Strumfi de iulie-august 2007 (188)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Vivela am citit intr-o carte de Adele Faber ca poti sa ii spui lui David ca nu mai ai rabdare si ca te retragi 2 minute. Tot asa zicea ca e important sa il ajuti sa isi verbalizeze nemultumirea sau frustrarea. Gen: Pot sa vad ca esti suparat rau, etc.

Mai citisem undeva ca ajuta daca cumperi o papusa si il inveti sa bata papusa in locul tau si al lui Damian. Sa isi canalizeze sentimentele de frustrare pe papausa.

Ma ducumentez la greu. Sper sa nu fie nevoie sa pun in practica. Eu ma simt foarte nasol cand imi pierd rabdarea cu C. Prefer sa ma retrag sa ma calmez dar e greu de controlat. Si la mine C nu face asa de des crize ca David.

De sotul tau asculta? Bruno daca se uita la ea o data imediat a terminat cu scandalul. Cu mine face figuri. Se uita la ea, ea se opreste si apoi ii explica de ce nu se bate, musca, arunca cu lucruri intelege isi cere scuze si apoi se imbratiseaza si pupaceste cu tati.

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si34+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Stefania, multumesc de intrebare , da! dar anuntasem la momentul respectiv si aici, cu surle si trambite, ca au crezut unele fete ca sunt gravida! (se uitasera doar la surle si la trambite )

karligutza
sunt mamica Adelutei

_

ALAPTATUL HELPLINE
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Vivela eu doar te sfatuiesc sa incerci sa te intrebi daca, atunci cand ii ceri sa faca ceva, e chiar f important sau poti trai si fara. De ex daca ii ceri sa se spele pe fata si nu vrea poate merita sa il lasi asa pana il vezi mai cooperant.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Apropo de intrebat, eu o intreb pe C. daca poate sa imi arate de exemplu cum se spala pe fata sau daca poate sa ii arate lui tati cum imbraca pijamaua ca sa arate ca poate face imediat si e foarte mandra cand o laudam

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si35+ AMR 5 sap. pana la marea intalnire
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Vivela eu doar te sfatuiesc sa incerci sa te intrebi daca, atunci cand ii ceri sa faca ceva, e chiar f important sau poti trai si fara. De ex daca ii ceri sa se spele pe fata si nu vrea poate merita sa il lasi asa pana il vezi mai cooperant.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


cu asa ceva n-am insistat niciodata foarte mult, daca am reusit de vorba buna sa-l conving, bine, daca nu, am amanat.
dar totusi, atunci cand distruge intentionat lucruri sau cand loveste, nu pot sa ma fac ca nu vad, s-ar putea sa i se para normal sa distruga si sa loveasca oricand, pe oricine.

Stefania, nu asculta nici de taica-su. de fapt doar de noi doi nu asculta, in rest, e foarte cooperant. cat e la gradinita sau la ai mei, niciodata nu se tavaleste pe jos de nervi, niciodata nu spune nu vreau...
si credeti-ma, ne aratam amandoi afectiunea fata de el foarte des, cred ca nu trece jumate de ora sa nu-i zic cat il iubesc, sa-l laud pentru ce face bine, sa-i zic ca e frumos si destept ...cat stam impreuna il mangai, il tin in brate, ne alintam, ne jucam impreuna, nu-l las niciodata cu intrebarile in aer sau sa-l ignor, indiferent ca am alta treaba. deci primeste - zic eu, multa atentie pozitiva din partea noastra. si totusi, se pare ca gresim pe undeva...dupa scena de aseara ma gandeam ca poate ne-ar trebui un psiholog de copii. si poate unul de adulti pt noi in relatia cu el .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

Stefania, cine o fi zis sa dai papusa sa o bata in loc de...altceva, mi se pare total aiurea. sunt de acord de ex. sa-i oferi copilului o perna daca are nevoie sa-si verse nervii lovind in ceva, dar nu in papusa pentru ca ea simbolizeaza altceva, un bebe, o fetita, un baietel si se pot transmite mesaje gresite.

Vivela, ce-i place lui David cel mai mult sa faca? Sau sa asculte, o poveste, o muzica ceva? propunerea mea, in caz ca n-ai aplicat deja ar fi ca atunci cand incepe sa loveasca intentionat obiecte sau pe voi sa-i oferi perna, sa-i spui ca accepti ca e nervos si apoi cat mai mult sa-i indrepti atentia spre acel altceva "nu ai vrea sa facem cutare lucru?"
sa stii ca e posibil sa fie ceva care il frustreaza la gradinita si sa se manifeste astfel acasa, nu neaparat invers, chiar daca acolo e ingeras.
la faza cu dormitul pe scaune eu i-as spune, bine, sunt de acord sa dormi asa insa eu nu pot sta la fel pentru ca mi se pare incomod. eu ma duc in pat si te astept in caz ca te razgandesti.
o sa ma mai gandesc la alte variante.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cygni

Stefania, cine o fi zis sa dai papusa sa o bata in loc de...altceva, mi se pare total aiurea. sunt de acord de ex. sa-i oferi copilului o perna daca are nevoie sa-si verse nervii lovind in ceva, dar nu in papusa pentru ca ea simbolizeaza altceva, un bebe, o fetita, un baietel si se pot transmite mesaje gresite.


"Children do not need to be made to learn about the world, or shown how. They want to, and they know how."


Asta era si ideea. Sfatul a fost dat intr-o carte (nu mai stiu care ) in care se vorbea de aparitia unui nou membru al familiei si crize de gelozie frateasca.

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si35+ AMR 5 sap. pana la marea intalnire
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

cu atat mai mult n-as proceda astfel. ce face apoi daca se enerveaza pe frate/sora si n-are papusa la indemana? nope, nu-mi suna deloc bine, chiar as fi fost curioasa ce psiholog recomanda asa ceva. e posibil si sa fiu eu exagerata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

La multi ani Sonia!!! Sa cresti mare si frumoasa!!!Uhh, Vivela, am avut senzatia ca descrii ce se intampla la noi in casa. Ines face fix si exact ce spui tu ca face David, numa ca in cazul vostru, motivul pare sa fie fratele cel mic; posibil ca el sa se teama ca pierde iubirea voastra si atunci va testeaza; nu stiu daca gresesti undeva, ca sunt convinsa ca-i acorzi mult timp si-i arati iubirea ta, doar ca este posibil ca el sa vrea si mai mult. Stiu ca e greu si nu am sfaturi pentru ca nici eu nu am gasit inca solutia salvatoare pentru noi, dar pot sa-ti spun ca eu vorbesc foarte deschis cu ele, ca si cum as vorbi cu un om mare si cand Ines nu vrea sa asculte cu nici un pret ii zic " uite, eu te iubesc mult orice ai face insa cand tipi asa nu-mi place; cand te linistesi, sa vii sa vorbim"...ehh, si ea isi continua circul. Este exact cum povestesti despre David: un copil cu caracter care stie si intelege multe, poate extrem de multe pentru varsta lui si care chiar daca verbalizeaza frustarile, nu poate sa le gestioneze pentru ca e prea mic pentru o problema asa mare. Oricat as discuta si oricat as negocia...nu merge. Ea nu este asa cu educatoarea ei, desi se opune mereu, desi vrea sa fie tot timpul altfel si niciodata nu-i place ce i se propune, totusi pe educatoare o asculta. Si chiar si pe sotul meu il asculta mai bine decat pe mine iar eu ma macin si ma intreb unde gresesc pentru ca ii ofer tot (ajung exact ca mama, Dumnezeule)si o iubesc cu toata faptura mea, mai mult de atat nu pot sa dau; si uite ca ajung defapt la esenta: are nevoie de mai mult sau de ceva diferit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Vivela nu stiu ce sa zic, imi dau si eu cu parerea. Poate decat sa-l pedepsesti pe el, si sa incerci metodele scrise de tine, mai bine iti arati supararea fatis. Adica cand face ceva rau mai bine te ridici si ii zici "sunt suparata, nu-mi place cum te porti" si parasesti locul "circului". Mergi in alta camera, pana se calmeaza. Citeam undeva (nu mai stiu nici eu unde) ca nu le plac tantrumurile fara spectatori. Deci daca nu mai e nimeni sa asiste la crize posibil sa nu le mai desfasoare.

Cred ca trebuie sa fii si consecventa, alegi o metoda si o urmezi pana la capat, pana da rezultate sau pana a trecut destul timp sa dea rezultate.

Eu nu sunt expert, sincer am gresit mult cu cel mare, inca mai gresesc. Are momente cand urla suparat si urca la el in camera trantind usa. Ma simt plina de frustrare, ca am tipat, ca uneori zic chestii la nervi. Nu grave dar simt ca nu ma iubeste, uneori, simt ca ma respinge intentionat.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput