Nasterea la Medlife (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Cori, la consultul lunar si apoi saptamanal mie mi-a facut intotdeauna ecografie. Costul a fost 60 de lei ca pt un control normal. Nici eco nu a durat cat dureaza de obicei. Masurat bebe, lichid, col....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Bravo Melania ca ai reusit sa-l dezveti pe bebe de lapticul din spital. Imi pare bine ca ati intrat pe un fagas normal si ca v-ati obisnuit.

Adriana, tu ce faci? La tine cum a fost? Sunteti ok?

Nicoleta, voi sunteti maricei deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui liana.berbec

cori_mic,
In ce consta consultul lunar? Merg si eu sapt viitoare si ma astept la ecografie.

Liana

16+


Liana, daca esti la doamna Popa sa stii ca ea nu este pro eco la fiecare consult, ci se rezuma la cele obisnuite si bineinteles in cazuri speciale, cand se cere. Ea nu face eco (din ce am inteles de la doctorita mea endocrinolog care mi-a si recomandat-o inainte facea dar ptr ca e prea cautata pt gineco au scos-o de la ecograf) si iti da trimitere la colaboratorii ei - Alma Georgescu si Andreea Munteanu care au specializare exact pe ecografie si sunt ambele super ok.

Insa dc e primul tau consult la ea si nu te duci cu eco facute pana acum, sau vrea sa vada ceva mai mult, e posibil sa te trimita pe loc si sa te intorci tot atunci cu rezultatul.

Acum, in functie de varsta sarcinii fiecare consult are loc diferit. La primul a fost asa: tuseu vaginal, prelevare probe secretie si altele, iti ia tensiunea si te cantareste, iti da ce analize trebuie sa faci in continuare/ecografii/tratamente. La mine primul consult a fost la 5s de sarcina deci cu siguranta vor fi diferente in fct de ce ai facut deja dintre acestea. In trimestrul 2 dc totul era ok ii aratam rezultatele de la ce mai faceam intre timp, cantarit , luat tensiunea si atat. Acum nu mai prea scap de calul balan .

Cori 27+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Melania, multumesc pentru explicatia pe larg .
Mai am o nedumerire: in timpul in care esti internata nu esti anuntata atunci cand ti se administreaza / ti se face ceva ce nu e inclus in pachet? Adica mi se pare cat de cat ok ca nu ti se cere acordul aici fiind vorba de decizia doctorului si doua vieti puse deasupra banilor, dar macar sa informeze ca sa stii la ce sa te astepti, pe sot daca nu pe tine.

Spunea o mamica de la odiseea mea ca o prietena a ei a facut contract si trebuia sa plateasca 1400 si a platit 2200. Oricum tariful asta nu prea seamana cu nimic din ce stiu eu. Eu nu as prea crede. Prea e mare diferenta. Diferenta 100-200 e ok, dar 800 ron....

Cori 27+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Cori, nu mi s-a spus ca mi se administreaza ceva in afara pachetului. Fiind o suma mica, n-am avut chef nici macar sa intreb in ce constau acele "diverse" de 160 lei, mai ales ca eu am cerut in plus fata de schema pe care o aveau ei. Tot ce era in plus se administra sub supravegherea medicului anestezist, deci nu cred ca era un pericol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_elen spune:

Avem deja 1 luna de cand am trait experienta unei cezariene si m-am trezit cu o scumpete de fata la piept care a incetat sa mai planga in momentul in care a simtit-o pe mami care incepuse ea sa planga de fericire si usurare ca fetita ei e bine.

Pt ca aici e vrb despre nasterea la Medlife nu am deloc un feedback negativ. Tin sa multumesc enorm doamnei doctor anestezist si asistentei de atunci ca au fost niste bomboane de cand mi-au facut anestezia si pana m-au pus pe targa spre TI. M-au sustinut si tinut de mana in permanenta (deh.. suflet slab) . Dr meu a fost (si este) Razvan Radulescu Botica: cu dansul am facut si ecografiile morfologice si mi-a urmarit sarcina. Operatia a decurs ok : nu am simtit taietura , s-a simtit insa cand mi-a scos bebelina de unde se ascunsese ea , si am simtit o leaca si cand finalizau cusatura(pana mi-au mai dat ceva anestezic .

la Terapie intensiva a fost minunat dupa ce mi-au trecut frisoanele . La cea mai mica durere se administrau calmante (geniala inventie, geniala. Dupa operatie m-am resimtit doar pana cand am pelcat acasa ca dupa aceea in max 2 zile sa fiu in forma maxima.

costurile au fost cele estimate nimic umflat , nimic in plus fara cunostinta noastra. Bebelina a fost ingrijita cum trebuie , administrat lapte praf cand nu era la mine dar nu am suferit foarte mult dupa el.
Acum o hranesc cu lapte de mama san si de la pompa ca e micuta si nu are atata forta sa traga lapticul. problema noastra maxima e lipsa somnului noaptea si oboseala crunta a mea in timpul zilei. Daca aveti ecva sfaturi de format un program de somn normal astept cu maaaaare interes.

cam atat .. ca deja m-am intins prea mult

Felicitari pentru proaspetele mamici si mult curaj :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Felicitari Adriana si sa-ti traiasca bebelina!

Imi poti spune te rog daca a trebuit sa mergi sa-ti scoata ceva fire.... sau cand ai fost la control dupa operatie? Sau firele nu trebuiesc scoase, sunt din alea care se topesc?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_elen spune:

Am nascut pe 1 iunie si dl. dr. mi-a sus sa vin la o luna pentru fire.. eu m-am dus pe 29 pentru ca atunci am reusit sa imi fac programarea. Firul nu s-a absorbit si mi l-a scos in cabinet f repede. Mi-a recomandat si niste pastile anticonceptionale pentru perioada alaptarii ca nu care cumva sa mai fac un fratior/surioaza la bebelina mea in perioada imediat urmatoare. Urmeaza sa ma duc peste 3 luni pentru consult general

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

salutare,
o sa nasc si eu la medlife, la sfarsit de septembrie-inceput octombrie(30sept-2oct)cu doc Radulescu Botica
mai naste cineva atunci?
pe cele care au nascut deja, vreau sa va intreb, analizele acelea pentru bebe le-ati facut? merita sa le faci? am vazut ca sunt in jur de 14 mil,sunt inca in dubiu daca se le fac sau nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Pentru fetele care au nascut,am si eu 3 intrebari.Vi s-a facut cumva clisma sau stiti daca se practica acest lucru?.Dupa cate ore vi s-a scos sonda de urina.La terapie in tensiva putem primi vizite?

Mergi la inceput