Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Mami spune:

Neataaaaaa.....
Azi dam si noi de baut ...
Am trecut de jumatate , am intrat in weekend in saptamana 21!!!


Fericita 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanast spune:

Buna dimineata fetelor!

Vineri am facut amniocenteza la spitalul Giulesti. Nu e deloc naspa senzatia, la mine a durat cateva secunde, iar doctorul Albu mi se pare de mare exceptie. Chiar am mare incredere in el si mi-a facut o impresie super buna. Pacat ca spitalul nu reusesc sa il renoveze deloc, in continuare nu ai hartie si sapun la baie etc..ca altfel medicii sunt super meseriasi.
Riscul de 0.5% de avort e pana azi la pranz, deci sper ca sunt scapata. Oricum, pt cine ar nevoie sau vrea sa faca sa stiti ca chiar nu e mare chestie. Rezultatul o sa il am marti seara sau miercuri de dim.

17+ mami de Irina (10.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniusamb spune:

Sugubina, urmatorul nostru BB, fetita va fi (i can feel it ) si numele: Sofia sau Bianca sau Diana sau Sonia sau Mara sau ... fete multe sa fie ca idei de nume tot am
Mie mi ar fi placut si Tudor sau Vlad dar tati nu agreeaza.. Asta e.. Macar am ajuns la un nume care ne place si mie si lui tati si lui BB . Cred ca va ramane Matei si atat. N o sa reusim in veci sa gasim un al doilea nume sa ne placa amandurora
Bafta astazi grupului de ecografiste, sa veniti NUMAI cu vesti bune
Anymona, bine ai venit!!! Sarcina usoara si BB sanatos
Ana_o, cu siguranta veti face alegerea potrivita. E minunat ca puteti face pasul asta acum, cu BB pe drum!!! Eu , sincer as merge pe zona cea mai linistita (conteaza mult sa poti merge cu BB la plimbare pe langa casa) noi stam pe Stefan cel Mare si la fiecare 10 minute trece o ambulanta, claxoneaza un idiot la semafor, vin tiganii dupa fiare vechi si muulte altele
MSymo, sa nu fie un inceput de infectie urinara sau o mica raceala; oricum suna medicul , el stie cel mai bine
Alexxia_m

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

geniusamb ce nume FRUMOS! Daca am baietei - unu din ei va fi Matei/il stiam dinainte sa raman insarcinata. Deocamdata is fetite. Imi place Mara si Ilinca. Tre sa vad pentru al doilea nume.

Si al doilea nume?

sugubina +15


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata burtici!

Geniusamb, Ioana-Mami, felicitari si inca tot atatea saptamani sanatoase!

Bafta tuturor burticilor care isi vad azi bebeii, va asteptam cu vesti foarte bune!

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Buna dimineata!~Spunem si noi "prezent" la inceput de saptamana.
Am fost dimineata la medicul de familie, mi-a recoltat sange si mi-a prelungit medicalul si sapt aceasta. Sange am recoltat pt a repeta toate analizele pe care le pot face gratuit la policlinica, plus grupa si RH-ul ( stiu ca am RH pozitiv si grupa B3, insa la prima sarcina a trebuit repetata ca imi iesise A2...asa ca am zis sa nu existe confuzie). M-a intepat din nou de 2 ori, am niste vene subtiri, invizibile. Tot cuminte trebuie sa stau, cum ma misc mai mult sau fac ceva prin casa, cum simt burtica tare. Continui tratam. cu NO-SPA si sper sa fie totul OK cu mine si cu bb mic.
Succes fetelor care merg astazi la echo....va asteptam cu vesti bune si cu carucioare colorate.

Claudia 18+ si Nicholas (25.11.04)
http://community.webshots.com/user/misticgirl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Citat:


Azi mergem la eco abia astept sa-mi vad puiu si sa vad daca am scapat de brida aia urata

Apropo sunt fan declarat porumb fiert

Doamne ai grija si de noi 17+


Bafta multa!! Sa vii inapoi cu vesti bune, si sa mi le impartasesti si mie Tin pumnii sa fi disparut brida

s20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaint spune:

Apropo de dormitul pe stanga... Si eu ma chinui sa dorm asa, dar voi chiar reusiti? Eu amortesc, nu stau comod, nu reusesc :(

Asa ca intrebarea mea este: e recomandat sa dormi pe stanga pentru ca e mai bine pentru bebe, sau pentru a preintampina stari de lipsa de aer pe care poti sa le ai daca stai pe spate (eu nu le am..., sunt mai comoda pe spate, cu 2 perne sub cap).

s20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

danaint saru`mana si Doamne ajuta

miruna chiulesti

Doamne ai grija si de noi 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Salutare dragelor,

Va pup dupa un weekend frumos. Ieri am fost la Epone, un orasel langa Paris, unde locuieste o prietena de-a noastra a carei aniversare si-a serbat-o cu prietenii si familia pe veranda si in gradina. Mancare cat pentru un an...nu pot manca decat cirese si inghetata, nici macar azi nu mai intra nimic.

Citesc si eu capitolul precedent acum, Joy, sanantate multa! Ai grija cu tensiunea asta si vezi ce faci mai ales cu plimbatul pe caldurile acelea infernale din Ro. Astept vesti bune azi si maine.

Citat:
citat din mesajul lui Vmadelain
M-am interesat si eu vis-a-vis de medicamentele permise, cu migrenele mi se recomandase algocalmin de catre medic, Slava Domnului eram in al doilea trimestru si aveam voie. am luat unul singur pana acum cand era absolut de nesuportat durerea...
Si iata ca am gasit o lista cu medicamentele permise categorizate pe grad de risc! Sper sa va fie utile atunci cand va puneti semne de intrebare:
http://www.i-medic.ro/copilul/sarcina/factori-de-risc-timpul-sarcinii/folosirea-medicamentelor-timpul-sarcinii


Vmadelain, in Franta este interzis algocalminul si uite aici doua articole despre acest medicament, substantele lui active si in cate tari din lume e interzis. Numai in Ro vad ca a inca merge bine merci. Este fff periculos!!!
http://mihai1984.wordpress.com/2007/06/11/algocalmin-otrava-la-liber-in-casele-oamenilor/

http://www.eva.ro/sanatate/stiri/algocalminul-o-otrava-articol-15819.html

Mai citesc din urma...


********************

Eva & Luca Noah (08.09.2008) acum cu a doua minune (30.12. 2010)


"To fill the hour -- that is happiness." (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Fetele cum se simt contractiile alea nedureroase? Eu sunt mai grasana asa, am inceput sa am un pic de burta (mai ales cand sunt intinsa ). Uneori cand fac efort, de la soare simt asa o presiune la burta/tensiune. Nu durere sau cutite, pur si simplu simt ca exista burta. Astea sa fie?
Cand iau Nospa si ma odihnesc stand intinsa trece..


sugubina +15

Mergi la inceput