Licurici de ianuarie-februarie 2009 (112)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Naty nu te stresa cu ficatul care "pare marit". Chestia asta cu pare este foarte subiectiva...depinde de constitutia copilului, daca Ioana e o slabanoaga, probabil se simte mai bine ficatul la ea, in plus in general la copilasi ficatul e mai maricel fata de la un adult.....

Oricum fa ecografia, caci trebuie facuta odata ce exista aceasta suspiciune de "ficat marit". Aici inainte de a se ajunge la ecografie se cer si testele hepatice din sange (TGO, TGP, Bilirubina, gamma GT, fosfataza alcalina).....caci asa e ordinea fireasca: palpatoric suspiciune de ficat marit, teste de sange ca sa se vada functia ficatului si apoi ecografie ca sa se vada structura lui si eventualele anomalii (testele de sange pot fi normale si cu ecografie proasta si invers....de aceea se fac ambele).

Acum depinde si cata incredere ai in dr respectiva.......este pediatra care o vede dintotdeauna si brusc i se pare "ficatul marit"? Daca e asa atunci neaparat fa si teste de sange si ecografia. Daca nu, eu zic sa o duci la pediatra ei pentru un simplu consult, inainte de a te lansa in orice alte investigatii....poate ca acesteia nu o sa i se para ficatul marit:)

Of si cu doctorii astia....lanseaza ipoteze si lasa pacientii in aer, fara prea multe explicatii...si uite asa nu dorm mamicile noaptea facandu-si griji!

Eu profit in continuare de concediu.....mai am maine si de joi gata cu distractia! Pe Paul l-am dus la bona de la 12, numai bine pe pranz sa nu-mi faca mie mizerie:) ......si sa doarma acolo de dupa-masa.....

Miere asa e el intr-adevar......pare mai mare decat alti copii de varsta lui, atat ca si gabarit, cat si ca si "intelepciune" . E mai mic ca si Aidan al tau, caci e din 17 februarie. Cu gabaritul aici nu am ce comenta, caci e mama natura care decide (ca de echilibrat mananca sigur foarte echilibrat si miscare face cat incape).....cu "intelepciunea" i se trage de la mersul la bona:) Acolo are un baietel de aproape 3 ani, pe care il imita in tot ce face, il cheama Julien. Daca Julien a invatat sa faca la olita.....si el a vrut, daca Julien deseneaza si el face la fel......azi i-am lasat batandu-se cu sabiile in corabia piratilor...adica se joaca impreuna el si cu altii ca si un "copil mare".

In general copiii pana la 3 ani nu se joaca impreuna cu ceilalti, fiecare isi vede de treaba lui, desi impart acelasi spatiu. Paul al meu se joaca deja cu Julien jocuri "de roluri" cum le zice aici, care sunt in general pt copii de pe la 2 ani jumate-3 in sus. Adica servesc masa,beau ceai/cafea, fac prajituri in joaca, merg la piata, vand fructe, incaseaza bani, se deghizeaza in pirati, se lupta cu sabiile......total neobisnuit pentru un bebe de varsta lui Paul:) Adica al meu abia a invatat sa umble si deja incaseaza banii!

Cu vorbitul si-a dat drumul bine de tot in ambele limbi, intelege absolut tot si ma inteleg cu el "omeneste". Merg cu el in oras oriunde fara probleme si fara a ma simti singura:), povestim in sensul adevarat al termenului....adica imi povesteste ce i s-a intamplat la bona, imi arata cate o julitura si zice ceva de genul "tombé, bobo...Julien puni" adica "a cazut, s-a lovit...si Julien a fost pedepsit" . De cand se "exprima" prin cuvinte, nu mai imi face crizutele de nervi pe care le mai facea pana acum, gen trantit pe jos cu capul de asfalt in plina strada, pentru ca vroiam sa-l iau de mana sa traversam......nici nu mai musca!

Ba chiar a trecut in extrema cealalta, pupa tot ce prinde! Caci i-am explicat ca noi nu muscam, pupam! Ca atare, pana acum incerca sa ma muste de picioare......acum ma pupa pe picioare!

E intr-adevar un copil mare din toate punctele de vedere pentru varsta lui....nu stiu daca este neaparat bine sa aiba la 17 luni preocupari de 3 ani, dar deocamdata asta este situatia. Poate se va schimba totul de la toamna, caci Julien va merge la scoala....si al meu va fi seful picilor de la bona...deci ma astept sa regreseze si sa reia mersul in 4 labe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Pyc faza cu mersul in patru labe s-ar putea sa fie adevarata, aidan cand am avut un bebe de 8 luni la noi, a facut adevarate curse de-a-busilea cu piticul:))

Cu crizele de nervi si la noi e adevarat, s-au redus muuuult de cand verbalizeaza, nu mai musca nici el (thanks God:D)

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyc
deci ma astept sa regreseze si sa reia mersul in 4 labe!


corect, am si eu unul de 6 ani care face curse de mers in 4 labe prin casa bestial Paul cu povestitul!!!
Raluca, complet de acord cu Crina - du-o pe Ioana la pediatra ei - la Culcer parca mergeti voi, da? si dupa aia vezi care e treaba cu ficatul.
Patricia, cum te mai simt? super Vlad cu camesa lui Mircea . cum a fost cu operatia lui????
Adina, succes in avion cu baietii si distractie maxima la Roma!
fiica-mea e lipita de tac-su ca timbrul de scrisoare. ieri dupa-amiaza umpleam ardeii sa ii pun la cuptor, timp in care ea umbla prin casa cu un tricou de al lui tac-su si plangea la usa. ii ziceam "stai ca vine tati imediat" incepea si mai tare. la mine in brate NU vroia si caraia si mai tare. apa nu, mancare nu, joaca nu. plansa si lesinata dupa el . a venit tac-su acasa, s-a repezit la el si el de colo "Patrick hai sa luam inghetata". am sarit ca arsa "ba nu pleci nicaieri pana nu adoarme ea ca iar incepe cu crizele" . asa ca a fost totul bine si frumos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Naty eu nu numai ca nu mai am net decat ciupesc 2-3 min la spital ca acuum dar nici nr de mob nu le mai am pt ca am telef in service si adio.Iti spun ca sunt la Gomoiu maine dimin ca in fiecare zi si in 2 ore ai tot ce ti trebuie ca sa pleci linistita in concediu : eco teste hepatice etc.Tot ce tre sa faci e sa vii cu Ioana cu CNP ei.Te pup


PS: Cami este o persoana deosebita sa stiti, sotul ei si mai si :D iar cea mica a fost primul copil cu care fi-miu a socializat fara sa o bata!
pupici tuturor

Primul an cu Andrei
Poze Andrei
mami cea mai fericita de Andreita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

crina, rox
Nu am fost la pediatra ei, ci la una de la Medlife care a vazut-o prima data. Am sa va urmez sfatul si sa o duc la doctorita care o vede de cand s-a nascut (Culcer, intr-adevar).
Asta de ieri cica nu a parut prea ingrijorata, a zis ceva de genul ca e "cam sus" ficatul si ar fi bine sa ii facem o eco. A scris pe fisa ceva cu la 2 (cm, mm?) de coaste. Parca. Nu a zis nimic de teste de sange.
Ideea e ca anul asta au vazut-o multi doctori (inclusiv dr. Culcer si doctorita de familie si nici unul nu a zis nimic.

Of. Doamne, cred ca o sa innebunesc cu atatia doctori si probleme, intr-una si intr-una. Nici nu scapam de una si dam in alta.

crina chiar ca e "mare" Paul.
Si Nadia joaca jocuri de copii mai mari, datorita pasiunii de a o imita pe Ioana in tot ce face.
Cu toate ca fizic pare mult mai mica, intelectual e destul de dezvoltata, face mult mai multe lucruri decat alti copii de varsta ei.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Buna,

Noi va trimitem pupici din Luxemburg. Am fost in Germania unde am cununat si acum am venit in Luxemburg. Vladut s-a comportat excelent la drumul lung cu masina, a stat cumintel singur in spate, s-a mai jucat a dormit, chiar nu am avut de ce sa ne facem griji, ba chiar am ajuns mai repede decat ne planificasem initial. Am avut probleme cu el doar in timpul cununiilor unde el voia la mine, nu voia nimic altceva decat pe mine si a plans de ii era frica mamei mele ca se imbolnaveste, tremura din tot corpul, mititelul. Asa e cu copiii astia mamodependenti.

Am citit din urma ce ati mai facut si am vazut ca iar sunt copii bolnaviori, sanatate multa si sper sa treaca repede toate. Trimit pupici speciali mamicilor si puiutilor bolnaviori.

Anuc, felicitari si multe imbratisari si de la mine. Sper ca sunteti bine!

La multi ani, Miere, Edinutza, Iulia si [/b]Selene[/b]! Sa fiti sanatoase si sa aveti o viata asa cum vi-o doriti!


de baietel nazdravan (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Anna petrecere frumoasa in continuare si distractie la maxim!
Raluca, take it easy trec zgandarerile astea si se intaresc ele. cand ziceai ca plecati in croaziera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Nu stiu daca mai plecam ... are si Nadia febra.
Mergem si cu ea dupa masa la Medlife Clar trebuie sa le fac abonamente.
Sunt asa suparata ca nici nu mai pot sa vorbesc.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Porumbita mersi din suflet

Anna distractie placuta in continuare si Vladutzului cuminte

Yashy bafta cu calatoria...asteptam impresii din Italia

Pyc felicitari pentru progresele lui Paul...oau...am ramas impresionata de cate face...spre deosebire de Razvi al meu, care e mai mare desi numai cu o zi ...

Rox daca te consoleaza cu ceva afla ca si Razvi e mort dupa tati...deh, e singurul care nu-l chinuie cu diverse

Miere cand il filmezi pe Aidan la lectiile de inot? Bafta la bolboroci

Irina asteptam cu interes sa ajunga si pe la voi RDS-ul ala cu netu'...sper ca in curand...Andreita cum mai e?



Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Naty, tot incerc sa accesez cap 77, cred k acolo scrisesem analizele facute de Eliza (oricum, capitolele scise in jurul datei de 5 ianuarie a.c.), insa vad k e o prbl cu deschiderea lor asa k am renuntat pe moment.
Anyway, noua dr fam ne-a spus k e OK ficatul dupa ce a citit rezultatul analizelor, nu ne-a mai dat trimitere si la echo.

Edit: analizele au fost de sange & urina si parca stiu de ceva cu TGO despre care spune si Pyc, limfocite, bazofile, neutrofile...

Mai caut mai incolo capitolul ala nazdravan, poate il pot accesa intr-un final apoteotic...

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput