Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (92)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am energie..si chef mai ales. Acum compun mesajele restante si promise.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)



Te invidiez. Pupa gemanutele mele preferate.

MP, Ruxita

Andre_lina
ce face Patri?

Votati delfita-pisicutza?


_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am energie..si chef mai ales. Acum compun mesajele restante si promise.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)


astept...
maine o sa fiu varza...dar nu am chef sa ma culc
is culmea...cand pot sa dorm ,nu o fac...as dormi cand nu ma lasa nimeni

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Da da da .. si eu sunt la fel.. dupa ce adoarme asta mic .. abia atunci am si eu chef de una alta ... sunt momentele mele de respiro ... numai pe la 2-3 noaptea adorm .. cateodata si 5 dimineata .. dar am noroc de un bebe intelegstor si ma lasa sa dorm pana la 12-1 depinde .

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Da da da .. si eu sunt la fel.. dupa ce adoarme asta mic .. abia atunci am si eu chef de una alta ... sunt momentele mele de respiro ... numai pe la 2-3 noaptea adorm .. cateodata si 5 dimineata .. dar am noroc de un bebe intelegstor si ma lasa sa dorm pana la 12-1 depinde .

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi


Deci mini al tau doarme chiar mai tarziu decat lenesutza mea. Ce efricita trebuie sa fii!

Votati delfita-pisicutza?


_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Da da da .. si eu sunt la fel.. dupa ce adoarme asta mic .. abia atunci am si eu chef de una alta ... sunt momentele mele de respiro ... numai pe la 2-3 noaptea adorm .. cateodata si 5 dimineata .. dar am noroc de un bebe intelegstor si ma lasa sa dorm pana la 12-1 depinde .

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi




In schimb ale mele ma baga in priza pe la 6 maxim 7 . Dar deja m-am obishnuit. In plus mie deshi imi place sa dorm (mai ales pe vremea asta ploioasa - la noi in "cartier") consider ca-i pierdere de vreme si prefer sa fac altceva.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Da da da .. si eu sunt la fel.. dupa ce adoarme asta mic .. abia atunci am si eu chef de una alta ... sunt momentele mele de respiro ... numai pe la 2-3 noaptea adorm .. cateodata si 5 dimineata .. dar am noroc de un bebe intelegstor si ma lasa sa dorm pana la 12-1 depinde .

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi


Deci mini al tau doarme chiar mai tarziu decat lenesutza mea. Ce efricita trebuie sa fii!

Votati delfita-pisicutza?


_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg


Da foarte fericita!. Si de cele mai multe ori dupa ce papa pe la 11-12 doarme iar pana pe la vreo 1 jumate 2 . Manaca iar .. si iar doarme pana pe la 4 - 4 jumate . Deci daca sunt f obosita dorm toata ziua

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Din ciclul info utile:

Diversificarea la bb-ii cu potentzial alergic
(recomandari de la medicul alergolog pediatru)

Reguli:
- sa dati mancarea cu linguritza de silicon si nu cu biberonul
- sa introduceti cate un singur aliment nou pe zi
- sa introduceti gradat alimentele (50-80 ml/masa)
- sa dati completare lapte (lp sau lm)
- pe cat posibil fara adaugarea de zahar si/sau fainos
- pe cat posibil fara sare (daca e musai folositi sare potasica in loc de cea sodica)

Schema:
5 mese/zi (120-150 ml/masa)
ora 5-6: lapte
ora 9-10: fructe +- fainos
ora 13-14: legume +- carne +- unt/smantana
ora 17-18: iaurt/branza de vaci +- cereale +- fructe/ budinca/ piure de legume/ paste cu lapte
ora 20-21: lapte

Tratament in caz de alergie alimentara:
- eliminarea alimentului
- aerius sirop cate 5 ml de 2 ori/zi timp de 7-10 zile
- calciu sirop cate 5 ml de 2 ori/zi timp de 7-10 zile
- elidel 1% crema de 2 ori/zi pe leziunile acute

Introducerea alimnetelor noi:
1. Fructe
- direct piure si nu suc +- zahar +- fainos (5%)
- interzise pana la 3 ani: fructe de padure (capshuni, fragi, zmeura etc); citrice (lamai - pomelo); fructe cu par (kiwi, piersici inclusiv nectarine, caise); alune, nuci, fistic, susan, migdale
- permise: mere, pere, prune, struguri, cireshe, vishine, pepeni, ananas, papaya, mango, avocado

2. Legume
- supa crema/ piure (broccoli, spanac, shtevie, urzici etc)/ pilaf
- interzise: tzelina, pastarnac, roshie crude
- se pot adauga grasimi: unt, smantana, ulei de masline
- se poate adauga fainos (paste, taitzei)

3. Carne
- se introduce in masa de legume
- permise: pui, vitzel, curcan
- trebuie fiarta separat
- nu se recomnada ficat

4. Lactate
- branza de vaci (nu calcica)
- iaurt

5. Altele
- peshte dupa 1 an
- galbenush dupa 1 an
- albush dupa 3 ani



Listele nu sunt exhaustive




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Buna ... dimineata, as zice!
Sa urez pufuletilor de ieri:
Horia Andrei de Lumsta
Maria Isabela de Elefantica
Cosmin Andrei de Teolinda

si azi pentru Maia Ilinca de Haircut

pentru cei care poarta numele de Petru, Pavel si derivate!

Si sa incep:
Bea, felicitari pentru primul dintisor! Am citit pataniile la mama-soacra, no comment!
Miremia, in loc sa te ingrijorezi ar trebui sa tebucuri de asa talent! pentru Mara si mami!
Cristies, ma bucur ca ai revenit! Mi-a fost tare dor de tine!
MP si Ale3csa, ma primiti si pe mine in club? Sotul ma alinta "balena ucigasa" (nici el nu prea are cu ce sa se laude, so...)
Alexutza, ma bucur tare ca Yannis e bine. Sper ca nu te-ai suparat pe mine ca l-am criticat pe tati ca se implica prea putin. pe amandoi (adica tu si Yannis!)
Ayanna, ador sa citesc tot ce lasi pe aici! Nu ma mai satur de tine!
Andrelina, imi place cum vezi lucrurile, e mai bine sa faci haz de necaz decat sa pui totul la suflet. Shmecheria e sa poti...
Larisel, ai 2 fete superbe! Sincer, nu stiu cum faci fata. Ai toata admiratia mea!
Cris M., nici eu nu reusesc sa le pun pe toate la punct, eu am 2 copii care mi-au pus capac (Cristi si sotul), ai grija de tine!

Sunt convinsa ca am uitat pe cineva, va rog sa-mi iertati aiureala.
Despre noi, suntem bine, maine mergem sa facem vaccinul de 4 luni. Sper sa nu avem surprize.
Scaun de masa noi am primit unul de la primii pasi. Eu nu sunt prea incantata, dar stiti cum e cu calul de dar... Deja i s-a rupt o rotita, nu am gasit alta la fel, mai cautam, nu l-am primit cu garantie, spatarul nu se lasa la orizontala (nici n-as avea nevoie ca nu vreau sa doarma la masa). Nu e ce mi-am dorit, dar e mocca... Parti bune: are husa lavabila, tavita reglabila pe distanta, mai multe trepte pe inaltime, 3 trepte pentru inclinatia scaunului (se lasa cu totul), si nu e roz (eu am o problema cu rozul!). Oricum nu ma plimb cu el prin casa ca daca nu stam singuri absolut toate lucrurile noastre si ale fetei sunt intr-o camera. Azi chiar am revendicat o parte din balcon si ne-am luat o etajera metalica sa mai asezam diferite chestii (borcane, undite, etc.) Deci azi am vopsit, spalat geamuri, smotru.




Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am facut cumparaturi pt diversificare o groaza: craticioare, castronele, canitze, site etc. + www.mediagalaxy.ro/catalog/index.jsp?catalogId=6&categoryId=185&itemId=1675" target="_blank">mixer (200 ron cu buyback – am renuntzat la un filtru de cafea)(aviz miremia cum l-au mai recomandat si fetele si mie mi se pare cel mai ok, atata doar ca eu am vrut piciorul de inox musai ca sa pot prepara alimentele si fierbinti) si un www.mediagalaxy.ro/catalog/index.jsp?catalogId=6&categoryId=188&itemId=8426" target="_blank">steamer (360 ron).

Noi am inceput diversificarea acum 1 saptamana si ceva si pana acum am introdus:
fructe (piure): mar, banana, cireshe, para, ananas
legume (supa crema): morcov, patrunjel, pastarnac, ceapa.

In afara de mar toate le-au placut, dar am facut si combinatzii (banana+cireshe, para+cireshe, banana+mar). Si la mar cateodata adaug fructoza ca poate-poate papa... Banana tot pt ca e dulce am introdus-o si mai ales ca sa o combin cu mar si cu celelalte fructe mai acrishoare.

Vorbeati de pro/contra combinatii. Eu sunt anti fructe+ceva (de exemplu fainos), dar pro combinatzii intre fructe (unele au o consistentza ca trebuie musai sa le combini – ex. cireshele ies spuma la blender, altele sunt prea acre si nu le poti da ca atare – ex. vishine).

Supa eu o fac asha: fierb legumele vreo 15 minute, apoi le pasez si adaug din zeama in care au fiert. Le place la nebunie. Pana astazi... cand m-a mancat undeva sa adaug ceapa (doar la fierbere pt ca apoi am aruncat-o). Amandoua au varsat TOATA supa papata (170 ml) dupa 1/2 de ora. Deci de-acuma pas ceapa. Maine incerc cu dovlecel...Oricum eu am introdus legumele in supa pe rand.




Ce am de comentat din capitolele trecute pe aceasta tema:

cristies De sterilizat eu sterilizez doar ustensilele folosite la lapte, nu si la alte cele...respectiv biberoane, capace, tetine, linguritze si in plus suzetele.
Fructe eu le-am dat direct piure (fiind mai maricele fetele), iar supica de morcovi direct crema nu lichida subtzire. Plus ca am dat direct mai multe linguritze, nu cate una etc. In 3 zile au ajuns la portzie completa de 150-170 ml.

nikole Ananasul ar fi cu pb? Mie mi l-a recomandat alergoloaga pediatra. Si dintre fructe a avut cel mai mare succes (Alena a papat portzie dubla – 180 ml din prima ).

micky_mica Pediatra mi-a zis ca nu e cazul de branza calcica ci direct branza de vaci. Eu una asha am sa fac.




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Scaun de masa - inca cercetam ofertele... Cele care ati luat - ar fi de folos nishte poze.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput