Nasterea la Medlife (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_elen spune:

@maimu - am facut 2 tipuri de teste: metabolice si audio dar nu au costat 14mil ci in jur de 8 mil
@E Alexa: Clisma nu se face la cezariana.. probabil la natural daca nu cumva ai avut norocul sa iesi inainte .
Pompa urinara se scoate dupa 24h cand vei fi pregatita sa te trimita la salon
poti primi vizite imediat ce te vei instala la TI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1981 spune:

Buna ziua!

Imi cer scuze ca am intrat asa de tarziu, insa Maria ne-a tinut ocupati. Am nascut pe 24 iunie, la 15:47 (3.070 kg, 47 cm, nota 9). Toate bune si frumoase, m-am ridicat a doua zi dupa operatie - la 09:00. Ne-au externat duminica, fara probleme.

Maria Cristina este superba - banuiesc ca toate mamele spun la fel.

Despre experienta Medlife voi intra mai tarziu sa comentez - oricum, e de bine!

Va pup si aveti griji de burtici.

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1981 spune:

Alexa, clisma nu am avut "placerea" (dar nu papasem nimic in ziua respectiva).
Sonda urinara mi-a fost scoasa a doua zi dimineata, inainte de mobilizare.
Vizitatorii sunt permisi la terapie intensiva, insa cate unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Felicitari Adriana, sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa!

Asteptam sa ne povestesti si experienta ta de la Medlife, parca niciodata nu ne saturam de amanunte si parca intrebarile nu se mai termina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Da Cami,ai dreptate.In curand vom fi si noi cele intrebate.Abia astept!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Alexa, tu cate saptamani ai? Cand ar trebui sa nasti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1981 spune:

Fetelor, Maria doarme, asa ca am timp sa va povestesc cate ceva despre experienta de la Medlife.

Joi, 24.06, pe la 11:00 m-am prezentat la spital stiind deja ca voi fi ultima care intra la sala. Am mers in salon, ne-am cazat si schimbat. A se citit "eu m-am schimbat" cu o camasuta de acolo Inutil sa spun ca fundul imi era gol - deh, asa patesti cand esti balenutza. Buuuun... A venit apoi o tanti asistenta care a verificat daca sunt rasa corespunzator - se pare ca am trecut examenul. A urmat o perfuzie pentru hidratare, cica, urmata de instalarea branulei. Am mers apoi la sala unde am vazut-o pe Roxana (dr. Constantin). Urmeaza un fel de "curaj, gaina, ca te tai". Astept chiar langa sala, ba mai si aud ce se petrece inauntru. Opera un dr. tinerel, simpatic de altfel - dr. Mitroi, daca nu ma insel. La iesirea din sala probabil ca m-a vazut cam verde la fata, asa ca m-a incurajat de zor.

Intram in sala si raman goala complet, noroc ca sunt doar femei pe acolo. Chiar nu tineam sa fiu admirata in toata splendoarea. Pentru ca sunt nervoasa si speriata rau vorbesc non-stop. O avertizez pe anestezista ca s-ar putea sa imi declar iubirea vesnica (se pare ca asa am facut la operatia de apendicita). Femeia rade cu pofta si isi vede de treaba. Anestezista (Mihaela Ganea parca) a fost super ok, mi-a descris pas cu pas ce urmeaza sa simt (sau nu )si am trecut cu bine si de etapa asta. Marturisesc ca eram ingrozita, dar a fost chiar bine. Cu toate astea am continuat sa vorbesc si imi amintesc ca se radea de zor pe acolo.

A inceput operatia - incepuse de ceva vreme, dar eu tot asteptam sa ma doara. Bine, se simte ceva pe acolo, dar nu durere. Am simtit cand m-au apasat sa scoata bebele, apoi m-am panicat (nu auzeam nimic). Dintr-o data a inceput sa planga si se pare ca nu s-a mai oprit nici la acvariu. Mi-au zis toti de pe acolo ca e scandalagoaica Mi-au dat-o la pupat si am reusit sa prind doar un obraz - acum avem gropita acolo. Pe Maria am mai vazut-o abia a doua zi.

Pe mine au continuat sa ma coasa - am avut un moment de greata spre sfarsit, dar atat. Pe la 16:00 cred am fost dusa la TI. Frison, ceva normal pentru mine, la fel patisem si cu operatia de apendicita. In rest, fericire mare, ca eram drogata bine. S-au perindat apoi pe la mine mama, sotul, cumnata, cumnatul si in cele din urma a venit seara. N-am reusit sa dorm mai mult de 2 ore, cu toate analgezicele administrate. Cred ca mai degraba de emotie, decat de altceva.

A doua zi de dimineata (ora 09:00) a urmat mobilizarea. Pentru mine, desi m-am cam ingrasat in timpul sarcinii, parca nu a fost asa de greu. Eram putin slabita, dar nu am ametit, sau altceva. Durerea - suportabila (mai ales ca te ajutau si ei). Am mers apoi catre salon - cu escala la acvariu, sa-mi vad comoara.

Restul, dupa cum se spune, e istorie. Ar mai fi multe de spus, insa parca m-am intins deja destul de mult. Per total - mi-a placut la Medlife. In plus, Nicoleta, colega de salon, a facut durerea mai usor de suportat. Fetita ei, Natalia, e o scumpete. Noi le-am luat pe fete in salon in acelasi timp si asa a inceput povestea de mamici.

Ma opresc aici, nu vreau sa va plictisesc prea tare.
Curaj mult, ca se poate! Va pup si aveti grija de burtici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Multumim mult Adriana pentru "poveste". Pare relativ simplu si deloc inspaimantator dupa ce spuneti voi.

Nu pot decat sa sper ca la fel voi spune si eu dupa ce nasc.

Felicitari inca o data mamicilor, sa fie bebeii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubante spune:

Bravo mamicilor
Eu imi fac curaj dupa binecunoscuta vorba romaneasca ”Zoe fii barbata!” si ma ajuta cand citesc experiente pozitive.
Sa fiti sanatoase si fericite!


_
Raluca, cu Biliboi la purtator (24+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

buna si de la noi!
Melania- se pare ca suntem cam din acelasi material la dureri!
eu am o problema cu un capat de ata care nu a fost absorbit cum trebuie si am o inflamatie de care trebuie sa am grija. Sper sa treaca cu tratament caci aseara am fost la doctor si m-a stors acolo de mi-au iesit ochii
In rest suntem bine si crestem mari!

Mamica lui Mihai Rares

Mergi la inceput