BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna fetele!
Enes-zeki,sunt curioasa daca asa dau rezultate homeopatele.Eu am avut odata,demult,probleme cu tenul.Adica acnee.Nu severa,dar...suparatoare.Dupa 7ani in care am fost la N doctori dermato,am facut vaccinuri de la un institut celebru din Romania,creme,tincturi,lotiuni,etc,etc si dupa ce am cheltuit o suma imensa de bani(pt mine e imensa nush pt altii),m-am tratat homeopat.Strict homeopat.Si,fara sa mint sau sa exagerez,m-am vindecat total.De asta zic...incearca doar homeopat.Si nu doar o saptamana,un pic mai mult,da-le o sansa,fara sa combini cu alopate.Multumim pt urari!Acum trebuie sa fiu mereu cu ochii pe ea,sa nu cada iar.E destul de curajoasa deocamdata si nu as vrea sa se sperie.Am intalnit zilele astea un baietel,care are 1 an si 2 luni si nu spune nimic....nimic...adica maraie pe limba lui,rar spre f rar.Deci nici nu gangureste,scoate ceva sunete ca un marait.Dar de mers,merge.Tot ca o rata,oricum.Si parintii nu isi fac griji.Si nu exista retard *de 3 luni*,cum vine asta?Adica,atunci cand va implini 11 ani,de ex,va gandi ca la 10 ani si 9luni sau cum?La varsta aia care e diferenta?Si cine pune *termenele*astea...3luni,5luni,6luni intarziere?Pt ca fiecare bebe are ritmul lui,chiar si cel hipoton,fara retard psihic.Retardul psihic cred ca se observa mai tarziu.Din ce am citit eu(corectati-ma daca gresesc)retardul pishic,adica bebe ce sufera de asa ceva,are si particularitati faciale.Zeki are?Saaveti un 8martie frumossssss,ca si sufletele voastre!Eu am fugit caci sunt f bolnava si mucii mei sunt la fel de lungi ca a lui Zeki:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

La multi ani mamici!!O sa incerc si homeopatele dar nu stiu...dr mea este f ciudata ajung greu la ea :(.Intarzierea asta de 3 luni ne a dat o la 12 luni cand el nu mergea de-a buselea.Ne a spus ca are retard psihic ca nu merge,nu zice mama,si nu face bau cucu-bau.At eu i am spus dr ca baietelul meu mare a vb la 9 luni si la un an tot nu stia sa faca pa si nici bau bau cucu-bau si a tacut din gura.Retard psihic usor asta a fast diagnosticul.Intamplator de Craciun eram in Turcia si acolo Zeki a racit l am dus la o prestigioasa clinica de acolo iar dupa consultatie l am intrebat pe medic ce stiu ei despre hipotonie at el m a intrebat ''dar cine este hipoton?''i am spus ca zeki at el mi a spus''nu as fi stiut ca el are hipotonie daca nu mi a sti fi spus,la noi este ceva normal ca un bebe sa mearga si sa vb la 1 an si6 luni sau 2 ani si pt hipotonie facem decat kineto fara alte medicamente''so se pare ca la noi in tara toti copii care nu vb si nu merg la un an sufera de un retard psihic sau motor ceea ce ma mahneste.Si nu Zeki nu are fata unia cu retard,nici un sidrom vizibil,este un baietel normal dupa parerea mea care inca nu vbdar intelege,ii cant la o muzicuta si mi a ia din gura si vrea si el sa cante iar apoi ii cer sa mi o dea mea sa cant si mi o da si lesina de ras,este un pusti vioi,rade,socialiaza,se joaca ca un bebe normal.
Sanatate multa si tot ce va doriti mamicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_12 spune:

La multi ani mamici!Multa sanatate si tot ce va doriti voi!Sophy, felicitari pt marele progres!Sper ca ati sarbatorit cum se cuvine!
Enes, eu zic ca atata timp cat copilul intelege si nu se vede pe fata lui ca are retard, lucrurile sunt ok.Si el o sa mearga sigur, daca acum se taraste si sta in fund.
Nici Patrik nu zice inca nici un cuvant, dar cei din Budapesta ne-au zis ca important e ca intelege si imita, initeaza actiuni(de ex ne da pussy si cand ii cerem si cand are el chef), ca rade, e prezent, etc.Eu zic ca atata timp cat inteleg, o sa si vorbeasca mai devreme sau mai tarziu, cu ajutor de la logoped dc e nevoie sau fara...
Noi am primit confirmarea pentru programare de la Viena, o sa mergem in 11 aprilie.In rest ne laudam si noi cu un progres:mancam bucatele in mancare insfarsit, nu numai paine si biscuiti(pe care ii mesteca de mult...).L-am pacalit cateva mese - ii bagam mancarea cu bucati, apoi o bucata de paine si in felul asta s-a obisnuit....nu mai stiu cum sa-l pacalesc:).Acum cred ca e si o pauza cu dintii, vad ca nu ne mai ies deocamdata altii noi, si se pare ca si mancam mai bine de cateva zile.In schimb cu problemele motorii, batem pasul pe loc...ma rog la D-zeu sa-l vad si io macar tarandu-se si stand in fund fara sprijin...nu stiu cand...

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La multi ani dragi mamici si de la mine!

V-am citit ...cand sa raspund surprize nu aveam acces la net din cauza de rds acum s-a remediat spre ca asa sa ramana

Mamasophiei felicitari iar si iar...ma bucur pentru voi.
enes_zeki care-i diferenta dintre gandirea unui barbat de 42 si a unuia de 40??...Aceste retarduri puse de dr "sunt utile" pe perioada scolarizarii ,daca cu adevarat exista si-s severe.Retard de o luna ...2..3 dpdv e fleac....mai ales ca fiecare copil are ritmul lui
ioana_12 ma bucur ca reusesti sa-l pacalesti ca sa manace.Pentru Bogdi nu a fost o problema sa manance ,manca orice -i dadeai si acum e la fel.Manca si cand il durea in gat....Eheeee dar isabella e teroare daca o pacalesc sa deschida gura si nu-i place/convine ceva mi le scuipa sau mi le arunca(le ia in mana si le arunca la propriu).Ea nu-i tot a mea?! Si cu ea am procedat aprox la fel ca si cu Bogdi,ea avand in plus san pana la 1 an si 2 luni...si nu mananca decat cand vrea si ce vrea fara nici o logicaS-au cel putin nu am descoperit eu logica ei.
O seara buna!




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna fetele.Ioana eu spun sa stai linistita cu progresele ca st copii, mi a spus si dr de kineto,care bat pasul pe loc si apoi dintr o data se vad rezultatele eu stiu ca te ingrijoreaza dar mai ai putina rabdare si Doamne ajuta ai sa vezi ca toti recupereaza.
Dodo eu spun ca ai dreptate nu este nici o diferenta intre barbati de 40 si 42 ani si la noi 2 3 luni nu ar fii mult ideea este ca sa recupereze si mai ales ca dr te fac sa te ingrijorezi fara a ti da un raspuns clar recupereaza sau nu.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna fetelor!

Eu una,nu cred ca e vreo diferenta intre un barbat de 25 de ani si unu de 35,asa ca....Asta ca sa mai destindem atmosfera.Enes-Zeki,nu cred ca Zeki are retard,din ce povestesti tu.Dar,nici dr nu sunt.Ioana,sa ne pove ce ai facut la Viena,cand te intorci,sunt f curioasa cat de avansati sunt dr de acolo.Sophia e o ghidusa,mareste pasul,mai mai ca alearga-involuntar:))))In cateva zile m-a facut knock-out,toata ziua ma fugareste.Am observat insa,ca pe afara,merge mai...e mai rezervata,abia paseste,parcurgem 10 metri in 15minute.Deci pe afara ma odihnesc:))Dodo,ce face jupanul cel mic?E ok?L-am vazut la serbare,el nu s-o lasat pana nu l-o pupat fetele:)))Am fugit ca acusi o vad cu rotile in sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

de ziua mamei surpriza lor pentru mine




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna fetelor!
Nu mai scrieti aici?Ce fac puiutii?Dodo,Enes-Zeki,si celelalte mamici...ce mai e nou?Noi suntem ok,si ne e dor sa va citim!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:


Fie ca spiritul Sfant al Sarbatorilor de Paste sa va lumineze sufletele si casele! Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va ocroteasca!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Bazar DC pt Bogdan si nu numai,Bogdan Andrei ,Speranta moare ultima
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna Mama_Sophiei,v-am urmarit sa vad ce ati mai facut dar nu a mai scris.Noi suntem bine suntem tot pe varianta homeopata,a inceput sa ia lunar in kg 250-450 g este fabulos sper sa depasit si noi cela 8 kg.Vb pe limba lui dar numai mama nu :) merge pe langa vitrina si canapea mananca mai bine si ca spirit este f bine,Voi?cum sunteti?Dodo-pui?pupici
sanatate

Mergi la inceput