BV Giorgia,roxanici,Eladea ! mai-iun2010(99)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Hello,


salutam fetele!


ancu oaaaaaau,doar 9 kg ai luat in sarcina,bravo!!!
Super reteta pentru crema home-made!Si eu merg pe variante cat mai naturale,servetele umede n-am facut in casa,dar eu oricum o spal la chiuveta si folosesc servetele doar in deplasare.Cum faci servetelele?


corina daca ai domiciliul din buletin in sect 4 trebuie sa mergi la starea civila acolo pe str gramont sa iti actualizeze ei datele.eu imi propusesem sa merg saptamana viitoare,sa vad cum ma descurc cu fetele.


artu pe mine ma ajuta masca aia din ou impotriva caderii parului

felicitari pentru "miniona" ta!!!e tare haioasa,v-am vizionat pozele ieri.


tatyana pe vremuri in maternitati se practica ceea ce ati facut voi(nu se dadea completare biberon,mai bine)pusul bebelusului la sanul altei mame mai "productive".

Of,de ce ii mai da completare prietena ta?
Chiar,voua nu vi se pare ca e un fel de "moda" asta cu "nu e laptele bun/suficient,da-i un biberon"?
Eu consider ca daca doarme linistita dupa fiecare masa,ia in greutate constant si se dezvolta frumos,am lapte suficient.am citit intr-un ghid despre alaptare ca decizia de a introduce supliment de lapte praf se ia numai de catre pediatru,in urma verificarii curbei ponderale si a altor semne legate de dezvoltare,deci trebuie urmarit bebelusul o vreme,nu asa, una-doua bagam formula.


Mie mai ca imi vine sa o caut pe madam pediatra care prima data mi-a zis ca nu pot alapta cu "sanii astia" si sa ii arat eu cum curge acum laptele rauri.Prima data am fost fraiera si m-am luat dupa ea


Va pupam!



Mami de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si Alexandra Ioana(05.06.2010)

Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Am uitat sa va zic apropo de chestii naturale pentru bebelusi,folosesc momentan crema Calendula (galbenele) de la plafar si are un poponet foarte sanatos ,pentru masaj ulei de masline fiert iar pt toaleta ochilor apa fiarta si racita sau ceai de musetel si ii merge bine.





Mami de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si Alexandra Ioana(05.06.2010)

Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Gabriela, pentru servetele folosesc prosoape de hartie, iar pentru zeama apa fiarta si racita - 2 pahare (ca aia distilata mi se pare cam scumpa), 1 lingura glicerina, 1 lingura combinatie ulei galbenele si migdale (cred ca la fel de bine se poate face cu ulei de masline), 1 lingurita glucozida de cocos (am citit ca merge si cu sapun lichid) si 2-3 picaturi de extract de samburi de grapefruit. Pentru parfum mai pun uneori apa de trandafiri. La noi a functionat de minune reteta asta.



Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

FELICITARI ELADEA !

BINE AI VENIT FILIP !!!


R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

BELUISTEF : MULTUMIM PENTRU VESTI SI ...


HAI BELUISTEF

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Dana81 : nu stiuti, a nascut ? Ca nu mai e prin preajma !

Nici pe pis_pis nu am mai vazut-o , sa fi nascut si ea ?!

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna mamici si burtici care mai sunteti..noi suntem bine , ne acomodam incet..avem laptic...sunt cam obosita ca s-a trezit de vreo 2 ori azi noapte sa manance dar ne intram noi in ritm..
voiam sa intreb fetele care mai alapteaza daca va mulgeti ce mai ramane dupa ce mananca copilul?? e normal sa se infierbante sanii?? eu asa patesc intre mese si nu stiu cum e mai bine daca sa ma mulg sau nu..

Inca o rugaminte daca aveti timp careva sa modificati greutatea pe prima pagina..a avut 3560g Luca..


Elena 40 Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Bun pontul cu babycomfort, Sabina. Am vazut ca au si pernute de sustinere a gatului si capului.A mea sta cu capul numai pe laterale,nu reuseste deloc sa stea cu el drept cand e culcata pe spate.Ma si gandeam sa nu ii ramane capul tuguiat.

Raportez o victorie mareata azi ! Am intrat in blugii de dinainte de sarcina !!!!! Am reusit sa inchid nasturele si fermoarul si sa nu simt ca pocnesc Ca atare azi i-am luat la plimbat prin oras si m-am simtit ca pe vremuri. Abia astept sa pot incepe sa fac si abdomene, ceva exercitii fizice...mai am de asteptat pana la 6 luni,insa tot e bine ca pot intra in haine, ca nu mai aveam mai deloc in ce sa ma imbrac,blugii erau de baza la mine si nici nu aveam imbold sa cumpar haine noi, ca ma obisnuiesc in ele si apoi e mai nasol, nu mai gasesc motivatia sa slabesc.

Azi am fost in vizita cu totii la sora mea sa o aniversam pe mama ca e luni ziua ei. Sa vad cum se va comporta pitica in orele ce urmeaza...ca acolo, toata lumea gramada sa vada minunea, sa o pozeze, se minunau, vorbeau tare......ea mi-a dormit o perioada, apoi i-am dat papa, apoi s-a trezit, a mai marait si cand am vazut ca nu adoarme in carut si plimbata in curte, am plecat spre casa. apucasem insa si tortul, asa ca a fost ok. insa vrem sa ne tinem de un program pentru copil, oamenii mari se pare ca au uitat cum e cand ai sugar.

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

Salut fetele,


am si eu o nedumerire: cui predam stafeta si noi de la cine am preluat-o? Ca sunt curioasa ce mesaj am primit noi... e doar curiozitate.
Si eu m-am emotionat cand am vazut mesajele de la inceputul odiseii. Bravo artu pentru idee.
Eu cu kg stau nasol, nu imi vine nicio pereche de pantaloni, doar ceva fuste largi, am inca 8 kg pe mine fata de la inceputul sarcinii, cand aveam 50, dar as vrea sa ajung la 48, greutatea mea dintotdeauna (50 am facut dupa un concediu de o luna acasa la mamici, plin cu bunatati)... of... si tpoate sunt pe fund si coapse


Murica, mami fericita de Evelyne-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

aaa... copilul meu a descoperit ce cool e sa sugi manuta si mai ales degetul cel mare... il duce tacticos, in reluare, la gurita, apoi il descopera incet cu limbuta... e haioasa, da-mi vine sa-mi trag palme, ca nu sunt de acord cu suptul degetului... iar cand are chef de supt degetul, scuipa suzeta cu o dexteritate ceva de speriat... i-am luat girafa Sophie care are si un prieten elefantel din cauciuc natural si vad ca merge si coada elefantului la supt, numai ca nu il poate tine... o noua lupta de dat pe frontul de vest

Murica, mami fericita de Evelyne-Maria

Mergi la inceput