Floricele de Liliac mai-iunie 2010 (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Insa tine mult si de cat sta bebe pe burta.



Ioana, lumineaza-ma te rog frumos referitor la statul pe burta, ca sunt in ceata densa la capitolul asta si nici n-am gasit prin cartile mele sa povesteasca despre asta...
De cand tre sa stea bebe pe burtica? Parca imi amintesc de ceva recomandari de a tine copilul pe burtica ziua, cateva minute, supraveggheat. Dar de cand, cat anume, etc...?
Please help


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Bun gasit dragele mele!!!
Noi am venit acasa sambata si suntem destul de bine,Riana doarme noaptea are si putin icter,Clara a primit-o foarte bine, eu nu am dureri de la epiz dar am crampe,contractii ceva de ma chircesc.Nasterea a fost destul de usurica.
Multumesc din suflet pentru sustinere!!!!
Sunt tot timpul pe fuga pentru ca am multe de facut si timp mai deloc, tare mi-as dori sa pot citi din urma,off
Taty_ana multumesc pentru mesaj, imi pare rau ca nu am raspuns imediat
Si acum o problema:alaptatul-mie mi-a venit lapticul abia ieri,Riana a fost hranita in spital cu lapte praf, si acum acasa ii mai dau completare 30 ml de 2 ori pe zi, ea pare sa se sature cu tzitzi dar pe de alta parte pare ca oboseste tragand si adoarme, nu stiu cum sa fac, as vrea sa nu i mai dau deloc completare (la lingurita i-am dat) dar...mi se pare ca nu face kk, ca nu face pipi suficient de la san, in afara ca adoarme la san si ca e mare fan supt, nu mi dau seama daca am lapte suficient,daca se satura.Cum sa fac sa-mi dau seama daca e ok?Ma tot gandesc ca ea doarme acum mult si de la icter....Sper ca ati inteles ceva
Fug la fetite

40+RIANA
MAMI de CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Mi-am actualizat si eu semnatura.
In cazul nostru nu cred ca e vb de colici, ci de nevoia de mami. Baietelul meu nu se linisteste decat la mine in brate, la tati urla de zici ca nush ce-i face. Il culcasem in pat si am stat langa el pana a adormit, cum m-am ridicat s-a trezit, asa ca acum doarme la mine in brate iar eu scriu cu mana stanga.
Bebeii vostri sunt sensibili la zgomot ca al meu la cea mai fina miscare tresare si se trezeste.


Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

sigur doarme de la icter
si bianca adormea la san,dar o smocoteam si se trezea,oricum a dormit mult si ma mulgeam ii puneam in bibe si ii bagam fortat pe sub nas
referitor la kk si pp incepand de la vreo 2 saptamani a inceput sa faca mai mult la inceput dupa ficare masa iesea afara dar de culoare verde
succes si dai doar san daca ai,mai bn stimulezi lactatia mulgandute decat sai dai praf

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Corina

Cu statul pe burta e cam asa. El intareste muschii spatelui; asta pe scurt.

Mai pe lung, una din explicatii suna asa:

"Psihologii spun ca "statul pe burtica" este esential pentru dezvoltarea copilului. El capata incredere si independenta pentru a explora lucrurile din jur si invata sa-si controleze corpul.

Conform statisticilor, 19% dintre mamicile care au bebelusi sub 6 luni nu i-au pus niciodata sa stea pe burtica.

Cercetari in domeniu au aratat ca bebelusii care dorm pe spate si apoi, cand se trezesc, sunt asezati pe burtica, reusesc sa stea in fundulet, sa se tarasca si sa mearga mai repede decat copilasii care sunt tinuti mai tot timpul pe spate.

Statul pe burtica este cu atat mai important cu cat primele luni din viata micutului sunt esentiale pentru a deveni constienti de corp si a invata anumite miscari si sa-ti tina balansul. Mai mult, bebelusii invata sa sa se miste dintr-o parte in alta, sa se intinda si sa se tarasca.

Daca tii bebelusul doar pe spate, ii iei bucuria unor experiente cum ar fi incercarea de a-si ridica capusorul impotriva gravitatiei si dezvoltarea manutelor prin folosirea lor pentru a se ridica.

"

Pe baieti i-am pus be burta la somn din prima zi, la ei in patut iar pe Sabina din prima zi la mine pe burta si de la o luna si in patut;

Aici nu te lasa sa-l lasi pe bebe sa doarma pe burta pt a elimina, zic ei, una din cauzele mortii subite.
Insa te incurajeaza sa il tii pe burta cand e bebe treaz si doar sub supraveghere.

Despre de cand, e absolut hotararea parintilor.
Despre cat, anunta bebe



Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Salutare fetelor,

toate analizele noastre au iesit ok. Sunt tare happy. Inclusiv Alexandra.

Ruxi nu sunt multumita, ca eu sunt invatata de la Alexandra cu 1 kg pe luna in primele luni, apoi nu m-am mai stresat. pediatra mea e f relaxata si multumita. Mai nasol cu laptele, ca nu le prieste nici NAN HA. Tre sa gasesc o solutie, ca acest Pre Nan mie nu imi convine.

Legat de stat in fundulet la 2 luni mi se pare aberant. Coloana lui bebe nu e pregatita sa sustina greutatea lui. Ale de ex la 7 luni nu imi statea in fundulet, abia pe la 8 luni parca s-a ridicat singura dintr-o data, ea era tare haioasa exersa pe ascuns, era f ambitioasa si acum tot asa face, pregateste pe ascuns daca vrea sa ne arate ceva. Ekaterina deja exerseaza sa se intoarca singura pe burtica, dar nu ii iese si se supara, plange, apoi mai sta un pic, pune mana la cap de parca s-ar gansi di mai incearca. Tre neaparat sa o filmez. Iustinica e mai inceata, abia e la faza cand isi studiaza manutele.

Legat de somn, aici sunt o mamica fericita cu mici exceptii, imi dorm toata noaptea de la 9 pana dimineata la 5-6. Sper s ama tina asa, acum pe timp de vara cand se lumineaza devreme imi este relativ usor sa ma scol devreme. Au fost multe seri cand m-am culcat si eu la 9 si am dormit neintoarsa pana dimineata la 5-6, pentru mine a fost si este super.

Diana sa va traisca Riana. Iti doresc refacere rapida si mult laptic.

De Carla mai stie cineva ceva? Imi e tare dor de ea.

Nati sa stapanesti sanatoasa carutul. Sper sa nu fie nevoie sa va internati.

Crissy si al tau e frumos. Sa il stapaniti sanatosi.

Eu la capitoul carucioare am doua, unul greu de la Inglesina care e syil vagon si cu care ma strecor f usor si unul f usor, dublu lat cu care nu intru pe mai nici o usa, tin fetele mai mult in casa in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Dana, bun revenit !!!

Parerea mea:

-daca ii dai si completare nu va face kk la fel cum ar face alaptata la san exclusiv deci va face mai rar
-daca nu o pui la san si doar te mulgi nu stimulezi lactatia decat pe o anumita perioada, scurta
-renunta la completare, pune-o doar la san si o sa vezi ca e ok
-de foame plange/cauta cu gurita ( Lena ) si bebe care are icter


Discordia, Sabina tresare daca doarme pe spate (asta mai mult in masina in scaunelul ei). Insa ea, la cata galagie are parte de la baieti desi incercam noi sa o ponderam....

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Sabina, ce bine ca-s ok analizele! Cat despre dormitul atatea ore...uau. Sa o tina tot asa!

Despre Carla mai vezi la ea pe blog

Ioana,

Philip, Yann, Sabina - 3 Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

din proprie exp am avut un bb care nu a plans de foame cat aavut icter,si nici acum nu plange doar se foieste si cauta cu gurita,plange doar la aspiratorul nazal

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Ai dreptate Lena
Si Sabina a avut icter si nu plangea; dar cauta cu gurita sau se foia;

Nici acum nu plange de foame ci "mormaie" si se foieste.



Ioana,

Philip, Yann, Sabina - 3 Aprilie

Mergi la inceput