Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salut -- tot naspa ma simt, nu stiu ce o fi, copiilor deja le-a trecut, lui Coleman ii e mai bine, eu ma simt lovita de tren... am mancat toti la un restaurant mexican Miercuri seara, pe John l-a apucat Joi dimineata, pe Coleman Joi noaptea, pe Jodie Vineri dimineata si pe mine mai tarziu un pic... Jane pare sa fie inca neafectata, om vedea...

Vladi -- mersi, i-am zis lu tata sa imi trimita o sticluta de Protectis, ca vine fratele unei prietene saptamana viitoare. Sper sa ajute...

Dayanara -- exact asa si io, ca Vladi si Leo, cand am vazut cat cost scaunul Stokke am zis ca ma duc si imi fac unul singura, decat sa dau atatia bani pe 3 scanduri. E intr-adevar misto designul si e garantat 7 ani world wide, plus ca poti sa il folosesti toata viata, dar e un scaun frate, nu aparatura electronica sau bijuterii... insa am o prietena aici care are un Stokke pe care il foloseste al doilea copil al ei momentan, care a fost AL EI!!! cand era mica, apoi al surorii ei, l-a folosit sora ei pt 2 copii si acum il foloseste ea. Deci e rezistent :) dar eu tot un scaun de 10 euro de la ikea imi cumpar...

Andira -- io as zice mersi sa gasesc preturile de la voi... 30-40 de euro pe saptamana in fiecare zi?? Aici ma costa 12 euro pe zi inotul (45 de minute!!!!), 10 euro sedinta de tennis (ca am gasit un aranjament foarte buna, ca altfel e mult mai scump), baletul lui Jodie ma costa la fel, 12 euro pt 45 de minute. La arte e de la 15 euro in sus, la muzica nu mai zic, plateam la pian 25 de euro sedinta. Clar, in vara viitoare venim in Romania si ne inscriem la o mie de activitati...

Honey -- exclus sa fie prea mare Ergo-ul pt Maya. Am vazut si copii de o luna in el, fara newborn insert. Poate nu l-ai ajustat cum trebuie, sa tragi de curelele de pe umeri pana cand e fest, sa nu "joace" copilul in el. In plus, cand o pui in el, nu sta nemiscata, tzopaie, misca-te un pic ca sa se linisteasca.

Va pup, ca ma "numara" John ca i-am zis ca merg intr-un minut sa ma joc cu el

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Delia - am pus-o a stat 10 min si a inceput frichineala.
Nu-i place ca nu poate sa vada. Abea ii iese capul din el iar ochisorii vin fix in dreptul bretelelor. Voi ziceati ca ai vostri sug la ele, pai ea ajunge acolo cu crestetul ce sa suga la ele.

Am incercat sa strang bretelele mai tare dar mai rau am impobilizat-o. Daca nu se poate misca mai rau este. Mai incerc si azi sa vad.
aaa si picioarusele le avea reci rau , ma gandesc ca ii opreste circulatia , parca prea sta cracanata in el.
Sper sa stea la iarna cand o sa fie mai mare. Macar cand v-a fi zapada si nu pot sa scot carutul sa stea

Pot s-o pun cu fata ? adica cu spatele lipit de burta mea si cu fata la exterior ? ma gandesc ca asa ii va placea mai mult

Mltumesc pt ca te-ai chinuit sa le trimiti in RO

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

salutare mamici . noi suntem bine, am calatorit putin prin tara, am mai rezolvat cate ceva pt casa, iar duminica am vernisajul unei expozitii personale. va rog sa imi tineti pumnii caci am emotii mari sa iasa totul bine.
maria e scumpa foc, nu stie ce sa mai faca sa iasa in evidenta peste tot unde mergem, scaneaza cu ochii ei mari tot ce prinde si apoi imparte zambete tuturor. saptamana viitoare avem vaccinul de 4 luni, vedem atunci cat a luat luna asta in greutate caci a mancat in dorul lelii. ieri mi-am luat inima in dinti si i-am dat o feliuta de piersicutza pe care a tocait-o cu disperare(ms [red]gabyhila[red]), apoi i-am dat si o lingurita jumatate de piersica pasata, mai mult a ajuns pe babetica dar spectacolul a fost de nota 10. mai am de citit din urma, dar tot ce ati postat nou la capitolul pozici si filmulete e vizionat si am admirat cat de dulci sunt toti iepurasii.
spun la multi ani tuturor bebeilor si mamicilor ce au implinit lunite importante sau ani deosebiti, spun felicitari bebeilor pt dintisorii aparuti.
va pup pe toate

Oana, mamica de fluturas: Maria-Emilia (28.02.2010)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

delia tu razi dar la ivan scaun din ikea am avut, din ala de masa de 10 euro si bine am facut pt ca nu a stat in el, a mancat in carucior, aveam un carucior inalt de chicco, apoi in brate, pe dulap in bucatarie, pe birou in dormitor, oriunde in afara de scaun :))
imi pare bine ca v.a trecut burtica, inseamna ca de la mancare a fost

oanka iti tin pumnii sa iasa totul bine la expozitie

andira sa aveti un botez frumos, va asteptam cu poze

asteropi bine ai venit! niki si maria cum sunt?

ma tin sa intreb de luni de zile, ce.o face laura din UK, parca asa o chema? stiu ca a avut problema cu fetita , pt ca i s.a rupt apa si nu a nascut ci au lasat.o sa astepte...sper sa fie bine

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Eu cam trag chiulul. Fata mea de la magazin e in concediu si sunt de servici cate o jumatate de zi.

Oanka80 succes la vernisaj!! esti artista si eu nu stiu??? Succes la operatiunea piersica!:)

Iara ma doare capul! imi bag sutu....
M-am saturat de vremea asta de kkao care imi provoaca migrenele. NU MAI VREAUUU!!!

Delia sanatate multa iti doresc!!!

am cliente.. revin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fete!
As dormiii! Sau macar sa lancezesc in pat, dar nu pot ca stau intre copii. Asta e!

GABYHILA - Ce magazin ai?

ANDIRA - Increstinare binecuvantata si distractie placuta!

OANKA - Ce expozitie ai?

Hai, ca-s plina de curiozitati la ora asta.
Scuzati si voi, dar daca vorbiti de ele?

Eu aman sa merg la tara pentru e urat acuma si sincer mi-a cam pierit cheful. Stau cu ochii pe 2 copii si ma invart in zigzag intr-un perimetru mai mic, ca aici la bloc, daramite intr-o ditamai curte si casa.
In plus, la cat de bezmetica sunt acuma cu grijile mele exagerate ma gandesc la toate lighioanele si insectele care se inmultesc din cauza caldurii si-a umezelii. Am atata verdeata acolo si copaci!!
Si, serios, ca mi s-a infipt in creieri stirea alora de la PROTV ca ar fi invazie de capuse.

Oi da eu cu insecticide si printre neuronii mei, dar daca ploua e cam munca in zadar si trebuie sa repeti intr-una ca nu mai are efectul scontat.

Acuma ma gandesc, ca poate era mai bine sa gestionez altfel banii decat sa ii investesc intr-o casa cu livada. (luand in calcul si vremurile de criza)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

miria i.am povestit lui leo despre grijile tale :)) si mi.a zis: si tu te intelgei bine cu ea, nu.i asa? :)))))))

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

DAYANARA -
Ma, pai, stii vorba "cin'se aseamana se aduna".

Ce, naiba, sa fac, ca sunt si eu nervoasa pe mine, zau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

freedelia vezi ca protectis contine microorganisme vii, trebuie tinut la rece, sa ti-l aduca poate intr-un termos cu gheata... E valabil 1 luna de la deschidere. Dar eu zic sa intrebi la voi la farmacie de picaturi probiotice pt bebei, nu se poate sa nu existe un echivalent...

honeybaby incearca sa stringi Ergo mai bine pe talie la tine, nu pe solduri, in felul asta se "scurteaza" si ii iese capul afara. Nici Floricica nu s euit ain jur, ceafa inca ii este in ergo, dar e bine, ca nu se balangane capul cind merg. Intr-adevar si eu simt ca inca e mic Floricica pt ergo, sta f cracanat in el (aseaza-l ca si cum te-ar incolaci pe tine cu picoarele - asa cum stau copiii mai mari). Partea dintre picioare ii vine fix cu marginile in spatele geninchilor, trebuie sa-i asez cu grija picioarele ca altfel se intrerupe circulatia si se invineteste cite un picior.
De stat in el nu vrea, biziie, dar daca incep sa merg se linisteste si in 3 minute adoarme, si doarme chiar si 2-3 ore atita vreme cit merg - cind ma opresc sau ma asez gata, s etrezeste si nu -i mai place in ergo :) In timpul mersului ma uit des la picioarele lui, sa nu se invineteasca, si daca e, il mai foiesc sa-l asez mai bine.
Nu cred ca sta bine cu spatele la tine, va sta inclinata spre fata, nu cred ca e o pozitie fiziologica, dar poti incerca si analizezi singura.
Pt moment, Ergo mi s epare folositor pt plimbari in care vreau sa doarma, cind e agitat si plingacios de exemplu si-l scot, adoarme garantat si nu se misca pina nu ma opresc din mers :)

dayanara Lara e nick-ul fetei din UK, a nascut la sfirsit martie, e in lista :) se pare ca a nascut cu bine, dupa greutate si nota Apgar :)

LARA vezi ca ne e dor de tine, mai da-ne un semn!

Oanka sa ne pui poze de la expozitie sa vedem cu ce te ocupi :)
Te-ai apucat de diversificare?? Daca da, vezi ca mai toate mamele de aici zic ca e mai bine de inceput cu supa de legume pasate, e mai safe - nici nu se irita la intestine (cum o poate face de la fructe nefierte) si te asiguri ca o primeste, pt ca dupa fructe dulci si bune... fraier sa fie bebe sa mai ia supa de radacini care n-are nici un gust :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyjoy spune:

Intru si eu la raport ca sa nu ma dati disparuta : ) (asta daca ma mai tineti minte...)

In primul rand vreau sa ii multumesc Deliei pentru Ergo! Este foarte frumos, pitica e un pic cam mica pt el (i-se vede nasul si ochii doar) dar mai tarziu va fi perfect. Oricum il folosim : )

Am reusit si noi sa facem bcg-ul
Am inceput sa dormim de la 23 si ne trezim la 6-7

Am facut hemoleucograma si din pacate avem anemie asa ca luam fier...
Am crescut 490 gr in ultima luna : (
Doctorita mi-a recomandat Infantrini -e un lapte gata preparat, bogat in calorii, destul de scump - 14 ron 100 ml...
Ideea e ca nu vrea sa bea nimuc altceva decat lm direct de la sursa...
Am luat si biberon de la Nuk care zice ca imita alaptarea (cu tetina moale de latex) dar degeaba, nu il vrea si pace!

Am incercat si cu ceai babycalm si cu lp si cu infamtrini... nimic nu merge. 
Nu ii place nici continutul si nici tetina!

Daca n-ar fi anemia as sta linistita ca de aratat, pitica arata bine, uda scutece, e vesela, dar asa nu stiu ce sa zic.  

Eu iar sunt intr-o pasa proasta, nu mi-e foame, mi-e greata... laptic nu e tot timpul suficient desi iau si galactogil si galafor, am cumparat si nutrinatal... dorm suficient...

Luni ma duc la doctor sa-mi dea de facut analize ca nu stiu ce se intampla...

SFATURILE SUNT BINEVENITE : )

Ma pun pe citit din urma si revin! 





Mami de minune minunata!

Mergi la inceput