Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

si...daca doriti sa ne cunoasteti, noi ne prezentam... am facut albumul de la semnatura public....

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
larisel, impotriva sau ptr vindecarea eritemului fesier iti recomand crema de fund de la SEBAMED. e f buna si nu contine parabeni. cam 50ron/tub. sau SUDOCREM, si aia ff buna, mai ieftina, nu mai stiu de parabeni... si lasa-le in popoul gol cat mai mult timp, spalat dupa fiecare kk, ma rog, stii tu.
de asemenea, incearca sa vezi de la ce s-au iritat, de la ce alimente. ai mei rar s-au iritat la inceputul diversificarii si atunci numai de la sucurile de fructe, in special de la portocale/mandarine. eu le diluam cu apa, cam o treime din suc era apa. iar piureurile de fructe nu le combinam la inceput, adica le dadeam un singur tip de fruct, pasat, pana se obisnuiau cu el. la fructe, noi am inceput cu mar copt si am continuat cu banana, astea nu ar trebui sa puna probleme.




Am dat si cu sudocrem si mai nou cu o crema super buna de la uriage, dar tot degeaba...nu apuca sa isi faca efectul pt ca apare un nou kk ... de la unul pe zi sau la 2 zile au ajuns la 5-6 pe zi.
Problema e ca nu shtiu alimentul vinovat. Deocamdata le dau cateva fructe si cateva legume (am inceput diversificarea de 10 zile). La fructe ma gandesc si eu. Am introdus pe rand asha: mar, banana, cireshe, para, ananas in ordinea asta, le-am dat numai sub forma de piure de obicei combinate. Marul nu le-a placut, asha ca l-am combinat cu banana, apoi cu cireshe (erau prea zemoase ca sa le dau singure), apoi para cu cireshe , doar ananasul l-am dat singur. De 2 zile sunt pe mar+banana. Nu-mi pot da seama care-i de vina pt ca de la inceput s-au iritat cumva, dar apoi mai trecea, mai aparea, dar de 2 zile e dezastru...cel putzin in cazul Alenei . Si parca nu-mi vine sa renuntz la fructe pana trece, deshi ma gandesc ca asta ar fi solutzia.
Shtiu ca aerisirea e recomnadata, dar nu prea vor sa stea asha . Cand erau mici (2-3 luni) le placea la nebunie, dar acuma nu mai vor in fundul gol si pace.
Ar putea fi de vina si legumele? Le-am dat numai supa crema (morcov, patrunjel, pastarnac, dovlecel).


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_bubulina

Buna!!

Eu va urmaresc de ceva vreme din umbra, si mai fur cate un sfat de pe ici - colo.

Sunt o mamica de 2 gemenei (Radu si Tudor) de 5 luni jumate, galagiosi si tare energici. Ma primiti si pe mine in comunitatea vostra?

Larisel ma uit la pozelele vostre si pot spune ca imi plac la nebunie jucarelele voastre, de unde le luati fratilor? sunt superbe!! Prin Bucuresti sunt doar scumpatati proaste. Mi-a placut in mod deosebit acele colace puse pe gat, mare inventie!!

Va pup, fug ca tipa.






Alina





Sanatoshi sa fiti totzi!
Despre care jucarele vorbeshti?? Cum am mai spus, colaceii i-am luat printr-o tertza persoana de pe ebay.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Noi azi implinim 8 luni, nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul.Fetele nu mai stau locului se catara de tot prin casa trebuie sa fiu tot dupa ele. Avem si dintisori. Alexandra are 6, iar Georgiana doar unul. Poze noi puteti vedea la semnatura.





Nishte dulcele...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

si...daca doriti sa ne cunoasteti, noi ne prezentam... am facut albumul de la semnatura public....

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii






Tare frumoasa pereche...de bb-i...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25



Am reusit sa pun poze din vacantza. Daca vreti sa ne vedeti cat am crescut, aici: http://laurasn.shutterfly.com/newpictures/102



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



laura vai ce mari s-au facut si ce par lung are Bianca
unde ati fost la mare? oare ai tai incep scoala acum sau nu? paca nu... am pierut firul
sa stii ca am zis ca Anna e sora ta pana sa ma uit la comentarii; pe urma i-am vazut pe Ioan si Gabriel

fug ca-s grabita ( ale mele imi zic poezia cu furnica )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mamaana,Elinia da au crescut mult. Ma uit si eu la pozele cu gemeni "proaspeti" din club si parca am uitat cum era cand erau ai mei asa mici. Am fost la mare in Grecia, in Halkidiki. A fost super: vreme perfecta, locatia superba, copii cuminti si sanatosi. Ai mei mai au de copilart un pic pana la scoala. dupa sistemul actual ar mai avea 2 ani de gradinita. Dar cum apar 3 legi pe an care schimba totul de 4 ori ... nu se stie ... Voi cum mai sunteti? Ce mai fac copii tai, Mamaana?



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Larisel si Valentina a mea a facut o data o iritatie urata era toata sange la fundulet mititica si eram disperata nu mai stiam cu ce sa-i dau.Pediatra mea cand a vazut-o mi-a recomandat sa o dau cu nidoflor crema, am fost cam circumspecta ca nah incercasem cele mai bune creme si metode dar am zis ca ce mai am de pierdut si am incercat, in 2 zile copilul nu mai avea nimic, a facut minuni.
Te pup si sper sa iti foloseasca sfatul.
Lumi te pup si ai niste baieti fosrte frumosi, sa-ti traiasca!
Va pupam si pun poze cand am un strop de timp.

http://www.photoshop.com/user/gemenelemele/?wf=share&galleryid=3420fd094f3a4ca0b5a3916e85682548&trackingid=BTAGC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

larisel, ananasul si para nu sunt chiar indicate ptr inceputul diversificarii. astea sigur sigur provoaca scaunele moi si acide. elimina-le macar pe astea catva timp din alimentatie, o luna sau doua as spune eu, mai ales ananasul, care are si potential alergenic... si fa pauza de la fructe macar o saptamana. nu e bai, aveti cum recupera, sunteti la inceput de drum, nu-i nicio graba. spala-le cat mai des, de preferat doar cu apa, si incearca sa le lasi in fundul gol chiar daca nu vor. eu ii tineam in brate in fundul gol cand nu vroiau singurei din diverse motive. chiar si 5 minute o data pe ora si tot ajuta.

am vazut si mucosii si pe Rares si pe Bianca, sunt niste frumosi cu totii!! stau si ma intreb cand o sa ajunga hunii mei ca Rares si Bianca!

andutza, asteptam poze!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Wooow, Dragaica, dar si baietii tai sunt suuper!!! 1810kg si 1700kg!!! La mai mare, atunci!!! Inca putin si ajungi la 34!!! Apoi..pana la 36 mai e atat de putin!
Ma intreb, oare bebelina care s-a asezat cu capul in jos..se mai poate suci? Ma rog, nu asta e problema mea cea mai mare, pana la urma pot naste oricum atata timp cat e ok pentru fete..si pentru mine, normal.
Sunt extrem de fericita in schimb pentru ca azi noapte am avut si eu prima noapte de somn..dupa 2 sapt de chin. Se pare ca acel Ursofalk chiar isi face efectul!
Anduta 02, iti multumesc muult de tot pentru incurajari!! Inseamna enorm orice sfat, orice vorba spusa din suflet, cu atat mai mult din partea unei persoane care a trecut la randul ei prin asta! In cazul tau, ti-a fost prescris si vreun medicament? Pentru ca eu vad ca incep sa raspund la cel prescris de dr. Chiar simt o imbunatatire semnificativa, ma mai manaca pielea, dar e mult mai suportabil. Iar cel mai important e ca am reusit sa dorm!
De asemenea, ti-am admirat comorile! Sunt super dulci si frumoase, iar pozele acelea cu parul ravasit mi-au placut la nebunie!

Luminita, multumim inca o data! Doamne-ajuta!

Va pupam pe toate!

Mergi la inceput