Final de odisee! Flori de liliac mai-iun'10-100

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Of..., iarasi eu dupa o absenta. Ma bucur insa ca am reusit sa va prind pe ultima suta de metri, inainte sa ne mutam la scutece. Am citit si eu mesajul de predare a stafetei compus ne Nana si m-au podidit lacrimile, rememomorand toate momentele minunate ale acestei sarcini, multe dintre ele alturi de voi. Nici nu va inchipuiti cat de mult insemnati toate pentru mine. Sau poate ca da! Oricum, faptul ca am luat si noi parte la acesta odisee ne-a ajutat mult in cele mai fericite sau triste momente. Am cunoscut aici oameni minunati, super-mamici si sper sa mergem mai departe in aceeasi formula si sa nu ne pierdem pe drum.

Momentan sunt in sesiune. Mai am 2 saptamani si sper sa fiu mai activa pe forum, la fel cum eram si in timpul sarcinii. Noi suntem bine, Buburuza mea are 7 saptamani si 5,600 kg si 58 de cm (de la 49). Laptic este in continuare, cred ca trecem printr-un puseu de crestere caci mancam si la 1 ora de ieri. Am vazut ca va plangeati de bubitele care le ies copilasilor pe fata. Am avut si noi problema asta, si nu numai pe fata, ci si pe piept si pe gat la spate (la guleras) si am rezolvat-o cu Advantan Milk la indicatiile doctoritei de familie care e si pediatru.

Am o neliniste insa: Maia mea e extrem de serioasa. Am surprins primul zambet constient pe 19 mai, insa de atunci e foooooarte scumpa la zambete. Studiaza totul in jur foarte curioasa, insa nu zambeste. Copiii vostri cum sunt/au fost la 7 saptamani, sau dupa ce au inceput sa zambeasca?

Ma logez acum sa pun si ceva poze pe webshots sa vedeti cum am crescut. Va pupam pe toate!

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Laurita, sper sa se mai amelioreze si la noi problema,la fel, David e f rasfatat si pupat si dragalit, nu trece jumatea de ora fara sa-i zicem cat de mult il iubim...

despre mutat, o mica precizare, ne mutam la "bebelusul - primele 365 de zile" nu la scutece. banuiesc ca stiati asta, dar am zis sa va amintesc eu...

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Am intrat pe webshots si am vazut atatea floricele frumoase de liliac... Inca nu-mi vine sa cred. Pana acum ne uitam la burtici, iar acum avem toate copilasi frumosi si sanatosi. Am pus si eu cateva poze mai recente:

http://family.webshots.com/photo/2628001670105580295pDpMEF
http://family.webshots.com/photo/2628001670105580295pDpMEF
http://family.webshots.com/photo/2891979230105580295knovyo

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

cusa eu nu alaptez...deci iese din calcul cu laptele de mama
si mi a dat picaturi dar nu mai putin de 5 zile

deci cand ne mutam?...sa stiu unde va gasesc si unde
fug sa citesc si eu msg scris de Nana


fericita de printesa Karina Florentina(01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Felicitari Nana!! superb mesaj!

imi zice si mie cineva ceva de Colief?, pls!!!!


fericita de printesa Karina Florentina(01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

Felicitari Nana!! superb mesaj!

imi zice si mie cineva ceva de Colief?, pls!!!!


fericita de printesa Karina Florentina(01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!



Colief?

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

da mommy , colief care este extraordinr de scump
am dat azi pe el 74 ron


fericita de printesa Karina Florentina(01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

sorry, dar nu stiu ce e. E medicament sau ce?

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

pt colici
si sper sa nu ai nevoie de el


fericita de printesa Karina Florentina(01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Bun gasit, dragelor, la cel de-al 100-lea capitol! Si ce frumos a fost..Dar ce frumos si interesant va fi de-acum in colo, sa vedeti! Cate o pt fiecare mamica!

Tatyana, nu-s deloc suparata, e absolut firesc sa existe pareri diferite, fiecare e liber sa aleaga ce i se potriveste, doar ca e bine sa respectam opinia celuilalt, chiar daca nu suntem de acord cu ea.
Eu la Matei am folosit debridat pt reglarea transzitului, acum am ales sa incerc ceva mai natural, cum sunt bonisan, colief si daca am avut rezultate, n-am mai apleat la debridat si e ok asa. La asta ma refeream cand am zis ca e medicament, ca e de preferat sa incerci ceva natural si daca nu-l ajuta pe bebe, desigur ca-i dai ce trebuie. Vad ca ti-au raspuns fetele de bonisan, poate va ajuta si e si natural.

Ale, eu ziceam de colief ca ne-a ajutat la constipatie, nu si la colici. Mi s-a parut cam scump (vreo 80 ron sticluta care trebuie folosita max 3 saptamani), am mai zis asta, dar la noi a avut rezultat.

Laurita, bine v-am gasit! Ma bucur sa aud ca-s toate bune la voi, bebelina vesela si sanatoasa, Mirci mai putin gelos! Asa s-o tineti!

Mira, Nana, ce ma bucur ca mai dati vesti despre voi! Abia astept sa intru sa citesc si eu mesajul Nanei, vazut si admirat pozele Mayei care e o pitica tare dragalasa si bucalata!
Ah, legat de zambet, Tudor a inceput la 7 saptamani sa zambeasca constient, n-as putea spune ca e un hlizit toata ziua, zambeste cand se intrunesc conditiile: odihnit, satul si mai ales cand ii vorbim. Dar se intampla zilnic. E haios ca incearca si el sa ne spuna cate ceva si atat se chinuie pana ii ies si lui cate-un aaa, eee, dar ce mandru si uimit e cand reuseste

Am venit si noi de la dr: Tudor are 63 de cm si 7 kg fix, e un bebeloi zdravan si sanatos. I-am facut Infanrix hexa. Am hotarat sa-i facem si optionalele Rotarix si Prevenar (desi lui Matei nu i le-am facut) tocmai pt ca poate sa le aduca Matei si Tudor nu mai e la fel de protejat. Asa ca la 3 luni Rotarix si la 5 luni Prevenar.
Si am fost sfatuiti sa-l tinem acasa pe Matei pana la cel putin 3 ani, sa nu aduca toate cele la Tudor, macar sa faca si el un anisor.

Cam tata deocamdata despre noi, revin.




Mergi la inceput