-au culcat amandoi pe la 1, dupa ce au facut pregatiri pt ziua ei de nastere...

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Poze cu noi
blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

In ziar scria ca dimineata a gasit-o sotul si dupa aceea avazut ce SMS i-a trimis.
Oricum sunt numai supozitii.



***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anda,
1.acel pesticid este extrem de toxic (Furadan, s.a Carbofuran, http://en.wikipedia.org/wiki/Carbofuran), face parte din grupa nr 1 de toxicitate, care in mod normal nici nu se comercializeaza fara "hartie la mana". ingerarea in cantitate mica este fatala si moartea survine foarte rapid prin soc cardio respirator (aprox 1 ml daca nu ma insel). In unele state s-a intentionat interzicerea folosirii lui datorita ingerarii de catre animale. Am vizionat un filmulet cu vulturi care s-au hranit din lesul unei vite care murise dupa ce mancase plante stropite cu Furadan. In cateva minute toate pasarile erau moarte.
Deci nu e de mirare ca decesul a survenit asa repede.

2.Conform spuselor psihologilor, cei care aleg sa faca acest gest intr-o zi aniversara, au ceva de demonstrat celor din jur. Este un gest de demonstrare a unei "puteri", sa zicem asa...ceva de genul:"v-am aratat eu voua!"

3.Am inteles ca ingerarea a avut loc in baie si ca se indrepta spre dormitor, unde nu a mai ajuns, deoarece a cazut pe hol...

4.Cum am mai zis, in cazul unei depresii (postnatale sau nu), persoana in cauza nu constientizeaza aspectele normale si frumoase ale vietii. Cumnata mea, anul trecut, in timpul crizei de depresie postnatala, ii vedea pe toti ca fiind niste demoni si ea se imagina ca este sfanta si ca o salveaza pe cea mica, daca zboara cu ea pe geam. Cumnatul meu a observat treptat cum se instala depresia, a pus-o la inceput pe seama oboselii, pe trauma de la nastere (ea era sa moara la nastere), a sprijinit-o si a ajutat-o cum s-a priceput el, insa la un moment dat lucrurile au scapat de sub control si intr-un timp fff scurt au degenarat. ea in dimineata zilei respective avea o atitudine...bizara, iar pana seara deja era total rupta de realitate si "traia" niste scenarii horror. a urmat apoi internarea la spital, tratament medicamentos, revenirea "la lumina" (cum s-a exprimat ea),apoi a fost tinuta sub observatie in spital pana s-a considerat ca nu mai reprezinta un pericol, apoi multe sedinte la terapeut, dublate cu tratament. are cam 10 luni de la intamplare si de cand este sub tratament.
depresia este o boala foarte perfida, care poate atinge pe oricine si poate transforma TOTAL persoana respectiva. efectiv, cei care au suferit de asa ceva, mi-au povestit ca a fost ca un vis, ca parca s-au trezit dintr-un cosmar, ca nu erau ei.
Doamne fereste de asa ceva! e cumplit sa vezi cu ochii tai cum cineva drag trece prin asta si mai ales sa nu-l poti ajuta cu nimic si lumea sa te mai si judece ca "nu faci nimic" sau ca "esti orb si ca nu vezi". cat despre suferinta sotului, nimeni nu stie ce e in sufletul lui....si nici toata lumea nu-si manifesta durerea prin urlete, plansete. unii pur si simplu ard pe interior. iar acuzatiile aduse lui, brrrrr, mi se par ingrozitoare in aceasta situatie.


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Supozitiile astea sunt pt unii certitudine, din pacate.

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Poze cu noi
blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

mai exista supozitia ca el sa nu fi fost acasa, poate acest factor a si declansat decizia ei de suicid....sms-ul sa i-l fi trimis, tocmai in ideea de a-l instiinta de intentia ei. se stie ca unele persoane care urmeaza sa se sinucida dau indicii, in dorinta de a fi salvate, in mod inconstient....este practic un strigat de ajutor din adancul fiintei. spera ca cineva sa ii smulga din ghiara suferintei, iar gestul lor sa fie interpretat ca "vezi cat de mult sufar?"

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput