Mamici si Gravidute Italia -75-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Nu stiu din tara cat o sa mai am acces la net, decat ocazional de la nepoate. Insa eu ma intorc repede, asa ca o sa mai fiu prezenta pe-aici.

Numai noi doua bantuim pe-aici azi? Unde-s restul fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Sa va mai spun ce pofte culinare am ultimamente ?

Ardei umpluti si ciorba (de vita/pui) cu taietei de casa... acraaa.
Abia astept sa ajung acasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daviduca spune:

ciao fetele,ca de obicei,va salut inainte de apleca la munk.zilele astea fac turnul de seara,adika 18-24,asa ca ziua ma tot zdrobesc sa le las baietilor toate prega,ca si asa cipri e singur si alearga cum poate,macar sa le aiba la indemana.le fac papa si las hainute pregatite ptr piticel.acum merg sa-l iau de la cresa,stau putin cu el in parc apoi mergem la munca,eu incep la 18 si tata-sau termina la 17.30 si vine fuguta sa-l ia,facem schimbul in parcare.asta e,important e sa fim impreuna si sa mergem inainte,intr-un fel sau altul.
tocmai ptr asta ma gandesc tot mai mult la al doilea bb,ptr ca papi al nostru e cu totul special,el e figlio unico si taaaaaaaaaaarreeeeee insista ptr inca unul.oricum,e o decizie care nu pot sa o iau singura,non spetta a me soltanto,adica,tre sa ma gandesc si la el,si in primul rand la davide,ca daca noi ne-am cam oprit aici,i-o fi si lui greu singur,ai inkol.eu stiu??
asa mi-a zis si dr ca la al doilea o sa fie mai bn,dar poti sa stii????ca nu face nimeni schimb cu mine cand e la gata.
mai vedem,am promis ca ma gandesc serios,dar deocamdata cand vine 9 seara am sveglia pe tel ,de frica sa nu uit sa iau pastila
in iulie am iar vizita la dr meu,sa vedem ce mai zice si el,poate ma trimite undeva sa ma consiglieze nici nu stiu ce sa mai zic.
va las akum,sa avetzi o seara buna .va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Salut fetelor!
Este primul meu mesaj pe forum si nu stiu daca il postez corect si unde trebuie, asa ca imi cer scuze daca gresesc.
Va scriu pentru ca am nevoie un pic disperata de lamuriri si sfaturi.
Pe scurt povestea mea : sunt in Italia din ianuarie, cand sotul meu a fost transferat cu sericiul aici, deci nu avem prieteni, rude, etc aici, nu lucrez, iar italiana mea deocamdata lasa mult de dorit..
Sunt insarcinata (pt prima data) in 7 saptamani si totul merge bine. Nelamuririle mele sunt vis-a-vis de sistemul medical de aici. Am fost la control la un cabinet medical particular, iar cand am intrebat de nastere mi s-a spus ca atunci cand incep contractiile ma duc la spital si nasc.. de aici si nelinistea mea.. imi poate explica si mie cineva cum se procedeaza mai exact? Nu trebuie sa fiu vazuta mai intai de medicii din spital? La intrebarea asta mi s-a raspuns ca nu e nevoie pt ca au toate informatiile necesare in dosar, dar totusi... oare e mai bine sa gasesc un spital unde sa ma monitorizeze toata sarcina?
Trebuie sa va spun ca am un fel de asigurare medicala internationala care acopera toate costurile..
M-am lungit cat o zi de post asa ca va pup si astept cuminte un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

laura - bine ai venit, ai postat bine mesajul . Inainte sa-ti raspund, o chestie tehnica ... scrie repede 10 mesaje ca sa scapi de moderare si sa iti apara postarile in timp util pe forum. Asa, apar decalate, dupa ce sunt moderate.

Ok, sarcina usoara in primul rand! Cam asa e cu nasterea ... adica iti urmaresti sarcina in privat, la stat, unde vrei, dar de nascut nu nasti cu dr. care ti-a urmarit sarcina, ci cu cine e de garda. Dar nu e neaparat rau nici asa, cel putin comparativ cu spitalele din Ro, aici esti tratata bine si fara spagi.

Nu stiu ... daca mai ai intrebari specifice, spune si iti vom raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Daviduca-ce lucrezi mai exact?
daca nu sint indiscreta
eu am lucrat in tipografie si asa-mi lipseste serviciul meu:(
e singurul din cite am avut care mi-a ramas in suflet si imi lipseste asa de mult
pe aici m-am sturat ca nu gasesti un servici ca lumea,curatenie berechet!!! pian-i lumea si pamintullll vb aia ca in rest e greu sa intri pe undeva ca nu-ti dau posibilitati sa demonstrezi ca esti capabil de o meserie sau sa inveti un lucru nou
Abramburika-tu parca lucrai la o fabrica de cosmetice? nu? te mai intorci? in viitorul indepartat....;) sau te orientezi la altceva?
Laura-bine ai venit printre noi!
ai nimerit bine la subiect
grabeste-te sa scri repede mesajele sa treaca moderarea
scrie ce vrei numa scrie
poti sa mergi la consultorio familiar care este in zona unde locuiesti
iti urmaresc sarcina si iti dau analize de facut si e 90% gratis(platesti o anumita suma la analize)
sau poti la un privat
sau la spital unde nasti poti intreba cum sa procedezi sa te ia in evidenta
apoi pe parcursul sarcinii se aduna eco si analize care le duci cu tine cind nasti
sarcina usoara,un bb sanatos si la termen



Mami de Giulia -20 iunie '07-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

ciao, fetelor!!!
noi azi am fost la mercat...am cheltuit banii pe asta micul bineinteles!...apoi am venit acasda si am tras un pui de somn

Laura, felicitari pt sarcina, o sa iti povestesc eu mai multe, dar e ok ce ti-a zis doctorul, eu am venit aici cand aveam 8 luni de sarcina si a fost totul ok la spital, care nici macar nu stiam pe unde se afla, nu a contat unde am fost la analize si controale, s-au comportat exemplar in spital

Daviduca, o sa iti povestesc si tie mai multe din experientele cumnatei mele cu o prima nastere dezastruasa si o a doua in care n-a avut timp sa se dezmeticeasca si a si nascut!
va ca e marait acum

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Ce primire calda si rapida :) Multumesc pentru urari.
Va ascult acum si incerc sa scriu repede 10 mesaje cu toate ca mi se par cam multe :)
Mi-ati raspuns la intrebare, doar ca stau eu si ma gandesc, doctorul de la cabinet nu se poate sa lucreze si in spital? In privinta conditiilor si tratamentului din spital nu mi-e teama, sunt sigura ca va fi bine, mi-e teama doar ca nu o sa cunosc doctorii deloc..
In legatura cu consultorio familiar...nu are legatura cu asigurarea mea, care deconteaza 100%, oricum mersi pt sugestie.
M-am linistit acum stiind ca am pe cine sa intreb atunci cand am nelamuriri.
Multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ioana - da, lucram la o fabrica de cosmetice. Nu stiu daca ma voi intoarce acolo, nu pot sa imi mai fac planuri pe termen asa lung. Adica dupa ce voi naste mai pune vreo 2-3 ani de stat acasa cu bb2, deci nu stiu ce va fi. La cresa nu am de gand sa il dau pt. ca nu se merita cu banii. Daca mi-as gasi insa ceva mai pe-aprope de casa, ar fi mai bine si atunci m-as gandi si la varianta sa o aduc pe mama aici sa ma ajute, iar eu sa merg la munca. Fabrica unde am lucrat e la 30 min. de masina, nu e departe, insa trebuie musai masina, nu sunt mijloace de transport pana acolo. Si sa iau o a doua masina acum, nu e cazul. Deci nu mi se pare asa convenabil sa ma intorc acolo. Doar varianta sa gasesc ceva mai aproape de casa, chiar si mai putin platita. Ca si munca, colectiv, era ok, imi placea. E un sb oarecum dureros pt. mine locul de munca ... pt. ca uneori imi doresc sa imi gasesc o ocupatie, dar e greu. Din mai multe puncte de vedere. Asa ca, prefer sa nu ma gandesc si sa imi fac planuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

LAlexandra, cand o sa ai timp si chef, o sa fiu numai ochi si urechi!

Mergi la inceput