Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

da sunt cum as vrea si eu ,le ai cumparat sau le ai confectionat tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Salut, daca ai putea sa intreba la magazinele de specialitate daca aduc mancare de la crevedia, eu unul sunt multumit de rezultate. Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Intrucat a trecut 1 an de cand cresc prepelite, o sa va spun ce am facut eu in acest timp. Poate pentru unii e de folos (scuze pentru initiati):

1. Cel mai sensibil punct: FINANTELE: dupa cum spunea si marius, a vinde prin magazine nu cred ca e prea rentabil (doar poate daca ai o ferma cu mii de capete si astfel prin volum sa compensezi castigul mic pe unitate). In schimb, daca ai un job stabil si cresti prepelitele ca activitate complementara, iar ouale le vinzi prin cunostinte / vecini / etc. cred ca poate fi o sursa buna care sa mai rotunjeasca veniturile familiei (ATENTIE: NU CA SA FACI AVERE!!!). Cred ca undeva intre 200 si 500 de prepelite e ok. Eu am ajuns in toamna la aproximativ 150 de prepelite si pana acum am vandut cam tot. Am avut si unele zile (2-3-4 zile) cand se cam adunau ouale in frigider, dar apoi apareau 2-3 persoane si se rezolva. De vre-o luna nu am oua cati clienti. Acum ma gandesc sa ma extind anul acesta la vre-o 300 de prepelite si sa vad ce pot face (voi explica mai tarziu de ce).

2. Cat priveste cresterea prepelitelor, eu am facut cam asa:
a. locatia: intrucat stau la bloc, am amenajat o magazie pe un pamant in apropiere (5-10 minute de mers pe jos), din scandura, vata minerala 10 cm si OSB la interior. De fapt e o camera mai mare cu terasa pe care o gandisem initial pentru a merge cu familia si prietenii la un gratar... dar intre timp...au venit prepelitele! Intrucat lumina, ventilatia, caldura, etc sunt toate pe electric am incercat sa reduc la minim costurile, asa ca:
- intr-un colt am inchis o suprafata de aprox. 1,2m/1,5m si cam 2 metri inaltime. In acest spatiu, pe 5 nivele incap cam 200 de prepelite.

b. lumina: camaruta nu are geam (nu stau acolo si un geam deschis putea tenta, plus ca nu-l puteam inchide la ploi, vant, etc), de aceea folosesc un bec economic si un ceas programator (18 ore pe zi).

c. temperatura: intrucat vara, cu toata izolatia, temperatura ajungea peste 35 de grade, iar iarna fiind in camp e frig, am cumparat un termostat cu 3 sonde: una cupleaza ventilatia cand e prea cald, una o aeroterma cand e prea frig, iar cea de-a treia o folosesc pentru a regla temperatura la pui. Am un ventilator care scoate aerul viciat (merge permanent dar printr-un reostat ce regleaza turatia) si un alt ventilator care la nevoie baga aerul rece (pentru aer rece am gasit urmatoarea solutie: intrucat cu un an inainte am drenat terenul, am captat un tub de dren si cu un ventilator bag aerul din pamant la prepelite, si asa am vara aer pe la 14-15 grade iar iarna pe la 8-9 grade, fara aer conditionat!!!). Cred ca cei care au o fantana mai adanca prin curte pot face acelasi lucru.

d. apa: am renuntat la tavile ce trebuiau spalate mereu. Am facut niste acvarii compartimentate (candva cresteam pesti de acvariu) si am adoptat sistemul cu furtun si picuratori: curat si cu mai putina munca. Apa o completez cam de 2 ori pe saptamana. Cum am distribuit picuratorile pe custi e o alta poveste (o pot spune doar daca sunt persoane interesate).

e. mancarea: la inceput cumparam ceva din ungaria si amestecam cu faina de porumb. Acum am gasit pe cineva care prepara mancare (pe la 2 lei/kg - nu pentru multa vreme cu actualele cresteri de pret) si e ok. Plus ca cea la sac mai are si conservanti...mai trebuia sa merg la moara pentru faina, etc. Sunt in studiu cu o tava pentru mancare modificata cara sa permita asigurarea hranei pentru cel putin 24 de ore (acum le dau mancare de 2 ori pe zi).

f. productia de oua: la prepelitele tinere e undeva intre 85 - 90%. La primele, care au acum peste un an, e de 60 - 65%. Pana le voi inlocui asta e.

g. referitor la partea cu extinderea: intrucat sunt nevoit sa fac 2 drumuri pe zi (indiferent de e cald sau frig, ploua, ninge, am chef sau nu) ma gandesc sa ma extind: ori iese ceva, ori dupa cum spunea si marius ma las de ele. Cei care stau la casa si le au in curte/garaj sunt norocosi. Si aceste modificari/automatizari le-am facut in primul rand tot pentru ca nu pot sa le supreveghez mai des.

h. pentru incalzirea maternitatii am mers pe varianta folosirii mai multor becuri de 15-25-40 de wati, distribuite uniform pe toata suprafata. Unele stau aprinse mereu, altele le aprinde termostatul la nevoie. Acum iau in calcul varianta becurilor cu infrarosii dar am inteles ca sunt mai sensibile. Avand un singur bec, daca se arde raman puii fara caldura. Avand mai multe becuri, compenseaza celelalte. Plus ca puii nu se mai ingramadesc sub bec ci stau pe toata suprafata custii.


Poate mai sunt si altele de spus, dar pe moment atat imi vine in minte.

Oricum multumesc celor cu vechime care au postat aici. Acum un an am citit tot. Si nicaieri pe net nu gasesti despre cresterea prepelitelor cate s-au scris aici.

SUCCESURI LA TOTI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraursu

da sunt cum as vrea si eu ,le ai cumparat sau le ai confectionat tu?

Le-am cumparat - dar acum vreau sa vand din ele ca restrang activitatea.



Mihai - succesuri zici?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

PT D-L CORAURSU
de unde anume luati din Bacau si cu cat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Mihai ti-am trimis un pm. Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

de la FNC ul lui AGRICOLA INTERNATIONAL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

azi trebuiau sa imi iasa prima serie de pui din incubator ,de fapt aseara s a implinit termenul ,nici o miscare vad ,ma cam enerveaza situatia dar mai astept,nu am experienta in incubarea prepelite si mi e frica sa nu dau gres .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai rabdare - cand ies - vin gramada. Ai pregatit maternitatea?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Cu cat se vand ouale de incubat?...
dar cele de consum?

Mergi la inceput