Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Rebiana Stiu ca e o greutate buna 6750 pt 4 luni, comentam doar ritmul de crestere care nu e fabulos deloc, 500g pe luna (Flricica s-a nascut cu 3700 si de aia da bine "totalul", nu ca ar fi crescut f bine :)
Ma enerveaza ca are cite o zona de cite 10 zile in care nu creste deloc, ba uneori imi iese vreo 100 g pe minus... Si noaptea ma scoala si suge, nu ma iarta deloc.
E baiat din ala fin, maninca des si putin, nu se lacomeste... dar zau ca as prefera un taranoi care se repede si maninca tot in locul lui care are deprinderi alese la masa, adica se mai opreste din mincat, discutam, zimbim, mai luam o gura de mincare, iar ne uitam in jur si zimbim... ma cam zapaceste stilul asta, nu maninca prea mult si cam doare ca ma apuca de multe ori...

freedelia la mine e mai bine cu kk, face zilnic si se screme mai putin de cind ii dau (zilnic) 5 picaturi Protectis - picaturi probiotice pt copii (ca sa stii sa ceri echivalent la tine). Inainte de asta facea f greu si nu zilnic, acum de cind ii dau face in fiecare dimineata.
Totusi reprize de plins tot avem, ca gaze are multe in continuare si cind nu poate sa le scoata se enerveaza si plinge tare...
Ai grija mare acum ca aveti toti probleme digestive, sa nu ajunga virusul / microbul la Jane. Ochii mari la igiena tuturor obiectelor cu care poate intra ea in contact, dezinfectat miini toata lumea dupa toaleta - ca poate ramine pe clanta un bacil ceva, de acolo ia altul etc... Stiu ca sint f rezistenti si afurisiti astia digestivii... sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

dayanara razatoarea aia mie mi se pare inutila intr-o casa in care nu se fac tone de mincare - pai mai mult montezi si speli la ea, cureti legumele si le tai in bucati cit sa intre pe gitul ala... nu renteaza, zau, sa speli aparatul pt citeva legume rase. eu cred ca e buna la familii f mari.
Eu una am oroare de tot felul de aparate pe care nu mai stiu unde sa la mai pun in bucatarie si consuma timp sa le scoti, montezi, speli, bagi la loc, cind multe operatiuni se fac f usor manual. Pt facut felii subtiri sau cartofi taiati pai folosesc de ani e zile o razatoare Borner care e bine mersi si in ziua de azi, si o razatoare antica pt mere rase fin, parmezan etc :)

Sa stii ca mi-a placut scaunul ala pt pitici de la Stokke, dar ma enerveaza ca costa cam mult cu tot cu salteluta si sistemul ala "chilot" pt cei f mici... Ma mai gindesc. Oricum, designul est ef misto la Stokke la tot ce are, pacat ca nu se potriveste deloc cu casa mea care e clasica :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

daca e ceva viral cum ar fi gastroenterita virala poate sa se spele si cu spirt pe maini ca se ia prin aer

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

Citat:
citat din mesajul lui vladimirescu

Sa stii ca mi-a placut scaunul ala pt pitici de la Stokke, dar ma enerveaza ca costa cam mult cu tot cu salteluta si sistemul ala "chilot" pt cei f mici... Ma mai gindesc. Oricum, designul est ef misto la Stokke la tot ce are, pacat ca nu se potriveste deloc cu casa mea care e clasica :))

mami de iepuras Tudor Florian (13.03.2010) si iepuroi Vladimir (19.05.2005)


vladi tu ai vreun frate cu numele leo :))))
nu de alta dar sotul meu costa cand a vazut scaunul a zis: cat pot costa 3 lemne :))))) si cu spalatul la fel, el stie de mult de englezi ca nu se spala - dus zilnic, ci doar cum spui tu si asa face

razatoarea ma gandeam ca fiind buna pt legume , si le taie repede, se spala repede, ma face sa mananc mai multe salate
asa si eu am oroare de aparate care le folosesc noi cateva zile si apoi zac prin dulapuri



roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Ce activitate slaba pe aici...
Azi am culcat-o devreme pe Bumbitzescu, mai stau un pic si ma duc la somnic.

Evamika, eu o adorm fie in pat la noi, sau si mai bine la ea in patut, cu suzeta si cu caruselul dat drumul, muzica lui o calmeaza. Eu ii mai pun doua pernite, una la spate si una in fata, la nivelul burticii, se simte mai "imbratisata" asa si nu se mai rostogoleste pe burta (nu de alta dar se trezeste si se enerveaza). Oricum, o verific permanent apoi ca mi-e teama sa nu-si bage nasul in ele, sau cateodata ii trag pernuta din fata.
Eu o urmaresc cand i se face somn, cand casca puternic, se miorlaie un pic si o duc imediat in patut - daca oboseste mai mult e f iritata si abia adoarme apoi.
Azi s-a intamplat sa fie miorlaita tare, am adormit-o in brate, cu o perna dedesubt si am lasat-o cu totul in patut (parca Andira a mai zis ca asa face si ea cateodata).
Am mai incercat si cu lasatul unei bluze purtate de mine langa ea, poate daca faci asta n-o sa iti mai simta lipsa asa usor si sa se trezeasca repede (eu am o pernuta, am imbracat-o in bluza mea si am pus-o sub cearceaf sa nu si-o traga pe fata). Aaa..si ii las draperiile trase. Si am uitat sa zic, nu ii vorbesc in tot timpul asta (la noi nu prea functioneaza cu povesti sau cantecele, cel mult cu shhh shhh-it sau mmmmm-it). Cum o vad ca inchide ochii cu suzeta in gura plec de langa ea, mai trec din cand in cand si ii bag suzi daca o scapa, dar fara sa-i vorbesc.

Somnic usor tuturor!


Mada mami de Ilinca frumoasa
Mami si tati te iubesc mult!
http://picasaweb.google.com/madalina.neamtu/Ilinca_aDouaLuna#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Salut!

Intru si eu mai rar, nu de alta, dar picii imi ocupa tot timpul. In marea majoritate a timpului sunt numai eu cu ele, tati vine pe la 8 seara, asa ca incerc sa le gasesc activitati.
Zilele trecute cat a tot plouat si n-am putut iesi ne urcam toate pe pereti: ele se plictiseau, Iris nu putea dormi din cauza lor si plangea, iar eu nu stiam cum sa ma impart in 3.

In fine, nu ma mai plang, asta e. Maine au iar balet, si am gasit si niste cursuri de pictura, insa doar pt luna iulie, o data pe saptamana, si ar fi imediat dupa balet, ceea ce nu imi convine neaparat. O sa mai caut.

Mai sunt cursuri de modelaj, actorie etc, dar au niste preturi nesimtite: 125 lei / copil / saptamana. Mi se pare tare mult, nemaivorbind ca unii cu pictura cereau 500 lei / copil / luna, fara a include materialele.

Fetele cu pici de 4-5 ani, daca aveti idei de activitati, pls share, ca sunt in criza .

Am cautat si scrima, dar si asta rupe: 100 eur / copil / luna, 8 sedinte.

Inotul l-am terminat, si vreau sa facem pauza de macar 2 saptamani, pt ca a fost cam intensiv - 2 sapt in fiecare zi, L-V, iar pt Nati e cam mult.

Asa, ca am terminat off-topicul, sa revin : maine avem botezul, fara balamuc, suntem doar cei din familie si nasii, dar tot e putina agitatie. Mai am inca de pregatit, si-n plus, dupa ce ca m-am chinuit sa fac ordine de dimineata, acum sufrageria arata exact ca inainte, adica la fel ca dupa bombardament. Maine cred ca o incui, si le las sa circule doar in restul casei.

Blonda mica (nu stiu daca v-am spus ca acel mic ciuf pe care il are, deci cele 3 fire de par - sunt blonde ) e in continuare o minune de bebelus, se culca singura seara, vorbeste si rade de suntem topiti dupa ea.
Acum de ex am lasat-o in patut dupa ce i-am dat sa manance, am mangaiat-o si am vorbit putin, si a adormit, ca nu se mai aude nimic de la ea. Eu ma duc la ea mai incolo.
Ziua ar adormi singura, insa o cam capiaza fetele. Ieri a prins un interval de 3h in care a dormit dusa, cu toate tipetele de aici, ca nu mai putea.

Vladi - multam frumos de raspuns, n-am apucat sa raspund si eu pt ca n-am prea mai reusit sa intru pe forum.
Dar vreau sa raspund

Bumbitza - da, eu o mai adormeam pe Iris pe perna, ca sa nu simta rece cand o mutam la ea in patut. Acum nu mai e cazul, ca v-am zis ca adoarme singurica la ea.

Va las, ma duc sa vad ce mai pot strange, ca maine nu stiu cand o sa am timp.

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVAMIKA spune:

Alexandra, Bumbitza, Andira multumesc pt raspunsuri....astept si alte pareri.Din pacate la noi suzeta nu e de folos...n-a vrut-o niciodata si nic ca mai incerc acum iar caruselul mai mult o distrage....cand devine obosita si vrea sa doarma incepe sa planga si atunci cedez si o iau in brate. Ce spui tu Andira sunt vise...ai un super bebe....asa a fost si la celelalte fete?....adik si ele adormeau usor si erau cuminti? Auzi 3h legate....vise taica vise...


EVA IOANA 15 MARTIE2010

http://picasaweb.google.com/CorinaAvrigeanu/EVAIOANA15MARTIE2010#5477530324843280738

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

BUNA FETELE!!!!!
ne-am intors si noi dintr-o scurta vacanta de 4 zile si incerc sa recuperez ce a-ti scris.

tocmai am vz un post al BRIZEI_MARII care nu are vesti prea bune in legatura cu sanatatea tatalui ei:((((((

BRIZA neaparat faceti toate investigatiile posibile , pt ca nu e de glumit cu vene infundate , mai ales la inima.
nu vreau sa te speri, dar asa a patit anul trecut socrul meu, chiar inainte de nunta noastra :((
trebuia sa facem nunta pe 15 nov si am amanat-o pt ca pe 8 nov a fost operat de urgenta.

din cauza diabetului, i s-au infundat doua vene, artere la inima(nu sunt dr, ma exprim cum stiu) .
i-a facut cardiologul un test....dar am uitat cum se cheama...ceva cu colpos scuze nu mai stiu sigur...si l-au trimis de urgenta in atena unde i-au facut operatie pe cord deschis.
multumim lui Dumnezeu totul a decurs f bine , avand in vedere ca are 72 ani ....dar nu a facut excese niciodata, plus ca baia in mare era nelipsita chiar si iarna(aici fiind caldut si in iarna)

eu sper din suflet sa nu fie grav si sa va dea Dumnezeu putere sa treceti si peste acest greu hop.
sanatate multa

fetele, mai am o groaza de citit, ca a-ti avut un spor....

intru maine , sa va spun cum am petrecut in mini vacanta si sa va punem si pozici, ca acum suntem fete mari, avem 4 luni si 2 zile, maine

va pupik, nb

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!
http://www.flickr.com/photos/asteropipan/?saved=1
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1aeea6bcec93163a416ed
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a28f56dddfa1956b072f9d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Hai ca-s treaza de la 2 jumate de cand am alaptat-o pe pustoaica..nu stiu ce naiba nu ma mai ia somnul.
Astero, asteptam poze :)
Mai stau un pic si ma duc iar in pat, poate adorm, ca iar voi fi zombie...

Mada mami de Ilinca frumoasa (31.03.2010)
Mami si tati te iubesc mult!
http://picasaweb.google.com/madalina.neamtu/BotezIlincaAna_26062010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Si eu bantui pe aici
Imi aduc aminte de perioada sarcinii cand semnam mereu condica la 5-6

AM LUAT ERGO-UL dar Maya nu e incantata. Cred ca e prea mare pt ea.
revin maine cu detalii .Acum pompez cu 2 maini ca sa nu ma apuce rasaritul soarelui aici

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput