Puiuti de Randunici 2008 ! (429)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Tatiana, Penicilina V e prea putin la Daria? Ca totusi se ia pe gura si e un tratament clasic inclusiv pt preventia extinderii infectiei la cord. Penicilina G deja a devenit o chestie tare barbara in ziua deazi...Apropo de intarirea imunitatii...sincer, habar nu am daca chiar a avut vreo legatura sau nu dar Iuliei, care tot praf cu imunitatea era, i s-a recomandat sa ia zilnic pe lunile de iarna Imunice, dimineata si seara. Din octombrie i-am dat zi de zi, luna de luna; am intrerupt la un moment dat in ianuarie ca ziceam sa mai faca pauza-a facut un rosu in gat tot asa, cu 40 de grade. L-am reluat si am continuat non-stop pana cam acum o luna. L-am oprit ca zic, na, e vara-iata ce se intampla acum cu ea. In rest, in tot intervalul asta in care a luat Imunice a avut doar o viroza cu 2 zile de febra pana in 38,5 si apoi 2-3 zile de tuse si muci care la aerosoli au trecut ca prin farmec. ATAT, din octombrie pana acum, interval in care multi copii de aici, nascuti mult mai vigurosi ca ea, au facut diverse viroze si infectii grave.Cam greu sa nu fac legatura...Asa ca voi continua sa-i dau Imunice inca o buna perioada. Cu varsta imunitatea oricum se intareste chiar si la cei mai slabuti si defavorizati initial. In afar de siropelul asta, eventual, si de ceva mai multa grija fata de restul copiilor, nu ai ce sa faci decat sa astepti sa creasca. Ce-a fost mai rau cu ea a trecut. Daria si Iarina...ce nume frumoase! Poze??

Naty mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile"-Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Deci, dupa filmul cu fetele de vineri seara, ieri am avut o nunta... Ne-am distrat la greu, am stat pana la 4 jumate . Luca a stat cu tusi, s-a trezit la 3 jumate, a baut lapticul si s-a culcat la loc.
Asa de bine ne-a prins sa mai fim si noi singuri, fara copii, ca am decis sa mai repetam...Un Music Club, ceva???

Azi am fost pe la prietena mea , careia i-am facut cadou un tort diplomat.. Asa a fost de mistoo... Erau 5 copii, doua gravide, un cuplu fara copil...o harmalaie de nedescris...

Si partea mai putin frumoasa, ca de, trebuia sa fie si asta: Luca a avut multe scaune azi, ultimul verde, cu fire de sange si urat mirositor. Il doftoricim si ca asteptam sa vedem ce se intampla..

Naty, Raluca, Stela,
pataniile cu copiii imi reamintesc ce mi-a spus pediatra mea dupa ce l-am nascut pe Matei: copiii se imbolnavesc in weekend si in concedii. Sanatate multa va doresc...

Valentina cu Matei ( 10.04.2008) si Luca copilas ( 5.02.2010);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Tot pentru imunitate eu i-am mai dat Septilin.

Dar mie nu mi-e clara o chestie Naty - inteleg ca a ramas sanatoasa doar cat era sub Imunice? Pai care e smecheria? Daca ia e bine, daca nu-l mai ia se imbolnaveste? Hmm, imi da cu virgula. Daca ii intareste sistemul imunitar n-ar trebui sa ramana asa mult timp? Cade imediat dupa ce se intrerupe tratamentul?!? Deci cu alte cuvinte, ca sa ramana sanatoasa trebuie sa ia neintrerupt Imunice??


Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudurutza spune:

Laly, imi pare tare rau de puiutii tai, pentru imunitate Septilin mi s-a spus si mie ca e bun

Naty, Iulia doarme? Odihneste-te si tu ca esti franta, cred!

Luny asa sa tot vezi meciuri!

Kya, ce bunatate ai facut si tu, buna rau! Sa-ti fie de bine manacarurile! esti tare harnica!

Gudinde esti bine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

kya nu mi-ai zis de Music Club, e ala de pe C. Victoriei? huuumuuuus, m-ai omorat, ce pofta am!! baga reteta!!!
sa va fie de bine petrecrile, Vali

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kya

Tot pentru imunitate eu i-am mai dat Septilin.

Dar mie nu mi-e clara o chestie Naty - inteleg ca a ramas sanatoasa doar cat era sub Imunice? Pai care e smecheria? Daca ia e bine, daca nu-l mai ia se imbolnaveste? Hmm, imi da cu virgula. Daca ii intareste sistemul imunitar n-ar trebui sa ramana asa mult timp? Cade imediat dupa ce se intrerupe tratamentul?!? Deci cu alte cuvinte, ca sa ramana sanatoasa trebuie sa ia neintrerupt Imunice??


Da, normal asa ar fi, sa-l ia 4-5 luni pe an si restul nu si sa fie bine tot timpul, asta e scopul. Nu stiu, e greu de spus, i l-am intrerupt pe f scurte perioade, ar putea fi si coincidente. Pe de alta parte, la prima intrerupere viroza aceea a fost cu febra violenta dar in 2 zile era ca noua si asa sper sa se intample si acum -iar in prospect scrie, ca si la Influcid dealtfel, ca manifestarile de boala pot fi mai violente tocmai din cauza ca imunitatea a fost mult stimulata si organismul raspunde puternic aparandu-se.
Nu e o smecherie si chiar nu e momentul sa fiu luata peste picior, am spus doar ce am constatat si am mai spus si ce stie toata lumea, ca imunitatea se intareste oricum cu varsta (slava Domnului, noi acum nu luam siropele vesnic pt ca daca racim le ducem 80% pe picioare, la munca chiar) si la urma-urmei e copilul meu si daca i-ar prinde bine sa-i dau carapace sfaramata de broasca testoasa care sa o fereasca de boli, i-as face rost si i-as da pana se marita!
(din pacate, pe mine un tratament pe termen lung, chiar f lung urmat permanent nu ma mai sperie; ceea ce nu doresc insa nimanui)

Naty mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile"-Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

O fi sau nu de la bomboanele cu rom dar azi am mancat toata ziua neincetat Teo a sunat sa-mi spuna ca s-a cazat la Budapesta intr-un ghetou, cica acolo unde ea credea ca e dulapul era de fapt WCul Dar era vesela, sa speram ca urmatoarea cazare o sa fie mai eleganta
Luny, da, Music Clubu' e ala unde ai facut revelionul tu as far as I remember
Si nu mai fiti asa chitroase , mai impartiti si voi bunatatile alea Cu tine , Kya si Valen vorbesc
Dudu, bafta la examene Si mai baga niste poze sa vedem si noi rochita si Dariuta
BABAI!

Simona,mamica de Teo (16 ani) siDuuDuu (DOO ANI )


Acum "doo" ani fericirea a batut a "dooa" oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui dudurutza
Naty, Iulia doarme? Odihneste-te si tu ca esti franta, cred!


. Oricum la 12 trebuie sa-i dau antibioticul. Dar de aici ma retrag ca simt ca deja nervii si supararea pe care o am incep sa o vars pe forum si nu vreau asta, nu vreau decat sa se linisteasca putin toate in jurul meu si sa pot vorbi si eu despre unde m-am relaxat, ce mancare buna am facut, cu ce prieteni vechi m-am revazut etc.
Va voi da de stire cand suntem bine. Deocamdata insa, noapte buna tuturor simultumesc pt sustinere!

Naty mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile"-Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Dudulina merci de intrebare. Sunt ok, ma pregatesc pt maine: o noua saptamana de scarbici.
Mi-am facut manicura, spalat pe cap, pregatit o serie de lucruri si ma mai invart nitel pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Naty chiar nu te-am luat peste picior, serios! Am spus doar ca nu inteleg. Sper ca nu te-ai suparat, ca nu ai de ce!

Humusul l-am facut in felul urmator:
- o conserva de naut
- ulei
- usturoi
- zeama de lamaie
- sare, piper
Toate bagate la robot si mixate pana devin pasta.

Music Club-ul am inteles ca e prin zona Unirii. N-am fost niciodata, dar mi-au spus colegii de birou cum este, si mi-a fost highly recommended.




Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput