Licurici de ianuarie-februarie 2009 (113)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Am mai ajuns si noi pe acasa si am reusit sa citesc ce ati mai facut.
Am vazut poze de copii frumosi.

Anuc sarcina usoara!!!!!
Crisspy sa va faceti bine, bine.
Irina incearca sa iti faci un pic ordine in prioritati. Nici sa bagi ca migul in cadere nu e o solutie sa stii. Te vei epuiza si va fi mai rau. Cu slabitul te inteleg ca nici eu nu mai reusesc deloc sa dau jos. Mai ales ca la ai mei am tot gatit pentru toata trupa si evident am si mancat pe masura

Eu reusesc cu greu sa le fac fata la astia doi in apartament. La tara stateau afara si isi gaseau singuri activitati. Trebuiau doar supravegheati. Aici nu pot sa fac nimic ca e si lipitoarea mica pe faza. Si e incapatanat S-a apucat de scris peretii, cu orice prinde bocane, cand nu i se face pe plac a reinceput cu trantelile... ceva de speriat. Asa ca in curand ii plasez iar la tara, in weekend cred ca ii las doar cu mama si apoi probabil iar vom sta toti acolo. Parca e mai bine decat in apartament unde e si foarte cald.

Pup si restul fetelor si licuricilor ca nu mai am timp de nomnalizari, is bagata in smotru bleahhh.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

sanatate multa razvanelului!flavi cand a ajuns acasa de la spital, la 1 an si 3 luni, scotea niste sunete pline de uimire si incantare cand intra in cate-o camaera si isi descoperea jucariile!faza m-a terminat!

irinac,

alinuc, sa va fie de bine, poate ca daca eram mai tineri am fi incercat si noi!

bebelusi, si andru face faze beton!
noi la munte stam la hotel caraiman, cel care este exact in parcul mare din sinaia.cum iesi din hotel, ai un parc in fata, poti sa-i lasi in voie sa zburde, ca e doar iarba verde.si parcul e imens.in stanga lui, tot in parc, e un loc de joaca.flavi ar fi stat numai acolo.fiind mici, scopul nostru a fost sa respiram aer de munte si sa ne odihnim. pe site scrie ca pe noapte camera e 190 ron, dar daca stai minim 2 nopti, cazarea e 160 cu mic dejun inclus, care e bufet suedez. pentru noi a fost ok.daca vrei detalii sa-mi zici.aveam si poze de acolo.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,
Eu sunt acum la munci ca deh se prabusea firma daca mai lipseam...si nu stiu frate cum se face ca de cate ori lipsesc se intampla chestii care nu suporta amanare si trebuie musai sa fiu prezenta
Crisspy, fericita de Razvi
Da, da, da, cunoastem tiparul .Bine ca v-au dat drumul acasa si sunteti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Bine ca ati ajuns acasa cu Razvi si ca totul e ok!

Apropo de injectiile facute copiilor.....sper ca vaccinurile li se fac cu patch-uri de xilina....sau nu? Nu costa mai nimic, daca nu sunt patchuri gata preparate se poate pune direct crema cu xilina sub un pansament ocluziv cu 1 h inainte de vaccin. Daca nici asta nu se face.....pai e chiar lipsa de respect fata de suferinta micutilor, caci nu costa o avere! Nici biberonul cu apa cu sirop nu costa, le distrage atentia si gustul bun si dulce ii linisteste. E o metoda veche de analgezie la copii, dar care e folosita inca....si cu succes. Pai pediatrul meu nu a vrut sa-i faca vaccinul lui Paul si am amanat pe o alta zi, pentru ca uitasem eu acasa biberonul cu sirop!! A zis ca el nu face acte de barbarie gratuita:)

Ca sa nu mai vorbim de simpla prezenta a asa ziselor Bluze Roz in spitale, adica voluntari care distreaza copilasii. Pai cu un clovn in fata, cu muzica, cu patch cu xilina pus inainte, cu biberon cu sirop sau la nevoie cu gaz "de ras"...cam asa se trateaza copilasii aici. Si in afara de gazul acela, restul nu costa mai nimic....este mentalitatea cea care trebuie schimbata, atat la doctori cat si la parinti....(Vezi afirmatiile de genul....si noua ne-au facut injectii si nu am murit:).....Ba da am murit!:) Ca eu si acum mor de frica cand trebuie sa fac o injectie, ca sa nu mai vorbesc de dentist......am ramas cu sechele grave din copilarie....si ma stradui sa nu ii transmit lui Paul frica mea.

In plus e chestie pur si simplu de a il respecta pe acel copil....daca se poate cu atenuarea durerii sau chiar deloc, de ce sa sufere? Doar pentru ca si noi am suferit la randul nostru sau pentru ca medicii romani sunt prea ocupati sa acorde importanta si acestui aspect? Chestia cu tinutul copilului de maini si de picioare mi se pare ceva oribil, cu atat mai mult daca sunt parintii cei obligati sa o faca.

Ca la noi niciunde altundeva in lumea civilizata......

Apropo de asta civilizatie si sistem medical.....mama unei prietene medic si ea a fost dg cu cancer uterin si operata de curand. Eu naiva din fire intreb daca a avut si metastaze.....Pai nu se stie cica, caci a fost intai operata....si apoi se va vedea!!!! Se va vedea ce oameni buni? Ca inainte de operatie se face CT din cap pana-n picioare vorba aia, in cautarea unor metastaze la distanta. Nu scoatem uterul si gata!!! Inteleg ca e scump un CT, dar nici macar nu li s-a propus asa ceva, ca oamenii ar fi mers in privat, ar fi dat banii. Adica totul mi se pare pe dos in sistemul medical din Romania.......o lipsa de interes totala si lumea se complace in afirmatii de genul "la noi nu se face, aici nimeni nu-ti face CT inainte de operatie pt un cancer uterin!" Ma intreb cum face chirurgul ala.....se bazeaza pe ce cand opereaza? Si de unde stie el daca sunt sau nu afectate si alte organe...Iar daca CT nu se face inainte de operatie, cand se face??? Sau se face proba terapeutica....scoatem uterul, daca pacienta traieste la anul pe vremea asta, inseamna ca nu au fost metastaze la distanta!

Oriucm nu cred ca isi au loc discutiile despre sistemul sanitar din Romania......sunt atatea de spus si nimeni nu face nimic ca sa schimbe ceva.

Sper totusi sa fiti inspirate si sa va gasiti un pediatru de incredere pentru copilasii vostri si mai ales sa nu acceptati orice tratament fara a pune intrebari. Daca nu vi se da un raspuns clar....schimbati medicul! Poate aveti norocul si dati peste o mamica pediatru care, ca si Irina, pune suflet...si nu se mai ajunge la cazuri ca si al lui Razvi....14 medicamente, injectii intramusculare....ca sa ajunga copilul in spital si sa-i treaca cu aerosoli! Irina sper ca sa poti prinde si tu un stagiu in strainatate la un moment dat...chiar si de cateva luni...ca sa poti sa te perfectionezi si sa vezi ce inseamna cu adevarat partea umana a medicinei....poate reusesti sa schimbi ceva, cand vei fi doctor mare si tare si cu putere de decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

sigur ca da pyc, patchuri cu praf de luna se folosesc la noi... unde nici macar vaccinuri gratuite nu mai sunt. mai ales la 1 an cand uniiprimesc ror si celalalt vaccin de-o data, unul in mana altul in picior.

daca si fimoza se rezolva doar cu un puf de lidocaina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Ingrid ...mortal Alex cum baga el capul in apa

Pyc ...ce spui tu e SF la noi ...uite eu de exemplu habar nu avea de patch-uri cu xilina.

Sa nu-ti mai zic ca sunt unii medici care sunt chiar iritati de faptul ca urla copilul si te roaga sa-i faci ceva sa taca...sa nu va zic ce semne avea Razvi ieri pe gat de la controlul ORL...ca l-a tinut dr aia cu forta sa i se uite in urechi & co...si la final, canci explicatii ce si cum e cu copilul...am iesit mai repede ca Razvi mai avea un pic si se facea una cu mine de speriat ce era...

Pe de alta parte, jos palaria pentru medicii adevarati, gen Irina sau doamnele dr care l-au vazut pe Razvi (cea care l-a internat si cea de astazi)...deci exista sperante

Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axis spune:

Sanatate lui Razvi! vei vedea Crisspy, langa mama si tata se va face iar nazdravan.


Citat:
citat din mesajul lui pyc

....si noua ne-au facut injectii si nu am murit:).....Ba da am murit!:) Ca eu si acum mor de frica cand trebuie sa fac o injectie



Total de acord, pyc!!

Ariya, am citit mesajul (asa cum le citesc pe toate) in care vorbeai despre munca ta de lamurire pe care o duci cu Amedeo. Iti trimit un link mai mult decat inspirat, cu Tudor Chirila, in care sunt sigura ca vei regasi o parte din sfaturile tale, da-i-l sa-l asculte, merita.

http://www.trilulilu.ro/DMG60/88b0a5d5c932ba

Ah, si mai voiam sa te intreb, are tatal lui discutii cu el? Cred ca din partea lui aceleasi sfaturi ar avea alta greutate :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hello, am ajuns si eu la servici, am un pic de timp liber.
Ieri mi-am luat zi libera dar am avut o gramada de treaba.

Crisspy multa sanatate lui Razvanel si refacere usoara.

Noi ne-am distrat de minune la Orlando, avem o gramada de poze dc aveti timp si chef sa ne vedeti
http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/
http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/page2/

Aidan s-a intalnit cu Mickey Mouse si Donald, s-a dat in carusel, s-a plimbat cu locomotiva Thomas, a vizitat castelul, s-a intalnit cu Nemo, a primit un balon de la Mickey pe care l-am carat pana acasa, si-a revazut nasii si s-a jucat un pic cu Sonia, a avut o gramada de fun in camera de hotel, de o gramada de chestii noi (frigiderul a avut cel mai mult de suferit pt ca a descoperit copilul meu cat de bine e la racoare si isi bea laptele cu fundul in frigider la propriu).

PS Nici aici nu le pune nici un patch la vaccin (decat dc soliciti), iar injectiile cu antibiotic cand a avut pneumonie si Aidan tot intramuscular le-a primit. Dar la cat de bolnav era atunci, numai la asta nu ne-am gandit:(. Oricum asistentele de la cabinetul pediatric sunt f rapide si dragute, A nici nu are timp sa realizeze ce se intampla, iar cand i-au luat sange din vena au fost super meseriase, in 2 minute au gasit vena, l-au intepat, nu a varsat o lacrima.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ahhh...si copchilul meu s-a hotarat sa revina la programul de bebelush cu n-shpe treziri pe noapte, asa ca suntem iar pe baricade cu ochii cat cepele de nesomn

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

wow pyc,ce chestii vbesti tu acolo..Pai daca as vbi eu prin cate trec cu David si cat urla saracu si cat mi l-au chinuit ultima oara..si cat de suparate sunt unele asistente ca urla copilul si ca ii mai zic si cateva,de-ti vine sa le sari la gat..of of..Nu mai zic nimic,ca la noi la nimeni zau..

Miere,super fain..Ma bucur ca v-ati distrat.Aidan a crescut mult si e tare frumos,are o fata asa de baietel smecher si dulce.
Sper sa treaca repede perioada cu trezirile dese in noapte.

Crisspy si noi cand am fost internati la fel a fost cand am fost la ORL,a si urlat aia la mine ca nu-l tin mai strans..si nu mi-a zis nik,dk e bine,dk are ceva..nah,ce sa mai zici,nu mai zici nimic ca ramai fara cuvinte..

hai ca uite de 2 zile nu mai ploua si e frumos,te astept cu Razvi la mare.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Bazar general

Mergi la inceput