BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Multumesc mult pt incurajarii Mamasophiei apreciez lucrul asta desi imi este greu sa recunosc ai dreptate.Eu ma ocup de el,ne uitam pe carti(desi mananca cartea)are tot felul de jucarii,cuburi etc dar el doar isi roade degetul,am observat ca ii place tot ce atarna,o ata,o bucata de perdeam,o parcare a celui mare dar nu stiu ce sa ii mai spun vb ca o ''moara stricata'' este asa de aiurea sa tot vb si sa nu primesti nici un rasp,ma ingrijoareaza si faptul ca inca nu vb nici macar un cuvant.Are in schimb o personalitate....at cand nu vrea sa manance nu mananca deloc,cand ii dau ceva itai gusta apoi mananca fascinat de tati,de fratele lui cand le aude numele ii cauta prin casa.Tu cum te ocupai de Sophia?ce program aveati?cum o stimulai?
Ioana,sa sti ca te inteleg perfect cu mancatul nici al meu nu mananca si are 7.500 kg la 1 ani si aproape 2 luni,al tau cat are?Raceste mereu si acum merg si eu la homeopata si imi da ceva pt raceala si mi a dat niste ulei de peste dar mi a spus sa astept sa i treaca raceala are ''mucii ca niste spaghete lungiiii''de asta vara pana acum nu mai scapam de ei isi revine putin dar mucii nu,daca ia 100g si incepe sa faca febra scade 200g horror...
In acelasi timp am incredere in homeopatie dar dr nostra nu vrea sa i dau nici o vit,nici fier desi este anemic si are nevoie de vit b pt hipotonie,ii dau si tonotil si encephabol,voi ce spuneti?credeti ca fac bine ca ii dau si med clasice si homeopatele?fara ca homeopata sa stie??Nu este de acord nici macar cu Panadol la febra ci strict ce ii da ea ''bilutele''
sanatate multa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Enes,cum a zis si Dodo odata,e bine sa faci si tratament alopat si homeopat DAR am inteles ca alopatele luate in combinatie gresita cu homeopatele,nu dau nici un rezultat.Daca homeopata ta refuza si medicamentatia clasica si tratamentul ei nu da roade,schimba homeopatul.Doar nu e asa greu.Nu lua de sfant tot ce zic doctorii,mai cere o opinie de la altii.Tre sa-i dai de capat problemei!Daca stai asa..nu e bine!Cum lucrez eu cu Sophia?Pai...in prima faza,cand nu mergea de-a busilea,ii puneam jucarii in fata ei,ea lua pozitia si i le plimbam stanga dreapta-fata-spate,jucarii cu sunete,cu lumini,cu muzica,intindea timid mana,pana cand a tarait picioarele,si in 2 saptamani dadea ture prin casa.Ii puneam cuburile unul peste altul(de alea din material)si apoi le*distrugeam*si spuneam*hopa-bufffff*si mno,pe ea o amuza teribil,si a inceput si ea,doar sa le darame la inceput,apoi isi construia turnulet singura si le darama plina de satisfactie.De ridicat in picioare...are patut cu gratii,si o puneam sa se tina de gratii,ii spuneam mereu*sus,sus*reusea sa se ridice un pic,putin,se trantea in fund,iar o luam de la capat,pana vedeam ca nu mai poate,nu exageram ca dupa aia refuza complet.Si asa s-a ridicat in picioare,cam 2-3 saptamani doar in patut,dupa aia de mobila din casa,acum se ridica fara sprijin si face si pasi singura,mici de tot,dar face.Cognitic,am lucrat cu carti,eventual cu sunete:vaca-face muuuu,sunt carti asa,catelul ham,etc.I-am luat animale in miniatura,si am invatat-o ce e fiecare,dar pe rand,3-4 zile ne-am jucat doar cu catelul,dupa aia cu vaca,etc.Are si magneti de frigider tot cu animale,si se distra lipindu-le si dezlipindu-le la nesfarsit.Ii plac caii,i-am luat d-ala mare,gen balansoar,acum spune*calul,calul*si vrea mereu sa se balanseze pe el.Are un centru mare de activitati-acul nu-l mai foloseste ca s-o plictisit,daca apasa pe ceva,canta,daca invartea de maneta spunea ceva,daca batea cu ciocanelul scartaia nu-stiu-ce pe acolo,a invatat cauza-efect.Ce am mai facut...i-am luat jucarii inteligente:catelusul de la fisher price-spune unde e mana,nasul,piciorul,etc,ii place si acum chiar daca il are de muult.Dupa ce s-a tot jucat cu el,ii aratam la mine nasul,gura,etc,tot asa,pe rand,o saptamana nasul,puneam mana pe el si spuneam de cateva ori*na-sul*si dupa aia,cu celelalte parti ale corpului.Pe rand,nu toate odata.Dupa aia,numaram,de cate ori incheiam naasturii,sau cu degetele ei de la maini,picioare,puneam mana pe fiecare si incepeam:u-nuuuuu,doooooiiii,treeeiiii si tot asa.A invatat sa spuna*tei*la trei,si spune exact cand trebuie.Toate le-am lucrat in timp,si cognitiv ea nu are probleme,am umblat la toti si mi-au confirmat dar ea...ea singura mi-a dovedit asta.Acum face pasi,am lasat-o cu antepremergatorul,dupa aia,i-am luat carucior de papusi,i-am pus hamul si plimba un urs cu el,acum stau fata in fata cu tat-su si merge de la unul la altul,dar putin,cam 4-5 pasi singura,fara sprijin.E greu,dar se merita fiecare efort!Cognitiv a fost ok,fizic a fost mai greu.Incearca toate metodele astea,zi de zi,usor,usor,si vei vedea ca vei reusi sigur.Si daca te duci la Mures,nu pierzi nimic.Daca schimbi homeopata,din cate vad io,nu pierzi nimic.Dar nu mai pierde timpul,trebuie totul grabit,timpul trece,Zeki ramane la acelasi nivel si e pacat.Si da,vorbeste cat potzi tu de mult,pune-i muzica de copii,maimutareste-te,danseaza-i,orice ca sa vezi ce il face atent.Eu mai am o sticla de encephabol,ca am cumparat de la inceput doua,una am aruncat-o ca ma impiedicam mereu de ea si ma enerva maxim dar una nu cred.Daca vrei,ti-o trimit.Gratis,normal!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna MamaSophiei,Foarte tare ce imi spui:)).Din disperare sa nu mai merg la dr.homeopata(am vrut sa renunt la ea pt ca se ajunge greu chiar i am spus ca mai repede ajung la Presedinte decat la dansa)am dat de o pedriata care este si dr homeopat un dr f bun,amabila si recunoscuta in Bucuresti pt ceea ce face dansa.Iam spus ca mergem la Dr.homeopata Sturza mi a spus ca o cunoaste ca este un medic f bun si ca dupa parerea dansei sa merg incontinuare la ea.Mi a spus ca sa fac o conbinatie intre ceea ce imi da homeopata cat si med clasice(Tonotil si Encephabol)ca dupa parerea ei ceea ce are Zeki nu poate rezolva decat Homeopatia si mi a dat de inteles sa nu pierd timpul mergand la ea si sa continui cu Dr Sturza,practic un medic excelent imi recomanda altul.Asa ca eu merd la Dr.Sturza dar ii dau si Tonotil fara ca dansa sa stie ca nu este de acord.
Avem si noi f mulote jucarii,catelusul vorbitor,Cutia cu cuburi si spune nr,carti cu animale care face si zgomote.Deci este cam ceea ce lucram si noi,lui ii mai plac sinele de la trenul Thomas la lui frate su,si ii place sa stea me jos sa se tarasca,ii place sa stea in patut ridicat si il balanseaza se da uta.El recupereaza f bine cred eu,adica isi cauta fratele,pe tati pe mamaia in casa ma trage de par daca ma vede cu spatele,se tarseste f bine din fund ia pozitia''de a buselea'' apoi se tareste,se roteste,are personalitate dupa parerea mea medicii exagereaza cred ca cat de curand va merge si in picioare,incearca sa se ridica pe patut chiar l am prins si ii alunecase piciorusele printre gratii,a inceput sa faca bau stie cand imi ascund fata in mainii mi le da jos si il bufneste rasul apoi mi le pune iar,se joaca cu linguri si farfurii scotand tot felul de zgomote,refuz sa mai fac comparatie cu frate su.Mai este ceva la noi in casa se vb 2 limbi,eu stiu de la dr ca vb mai greu cei din fam bilingve desi cel mare a vb la 9 luni,eu tot sper sa vb cat de curand ca sa mai linistesc putin.Saru mana pt Encephabol st la a 2 a sticla si dupa ce ii mai dau 2 luni si Tonotil o sa merg la Neurolog sa vedem ce mi mai spune si apoi o sa incetez nu o sa ii mai dau.Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_12 spune:

Citat:
Ioana,sa sti ca te inteleg perfect cu mancatul nici al meu nu mananca si are 7.500 kg la 1 ani si aproape 2 luni,al tau cat are?


Patrik are 1 an si 5 luni si 9,5kg.
Si parerea mea legat de homeopatie este ca uneori trebuie combinata cu medicina alopata.Nici dr noastra nu e deacord cu unele medicamente alopate, dar eu zic ca atata timp cat nu interactioneaza, si eu ii dau.Eu o intreb intotdeauna asa mai voalat- "Credeti ca asata l-ar ajuta..."Ea de obicei imi raspunde negativ :), dar in funtie de cum vad ca reactioneaza, ii mai dau si medicamente normale.
Eu zic ca bebele tau o sa fie bine in curand, nu te mai stresa si incearca sa vezi micile progrese care sunt foarte importante.
Din pacate la noi situatia e mult mai nasoala din punct de vedere motor...si inca mai sper ca o sa fie bine intr-o buna zi.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna Ioana,sti eu sincer cred ca D-zeu nu-ti da mai mult decat poti duce.Si eu am fost mahnita,trista,nervoasa tot credeam ca eu am gresit undeva dar acum le iau ca atare fac tot ce consider eu ca este mai bine pt copilul meu ptr ca medici atat in buc. cat si inafara trateaza totul cu superficialiate.Ma uit la MamaSophiei cat de disperata era si ea acum 8-9 luni si uite acum cat de linistita este si ce rezulatate a luat,ma bucur pt ea si am vazut ca toate mamele de pe acest site sunt niste EROINE,hotarate si puternice.
Apropo de alopat si homeopat eu fac o conbinatie intre ele sper sa fim si noi mai bine curand.
Pupici si Multa Sanatatea.
Dodo mai ne citesti?Voi sunteti bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Da Enes,io acu is calma,pt ca o vad ca merge prin casa SINGURA incet,incet(i-am luat pantofi aproximativ toate culorile,de fericire)...si asta inseamna ca am obtinut ceea ce am vrut:)Dar adevarat e ca am fost disperata,medicii astia m-au zapacit de cap,pana nu am citit eu tot ce se putea,pana nu am facut tot,nu m-am linistit,ma perpeleam ca pe foc zi si noapte,dar am scapat.In tot timpul asta am slabit 22 de kg(ehe,asta nu e rau-zic acum)dar le-am slabit de stresata ce am fost.Adevarat e ca trebuie luate cu calm,am avut sustinere PUTERNICA din partea familiei,erau toata ziua pe la noi,si asta a contat muuulttt.In fine,sper din suflet sa se faca bine toti puiutii,nici unul nu merita o soarta diferita de a Sophiei,toti trebuie sa se faca bine!Va imbratisam si va uram o primavara superba!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

o primavara senina tuturor.

mamasophiei ai fost o fericita ca ai avut sprijitul familei largite...la mine doar sotul ma credea ca-i o problema in rest nimeni...acum abia cand il vad ca-i cat de cat recuparat (dar tinde spre normalitate) pot accepta toti.Felicitarii pentru munca sustinuta depusa(si de care ai scris f putin aici)
enes remediile homeopate luate imreuna cu cele alopate(astfel incat sa nu se excluda) pot face minuni...sigur ca va citesc mi-a fost timpul fff comprimat in aceasta perioada
Ioana nu te da batuta niciodata ...noua dr nu ne dadeau nici o sansa...si da n-am crezut in ei si Bogdi acum e pe drumul cel bun.

Ieri am petrecut la gradi si m-am bucurat de tot ce am realizat impreuna -aici




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Dodo am vazut pozele ai un baiat superb sa ti traiasa si sa dea D-zeu ca totii bebeii speciali sa recupereze.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna fetelor!

Ce mai fac puiutii?Noi suntem f bine,cu exceptia unui cucui de mai mare frumusetea...na,asta e,daca ne impiedicam...PENTRU CA MERGEM SINGURICA prin casa...:))Sophia MERGE!Singurica...destul de mult,cam toata casa,usurel,ca un batranel beat:))Mami,la randul ei e beata de fericire ca bebe merge asa mult.Am dus-o la mall,la locul de joaca,si mergea printre copii,nu mai era printre picioarele lor.Fericirea mea nu se poate exprima in cuvinte!!!!Am observat ca merge muult mai bine in sosete decat incaltata si acum incerc sa o tin incaltata mai mult.In rest...in rest nu mai conteaza nimic.Sanatate la copilasi va doresc!Sa aveti o primavara cel putin la fel de superba ca si a mea,pt ca pt mine...e cea mai frumoasa din viata!!!Dumnezeu e sus si nu uita pe nimeni....!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Dumnezeu este Mare!!!!Felicitari!!ma bucur enorm pentru tine ca te ai linistit si pt Sophi :))abia astept si eu sa simt asta cred ca este minunat.Noi suntem relativ bine tot nu scapam de ''mucii'' de 2 sapt si de astazi am incetat toate med alopate si merg strict pe homeopatie o sapt sa vedem daca scapam de raceala.Zeki se taraste foarte mult vrea sa stea decat pe covor se taraste cu o viteza daca vrea sa ajunga la ceva...este fascinat de cabluri,prize ,papuci etc tot ce este periculos si vad ca si in premergator avanseaza.Dar inca nu spune nimic nu vb pe bune ma dispera imi este frica ca ce mi a spus neuroloaga sa fie adevarat ca este si un retard psihic o intarziere de 3 luni.Anyways nu vreau sa-ti mai umbresc fericirea inca o data felicitari si sa va bucurati de copilul vostru.pupici

Mergi la inceput