La Multi Ani,Alexandra! Mai-Iunie 2009(81)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Cris: am inteles,mersic.Dar ai putea s-o vaccinezi doar antirujeola,daca nu vrei controversatul ROR...exista vaccin doar pentru asta,dar cred ca stii si tu..caci este foarte periculoasa rujeola la bebelusi,mai ales daca o fac pana in 2 ani.

Alic: tetraxim-ul este vaccinul asigurat de catre stat,gratuit(care s-a facut la 2,4,6 luni si acum,la 1 an).Eu,insa,am optat sa-l cumpar,iar cel cumparat are o tulpina de virus in plus,haemophilus influenzae typ B,care protejeaza de meningite,infectii pulmonare,laringite si otite medii...si se numeste pentaxim(sau infanrix penta-echivalentul lui,dar de alta firma) si se face la 4 luni si 1 an...iar la 2 si 6 luni infanrix hexa. Asadar,daca tu ai facut vaccinul asigurat gratuit, este tetraxim(4 tulpini de virusi). Eu,pentru ca il cumpar,fac pentaxim(5 tulpini-adica acel hemophilus in plus).Sper ca nu te-am ametit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

alynta sper ca in partea aia sa mearga scorurile mai jos la cezariene,am o prietena care peste 3 saptamani e programata si i-a cerut 400 euro+100euro anestezia+100 euro alte cheltuieli de acolo..si cica asta e la spitalul mare,adica la stat..spor la bucatariteu tocmai ce am terminat de facut pateurile cu ciuperci si o tava de carne de pui cu ciuperci la cuptor
alic de vreo 2 zile tot ploua,tuna si fulgerabine macar ca nu-mi sperie copilul dar ma oftica ca-mi pica netul
andreea s de cand am nascut,si eu am o problema cu musafirii rosiidupa ce e mai ceva ca dunarea la inundatie,ma tine si 4-5 zile..si asta cu anticonceptionale,ca altfel ar fi fost jaleeeee..

brotacul tero-sectoristMIRUNA(29 mai)

Teroricul sectoricios are 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

nusy vorba ta,doar cel pentru rujeola sa il faccat despre "pomelnicul" cu tatra...in finenu stiu cat de gratuite sunt ca eu am cumparat

brotacul tero-sectoristMIRUNA(29 mai)

Teroricul sectoricios are 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

anda, felicitari si multa bafta la munca!!

cris, . tinem pumnii sa mearga treaba cu corectura teroriciului!!

clody, lui rasvi, sa-i treaca diareea si sa-i iasa mai repede caninii fara alte dureri!!

beca, pupam pe sara, sa-i treaca varicela mai repede!!
felicitari pt dintisorul 3!!

alynta, saru-mana de reteta.la fel facem si noi pizza, doar ca nu o rulam. pe maine mi-am propus sa fac o pizza si o voi incerca asa, rulata. am inceput si eu sa-i dau lui matei mai de toate, dar nu am intrat la capitolul prajeli. doar e exceptie, cand i-a dat taica-su cativa cartofi prajiti, cu branza si mamaliga. si tttaaaareeee i-au placut. i-am dat si mazare cruda, dar nu prea poate stomacelul lui digera, caci ii regasesc mazarea in pampers.

cris, eu ii dau lui matei sa manance in premergator, ca scaunel pt masuta nu am luat inca. si el fuge de colo - colo, dar mai reusesc sa-l tin din cand in cand cate 2 - 3 minute intr-un loc. si la mine e dezastru total in casa, fac ordine si in cateva minute e gata dezastrul.

maria, multumim de reteta cu mazarea. si noi cam tot asa facem. chiar aseara am facut pt noi, cu pulpe de pui. lui matei nu i-am dat mazare ca are scaunele cam moi, dar a mancat carnita de pui. despre gradinita, nu cred ca e tare scump.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Cris mi se par exagerate preturile! Ce harnicuta esti!
Otilia iese buna! Va va placea!
Eu am sarmale la fiert si al facut cornuri la baieti!


Alina-Mirela 29+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Serialbastre bravo pentru examene! Dizertatia trece mai usor! Ai PM!

Alina-Mirela 29+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

buna fetele

otilia ms frumos sa dea D-zeu sa scapam cat mai repede

cris mmmm ce pofta mi-ai facut eu am piure cu ficatei

razvi a facut ror-ul si nu a avut nici o reactie ciudata

bebe beca sa dea d-zeu ca fetita si tati sa fie ok si sigur va fi

carla,maria




mamica fericita si implinita de baietel frumos Razvan Andrei

www.flickr.com/photos/34943662@N02/3305358621/" target="_blank">poze clodya

pui mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Betty, la multi ani Alexandrei!

Clody, eram la mare cand a implinit Razvan 1 an si ti-am trimis pm de pe stick, sper ca ai primit, ca tare aiurea a mers netul .
Anda, felicitari pentru absolvire!
Serialbastre, felicitari pentru examene! Am admirat si eu tunsoarea Cezarei, ii sta foarte bine.
Maria, multumesc pentru primire . Daca diareea este cu mucus, sa nu fie un pui de enterocolita... Tine-l hidratat si trece de la sine daca este si acesta un motiv.
Otilia, sper sa rezolvati cu dermatita, este destul de neplacuta. Ceva homeopat ati incercat?
Ioana, felicitari pentru dintisor! Noi suntem doar cu 4. Pozele le-am vazut mai demult si mi-au placut mult, cea cu Rebeca si papagalul este magnifica.
Nusy, multumesc, la turta Larisei au venit numai cei foarte apropiati, asa ca am tinut-o acasa. De pe tava a ales cartea, clama de par si pixul, cheile de la masina au fost a 4-a alegere, la bani nici nu s-a uitat.
Si Larisa imi doarme cate 4 ore ziua, din pacate are program de trezire la fiecare 2 ore noaptea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Ziua buna dragelor,

Intru acum sa-mi trag sufletul si sper sa revin dupa ce citesc in profunzime ceea ce ati scris. Eu am tras zilele astea, dar m-am linistit acum.

De luni, Razvan a inceput sa-mi faca febra si tot asa am tinut-o pana marti dimineata. Noaptea sub 39,3 a scazut pana la 38.8-38.9 si crestea ff repede. Ii bagam in fundulet Paracetamol ..in secunda 2 facea caca si scotea supozitorul afara intreg...i-am bagat 3 si dupa fiecare s-arepetat figura chiar daca l-am tinut de fundic. Am incercat sa-i dau pe gurita... Nurofen si ori mi-l scuipa, ori nu-l accepta deloc..ori isi facea greata sa verse. La 8 dimineata am mers la Dr de fam si ne-a zis ca avem rosu in gat, motiv pentru care ni s-a recomandat antib. Azitromicina(sau ceva de genul daca am botezat medicamentul)..dupa ce am citit prospectul si am vazut ca este antibiotic si ce reactii adverse are am zis pas. Am incercat tot cu Nurofen, dar nu mi-a acceptat.

Intre timp s-a umplut pe tot corpul de bubite mici (mai mult pete) rosii..am crezut ca a facut roseola infatum..dar, erau doar de la caldura.

Pentru linistea noastra astazi am ajuns la un super-medic din Sibiu pe nume Iurian..care ne-a linistit spunandu-ne ca Razvan are usor gatul rosu, dar la cum se prezinta nu recomanda nici macar Nurofen.Mi-a crescut inima cand ne-a felicitat pentru gandire si modul in care l-am crescut.diversificat/hranit pe Razvan.

Motivul febrei? ne ies toti incisivii !!!!

Va pup si revin!

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Ana, si eu te felicit pentru modul de gandire si pentru cum l-ai crescut/hranit/diversificat pe Razvan . Pupici sa iasa repede dintisorii fara alte probleme. Ai incercat chamomilla?

Mergi la inceput